Skocz do zawartości

Lustrzanka


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się tak tylko zastanawiam, po co wszystkim lustrzanki? Zwłaszcza, że używają tylko trybu zielonego i praktycznie nic więcej. Nawet iso w automacie. Oczywiście są wyjątki, ale to nie stanowi reguły. Lepiej kupić sobie jakiś fajny kompakcik, a jak najdzie kogoś ochota na bardziej zaawansowane zabawy, to kompakcik Nikona P 7800, czy Canon z serii G czy idąc drożej Fuji (około 3000). Kompakciki te mają bardzo dużo możliwości, można podłączyć dodatkową lampę błyskową, pracę w pełnym manualu i wymiarami są akceptowalne do większej damskie torebki.

Ja sobie kupiłem Nikona P7700 na wyjazdy wakacyjne, zdjęcia domowe czy imprezowe, aby było można prosto, szybko i dobrze coś sfocić.

To nie jest wstyd używać kompaktu. Już pomijam fakt, że takim kompaktem bez wiedzy i doświadczenia łatwiej jest zrobić dobre zdjęcie niż lustrzankom.

Mój wywód wygląda jak krucjata, ale nie o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tak tylko zastanawiam, po co wszystkim lustrzanki? Zwłaszcza, że używają tylko trybu zielonego i praktycznie nic więcej. Nawet iso w automacie. Oczywiście są wyjątki, ale to nie stanowi reguły. Lepiej kupić sobie jakiś fajny kompakcik, a jak najdzie kogoś ochota na bardziej zaawansowane zabawy, to kompakcik Nikona P 7800, czy Canon z serii G czy idąc drożej Fuji (około 3000). Kompakciki te mają bardzo dużo możliwości, można podłączyć dodatkową lampę błyskową, pracę w pełnym manualu i wymiarami są akceptowalne do większej damskie torebki.

Ja sobie kupiłem Nikona P7700 na wyjazdy wakacyjne, zdjęcia domowe czy imprezowe, aby było można prosto, szybko i dobrze coś sfocić.

To nie jest wstyd używać kompaktu. Już pomijam fakt, że takim kompaktem bez wiedzy i doświadczenia łatwiej jest zrobić dobre zdjęcie niż lustrzankom.

Mój wywód wygląda jak krucjata, ale nie o to mi chodzi.

 

Racja nie wstyd uzywac kompakta a wstyd uzywac lustra nie wiedzac co to za literki, cyferki na tym ekraniku sie pojawiaja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie o lustrzankę, ponieważ w ogóle się na tym nie znam. Mam okazję kupić od znajomego Canona 350D w dobrych pieniądzach, nie natrzaskane dużo zdjęć. Warto? Samo body, obiektyw będę musiał dokupić. Skłaniam się raczej ku Canon EF 50mm, czyli ten dołączany do tego aparatu. Jestem zupełnym amatorem i robie zdjęcia w trybie auto, dopiero chciałbym się nauczyć coś działać w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiń proszę, dlaczego tak sądzisz. ja mam tu wiedzę tylko "pseudo-marketingową" czyli z artykułów w internecie. wynika z nich, że ten system to pewna alternatywa dla lustrzanek (ino że bez lustra, no). jest mniejsze, ale wciąż ma wymienne obiektywy, szmery bajery.

 

ps. micro 4/3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że fotografia to jedna z moich branż, to śmiało mogę stwierdzić, że sporo ludzi kupiło lustro widząc je u zawodowców robiących dobre a nawet świetne zdjęcia i chcących też robić takie foty. Nie tędy droga, zdjęcia robi człowiek aparatem, a nie aparat. W dawnych czasach jak jeździłem na wakacje bez dzieci to zabierałem ze sobą Mamiyę 6x6, jedną albo dwie lustrzanki i do kompletu kompakcik Yashica T4 z doskonałym, szklanym obiektywem Zeiss'a. Oczywiście zwykłe zdjęcia z plaży, spaceru czy ulicy robiłem kompakcikiem z wbudowanym wizjerem peryskopowym nie wzbudzając żadnego zainteresowania, a lustrzankowcy z kiepskimi zoomami oczywiście siali zamęt. Nie muszę chyba tłumaczyć, kto miał lepsze zdjęcia. Oczywiście nie używałem Kodak Gold 200 tylko negatywów o zdecydowanie drobniejszym ziarnie.

ps. to są historie 15-18 letnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baristazgadzam się z Tobą w 100%,że to człowiek robi zdjęcia a nie aparat, aparat jest tylko narzędziem. I tak jak np. z młotkiem musisz wiedzieć jak go użyć bo inaczej wyjdzie więcej złego niż dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chciałbym zrobić fajne zdjęcia 50;50 lecz jakoś słabo mi to wychodzi.

Pozyczylem lustrzanke od siostry i za cholere nie potrafie zrobić fajnego ostrego zdjęcia.Probowałem rozne ustawienia halogena, wylaczylem flash i nadal zdjęcie nie jest ostre.Najgorsze są promienie od halogena na zdjęciu- da się coś z tym zrobić? Jestem zupełnym laikiem jesli chodzi o fotografowanie.Dodam, ze jest to lustrzanka Canon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu, pomyliło Ci się.

To Canon robi dobre zdjęcia, a Nikon dobre aparaty. Nie odwrotnie.

W kwestii ostrych zdjęć, to należy użyć super skupionego światła. Zdjęcia wykonane w takim oświetleniu sprawiają wrażenie mega ostrych.

I tu wychodzi co pisałem wcześniej. Pożycz od kogoś dobry kompakt i zrobisz udane zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pomysl o statywie, połóż aparat na czymś stabilnym. Spróbuj odbić światło z sufitu, oprócz odbicia samego halogenu na karoserii auta nie widać . efektu. Poćwicz robiąc zdjecia lustra w domu w rożnym oświetleniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu, pomyliło Ci się.

To Canon robi dobre zdjęcia, a Nikon dobre aparaty. Nie odwrotnie.

W kwestii ostrych zdjęć, to należy użyć super skupionego światła. Zdjęcia wykonane w takim oświetleniu sprawiają wrażenie mega ostrych.

I tu wychodzi co pisałem wcześniej. Pożycz od kogoś dobry kompakt i zrobisz udane zdjęcia.

 

O co chodzi z tym super skupionym światłem bo za bardzo nie rozumie? Mnie wychodzą ostre zdjęcia lustrzanką a nie wydaje mi się abym używał super skupionego światła - jak Byś mógł to jakoś tak na chłopski rozum wytłumaczyć.

 

impex - może pokaż jakąś fotkę to będzie coś łatwiej doradzić. Faktycznie dobrze jest użyć statywu aby zdjęcie nie było poruszone no i trzeba być pewnym czy AF się dostroił, bo jeżeli nie może złapać ostrości to fotka nigdy nie wyjdzie ostra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie to szkło- nie znam sie kompletnie na tym.

Co do innego aparatu-taka opcja nie wchodzi w gre.Za chwile wstawie jakieś zdjęcie, ktore zrobiłem i coś może doradzicie.

 

6 mar 2015, o 10:07

 

To są 2 najlepsze zdjęcia jakie udało mi się zrobić-wiem, ze da się zrobić lepsze tylko pytanie jak? Szczególnie chodzi mi o to, zeby lepiej było widać rysy.Na żywo fajnie to wygląda, gorzej na fotce.

IMG_6034.jpg

IMG_6042.jpg

 

Chyba, ze jest to kwestia słabego halogenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pimps, trochę uwypukliłem tą ostrość z super skupionym światłem, ale jest w tym sporo prawdy. Zrób dwa identyczne zdjęcia, jedno z lampą skierowaną do góry lub w tył do góry, a drugie z lampą idealnie na wprost. Zobaczysz, które będzie ostrzejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Rychu, pomyliło Ci się.

To Canon robi dobre zdjęcia, a Nikon dobre aparaty. Nie odwrotnie.

 

Canon też nie pomoże. Wszystko wyjaśnia jeden cytat: "Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło" :-]

 

A doradzanie jak zrobić dobre zdjęcie lustrzanką, jak się nie wie jaki jest podpięty obiektyw, jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.