Skocz do zawartości

Zakładamy firmę autodetailingową


m.k.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, cagmyjnia napisał:

Czytałem gdzieś ...że możne to być sprzeczne z prawem... coś tam o nieuczciwej konkurencji 

Po odejściu z pracy nie mozesz zakładać firmy i współpracować z dawnym pracodawca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Kiedys zastanawialem się nad otwarcia dzialanosci w domu, zeby w garazu na legalu zajmowac sie detailingiem ale ostatecznie zrezygnowałem z pomysłu ze względu na to że ponoć trzeba mieć odpływy, zbiornik na zanieczyszczenia i inne cuda a przegladajac yt napotkałem film gdzie gosciu normalnie dziala na podjezdzie i podejrzewam ze normlanie ma dzialanosc 


wiec jak to wkoncu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawelus668  Na prawdę to jest tak ,że jak się chce czymś zająć to małymi krokami przejdziesz przez wszystkie przeszkody i będziesz robił to co będziesz chciał! Separator kosztuje 2tys, pozwolenie wodno prawne załatwisz bez problemu w swoim zakładzie wód i kanalizacji, zawsze na początku jest mnóstwo obaw które w perspektywie czasu znikają. Zrezygnować jest najlatwiej:) Życzę powodzenia i wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik na zanieczyszczenia i inne cuda a przegladajac yt napotkałem film gdzie gosciu normalnie dziala na podjezdzie i podejrzewam ze normlanie ma dzialanosc wiec jak to wkoncu jest?

No jeszcze Pan nie mial kontroli to robi na podjeździe.
Zdziwiłabyś się ile „detailingow” niby zbiera do zbiornika z maty, a tak na prawdę leje w ziemie albo w kibel.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw gmina lub starostwo i sprawdzenie czy w dany miejscu plan zagospodarowania przestrzennego przewidział możliwość usług takich jak myjnia, jeżli tak to git. Następnie do starostwa (urzędu) ktory wydaje zgody na budowy i inne pozwolenia, i tam składasz pismo oraz określasz zakres usług, i robisz to w jednym zdaniu, albo warsztat, albo myjnia ręczna jednostanowiskowa itp., ale i tak czy tak czy to warsztat czy myjnia to prawnie musisz posiadać separator substancji ropopochodnych, tak samo mają stacje paliw, parkingi pod marketem i myjnie. Parę metrów gruntów trzeba wyłączyć z uzytku rolnego jeżeli takowy jest na działce w której planujesz korzystać z lokalu, będą potrzebne zgodny z gminy jeżeli to teren po za miastem, nastepnie budynek musi byc przekształcony pod lokal Usługowy i wykonany projekt przez projektanta. Żeby zrobić projekt musisz posiadać mapę do celów projektowych. Ten sam projektant projektuje usytuowanie separatora oraz zbiornika na nieczystości czyli oczyszczoną wodę(szambo). Oraz inne media sanitarne ktore później muszą mieć odbiór, elektryk, strażak, bhp...  Cała dokumentację składasz w Wody Polskie ktore wydają albo opinie wodnoprawną, albo będą kazali wykonać operat widnoprawny. Zazwyczaj przy zbiorniku czyli szambie wystarczy opinia wodnoprawna, przy kanalizacji i wypuszczeniu oczyszczonych ścieków do miejskiej kanalizacji trzeba robić operat i tu koszt okolo 2000/2500 tys, potrzebna jest również umowa wstępną od Zakładu komunalnego że oni przyjmą scieki oczyszczone i wydadzą warunki które podpiszecie, warunki będą jasno mówili w jakim stopniu mają być oczyszczone scieki i pod to dobrany jest separator który oprizniany zazwyczaj jest przez zewnętrzne firmy które to utylizuja i tutaj nie ma umowy tylko ktoś po prostu musi to zabrać wyspecjalizowana firma która zabiera np. Oleje i filtry z warsztatów mechanicznych. To tak na szybko bo napewno coś zapomniałem.... 

 

PRAWNIE czy to warsztat czy myjnia to lokal ma być przystosowany i przekształcony. W nazwie opis wskazuję jasno Lokal usługowy, w garażu czy tez  pomieszczeniu gospodarczym prawnie nie można wykonywać usług. Każdy  kto tak robi, robi po prostu to nie zdając sobie z konsekwencji jakie można ponieść, a większość robi to również nie świadomie... Również dotyczy się to separatora, warsztat i myjnia prawnie musi posiadać separator 

 

I komentarze typu ze mój kolega robi i nikt sie nie czepia, czy też znam gościa i również robi normalnie, to cieszy mnie to niech robi, ale robi do czasu, bo u jednego kontrolę i inspekcja są raz na pół roku a u drugiego przez 10 lat nikt nie był...  Przyjdzie czas i przyjdzie ta chwila... 

Zwrócić uwagę trzeba, ze firmy wyskakują jak grzyby po deszczu i daje czas do 3/5 lat ze kontrolę będą takie same jak patrole policyjne na drogach, rynek robi się tak wypchany ludźmi którzy mają w dupie formy prawne, w koncu pęknie żyłka i ci co siedzą na stolkach czyli urzedasy w koncu rusxa dupy i kontrolę będą na porządku dziennym bo to jest kasa na latanie dziur w budżecie... 😉 

 

Pozdrawiam Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Super post Marcin. Jak widać, nie są to jakieś straszne koszta (separator, pozwolenia). Najważniejszy jest lokal który spełnia warunki lokalu usługowego (lub koszt przystosowania istniejącego lokalu) oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który taką działalność może wykluczyć, szczególnie jak ktoś wykonuje takie usługi pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super post Marcin. Jak widać, nie są to jakieś straszne koszta (separator, pozwolenia). Najważniejszy jest lokal który spełnia warunki lokalu usługowego (lub koszt przystosowania istniejącego lokalu) oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który taką działalność może wykluczyć, szczególnie jak ktoś wykonuje takie usługi pod domem.

Na te chwile prawnie ciężko wykluczyć jeśli działka nie zabrania całkowicie jakiejkolwiek działalności.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A orientował się jak to wygląda korzystając z opcji prowadzenia działalności nierejestrowanej? Zawsze można dorobić robiąc 4-5 aut w miesiącu, żeby nie przekroczyć tego progu.

PIT, a środowisko to dwie różne sprawy. Niezależnie od tego jak sie rozliczasz obowiązują Cię przepisy dot. ochrony środowiska.

Działalność nierejestrowa to max 50% minimalnego wynagrodzenia. Za auto 200-250 zł chcesz brać? Poza tym musisz jeszcze zapłacić od tego PIT w zeznaniu rocznym.

Limit 50% liczy sie od przychodu (a nie dochodu, wiec koszty Ci go nie obniżą, wiec jak przekroczysz w jednym miesiącu to masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej, a musisz prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej od początku)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Birkhof napisał:


Na te chwile prawnie ciężko wykluczyć jeśli działka nie zabrania całkowicie jakiejkolwiek działalności.
 

Tzn.? Aktualnie sam mam na oku działkę, na której jest aktualnie prowadzona działalność, ale nie związana z samochodami. 
A co w przypadku, gdy plan zagospodarowania nie przewiduje działalności jaką jest auto detailing? Jest jakaś opcja zmiany tego, czy już przesądzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn.? Aktualnie sam mam na oku działkę, na której jest aktualnie prowadzona działalność, ale nie związana z samochodami. 
A co w przypadku, gdy plan zagospodarowania nie przewiduje działalności jaką jest auto detailing? Jest jakaś opcja zmiany tego, czy już przesądzone?

Co masz w mpzp?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Birkhof napisał:


Na te chwile prawnie ciężko wykluczyć jeśli działka nie zabrania całkowicie jakiejkolwiek działalności.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Auto detailing/Myjnia to są usługi nie uciążliwe, więc jeżeli w mpzp jest zapis o możliwości prowadzenia usług (ogólnie) to nie powinno być problemu. Jednak często się spotkałem z zapisami wykluczającymi myjnie lub inne działalności związane z obsługą środków transportu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Birkhof napisał:


Co masz w mpzp?
 

Jak ojciec budował tą halę, to mówił, że można tam było prowadzić wszystko za wyjątkiem warsztatu samochodowego. Z tym że to było jakieś 10 lat temu. Wtedy jeszcze nawet nie było tam podłączone kanalizacji. Teraz już jest.  On ma tam stolarkę. 

Muszę się przejechać do urzędu i sprawdzić czy coś się zmieniło przez ten czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ojciec budował tą halę, to mówił, że można tam było prowadzić wszystko za wyjątkiem warsztatu samochodowego. Z tym że to było jakieś 10 lat temu. Wtedy jeszcze nawet nie było tam podłączone kanalizacji. Teraz już jest.  On ma tam stolarkę. 

Muszę się przejechać do urzędu i sprawdzić czy coś się zmieniło przez ten czas

Tak, warsztat i myjnia zostały wykreślone z listy usług zagrażających środowisku (na ta listę powołuje sie SN przy sporze czy jest uciążliwe).

Jesli mpzp nie wyklucza myjni, a pozwala na działalność nieuciążliwa to jesteś w połowie drogi

MPZP sprawdzisz przez neta

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Birkhof napisał:

Tak, warsztat i myjnia zostały wykreślone z listy usług zagrażających środowisku (na ta listę powołuje sie SN przy sporze czy jest uciążliwe).

Jesli mpzp nie wyklucza myjni, a pozwala na działalność nieuciążliwa to jesteś w połowie drogi

MPZP sprawdzisz przez neta

 

Tak teraz patrzyłem na stronie i z tego co widzę na mapie, to moja działka oznaczona jest kolorem jasnobrązowym. Czyli teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz patrzyłem na stronie i z tego co widzę na mapie, to moja działka oznaczona jest kolorem jasnobrązowym. Czyli teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.. 

Ja nie patrzyłem po kolorach tylko numer działki i w mpzp jest przedziałami klasyfikacja działki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2019 o 13:34, zw1erz napisał:

Super post Marcin. Jak widać, nie są to jakieś straszne koszta (separator, pozwolenia). Najważniejszy jest lokal który spełnia warunki lokalu usługowego (lub koszt przystosowania istniejącego lokalu) oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który taką działalność może wykluczyć, szczególnie jak ktoś wykonuje takie usługi pod domem.

 

Praktycznie z poprawkami jak ja robilem to u siebie, wszystko trwało okolo 7 msc, latanie bieganie, pytanie, szukanie,  cała papierologia (dokumentacja, wył. Z uzytku rolnego )  koszt około 23 tys. Reszta budowy , separatory szambo to kolejne wydatki  także liczone w dużych kwotach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2018 o 21:40, Mickul napisał:

Po odejściu z pracy nie mozesz zakładać firmy i współpracować z dawnym pracodawca. 

Wiem że odkopuję dawne stwierdzenie, ale dlaczego? Co z ludźmi w IT, którzy z umowy o pracę przechodzą na własną działalność i umowę B2B?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 14:22, Birkhof napisał:

Tak, warsztat i myjnia zostały wykreślone z listy usług zagrażających środowisku (na ta listę powołuje sie SN przy sporze czy jest uciążliwe).

Jesli mpzp nie wyklucza myjni, a pozwala na działalność nieuciążliwa to jesteś w połowie drogi

MPZP sprawdzisz przez neta

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Masz możne link do tej listy lub wyroku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zw1erz napisał:

Masz możne link do tej listy lub wyroku?

Opisywałem temat dla architekta więc przeklejam tutaj. Mam nadzieję, że Ci się przyda.
 

Będąc w urzędzie gminy dopytałem też o usługi nieuciążliwe/uciążliwe oraz pokontaktowałem się z osobami, które działają w branży. Przysiadłem też do tematu studia kosmetyki samochodowej na działce po kątem tego jak reguluje to prawo. Poniżej to co udało mi się ustalić.

- Pani w gminie, która odpowiada za MPZP powiedziała, że taki typ działalności który podchodzi pod PKD 45.20Z czyli pod małe warsztaty samochodowe http://www.krs-online.com.pl/PKD-45-20-Z-p337.html to są one rozpatrywane jako działalność nieuciążliwa w przypadku wątpliwości. Po opisaniu rodzaju działalności (czyszczenie i zabezpieczanie tapicerki skórzanej i materiałowej w aucie, odkurzanie, sprzątanie, polerowanie oraz zabezpieczanie lakieru, mycie auta) Pani powiedziała, że jedyny warunek to max. 30% zajętości całej powierzchni użytkowej nieruchomości na działce (wynika to z zapisu MPZP, że część na działalność nie może przekraczać 30% powierzchni użytkowej), a tak to nie widzi przeciwwskazań. W gminie otrzymałem też taką informację, że nie ma w prawie zdefiniowanej listy które działalności są nieuciążliwe, a które uciążliwe.

- Skontaktowałem się ze znajomą Panią mecenas i naprowadziła mnie trochę co i jak. Mianowicie w przypadku potrzeby rozstrzygnięcia czy dana działalność jest uciążliwa czy nie sądy czy JST powołują się na wyroki i rozporządzenia ogólno-obowiązujące. I tak, w przypadku sądownych spraw o ustalenie tego czy dana działalność jest uciążliwa czy nie Sądy w swoich wyrokach opierają się na tym, czy znajduje się ona na liście przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (bo listy działalności nieuciążliwych jako takiej nie ma). Tutaj jest rozporządzenie w tej sprawie: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000071/O/D20160071.pdf

Ostatnia aktualizacja miała miejsce z początkiem roku 2016 i nastąpił wtedy kluczowy moment bo został wtedy uchylony zapis, który do tej pory powodował, że warsztaty samochodowe (poza stacjami kontroli pojazdów i poza myjniami samochodowymi) z co najmniej 3ma stanowiskami miały już potencjalnie szkodliwy wpływ = były działalnością uciążliwą.

W tym momencie w tekście jednolitym z powyższego linku § 3 ust. 1 pkt 76 został uchylony (strona 12 w dokumencie).

 

Podsyłam dodatkowo jak wyglądała sprawa i co mówiły sądy przed uchyleniem p wspomnianego pkt 76:

https://www.eporady24.pl/czym_jest_nieuciazliwa_dzialalnosc_gospodarcza,pytania,8,113,3978.html

https://www.spolkowy.pl/gmina_nie_zgadza_sie_na_warsztat_samochodowy_ze_wzgledu_na_uciazliwosc,88,p.html

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/ABEABA3D7A

 

W przypadku zakupionych działek nie ma określonych grup w zakresie jakich można prowadzić usługi nieuciążliwe (czasem jest np. zapis o grupach usług jak: sport i rekreacja, oświata, handel, edukacja, itp), ani nie ma też zapisu o wyłączeniu jakiejkolwiek działalności dopóty jest nieuciążliwa (= nie ma jej na liście działalności szkodliwej).

2 godziny temu, barto125 napisał:

Wiem że odkopuję dawne stwierdzenie, ale dlaczego? Co z ludźmi w IT, którzy z umowy o pracę przechodzą na własną działalność i umowę B2B?

Możesz, ale wtedy zazwyczaj tracisz ulgi na ZUS bo są znamiona działalności pozornej. Przeniosłeś się na działalność aby płacić mniejsze składki a nie być przedsiębiorcą. Jak nie stracić ulgi na składki? https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/944215,skladki-do-zus-mozna-pracowac-dla-bylego-pracodawcy.html

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Birkhof do Twoich linków można dodać jeszcze: https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/3236-jak-otworzyc-warsztat-samochodowy

Cytat

Możesz, ale wtedy zazwyczaj tracisz ulgi na ZUS bo są znamiona działalności pozornej. 

No właśnie, nie chodziło mi o składki, tylko o stwierdzenie, że nie można współpracować z dawnym pracodawcą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 16:09, Birkhof napisał:


Ja nie patrzyłem po kolorach tylko numer działki i w mpzp jest przedziałami klasyfikacja działki.

 

Byłem w urzędzie. 

Pani odpowiedzialna za MPZP nie potrafiła udzielić mi odpowiedzi. Jak usłyszała "Auto detailing" to zapytała tylko co to w ogóle jest. po wytłumaczeniu stwierdziła, że ona nie jest w stanie powiedzieć, czy można czy nie. Podała tylko gdzie dokładnie sprawdzić i która ustawa obejmuje moją działkę.
W tej ustawie zapis jest tylko taki:
 

Cytat

"1) w ramach przeznaczenia podstawowego, dopuszcza się: zabudowę mieszkaniową jednorodzinną;

2) w ramach przeznaczenia uzupełniającego, dopuszcza się: a) zabudowę usługową, w tym usługi publiczne, b) zabudowę rzemieślniczo-wytwórczą, c) miejsca do parkowania i garaże, d) zabudowę gospodarczą, e) place zabaw, f) infrastrukturę techniczną."

I to tyle. Czyli z tego co rozumiem, nie powinno być problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Birkhof napisał:


Popatrz co oznacza przeznaczenie uzupełniające.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jest tylko coś takiego:
"przeznaczeniu uzupełniającym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają przeznaczenie podstawowe i mogą być realizowane na warunkach określonych w niniejszej uchwale;"

"Dla terenów, o których mowa w ust. 1, ustala się możliwość realizacji przeznaczenia uzupełniającego stanowiącego nie więcej niż 30% powierzchni przeznaczonej pod przeznaczenie podstawowe"

 

I potem w warunkach:

"3) ograniczenie uciążliwości dla środowiska poprzez stosowanie rozwiązań zmniejszających emisję zanieczyszczeń, hałasu i promieniowania;

4) na terenach objętych planem zakazuje się przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, z dopuszczeniem odstępstwa od przyjętej zasady dla terenów zabudowy produkcyjnej i usługowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 1P/U, z zastrzeżeniem pkt 6; Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 4 – Poz. 5088

5) na terenach objętych planem dopuszcza się przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak negatywnego wpływu i oddziaływania na środowisko lub przedsięwzięcia dla których odstąpiono od sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko z zastrzeżeniem pkt 6;

6) ustalenia, o których mowa w pkt 4 i 5, nie dotyczą inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i dróg publicznych."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.