Skocz do zawartości

Test pH szamponów do mycia


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja wydoli pasek, bo mam od 3,5-6,8 to sprawdzę tego supernaturala i zymola autowasha ;)

 

Mariusz, to jak masz tego DJ Supernatural to może zajrzysz na następne spotkanie ?

A jak nie to może byśmy się jakoś spotkali to kropelkę do testów bym wziął :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wczoraj sprawdzilem ph szamponu z woskiem Auto land ma pH 8

sprawdzilem tez pare innych produktow jak np plyn do szyb ( pH 5 ) mydlo Bialy jelen pH 10; srodek do kockpitu pH 8; Sprawdzilem tez pH srodka do czyszczenia Carplan pH 5- 6 Jesli znajde stary szampon ktorego uzywalem Moje Auto tez sprawdze jakie ma pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Master

Troszkę odgrzeję temat, bo wkradło się tu trochę ‘nieścisłości’ i potocznego języka, a przecież autodetailig ma w sobie coś z perfekcjonizmu :kox: , więc warto, aby rozumieć i wiedzieć o czym się pisze.

Na wstępie prosta, przykładowa tabelka ( z wikipedii) z przykładowymi wartościami ph :

ph.jpg

A teraz o neutralności Ph.

Nie wiem, co pod tym pojęciem rozumieli przedmówcy (chociaż się troszkę domyślam), ale musimy wszyscy wiedzieć, że Ph o wartości 7, to Ph OBOJĘTNE (nie neutralne !!! – choć czasem takie może być). Ph poniżej 7 to odczyn kwaśny, a powyżej 7 to zasadowy.

A teraz co to Ph neutralne? Aby to określić, należy zdefiniować w stosunku do czego jest neutralne. I tak np. czysta chemicznie woda, mająca Ph 7 czyli OBOJĘTNE, nie jest neutralna np. w stosunku do ludzkiej skóry, która jest lekko kwaśna i ma Ph w granicach 4,5-6,2.

Inny przykład: neutralne w stosunku do siebie są woda czysta chemicznie i np. zbadany tu Swissvax Car Bath.

 

Jeszcze jedno pojęcie: Ph OPTYMALNE Co to takiego? Posłuże się takim oto przykładem: Ph krwi wynosi 7.1-7.4 i nie jest ono ani obojetne, ani neutralne, ale jest OPTYMALNE dla zachodzących w krwi procesów metabolicznych.

Myślę, że właśnie tego pojęcia powinniśmy używać, szukając OPTYMALNEGO Ph dla środków czyszczących np. szamponów. Bo po co mamy szukać czegoś z Ph neutralnym dla np. skóry? Przecież ten szampon nie jest dla nas, a dla lakieru naszego auta, a więc Ph w okolicach 5-6 nie jest nam wcale do szczęścia potrzebne :) No chyba, że boimy się o skórę naszych rąk podczas moczenia gąbki w wiaderku :lol:

 

To tyle, jeśli chodzi o główne pojęcia, zaczerpnięte z mądrości internetowych. Mam nadzieję, że nikogo specjalnie nie znudziłem.

 

p.s.

 

1. Woda (zarowno kranowa jak i butelkowana) maja odczyn zasadowy, a nie powinny miec :)

Myślę już wiadomo dlaczego kranówka i butelkowana mają odczyn zasadowy. Dość daleko im do wody czystej chemicznie. :mrgreen:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kecav, trafne uwagi. :good:

 

pH kranówki jest związana w bardzo dużym stopniu z jej twardością - im twardsza, tym więcej zawartych w niej związków mineralnych (głównie węglanów wapnia) i tym bardziej zasadowy odczyn. I w dużym stopniu właśnie od jakości wody będzie zależało pH końcowe naszych szamponów do mycia. Ideałem byłoby robić porównania szamponów przygotowanych na bazie wody destylowanej.

 

A jakie pH jest najbezpieczniejsze, czyli neutralne, dla wosku i lakieru? Skoro woskom szkodzą kwaśne deszcze i "klasyczne" środki myjące, które z kolei mają odczyn alkaliczny, to optimum musi leżeć gdzieś pośrodku - czyli w granicach obojętnego pH = 7.

 

Z drugiej strony, im bardziej miękka woda tym sama w sobie posiada lepsze właściwości zwilżające i tym bardziej ułatwia mycie, więc to kolejny punkt za tym, aby do przygotowywania roztworu szamponu używać wody destylowanej.

 

A z trzeciej, ciekawa jest też zdolność poszczególnych szamponów do zmiękczania kranówki... Choć, oczywiście, przy nowoczesnej chemii nie jest to jedyny wyznacznik skuteczności siły czyszczącej. Nie mniej twardość (a raczej miękkość) i pH wody ma wpływ zarówno na skuteczność mycia, jak i na bezpieczeństwo dla wosku.

 

I jeszcze jedna sprawa - woda demineralizowana, na przykład taka, jaka jest do nabycia w marketach w bańkach 5l "do akumulatorów", to nie to samo co woda destylowana. Destylowana będzie miała pH = 7, demineralizowana - w zależności od stopnia natlenienia - może być obojętna lub lekko kwaśna, w granicach nawet pH = 6.

 

Kurde, normalny człowiek nawet sobie nie zdaje sprawy jakie to skomplikowane - umyć samochód... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak ja nie moge czytac jak ludzie sie wypowiadaja na tematy na ktore nie maja pojecia, zasiegnawszy troche wiedzy 'z internetu'.

 

Po pierwsze, pH a nie ph, PH czy Ph. Nie moge na to patrzec. I to jest bardzo wazne bo tak jak pH to ujemny logarytm ze stezenia jonow wodorowych, tak np pKa to bedzie ujemny logarytm ze stałej dysocjacji słabego kwasu a pKb to ujemny logarytm ze stałej dysocjacji słabej zasady. Poza tym czasem tłumaczy sie czasem pH jako 'power of Hydrogen' co tez ladnie pokazuje poprawnosc stosowania literek.

 

Po drugie pH obojetne czy neutralne to jest dokladnie to samo. Neutralne pH wzielo sie z nieudolnego tłumacznia z jezyka angielskiego. I oznacza pH=7 dla roztworu czystej wody ale tylko w temperaturze 25C. Po prostu stezenie molowe jonow wodorowych jest rowne 10-7M. Natomiast nie wiem czy wiecie ale wraz ze wzrostem temperatury stopien jonizacji wody rosnie a co za tym idzie, pH maleje. Tak, w wyzszej temperaturze czysta woda bedzie miala pH mniejsze od 7. W 60C woda ma pH=6.5. Konsekwentnie, przy spadku temperatury, proces jonizacji wody sie cofa i pH bedzie rosło. W okolicach 0C woda bedzie miała pH około 7.5.

 

Po trzecie, mam wrazenie (ale moge sie mylic) ze wiekszosc tutaj traktuje skale pH jako skale liniowa. Pamietajcie o tym ze jest to skala logarytmiczna, czy zmiana pH o jedna jednostke (a nie o stopien jak ktos wczesniej napisal) oznacza zmiane stezenia jonow wodorowych o 10 razy.

 

Kolego kecay, mysle ze tak naprawde nie wiesz, dlaczego kranowka ma pH zasadowe, przeciez zawartosc zanieczyszczen moze spowodowac, ze pH zarowno spadnie jak i wzrosnie.

 

Kolego witol, nieglupio piszesz :)

Tylko jedna delikatna uwaga, woda destylowana tez praktycznie nigdy nie bedzie miala pH=7. Zawsze lapie dwutlenek wegla z powietrza, tworzy sie slaby kwas weglowy i pH spada. Ja jeszcze nigdy nie widzialem czystej destylowanej czy redestylowanej wody o pH=7.

 

A tak w temacie to moim zdaniem najwazniejsze w szamponie sa takie surfaktanty, ktore umyja brud (nawet ten stary i mocno przyczepiony) nie naruszajac struktury wosku. Z punkt widzenia chemii to jest bardzo trudne zadanie, bo zarowno woski jak i brud maja podobny charakter chemiczny (sa hydrofobowe, czyli niezwilzalne). No to jak cos myje ('lapie') hydrofobowy brud to raczej bedzie tez lapac wosk. I tutaj jest tajemnica producenta, ktory musi odpowiednio dobrac te surfaktanty. A czy one beda kationowe czy anionowe czy obojetne to tak naprawde nie ma wiekszego znaczenia, pomimo ze bedzie to wplywac na pH.

A cala otoczka z 'szamponami z neutralnym pH' to typowy PRowy bullshit ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, zaczynamy pomału ocierać się o chemię abstrakcyjną. ;) Czas na małe podsumowanie:

 

1) znaczenie pH szamponu - niewielkie. Wosk przeżyje dość szeroki zakres pH - w granicach rozsądku, oczywiście.

2) znaczenie twardości wody - znaczne, ponieważ:

a) im bardziej miękka woda, tym lepiej zwilża i odspaja "czysty": kurz, piasek, błoto itp. Z takich zanieczyszczeń właściwie można umyć nawoskowane auto czystą wodą - o ile nie są przykryte filmem ze spalin, cząstek oleju, kwaśnymi deszczami itp.

b) im bardziej twarda woda, tym bardziej wiąże surfaktanty z szamponu obniżając ich ilość w roztworze - czyli im twardsza woda, tym trzeba robić bardziej stężony roztwór, aby zachował te same właściwości myjące.

3) znaczenie ilości i "jakości" surfaktantów w szamponie - największe. "Jakość" w sensie "odróżnianie" brudu od wosku i odspajanie tylko tego pierwszego.

 

I tutaj trzy moje dygresje:

1) Największą szkodę dla wosku wyrządzają różne tłustości, które osadzają się na samochodzie, zlepiają osiadły kurz, pył itp...

2) Prawdopodobnie najlepiej współpracuje szampon i wosk tego samego producenta - ponieważ producent wie, jakie dodatki chemiczne ma jego wosk, potrafi wyprodukować szampon, który będzie "odróżniał" je od brudu. Natomiast związki chemiczne z "obcego" wosku mogą zostać nierozpoznane i potraktowane jako "obce", czyli brud.

3) Substancje powierzchniowo czynne mogą, ale nie muszą wpływać na ilość wytwarzanej piany - czyli szampony dobrze się pieniące mogą być tak samo skuteczne jak niepieniące, i odwrotnie.

 

Rozpoznawanie "obcego"... O rany, ale teksty powypisywałem... :D Lepiej pójdę umyć Ksawerego 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
Kurcze jak ja nie moge czytac jak ludzie sie wypowiadaja na tematy na ktore nie maja pojecia, zasiegnawszy troche wiedzy 'z internetu'.

No i oberwało mi się za tą ‘wiedzę z internetu’. A.... niech tam. :oops:

No cóż, myślę jednak, że poza tym oznaczeniem pH, które tak rozsierdziło Jacka :? , nie napisałem niczego nieprawdziwego. Ale dzięki tej 'złości' kolegi, otrzymaliśmy porcyjkę wiedzy fachowca. Wynika więc z tego, że trzeba kogoś zdenerwować, aby podzielił się wiedzą z innymi. :)

Jednak co do określeń obojętny, a neutralny, bardziej przemawia do mnie tekst, który napisałem, bo Jacek sam twierdzi, że neutralny, to wynik nieudolnego tłumaczenia z angielskiego, a później sam używa tego 'nieudolnego' tłumaczenia.

 

Wszystkie powyższe problemy są jednak niczym, bo wreszcie mamy jako taki pogląd na znaczenie (lub brak) wartości pH w szamponach dla naszych bryczek. Bardzo dobrze podsumował to witol :):good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Korzystając z okazji, że koleżanka pracuje w PAN-ie postanowiłem ją wykorzystać do zmierzenia pH kilku szamponów na urządzeniu laboratoryjnym :song: stężenie zalecane przez producentów, użyta była woda demineralizowana aby jak najmniej miała wpływ na pomiar.

 

POORBOY'S WORLD Super Slick & Suds Concentrated Car Wash - pH 6.9

CHEMICAL GUYS MAXI SUDS II - pH 7.4

Lusso Auto Bathe - pH 6.8

 

jak mnie nie pogoni w końcu to jeszcze kilka będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. btw jestem chemikiem...
no co Ty?? Myślałem ze rzeźnikiem :lol::lol:

 

Rzeźnikiem też czasem ale to raczej dla moich studentów :P

 

 

o jaki miły... powodzenia w sesji letniej Twoim studentom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użyta była woda destylowana aby jak najmniej miała wpływ na pomiar

 

destylowana czy demineralizowana?

 

Jaka jest roznica?

Wodę destylowaną otrzymuje się w procesie destylacji czyli (mówiąc prosto) ogrzania jej do wrzenia i skroplenia pary wodnej. W ten sposób pozbywamy się większości zanieczyszczeń, przede wszystkim soli mineralnych odpowiedzialnych za twardość wody.

Woda demineralizowana to woda oczyszczona poprzez przepuszczenie jej przez wymieniacz jonowy (najczęściej sa to kolumny wypełnione specjalnymi żywicami jonowymiennymi). W wyniku tego procesu jony niepożądane (Ca, Mg, CO3 itp.) zastępowane są jonami "obojętnymi" (zwykle Na i Cl).

Nie jestem specem w tym temacie ale wydaje mi się, że woda destylowana jest trochę lepsza od wody demineralizowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między demineralizowaną a destylowaną jest właśnie w pH. Destylowana ma równe 7.0 a demineralizowana zazwyczaj ma odczyn kwaśny. W codziennym zastosowaniu dla nas to bez różnicy ale przy pomiarze pH roztworów szamponu należałoby to uwzględnić. Podobnie pojemność buforową takiej wody.

 

Co do proszku na myjniach to pewnie jest alakaliczny. Na ile nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czesc:) Z racji tego że w pracy mam dostęp do elektronicznego użądzenia do mierzenia ph postanowiłem zmierzyc szampon Duragloss 901 w stężeniu 30ml na 8 litrów wody. Wynik 7.20ph przy temperaturze cieczy 23stopnie i dodam że w domu mam bardzo twardą wodę, dosłownie 2 zagotowania wody czajnikiem i już kamien widac. Jak bede w przyszlosci miał inne szampony to zrobię pomiary i podam na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.