Skocz do zawartości

Lustrzanka


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałem ani razu pod Twoim adresem. Piszę ogólnie swoja opinię, że dla mnie UVki to strata pieniędzy i jeżeli ktoś dba o obiektyw to nic złego mu się nie stanie, czy to UVką czy bez.

 

Reasumując lepiej dołożyć i kupić polar, który na pewno się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z zakładaniem pokrowca na telefon i pokrowców na fotele w samochodzie :D

Z drugiej strony zakładaniem filtra na obiektyw myślę, że ma jakiś sens, bo jak się porysuje to nie szkło obiektywu. A teoria, że jak się dba, tak się ma, naciągana. Wystarczy pożyczyć komuś aparat na kilka chwil i już można się nabawić kłopotów. A na pewno zdarza się wam sytuacja, że na imprezie ktoś robi choćby kilka zdjęć waszym aparatem. To tak jak by powiedzieć, że ja nie porysuje auta, bo dbam, bo uważam, a na parkingu ktoś nam przerysuje i po temacie. Przez parę lat użytkowania nie ma opcji żeby choćby jedna micro ryska się nie pojawiła jak by ktoś nie dbał o sprzęt. Ale czy po tych paru latach sprzętu będzie to takie ważne i czy wpłynie na cenę takiej używki :o to już wątpliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taka mala zasade szczoteczki do zebow nie pozyczam auta, aparatu jak i szkiel.

Ja tam zony jeszcze nie pożyczam

 

Piszecie o dbaniu ale przecież podczas fotografowania kurz osiada na szkle i rownież wole czyścić uv .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie po to mam szkła w miarę ok by zakładać dodatkową barierę dla światła. .. ludzie z obiektywami za kilka kafli nie zakładają a ludzie do kita za 300 koniecznie taki badziew dokrecaja. A potem zdziwienie, ze kolorki lub kontrast nie te. Niby nic ale po co? W trudnych warunkach ok, ale normalnie to nie ma sensu. Kurz i paluchy nic nie zaskodza szklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie po to mam szkła w miarę ok by zakładać dodatkową barierę dla światła. .. ludzie z obiektywami za kilka kafli nie zakładają a ludzie do kita za 300 koniecznie taki badziew dokrecaja. A potem zdziwienie, ze kolorki lub kontrast nie te. Niby nic ale po co? W trudnych warunkach ok, ale normalnie to nie ma sensu. Kurz i paluchy nic nie zaskodza szklu.

 

Tu bym się z Tobą nie zgodził - należę do 2 towarzystw fotograficznych i właśnie w przypadku tych droższych szkieł ludzie na nie nakładają filtry UV.

Moim zdaniem nie ma co snuć teorii i wypowiadać się za innych ludzi. Każdy niech powie za siebie i w tedy inna osoba widzi ile ludzi lubi a ile ma w nosie używanie filtra UV i niech wyciąga wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Tu bym się z Tobą nie zgodził - należę do 2 towarzystw fotograficznych i właśnie w przypadku tych droższych szkieł ludzie na nie nakładają filtry UV.
Moim zdaniem jest 50/50.

Tendencja natomiast idzie w jednym kierunku: coraz mniej ludzi zakłada filtry "ochronne" UV (bo tak należy je w dzisiejszych czasach nazwać):

a. technika wykończenia dzisiejszych soczewek tego nie wymaga

b. sprzęt jest (w większości przypadku) coraz tańszy i ogólnie dostępny, więc kupno nowego nie jest tak utrudnione jak kiedyś

c. dodatkowe przestrzenie które należy raz od czasu wyczyścić

 

ALE: jeśli ktoś jest przekonany że mieć to musi, to powinien zakładać - dobrych filtrów jest od groma i trochę, no i prawie nic już nie kosztują.

Rzadko kto kupuje jeszcze filtr z najwyższej półki jak np. B+W - a i te potaniały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koledzy potrzebuję porady, żona się uparła na lustrzankę cyfrową. Miałem chwilę, poszperałem i w oko wpadły mi dwa modele. Nikon D3200 i Sony SLT-A58K . Miał ktoś styczność z tymi sprzętami. Ewentualnie co byście polecili do max.2000zł. Sprzęt musi być nowy, używki nie wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to do Canona brakuje Wam jakichś szkieł? Również jest ich całe mnóstwo. Nie uważam tego za dobry argument przy wyborze sprzętu.

Wiem, że dyskusja o filtrach już się zakończyła, jednak pochwalę się, że używam filtrów na wszystkich obiektywach i nie narzekam na jakieś przekłamania barw. Mam filtry UV z wyższych serii Hoya, B+W zamontowane na eLkach, a nawet w UV Heliopana wyposażyłem tuż po zakupie swój kompakcik Nikona.

Kilka filtrów w swoim życiu już wyrzuciłem, bo od czyszczenia stały się nieczyste, natomiast przednie soczewki mam w stanie idealnym. Oby jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.