Skocz do zawartości

Wyczyszczenie i zabezpieczenie rantów - tył.


Drumknott

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety w mojej okolicy brak jest sensownych fachowców, którzy zrobiliby to jak należy, więc mam ochotę wziąć się za to sam.

 

Na rantach pojawiła się lekka korozja, chciałby zadbać o to zawczasu.

Czy ktoś mógłby poradzić jak to zrobić z głową z zachowaniem estetyki i jakie środki zastosować by zabezpieczyć ranty?

Auto było poddane konserwacji przez poprzednika, ale i tak muszę zdemontować tylne nadkola by zobaczyć co się dzieje na rantach od środka.

 

e6cec41ce1c80e98m.jpg

 

e4dba8d884506946m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że może to jednak trzeba wyczyścić do metalu, zabezpieczyć jakimiś środkami antykorozyjnymi, nie wiem czy należy to malować czy nie, jednak z doborem tychże środków mam problem, a później finalnie można zastosować jakieś taśmy.

 

Obecnie chciałbym zabezpieczyć to przed rozwijaniem się korozji. Skoro już lekkie pruchelki się pojawiają to wydaje mi się, że korozja tam już jakaś jest.

Akurat chyba w tygodniu zajmę się hamulcami z tyłu więc przy okazji zerknę jak to wygląda pod nadkolami na rantach. Tego typu nadkola nie służą rantom bo trzymają potwornie wilgoć.

Z tego co widziałem jest konserwacja tam od środka konserwacja na błotnikach, ale ranty zawsze najmocniej obrywają. Dodam, ze to Honda więc lakier jest jak Polska, wirtualny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to w ten sposób, zeszlifować do gołej blachy, podkład epoksydowy - podkład akrylowy i na koniec ładnie pędzelkiem te ranty przelecieć środkiem do ochrony podwozi ( bitgum itd. ) środek który po nałożeniu wyschnie, ale będzie chronił te newralgiczne miejsce przed odpryskami które zresztą powodują takie małe rdzewki. Jak chcesz by ranty były pod kolor samochodu i musi to być zrobione zgodnie z sztuką to całe elementy do lakierowania, środek konkretnie wyczyścić, zalać środki dobrym preparatem który ma konsystencje gumy a na ranty folie przeźroczystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci polecić schemat działania który stosowałem w swoim autku.

Czyścimy druciakiem ręcznie bądź maszynowo do czystej blachy, na to Cortain (aktywator na rdzę) po tym kładziemy pokład epoksydowy dwu składnikowy NOVOL na to możesz prysnąć podkładem i dopiero na to środek do konserwacji - polecam WURTH gęsty i elastyczny nakładany natryskowo lub APP U210. Dodatkowo zalecam od wewnętrznej strony nadkola pomiędzy wewnętrzne a zewnętrzne nadkole zastosować APP F400 Przy tak przygotowanych nadkolach ruda nie powinna się pojawić :)

Żaden zakład nie zrobi Ci tego w taki sposób :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za schemat :)

Na jednym z for dyskusyjnych dotyczących Hondy znalazłem post w którym wymienione zostały przez człowieka zajmującego się konserwacją takie środki/producenci:

 

Noxudol, Dinitrol, Valvoline, Akemi 100ml.

Odradzano natomiast środki typu: Boll, APP, Bitex.

 

 

 

Czym można by zastąpić APP, rozumiem, że WURTH jest lepszy?

O Noxudolu na kosmetykaaut też widziałem różne opinie, raz pochlebne, raz negatywne.

 

Trochę nie rozumiem zdania:

Czyścimy druciakiem ręcznie bądź maszynowo do czystej blachy, na to Cortain (aktywator na rdzę) po tym kładziemy pokład epoksydowy dwu składnikowy NOVOL na to możesz prysnąć podkładem i dopiero na to środek do konserwacji - polecam WURTH gęsty i elastyczny nakładany natryskowo lub APP U210.

 

Rozumiem, że na Cortain psyknąć podkładem epoksydowym Novol? Bo zrozumiałem, że na podkład epoksydowy mam psiknąć podkładem epoksydowym :o

 

Czyli ogólnie proces jest trzystopniowy jeśli chodzi o użyte środki?

1. czyszczenie

2. aktywator na rdzę

3. podkład epoksydowy

4. środek do konserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego producenta najlepiej zastosować podkład akrylowy?

 

Czyli żeby uporządkować.

 

1. czyścimy do gołej blachy

2. nakładamy aktywator na rdzę np. Cortain

3. nakładamy podkład epoksydowy NOVOL (schnięcie min. 24 godziny)

4. nakładamy podkład akrylowy ( nazwa produktu? )

5. środek konserwujący WURTH.

 

Jeśli ktoś uważa, że lepiej jakiś środek zastąpić innym to prosiłbym o informację.

 

Żeby obskoczyć dwa ranty i pod nimi, gdyż tam też muszę zrobić porządek, w jakie pojemności środków muszę się zaopatrzyć? Nie mam możliwości zastosowania pistoletu do natrysku, czy jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do jakości Boll i Bitex to się zgodzę, to nie jest konserwacja a woda koloru czarnego :D

co do środków APP to spójrz sobie na temat @Justyny ona używała APP Wosk i ja również go używałem gęsty i elastyczny po wyschnięciu. Produkt WURTH Baranek 1kg Czarny znajdziesz na necie, nie będę wrzucał stron co by nie robić reklamy. Równie gęsty i elastyczny jak APP Wosk.

Co do podkładu akrylowego się nie wypowiem (@justyna - co polecasz) ale co do NOVOL to ja go nakładałem przy pomocy pędzla :) zawsze lepsza warstwa niż przy użyciu natrysku.

 

Co do ilości środków.

Cortain butelka 250ml chyba nawet mniejszych nie robią.

NOVOL 2x 500ml też nie spotkałem mniejszych, choć mogę się mylić. (1- baza, 1-utwardzacz)

Wurth 1-butla starczy, tylko że on jest przy użyciu natrysku, choć może znajdziesz gdzieś na pędzel wersję.

 

Cortain i NOVOL aż za dużo ale spokojnie - zamknij dobrze a mogą stać długi okres i nic im się nie stanie (lub odsprzedaj)

Wurth akuratnie na dwa nadkola tylne, jak je dobrze wysmarujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Novol to znalazłem tylko wersje 0.8L, nazwa pełna to: "Novol Protect 360"? (2x0.8l)

Jeśli chodzi o Cortain to poprawna nazwa brzmi Organika Cortanin F ?

Jaki akryl na epoksyd? Bo nadal nie nikt nie napisał nazwy produktu :)

Jaka jest pełna nazwa środka Wurth ?

Rozumiem, że potrzebuję jakiś środek do odtłuszczenia?

 

Czy na jakimś etapie trzeba zamatowić powierzchnię? Na przykład po nałożeniu epoksydu i wyschnięciu?

 

Prosiłbym jeszcze o jakieś wskazówki z zakresu właśnie niuansów takiej operacji, papier, zmatowienie, odtłuszczanie, to co wspomniała @justyna odnośnie czasu schnięcia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drumknott, Na necie masz mnóstwo informacji nt lakierowania. Wystarczy wpisać w google.

 

Novol 360 to epoksyd. Jeżeli będziesz nakładał podkład akrylowy na epoksyd w ciągu 12 godzin nie musisz go matowić, można robić metodą mokro na mokro. Z podkładów masz też wielki wybór czy z novola czy z t4w. Są wypełniające jak i mokro na mokro np z linii novol spectral under 325. Do odtłuszczania są zmywacze silikonowe.

 

Jeżeli robisz ranty to spokojnie możesz położyć na epoksyd od razu lakier bazowy i bezbarwny. Wszelkie informacje o czasach schnięcia itd znajdziesz w kartach charakterystyki które są dostępne na stronach producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.