Skocz do zawartości

Fotografowanie - może ktoś coś doradzi :D ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Zawsze się zastanawiałem jak fotografowie robią tak dokładne zdjęcia na forum tutaj też nie brakuje osób które potrafią zrobić naprawdę interesujące ujęcia nie wiem czego to kwestia wyczucia czy może sprzętu :D dysponuje aparatem Canon EOS 550D z obiektywem EFS 18-55mm

 

jednak nie potrafię zrobić tak dobrych zdjęć czy to kropelek czy to jakiegoś elementu :wallbash: być może brakuje mi umiejętności ( na pewno :D ) oraz innego obiektywu ?

 

pożyczę kilka zdjęć forumowych kolegów aby pokazać o jaka jakość mi chodzi coś takiego jak tutaj

 

25539285733_40bdae52fb_c.jpg

 

DSC03752%20Kopiowanie_zpsssxegxze.jpg

 

DSC03771%20Kopiowanie_zpseqjvu4xn.jpg

 

_DSC2277_zpspp6ibknn.jpg

 

_DSC2353_zps8zmvgvls.jpg

 

 

Opcja takiego rozmazania :) wiem że zdjęcia są robione w formacie RAW kiedyś z głupa też zrobiłem jednak jakościowo mnie nie powaliły nie wiem dlaczego ? być może trzeba je obrobić w programie graficznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli chodzi o ujęcia, to człowiek ustawia aparat więc to fotograf jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd fotografii.

Dobre zdjęcia takie jak pokazujesz są robione z bardzo małą głębią ostrości i to rzeczywiście dobry, jasny obiektyw (najczęściej 50mm) oraz krótka ogniskowa lub długa ogniskowa i duże oddalenie od przedmiotu fotografowanego przyczynia się do tego.

 

Format RAW to tylko sposób zapisania danych z matrycy. RAW to czysty zrzut z matrycy, bez obróbki zrobionej przez elektronikę aparatu. plik RAW zawsze trzeba "wywołać" w programie graficznym aby uzyskać zamierzony przed naciśnięciem spustu migawki efekt.

 

Na początek poczytaj o głębi ostrości, podstawach kadrowania zdjęć i zobaczysz że będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli chodzi o ujęcia, to człowiek ustawia aparat więc to fotograf jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd fotografii.

Dobre zdjęcia takie jak pokazujesz są robione z bardzo małą głębią ostrości i to rzeczywiście dobry, jasny obiektyw (najczęściej 50mm) oraz krótka ogniskowa lub długa ogniskowa i duże oddalenie od przedmiotu fotografowanego przyczynia się do tego.

 

Format RAW to tylko sposób zapisania danych z matrycy. RAW to czysty zrzut z matrycy, bez obróbki zrobionej przez elektronikę aparatu. plik RAW zawsze trzeba "wywołać" w programie graficznym aby uzyskać zamierzony przed naciśnięciem spustu migawki efekt.

 

Na początek poczytaj o głębi ostrości, podstawach kadrowania zdjęć i zobaczysz że będzie lepiej :)

Czytałem o tym mam ustawiony aparat i najlepsze ujęcia jakie udało mi się zrobić wyszły mi tak ( bez jakiej kolwiek obróbki )

 

9ad3f66921fb794c.jpg

 

13227541_1376268792390674_5104478791402051208_o.jpg

 

13235689_1185343001500632_473443035968593419_o.jpg

 

12183887_1054985684536365_2395039538540580496_o.jpg

 

 

jak się sprawa ma z tym obiektywem co mam ? powinienem dokupić jakiś dodatkowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są ostre, głębia też przecież jest...choćby na ostatnim. Brakuje zdecydowanie światła. powiedział bym też że kolory trochę zakłamane ale to subiektywna ocena. Ty masz obiektyw standardowy, dosyć uniwersalny...choć pewnie ciemny. Poszukaj może ktoś z Twoich znajomych ma obiektyw jaśniejszy ze światłem około 2.0 lub niższym i ogniskową 50 mm. Zobaczysz jak zmieni się głębia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra poczytałem popytałem trochę o rady :) zamowiłem filtr polaryzujący ale także dowiedziałem się że aby uzyskać naprawdę ładne zdjęcia trzeba mieć programy graficzne które pozwolą nad ustawieniem balansu bieli czy kontrastu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr to jedno, natomiast, żeby uzyskać głębie ostrości liczy się przede wszystkim obiektyw oraz odpowiednie ustawienie parametrów fotografowania. Do tego dochodzi odpowiedni kadr. Balans bieli i kontrast dużo dają ale to już jest obróbka, a do tego trzeba formatu RAW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr to jedno, natomiast, żeby uzyskać głębie ostrości liczy się przede wszystkim obiektyw oraz odpowiednie ustawienie parametrów fotografowania. Do tego dochodzi odpowiedni kadr. Balans bieli i kontrast dużo dają ale to już jest obróbka, a do tego trzeba formatu RAW.

z głupa spróbowałem obrobić zdjęcie z balansem bieli z JPG i zdziwiłem się że może tak dobrze wyjść :) a jakoś nie zauważyłem aby straciło na jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do canona zarzuć tania plastikowa stałke ef 50mm F1.8 ustaw manualnie na F1.8 i ostrość centralnym punktem.

Celuj dokładnie w to co ma być ostre bo potrafi te proste plastikowe szkiełko ostro już mazać :)

 

Jak mało to leć dalej. Drożej ale ef 50 F1,4 to juz kilkakrotnie wyższy budżet.

 

Ja osobiscie uzywam sigmy 17-50 ze stała f2.8 z seri ex :)

Fajne szybkie szkło w b dobrej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr to jedno, natomiast, żeby uzyskać głębie ostrości liczy się przede wszystkim obiektyw oraz odpowiednie ustawienie parametrów fotografowania. Do tego dochodzi odpowiedni kadr. Balans bieli i kontrast dużo dają ale to już jest obróbka, a do tego trzeba formatu RAW.

z głupa spróbowałem obrobić zdjęcie z balansem bieli z JPG i zdziwiłem się że może tak dobrze wyjść :) a jakoś nie zauważyłem aby straciło na jakości

 

zgadza się z JPG da się coś tam wyciągnąć ale w porównaniu do RAW to jak niebo i ziemia albo woda i ogień.

W RAW z praktycznie nieudanego czarne zdjęcia da się tyle wyciągnąć, że szok, i na odwrót z przepalonego do normalnych kolorów..i wiele wiele więcej ;) swego czasu bawiłem się w Photoshop, ale teraz z braku czasu i większej liczby zdjęć starcza Adobe Lightroom ;)

 

Aparat jaki mam to Nikon D5100 (troche amatroski ale starcza) z kitem 18-105 i do tego dokupiona stałka 35mm 1.8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Panowie czy ten obiektyw będzie dobry do ostrych zdjęć ? http://allegro.pl/samyang-500mm-f8-cano ... 86713.html

 

Nie zrobisz tym ani dobrych, ani ostrych zdjęć. Do canona warto kupić stałkę 50, polecaną już w tym temacie:

http://www.canon.pl/lenses/ef-50mm-f-1-8-stm-lens/

Miałem poprzednią wersję 50 (mk2) i posiadam nową (stm), która jest zdecydowanie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.