Skocz do zawartości

Maszynowy sanding


spons

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje doszkolic sie troche w temacie sandingu maszynowego (nie widze podobnego tematu na forum), dlatego tez zaczalem rozgladac sie za jakas maszyna elektryczna ktora umozliwilaby mila prace no i oczywiscie materialami sciernymi stosunkowo dobrej jakosci bedacych tanszymi od 3m trizact.

 

 

Zaczynajac od poczatku, z tego co czytam do sandingu maszynowego potrzebna jest polerka mimosrodowa, zgadza sie? Czy skok ma tu jakies znaczenie? Kiedys chyba nawet tu na forum widzialem bodajrze festoola rotacje i mimosrod w jednym, jest cos takiego czy mi sie snilo? :) Moze jakas inna alternatywa typu flex czy cus podobnego?

 

Druga sprawa to materialy scierne, uzywa ktos mirki? Jak wypada w konfrontacji z trizactem? Jakie tarcze badz podkladki sa potrzebane do komfortowej pracy na sucho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

OK więc jeśli chodzi i sanding lakieru pod polerkę (bo o taki Ci zapewne chodzi) najlepszym rozwiązaniem są właśnie szlifierki mimośrodowe. Skok mimośrodu ma kolosalne znaczenie - im jest on mniejszy tym łatwiej jest później lakier wyprowadzić do połysku. Szlifierka powinna mieć skok 3mm lub mniejszy.

Szlifierki które cieszą się dobrą opinią to marki Festool i Rupes.

 

Przykładowo:

http://www.festool.pl/Produkty/Pages/Pr ... -3-EQ-Plus

 

System jest oczywiście na sucho - do tego używasz krążków na 150mm. Co do firm - dobre są ponoć papiery firmy Kovax, ale też Mirka i 3M choć są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirka też ma maszyny do sandingu 77mm 125mm i 150mm wg producenta skok 2.5mm ale są zasilane powietrzem przykładowo

http://www.ebay.co.uk/itm/Mirka-Random- ... 1e64420f33, mirka ma system abralon 2000 i 4000 widziałem na DW jak ktoś używał takiego zestawu na volvo s60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirka też ma maszyny do sandingu 77mm 125mm i 150mm wg producenta skok 2.5mm ale są zasilane powietrzem przykładowo

http://www.ebay.co.uk/itm/Mirka-Random- ... 1e64420f33

 

Tylko ciężko dostać dobre papiery na ten wymiar :) Najpopularniejsze są 150mm, tym bardziej jeśli chodzi o bardzo drobne gradacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Rewelacyjne do sandingu są gąbki szlifierskie SIA. Pracuje z nimi od lat i nie zamienię na nic innego. Papiery również mają świetne. Można nimi pracować zarówno na mokro jak i sucho.

 

[ Dodano: 11 Wrzesień 2011, 12:54 ]

spons, tak jak koledzy wcześniej wspomnieli skok ma ogromne znaczenie. Jeśli masz kompresor to polecam Ci szlifierki mimośrodowe. W firmie mamy Rupesy i są prawie nie do zajechania. Jedyne co w nich pada to rzep mocujący papier ale detailerów ten problem nie dotyczy ponieważ u nas pracują one w ekstremalnych warunkach. Szlifierka będzie również bezpieczniejsza ponieważ niejednokrotnie trzeba coś przeszlifować na mokro a prąd i woda ... :song:

 

Jak kupię kompresor to pokażę Wam jak co działa , co się z czym je w tym temacie. Mam zamiar zainwestować w szlifierkę i mini szlifierkę która zastąpi korek. W firmie nazywamy to wibratorek. Rewelka! Coś takiego http://www.elakiery.pl/prod/179,2192,40 ... eumatyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi, czyli jednak trzeba kupic osobna maszynke, nie ma takich 2 w 1 :D Chcialem zmienic makite na flexa i upiec 2 pieczenie na 1 ogniu ale chyba mi nie wyjdzie :D

 

Wolalbym szlifierke elektryczna, dobry kompresor to kolejne 1500zl, choc pewnie przydalby sie do czegos jeszcze...

 

Jeszcze jedno pytanie, moze i glupie ale triche mnie nurtuje, czemu nie mozna takim trizactem lub abralonem oracowac na rotacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nie mozna takim trizactem lub abralonem oracowac na rotacji?

 

Bo rotacji raczej nigdy nie utrzymasz w płaszczyźnie z elementem - narobisz dołów i górek, no i rotacja jest bardzo agresywna, wyprowadzić później taki lakier będzie ciężko. A jak już zrobisz połysk to się okaże, że nie jest lustro tylko pofalowana powierzchnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo rotacji raczej nigdy nie utrzymasz w płaszczyźnie z elementem - narobisz dołów i górek, no i rotacja jest bardzo agresywna, wyprowadzić później taki lakier będzie ciężko. A jak już zrobisz połysk to się okaże, że nie jest lustro tylko pofalowana powierzchnia.

 

No to wiele wyjasnia :) Dzieki. Jakies alternatywy do festoola? AEG, Milwakee czy cus?

 

Koledzy, do takich maszynek jest potrzebny kompresor, a nie kompresorek. Co za tym idzie koszt takiego to min. 4000zł, a to i tak na granicy wydajności. Za 1500zł można kupić chińczyka który się stopi po miesiącu pracy z maciarką :D

 

No wiec tym bardziej potrzebuje elektryczna, choc pewnie ten sprzet bedzie u mnie pracowal raptem pare razy do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiele wyjasnia :) Dzieki. Jakies alternatywy do festoola? AEG, Milwakee czy cus?

 

Rupes - np taki: http://www.elakiery.pl/prod/173,1369,20 ... te-er-05te - wersja ze skokiem 3mm.

 

Przez przypadek znalazłem też: http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=4325 - koleś sprzedaje używaną - zawsze to trochę taniej.

 

A jeszcze co do tego czemu mimośrodowa, a nie rotacyjna - istotny wpływ na wygląd końcowy powierzchni ma rodzaj szlifu jaki powstaje po pracach tymi szlifierkami. Mimośrodowa jest dokładniejsza, i to im mniejszy skok mimośrodu tym dokładniejsza.

 

[ Dodano: 11 Wrzesień 2011, 16:49 ]

Rewelacyjne do sandingu są gąbki szlifierskie SIA. Pracuje z nimi od lat i nie zamienię na nic innego. Papiery również mają świetne. Można nimi pracować zarówno na mokro jak i sucho.

 

Arek, możesz podrzucić jakiś link do przykładowych produktów? Szukałem na ich stronie, ale nie znalazłem. Gąbką na rotacji mogło by się udać bo gąbka miękka. Widziałem też Twój temat o czarnej micrze, co nie co o tym było, ale mało - możesz coś więcej opisać? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta z forum jest 'powietrzna' ;) Ciekawy ten rupes, musze uderzyc do kumpla i spytac za ile by mi to zalatwil. Rozumiem ze na odpowiedniej podkladce moge spokojnie na tym pracowac z 3m czy mirka?

 

Do szlifowania lakieru stosuje się przekładkę na gąbce z rzepem - wtedy ładnie wybiera na wyobleniach i nierównościach.

 

Papiery możesz stosować każdej firmy - 150 mm średnicy to standard i wszyscy to mają, ważne tylko żeby układ dziurek odprowadzających kurz był dobry. Rozejrzyj się też za krążkami KOVAXa - są wytrzymalsze niż 3m i tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Piotrek_S, przepraszam za opóźnienie ale w końcu proszę http://www.sia.pl/Produkty/Katalog-prod ... rka-reczna

 

SERIA którą polecam i stosuję od kilku ładnych lat to siaair velvet na samym dole. Posiada rewelacyjne tłumienie dzięki zastosowanej piance. Ziarno z tlenku aluminium znanego choćby z past Menzerny.

Inne serie również stosuję ale wymagają trochę rozeznania i wprawy w temacie. Nie zawsze się nadają do "naszych" potrzeb ponieważ występuje w granulacji o nie co za niskim zakresie.

Gdyby ktoś chciał przetestować to służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek_S, przepraszam za opóźnienie ale w końcu proszę http://www.sia.pl/Produkty/Katalog-prod ... rka-reczna

 

SERIA którą polecam i stosuję od kilku ładnych lat to siaair velvet na samym dole. Posiada rewelacyjne tłumienie dzięki zastosowanej piance. Ziarno z tlenku aluminium znanego choćby z past Menzerny.

Inne serie również stosuję ale wymagają trochę rozeznania i wprawy w temacie. Nie zawsze się nadają do "naszych" potrzeb ponieważ występuje w granulacji o nie co za niskim zakresie.

Gdyby ktoś chciał przetestować to służę pomocą.

 

:) lepiej późno niż później ;) Dzięki.

 

Z tym, że... to są krążki na szlifierkę mimośrodową, a Ty gdzieś pisałeś jeśli dobrze kojarzę, że zakładałeś to na rotacje?

Chętnie bym zobaczył jak to na żywo wygląda :) szkoda ze mam do Ciebie tak daleko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szlifierce mimośrodowej pa pianka jest delikatniejsza. Tak samo jak z polerowaniem. Rotacja vs DA.

 

Czyli się potwierdziło - do sandingu mimośród :) a już się łudziłem, że może faktycznie coś jest na rotację :)

 

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek czy sia ma również rozmiar 77mm ? wlasnie kupilem mirka os310 75mm, zobaczymy jak się sprawuje

 

O tym wiesz?

 

Air consumption 360 l/min

 

Tak napiszę tylko co ja myślę. Jeśli kupiłeś to tylko do szlifowania przed polerką to gratuluję. Mam dwie takie maszynki małą i dużą i powiem szczerze że wolę przejechać element ręcznie jak maszyną. Dużo szybciej, przyjemniej(bo w ciszy) i dużo taniej(prąd, zużycie sprężarki, krążki wykończeniowe które nie są tanie)

 

Maszynka jest dobra do szlifowania szpachli, podkładów i rozszlifowywania rys przed naprawą lakierniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek czy sia ma również rozmiar 77mm ? wlasnie kupilem mirka os310 75mm, zobaczymy jak się sprawuje

 

O tym wiesz?

 

Air consumption 360 l/min

 

Tak napiszę tylko co ja myślę. Jeśli kupiłeś to tylko do szlifowania przed polerką to gratuluję. Mam dwie takie maszynki małą i dużą i powiem szczerze że wolę przejechać element ręcznie jak maszyną. Dużo szybciej, przyjemniej(bo w ciszy) i dużo taniej(prąd, zużycie sprężarki, krążki wykończeniowe które nie są tanie)

 

Maszynka jest dobra do szlifowania szpachli, podkładów i rozszlifowywania rys przed naprawą lakierniczą.

przyda się do wszystkiego, ale wydaje mi się że maszynka szybciej coś zmatowi niż sam ręcznie czy się mylę np całą maskę papierem 2000? co do konsumpcji wydaję mi się że sprężarka którą mam spokojnie wystarczy, masz dokładnie ten sam model ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.