Skocz do zawartości

Woski/Sealenty a slonce


Rekomendowane odpowiedzi

To nie tajemnica, że promienie słoneczne (chyba głównie UV) degradują różne powierzchnie, plastiki płowieją lub stają się kruche, materialy płowieją, lakier pewnie też swoje dostaje.

Powłoki i woski często zawierają w skłądzie cząsteczki działajace jak SPF w kremach do opalania. Bez badań laboratoryjnych raczej nikt nie odpowie Ci ile % UV dany produkt przepuszcza.

Nikt też nie powie o ile silne UV przyspieszy degradację wosku na samochodzie, bez tego temat zapowiada się mocno teoretyczny. Przydałoby się żeby do głosu doszedł ktoś zaboratoriów producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,co do plastykow to fakt ze slonce moze je calkiem wyplowiec ale po to je zabezpieczamy 😉 i to sie sprawdza,mnie jak i innym zabezpieczone plastyki raczej nie plowieja.Ale chodzi mi bardziej o stwierdzenia typu ze "slonce zjadlo mi wosk" czy faktycznie dlugotrwala ekspozycja na sloncu moze tak gwaltownie usunac wosk 🤔 Czy jest to przesadzone stwierdzenie a przyczyn znikniecia nalezy szukac gdzie indziej,troche to mi sie nielogiczne wydaje ze produkt majacy chronic przed promieniami UV znika na sloncu,jesli tak to w tym okresie strach na sloncu auto zostawiac 😲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie upałów (30+ w cieniu, w słońcu znacznie więcej) testowałem woski naturalne, hybrydowe, sealanty, powłoki teflonowe, kwarcowe, ceramiczne i nigdy nie zauważyłem żeby czas leżenia wosku różnił się jakoś np w okresie letnim i jesiennym.

Najzwyklejsze dodo juice wytrzymywały 6tyg. Petes53 dwa i pół miesiąca. Water block 3 miesiące. A twardziele nawet dłużej. Czas życia wosku określam przez przyzwoite kropelkowanie. Mimo, że czarny lakier nagrzewał sie ostro to nie pomyślałem nigdy, że słońce zjada mi wosk w zauważalnie szybkim tempie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Godzinę temu, ghost napisał:

nigdy nie zauważyłem żeby czas leżenia wosku różnił się jakoś np w okresie letnim i jesiennym.

Mam takie same spostrzeżenia.

Poza tym, np. studia używają lamp do wygrzania/związania wosków. Idąc tropem, że słońce powoduje skrócenie czasu leżenia wosku to takie lampy również powodowały by to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, psemo napisał:

Mam takie same spostrzeżenia.

Poza tym, np. studia używają lamp do wygrzania/związania wosków. Idąc tropem, że słońce powoduje skrócenie czasu leżenia wosku to takie lampy również powodowały by to samo.

Pytam bo nie wiem - lampy/promienniki podczerwieni emitują też UV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.