Skocz do zawartości

Zakładamy firmę autodetailingową


m.k.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Dystrybutor

Zakładam ten wątek, choć zdaję sobie sprawę z prawa rynku i konkurencji. Tak, więc może właściciele firm autodetailingowych i/lub myjni (zewnątrz/wewnątrz) nie chętnie będą zdradzać istotne niuanse takiego biznesu.

 

Nie chodzi o to by pisać o biznes planach aby za darmo sprzedać filozofię prowadzonej DG. Raczej chodzi o fundament firmy, czyli to co jest konieczne do spełnienia, a nie o to co wprowadzamy w swojej firmie by mieć lepszą ofertę itd.

 

Myślę, że warto wątek poprowadzić na zasadzie otwartej dyskusji, gdzie każdy będzie wrzucał pytania i odpowiedzi, bo nie każdy ma takie same wątpliwości.

 

Moja koncepcja to zarejestrowanie DG opartej na podatkowej księdze przychodów i rozchodów. PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) jakie wytypowałem to:

 

45.20 Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli - aby pucować autka

Podklasa ta obejmuje:

 

* naprawy, konserwację i przebudowę pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), takie jak:

* naprawy mechaniczne,

* naprawy elektryczne,

* naprawy elektronicznych systemów wtryskowych,

* przeglądy,

* naprawy nadwozia,

* naprawy części,

* mycie, polerowanie itp.,

* lakierowanie i malowanie,

* naprawy szyb i okien,

* naprawy siedzeń samochodowych,

* naprawy opon i dętek, zakładanie lub wymiana,

* wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

* instalowanie części i akcesoriów w pojazdach samochodowych (niebędące częścią procesu produkcji), z wyłączeniem motocykli.

 

Podklasa ta nie obejmuje:

 

* bieżnikowania i regeneracji opon, sklasyfikowanego w 22.11.Z,

* konserwacji i naprawy motocykli, sklasyfikowanych w 45.40.Z,

* wykonywania badań silników, pojazdów samochodowych itp., sklasyfikowanego w 71.20.B.

 

45.3 Sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli - aby mieć możliwość sprzedaży produktów związanych z motoryzacją (nigdy nie wiadomo, może się przydać)

 

45.40 Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich - oddzielna klasyfikacja tylko po to by móc obsłużyć klientów z motocyklami..

Podklasa ta obejmuje:

 

* sprzedaż hurtową i detaliczną motocykli, włączając motorowery,

* sprzedaż hurtową i detaliczną części i akcesoriów do motocykli, włączając sprzedaż komisową i wysyłkową,

* naprawę i konserwację motocykli.

 

Podklasa ta nie obejmuje:

 

* wynajmu motocykli, sklasyfikowanego w 77.39.Z.

 

47.19. Pozostała sprzeda detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach - aby móc ewentualnie coś sprzedać bezpośrednio klientowi, który przyjedzie do firmy.

Podklasa ta obejmuje:

 

* sprzedaż detaliczną różnego rodzaju towarów, wśród których żywność, napoje i wyroby tytoniowe nie zajmują dominującej pozycji,

* działalność domów towarowych prowadzących sprzedaż towarów, takich jak: odzież, meble, urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły metalowe, kosmetyki, biżuteria, zabawki, artykuły sportowe itp.

 

47.91 Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet - aby móc ewentualnie coś sprzedać. Pytanie tylko jak jest z handlem gdy nie jestem VAT-owcem? Bo cena po jakiej sprzedaję to brutto, od którego nikt sobie nie odliczy podatku jak rozumiem?

Klient dokonuje wyboru towaru w oparciu o ogłoszenia, katalogi, informacje dostarczone na stronie internetowej, modele albo inny środek reklamy i składa swoje zamówienie za pośrednictwem poczty, telefonu lub przez Internet (zwykle poprzez specjalne środki zapewnione w ramach takiej strony internetowej). Nabyte towary mogą być albo bezpośrednio ściągnięte z Internetu lub fizycznie dostarczone do klienta. Podklasa ta obejmuje sprzedaż detaliczną:

 

* dowolnego towaru drogą zamówienia pocztowego,

* dowolnego produktu przez Internet,

* bezpośrednią przez telewizję, radio i telefon,

* prowadzoną na aukcjach internetowych.

 

Podklasa ta nie obejmuje:

 

* sprzedaży detalicznej pojazdów samochodowych oraz części i akcesoriów do pojazdów samochodowych poprzez Internet, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach grup 45.1, 45.3,

* sprzedaży detalicznej motocykli oraz części i akcesoriów do motocykli poprzez Internet, sklasyfikowanej w 45.40.Z.

 

Lista PKD została zaktualizowana.

 

Jakie PKD odpowiadałoby czyszczeniu wnętrz pojazdów? Czy można to podciągnąć pod 45.2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja koncepcja to zarejestrowanie DG opartej na podatkowej księdze przychodów i rozchodów

 

Ale z vatem czy bez? Firmy często chcą faktury mimo, że rachunek w całosci mogą wrzucić w kloszty, to jednak wolą odliczać vat. Kwestia na jakiego klienta się nastawiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze dopisane PKD i wg mnie wszystko ok.

 

Jakie PKD odpowiadałoby czyszczeniu wnętrz pojazdów? Czy można to podciągnąć pod 45.2?

 

Według mnie tak, jest tam w objasnieniu "mycie, polerowanie itp"

 

Oczywiscie jeśli ktoś ma inne koncepcje na ten temat to niech pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Dystrybutor

Zależy od tego w jaki sposób się będziesz rozliczał. Ja dzisiaj złożyłem wniosek. Za jakiś tydzień idę po odbiór decyzji do Urzędu Gminy, a potem załatwiać m.in. w US formę rozliczania się (chcę na start księgę przychodów i rozchodów). W ten sposób chyba mogę wystawiać rachunki, ale to nie to samo co paragon czy faktura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego w jaki sposób się będziesz rozliczał. Ja dzisiaj złożyłem wniosek. Za jakiś tydzień idę po odbiór decyzji do Urzędu Gminy, a potem załatwiać m.in. w US formę rozliczania się (chcę na start księgę przychodów i rozchodów). W ten sposób chyba mogę wystawiać rachunki, ale to nie to samo co paragon czy faktura.

 

księga przychodów i rozchodów jest właśnie dla VAT-owców, także będziesz mógł wystawiać normalne faktury VAT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor

Pzwmichu, z tego co się orientuję to VATowcem generalnie się jest ze względu

a) wysokość obrotów

b) kiedy chcemy sobie odliczać VAT i wystawiać faktury

 

A księgę przychodów i rozchodów można prowadzić i wystawiać zwykły rachunek -> vide warsztat samochodowy.

 

Może się mylę, ale wskaż gdzie tak jest napisane bo się z tym nie spotkałem. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pzwmichu, z tego co się orientuję to VATowcem generalnie się jest ze względu

a) wysokość obrotów

b) kiedy chcemy sobie odliczać VAT i wystawiać faktury

 

A księgę przychodów i rozchodów można prowadzić i wystawiać zwykły rachunek -> vide warsztat samochodowy.

 

Może się mylę, ale wskaż gdzie tak jest napisane bo się z tym nie spotkałem. :o

 

mk dobrze mowisz ksiega moze byc dla vatovcow jak i dla osob nie placacych podatku vat. w kase fiaklna przy takich uslugach nie ma co sie bawic, po co koszty nabijac i roboty dokladac. jak beda jakiesp ytania to walcie , moja rodzina ma 2 biura rachunkowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja startuje w przyszłym miesiącu z wykorzystaniem Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości opłata tylko 200pln miesięcznie a nie płacę zusu i innych pierdół myślę że pozwoli to przez dwa lata dojść do momentu gdzie będę mógł po tym czasie już normalnie założyć firmę i starać się o dotacje z UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiemy jak sie opodatkować teraz coś o pozwoleniach, od jakiegoś czasu za tym biegam ale zebrałem juz wszystko.

Zaczynamy od zakładu Wodociągów i kanalizacji aby otrzymać zgodę na odbiór ścieków technologicznych.

Warunki przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

Instalacje kanalizacyjną należy zaopatrzyć w urządzenie techniczne (separator) zapobiegające przedostaniu sie do kanalizacji stosowanych w procesach technologicznych substancji chemicznych i ropopochodnych

Pomieszczenia w budynku położone poniżej terenu można kanalizować pod warunkiem zainstalowania na kanalizacji wewnętrznej właściwego urządzenia przeciwzalewowego.

Następnie odwiedzamy wydział rolnictwa i środowiska w celu przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami na podstawie prawnej jak by kogoś interesowało art 17 ust 1 pkt 2 z dnia 27 kwietnia

Trzeba wyszczególnić z KATALOGU wszystkie wytwarzane odpady i ich przewidzianą ilość w ciągu roku oraz szczegółowy opis sposobu gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania transportu odzysku lub unieszkodliwiana oraz wskazanie na mapce sytuacyjnej miejsca magazynowania odpadów.

Następnie wydział budownictwa czy garaż spełnia wymagania itd.

Następnie urząd miasta i gminy i zakładamy firmę:)

Może brzmi to trochę zniechęcająco ale nie jest tak straszne jak sie wydaje wszystkie pozwolenia uzyskałem od ręki.

Powodzenia wszystkim przyszłym posiadaczą firm które powodują uśmiech i podniecenie klienta przy odbiorze auta:] Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor

Ja jutro idę po odbiór decyzji.

 

Co do kombinacji z tymi zezwoleniami, to ja wychodzę z założenia, że:

 

- jeśli stawiamy garaż jako zabudowę wolnostojącą (bez fundamentów), garaż blaszany, bądź halę namiotową, to nic nie musimy mówić wydziałowi budownictwa;

 

- nie orientowałem się do końca jak wygląda sprawa z nieczystościami, ale na chłopski rozum, jeśli przygotuję teren pracy tak, że wszystkie nieczystości będą odbierane do jednego zbiornika i będę posiadał umowę na ich wywóz (czyli zwykłe szambo), lub tzw. przydomową oczyszczalnię ścieków z sączkami, to nie muszę bawić się w udowadnianie, że nie jestem wielbłądem i nie muszę przyłączać tego do kanalizacji.

 

Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.