Skocz do zawartości

homemade car wax by Darius


DARIUS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć dobrzy ludzie! Po pięciu latach działalności w detailingu, świadcząc usługi we własnym Auto Spa i pracując na różnych woskach postanowiłem podjąć się próby wykonania własnego wosku. Wiadomo, że to nic nowego gdyż takiego wyzwania podjęło się wiele osób i zakończyło swoje doświadczenia wielkim powodzeniem lub odpuścili temat.

 

Od jakiegoś czasu śledząc tematy dotyczące produkcji homemade wosków tj.: Kecav - KA, Carolac - KA, Dodo Factory - DW, Rubbishboy - DW, Bryansbestwax - DW, Kev_a - DW, The_Bouncer - DW, Son1c - DW, Forensic - YT, Serapth - DW, Dan - DW, Obsession Wax - DW, Ns1980 - DW, udało mi się zebrać sporo doświadczeń, informacji i przydatnych porad.

 

Czytając wnikliwie wszystkie tematy i odkrywając różne szkoły dobierania składników zebrałem na swojej liście sporo propozycji produktów, substancji wykorzystywanych do produkcji wosku. Było tego tak dużo, że musiałem zrobić małą selekcję pod siebie bo nie sztuką jest wlać wszystko w jeden gar. Po zebraniu składników nastał czas na ustalenie proporcji. Głównymi wyznacznikami bazy byli dla mnie Dodo Factory oraz Rubbishboy. Pozostały dobór i proporcje składników to moje próby. Zobaczymy czy podołam, czy wystarczy mi samozaparcia, czasu i pieniędzy ... Trzymajcie kciuki!

 

Oto efekt pierwszych zakupów - woski, oleje, rozpuszczalniki, barwniki, zapachy ...

7aa164d73c7338e8med.jpg

 

ważymy - waga gramowa

6abff19f656346ddmed.jpg

 

gotujemy - indukcja + termometr

c9296b170a08443emed.jpg

 

... ugotowane (woski będę oznaczał #numer wosku)

 

#1 - (zielone jabłuszko)

ada62b91cfb98ffbmed.jpg

29fe3193db9cafedmed.jpg

6c4f5f8e74defb7emed.jpg

 

wnioski:

- ładnie stygnie - nie pęka

- ładnie kropelkuje

- odpycha wodę

- ciężko się nakłada - czuć opór na aplikatorze

- ciężko się poleruje - trzeba użyć kilka mikrofibr

- trochę twardy, jakby suchy

- ładnie pachnie jabłkami

- świetny kolor

 

efekt #1

752b247ce45e3dc6med.jpg

207cf35471b809camed.jpg

 

#1 kropelkowanie (polecam oglądać w HD)

 

#1 odpychanie wody (polecam oglądać w HD)

 

wnioski? robi robotę na lakierze ale konsystencja słaba, zmieniam troszkę recepturę i topię dalej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo ! Życzę powodzenia i dużo samozaparcia :good: Jedno pytanko: dlaczego wyznacznikami do bazy byli Dodo Factory oraz Rubbishboy, a nie np. The Bouncer i Obsession Wax (uważam, że woski tych producentów biją na głowę DJ; co do Rubbishboy - wiem mniej więcej, co łączy RB z DJ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eidos71 dzięki!

 

W sumie to dobre pytanie. Tak jak wspomniałem wyżej naczytałem się troche tego i żeby mi sie nie pomieszało musiałem wybrać jaką opcję od której wyjdę, najbardziej podpasowało mi DJ i RB ale już dużo zmieniam i eksperymentuję. Jeśli dobrze kojarzę to efektem prac RB było wypuszczenie wosku pod skrzydłami DJ.

 

Ps. The Bouncer rozkminiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie fajnie , kolejna osoba w temacie i już z jakimś zapleczem ;) Ja to szedłem swoją drogą, mając już jakieś tam pojęcie w przygotowywaniu receptur. Co na pewno mogę polecić przy takiej pracy to lektura na temat używanych surowców, często można znaleźć sporo przydatnych informacji do zrobienia wstępnej receptury. Powodzenia :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]DARIUS[/ref] - z tego, co wiem, RB zaczynał generalnie jako dystrybutor produktów DJ. Później sam zaczął "mieszać" swoje woski na bazie surowców DJ i zacieśnił współpracę z Dodo. Trudne zadanie przed Tobą, jeżeli chodzi o Bouncer'a - z tego, co się naczytałem, ich receptury są "pilnie strzeżone" :good: Nie myślałeś, aby podjąć współpracę z kolegami Kecav i Carolak i wspólnie popracować nad produktami ? Zawsze to koszty podzielą się na trzy, doświadczenie i wiedza pomnożą się przez trzy... Co prawda późniejsze zyski trzeba podzielić na trzy, ale chyba warto byłoby spróbować...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DJ i RB nie będę się aż tak wypowiadał bo po prostu nie wiem :-)

W sumie to nie chodzi mi o znalezienie i skopiowanie receptury danego producenta, a zrobienie czegoś własnego. Jednak musiałem wyjść od czegoś. Koledzy Kecav i Carolak też z tego co czytałem to ostro eksperymentowali zaczynając od "jakiejś podstawowej bazy". Znalazłem bazę, na której opiera się większość homemade (dwa woski i rozpuszczalnik) a teraz dodaję różne oleje i rozpuszczalniki zmieniając proporcję bazując dalej na dwóch głównych woskach.

 

Na współpracę jak najbardziej jestem otwarty :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]KrzysiekT5[/ref], z tym "nabyciem" to odległa przyszłość hehe (choć cały brand w głowie mam już poukładany) ale nie o tym... :kox: najbardziej to chciałbym swoim klientom powiedzieć "słuchaj mam swój własny wosk i chce Ci go nałożyć na auto" :-]

Tak jestem z TL (jeśli mi powiesz, że się znamy lub jesteś z TL to jednak świat jest mały hehe)

 

dzisiaj chciałbym Wam pokazać wosk numer #2 truskawka

0cdb8c3b9df19f0fmed.jpg

72225dfbcdf5bed7med.jpg

#2 konsystencja dużo lepsza niż #1

dfff2348cba4500bmed.jpg

#2 smaruje się dosyć fajnie i lekko - samo "smaruje się" jest dla mnie wielkim sukcesem (dodałem więcej rozpuszczalnika i olei)

7004ed5325db0f42med.jpg

#2 wypolerowane

6ad7d7ea06fa543fmed.jpg

93f7aa9f174467a2med.jpg

#2 efekt ( #1 chyba lepiej się prezentował)

6494680b31163dc2med.jpg

06a06f27fd1ac259med.jpg

#2 kropelkowanie i odpychanie wody (polecam oglądać w HD)

 

wnioski:

- ładnie stygnie - nie pęka

- ładnie kropelkuje

- odpycha wodę

- w porównaniu do #1 łatwiej się nakłada (bardziej tłusty i mokry)

- lepiej się poleruje - trzeba użyć mniej mikrofibr

- ładnie pachnie truskawkami

- świetny kolor

 

wnioski? robi robotę na lakierze ale chyba #1 był lepszy. Konsystencja za to lepsza niż #1 (mokry i tłusty) - topimy dalej ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie wygrzałem wosk #3

26cc32cd44bbfffdmed.jpg

0c15477a689a9b33med.jpg

tutaj #1 #2 i #3 - co do samego #3 to bez komentarza ( eksperyment nie wypalił )

109c1625d6c62962med.jpg

 

i w końcu mikstura pod nazwą #4 o której wspomniał [ref]KrzysiekT5[/ref] (biała i bez zapachu bo nie chciało mi się dodawać)

7681ff76e1a3a8d7med.jpg

5d2bd85dc8250089med.jpg

#4 odpychanie wody (polecam oglądać w HD)

 

wnioski:

- ładnie stygnie - nie pęka

- ładnie kropelkuje

- ładnie odpycha wodę

- w porównaniu do #1, #2, #3 łatwo się nakłada - w końcu tłusty i mokry (jak na razie to najlepszy!)

- lepiej się poleruje - tylko jedna mikrofibra

 

#4 po dodaniu kilku olei - kropelkowanie i odpychanie wody (polecam oglądać w HD)

(konsystencja w sumie bez zmian) test na innym elemencie auta niż pozostałe

 

i dzisiejsza porcja tj. #5 (zmodyfikowany #4 - zmiana proporcji, mam nadzieje na jeszcze lepszą konsystencję + nowe oleje)

#5 - czekam aż zastygnie

0eb080282789a969med.jpg

 

dodam, że pojemniczki już dojechały :mrgreen:

839567d192bfcb5amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega dwa tygodnie to jednak jest juz jakis czas plus deszcz i bloto a on jest ma hydrofobowosc wielki props za ogarnianie tematu fajna sprawq :):D:D

Takie pytanie troche z innej beczki w wosku ilosc carnauby jest dosc wazna, a co by w wosku zmienilo jak bysmy roztopili jakis gotowiec i dodali carnauby iles procent? Moze i pytanie glupie ale przyszlo mi takie do glowy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 2 tygodnie to uśmiech na twarzy :-) jest jakiś efekt... coś tam już działa = satysfakcja z czegoś co się zrobiło samemu! Co do pytania to nie wiem, nie mam wiedzy, musisz spróbować. Z carnaubą nie można przesadzić. Wosk zmieni konsystencję i nie nałożysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.