Skocz do zawartości

Kompakt z dużą matrycą (i jasnym obiektywem)


Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj o Canonach z serii G.

 

Pierwszy z brzegu: http://www.dpreview.com/products/canon/ ... /canon_g16

 

A tu masz słówko o wielkościach matryc: http://www.dpreview.com/glossary/camera ... nsor-sizes

 

I nie patrz na pixele tylko rozmiar matrycy w mm. Im więcej pixeli tym większa marketingowa papka (a tak serio większy szum - choć upraszczam) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@JacekZKL, ja używam Sony HX-200V. Ma światło 2,8-5,6 i zoom optyczny 30x. Zdjęcia wychodzą całkiem niezłe - wiem, że to nie jest lustro i jestem świadomy z ograniczeń. W zasadzie większość zdjęć w relacjach moich i Justyny z ostatnich 2 lat było robione właśnie nim. Filmy 1080p z kropelek również dają radę :)

 

Dla przykładu 2 zdjęcia zachodu słońca z ręki. 800x600 dla forum i po kliknięciu linki do natywnych rozdzielczości. Mnie to zadowala ;)

SHJYeF.jpg

2yz0NR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w pomieszczeniach przy oświetleniu dziennym?

Sony wypada dużo gorzej. Przysłona jest większa i wynosi 3.5 wobec 1.8 Canona co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach. Dlaczego? Ekwiwalent dla 35mm wynoszący np 30mm pozwoli otworzyć przysłonę aż do 1.8. Dodatkowo warto zwrócić na drugi koniec. Tu tylko 2.8 przy 140mm (też dla 35mm). Dla Soniaczy przy ok 140mm myślę, że spokojnie będzie f3.5 lub ciemniej. Mówiąc wprost Sony w pomieszczeniach będzie się miał dużo, dużo gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jednak warto zapytać Autora tematu do czego ma mu służyć ten aparat? Bo tego nam brakuje by móc jak najlepiej doradzić ;)

 

Jak kiedyś częściej fotografowałem, to radziłem by kupić używaną puszką (np D40) i jakąś zatyczkę do tego w stylu 18-55. Myślę, że komplet zamknie się w kwocie trzycyfrowej. Co zyskujemy? Ano często po przyłożeniu oka do wizjera zaczyna być wiadomo, czego rzeczywiście się chce. A jak nie przypasi, to z małą stratą się taki zestaw odsprzeda. Ja pamiętam, że zawsze chciałem superzoom, 200 czy 300mm po cropie. Dziś nie wychodzę poza 70mm (dla ekw. 35mm). Trochę wybiegłem poza pytanie, bo miał być kompakt. Poza wszystkim o czym pisze marketing w hasełkach dot. każdego sprzętu, warto go wziąć aparat do łapy i trochę go pomacać. Nie każdemu będzie pasował jakiś kieszonkowy Lumix (bo ma wielkie paluchy) lub D2x mającym dłonie pianisty. Poza tym dobrze było określić, czy chce się ktoś babrać w RAWach. Bo jeśli nie, to należy zobaczyć sample poszczególnych marek/modeli bo nie wszyscy producenci dobrze radzą sobie z produkowaniem kolorów na wyplutych jpgach - a za to odpowiada m.in. przetwornik obrazu. Wymieniając wcześniej Canona właśnie to miałem na uwadze. Szumy i liczba px to kolejny aspekt, wcale więcej nie oznacza lepiej. Pomiar światła mamy jeszcze, autofocus, fpsy, gdzieś tam może być ważny bufor oraz wbrew pozorom karta. Nie da się w jednym zdaniu powiedzieć co będzie najlepsze. Duża kawa, dobra książka, dobre forum i może miejska macalnia (mediamarkt) - chyba od tego bym zaczął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o aparat funkcjonalności lustrzanki - mniej więcej. A ale mniejszy, łatwy w przenoszeniu. Nie potrzebna mi kobyła. Chodzi mi też o dobre foto w trudnych warunkach czyli pomieszczenia z dziennym oświetleniem. Stąd jasny obiektyw.

Znalazłem na necie np. fujifilm x20, x30 - stosunkowo jasny f/2.0 ale matryca maleńka. Samsung nx300 matryca aps-c obiektyw f/2.8.

Niektóre modele można trafić na allegro używane taniej. A nowe egzemplarze kosztują ponad 1500 więc nie wiem czy jednak koniec końców nie zdecyduje się na lustrzankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Sony RX100MK3 - matryca 1 cal, obiektyw f/ 1.8, a na drugim końcu f/2.8, elektroniczy wizjer, ruchomy LCD, sensor EXMOR R CMOS. Wszystko upakowane w kompaktowej metalowej obudowie.

Sam posiadam pierwszego RX100MK1 i jestem nim zachwycony. Dokupiłem jedynie grip, ponieważ mimo wszystko przy takim maleństwie aż się prosi o niego.

 

Dodane po 2 minutach 13 sekundach:

Dodam, że to ulubiony aparat "nikoniarzy" jako alternatywa dla lustra o czym świadczy olbrzymi temat na ich forum

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=209107

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie robię zestawienie co ewentualnie by można kupić ze względu na wielkość matrycy i jasność i mam właśnie

Samsung NX300 18-55, f3.5-5.6, APS-C 23.5-15.7 20 Mpx

Canon G1 X 28-112 f.28-5.8, 1.5" 18.7x14mm 14Mpix

SONY DSC RX100 28-100 f.18-4.9, matryca 1" 13.2x8.8 mm 20Mpx

Canon G7 X 24-100 f1.8-2.8, 1" 13.2x8.8mm 20Mpx.

 

Czy przykładowo większa matryca w Samsungu ale jasność 3.5 w stosunku do Sony RX100 będzie dawała różnicę na korzyść czy nie? Czy ten Samsung to po prostu taki gadżet elektroniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.