Skocz do zawartości

Klar czy ceramika?


Lorion

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka i witam na Waszym forum 🙂 W wolnych chwilach zajmuje się detailingiem, a po odkryciu Waszego forum postanowiłem się zarejestrować i przy okazji poprosić o małą poradę.

Na wstępie zaznaczę, że w kwestii skór jestem zielony, od lat miałem zawsze raczej tapicerki w autach. Mam taki problem otóż w jednym z miejsc na siedzisku fotela niektóre te łatki/lice skóry robią się takie świecące, nie wiem czy to schodzący klar czy może powłoka ceramicza niezbyt się trzyma i się odrywa od skóry. Bo taka powłoka była tutaj na początku roku nakładana. Mam nadzieje, że to nie klar i sobiście nie wiem dlaczego miałby schodzić szczególnie z fotela pasażera gdzie auto ma raptem 40 tyś kilometrów. Możliwe, że mogło się coś naruszyć pracując zbyt długo szczoteczką i pracując jedynie Softami, czy to raczej średnio możliwe? Wstawie w dzień zdjęcie to może pozwoli lepiej zdiagnozować problem.

 

A druga sprawa z moim siedziskiem to taka, że w jednym miejscu jest ona bardzo gładka w dotyku, praktycznie nie czuć tych łatek/lic jak się jedzie palcem. I również pytanie czy to jest przetarcie i co można z tym zrobić? Postaram się wstawić w dzień fotki. 

Te sprawy traktujcie bardziej oddzielnie bo to takie dwa zagadnienia, które chciałem przedyskutować, bo zauważyłem że wiele osób tutaj wie sporo o skórach, jak również wiele marek tutaj ma konta na forum. Dzięki i mam nadzieje że mnie wesprzecie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak w bmkach jest, slabo ulozone ktos pociagnal odkurzaczem i jest. BMW ma teraz troche problemow wlasnie z takimi pierdolami, czesto gesto pojawiaja sie na lakierze tez takie plamy jak by benzyna w wodzie, po roku na tym sladzie schodzi klar płatami, takze patrzec obserowca.
A i to ze jest napisane leather dakota w konfiguracji nie znaczy ze to jest skora, tyly i boki to pewnie eko skóra, miejsce dupci to pewnie prawdziwa skora to pod nogami nie mam pojecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w porządku, ale pomijając to co to jest jaka to skóra, bo tego już nie zmienie. Tylko pytanie co z tym zrobić?

Bo tak po lewej (czyli góra zdjęcia) powiedziałbym że schodzi ceramika więc użyłbym preparatu typu Strong, usunąłbym powłokę i dał jakiś zwykły impregnat (ceramiki już nie chce :) ), ale po prawej (dolna część zdjęcia) jest jakby przetarcie więc boje się że szedł klar i jak dam Stronga to mi zejdzie baza i będzie katastrofa. Więc za bardzo nie wiem co zrobić. Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lorion To jest normalne zużycie tej skóry (dakota to najtańsza skóra w BMW, ale przynajmniej to skóra na wszystkich elementach a nie te dziwne pseudo ekologiczne wynalazki). U mnie takie zużycie (skóra dakota beige) zaczęło się pojawiać przy ok 150 000 km. Podłokietnik jest dziś praktycznie gładki (bez tych maszynowych wytłoczeń skóry) Z tego co ja zauważyłem te skóry lubią być mocno nawilżone. Ja używam do czyszczenia softa potem Leder Protector i na koniec Leder Versiegelung z częstotliwością co ok 1,5 miesiąca. Na przednie fotele, podłokietnik środkowy i podłokietniki boczne daję dwie warstwy protectora i versiiegelunga (Versiegelung po ok. 4 godzinach po protectorze). Kolega w e61 używa W5 do skóry z Lidla raz na miesiąc ale na bogato (schodzi mu minimum pół opakowania na dwie warstwy i tak zostawia do wchłonięcia na noc) i też jest i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A w związku z tym tematem, przepraszam, że tak odświeżam, ale od jednego z ekspertów otrzymałem taką wiadomość:

Cytat

W przypadku ceramicznego zabezpieczenia skóry nie ma możliwości przeprowadzenia renowacji. Jedyne co pozostaje to wymiana tapicerska. 

Mogę prosić specjalistów od skór na forum, takich jak np. @Colourlock o ustosunkowanie się do tego? Bo szczerze powiedziawszy mnie to trochę zaskoczyło. Nie sądziłbym, że te powłoki są aż tak trwałe, że jak się je raz nałoży to już nic się nie da zrobić. W przypadku Leather Shielda od Gyeona producent deklaruje trwałość na poziomie około 12 miesięcy, a robiąc test tej powłoki na jakimś elemencie skóry to po jednym szczotkowaniu Colourlock Softem hydrofobowość była już dużo słabsza, więc można praktycznie chyba powiedzieć że naruszyło to konkretnie powłokę ceramiczną. Nie była ona jakoś przygotowana super, jedynie skóra wyczyszczona i po kilku godzinach aplikacja powłoki, ale wciąż..

 

-

W dniu 19.10.2019 o 20:30, rkom napisał:

Ja używam do czyszczenia softa potem Leder Protector i na koniec Leder Versiegelung z częstotliwością co ok 1,5 miesiąca

Można wiedzieć ile lat mają fotele/skóra? Bo przebieg swoją drogą, a lata też swoje robią (przynajmniej takie mam odczucie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor

Cześć,

Powłoki ceramiczne na skórę 🙂 kto to wymyślił?

Generalnie są z nimi dwa problemy.

1. Często są permanentne i zawierają rozpuszczalniki, które rozpuszczają powierzchnię aby powłoka mogła się na stałe połączyć z topcoatem. 

 2. Jeśli naruszyłeś orgyginalny topcoat tracisz gwarancję

Nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy usuwać powłokę.

W praktyce kończy się na rozpuszczalnikach, które są zwykle nośnikiem takich produktów. Powłoka może tak samo łapać przebarwienia jak rysy na lakierze, a jej usuwanie kończy się nieraz odchodzeniem farby do gołej skóry. Część skór jest tłoczona w farbie czyli struktura może zostać usunięta wraz z farbą.

Nic dziwnego, że się ludzie nie chcą tego podejmować.  Dodatkowe utrudnienie jest takie, że powłok jest sporo i produktów powłoko pochodnych też. Nikt nie informuje klientów jak to działa do końca i które powłoki ingerują w top coat a inne są zwykłymi impregnatami z zawartością SIO2.  Jak fachowiec ma się nad tym mużdżyć, czytać karty charakterystyki, robić próby to woli w tym czasie dwie inne prace wykonać.  Pracy w tym zawodzie nie brakuje. 

Niestety ludzie z branży mają niemiłe doświadczenia z powłokami.  Czyli da się je teoretycznie, ale za każdym razem może Cię czekać mina włącznie z trwałym uszkodzeniem skóry.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, muzycom napisał:

które rozpuszczają powierzchnię aby powłoka mogła się na stałe połączyć z topcoatem.

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Czyli dobrze rozumiem to zdanie, że czasem samo nałożenie niektórych powłok może naruszyć już topcoat? I jeżeli dojdzie do czegoś nieoczekiwanego to może właśnie stać się tak jak powyżej u mnie, już po samym nałożeniu powłoki?

 

4 godziny temu, muzycom napisał:

Powłoki ceramiczne na skórę 🙂 kto to wymyślił?

Sam się teraz zastanawiam, ale jedyne miejsce na którym bym to teraz może położył to na jakimś jachcie albo statku, jeśli takowy bym miał 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.