Skocz do zawartości

Test pH szamponów do mycia


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kilka dni temu postanowiliśmy przeprowadzić mały test z użyciem pasków do badania pH płynów. Paski i kubeczki do testów załatwił nam Krzysiek (@kanar) za co serdecznie dziękujemy :)

 

Na pudełeczku od pasków pokazana była skala i wg niej określaliśmy pH danego produktu/płynu. Żeby ocena pH wg zmiany

koloru paska była w miarę precyzyjna określaliśmy ją wspólnie w kilka osób. Przy okazji potwierdziło się, że wszyscy

poprawnie rozróżniają kolory ;)

 

ph1q.jpg

 

Sprawdziliśmy różne dostępne szampony i dodatkowo inne płyny naturalne aby mieć porównanie i większą rozpiętość produktów.

 

 

W teście wzięły udział:

 

1. Woda z kranu

2. Coca-Cola

3. Kawa

4. Mleko 7,5%

5. Woda mineralna Żywiec Zdój

6. Zymol Clear

7. Swissvax Car Bath

8. Dodo Juice Bort To Be Mild

9. Meguiar's Gold Class

10. Zaino Show Car Wash

11. Aktywna piana Car Valet

12. Aktywna piana Valet PRO

 

Test szamponów przeprowadzaliśmy rozcieńczając sugerowaną przez producenta ilość (tak dobieraliśmy ilość aby stężenie było wszędzie jednakowe) z wodą z filtru Brita. Następnie szampony były mieszane w małych plastikowych pudełeczkach i zanurzany był papierek do pomiaru pH.

 

UWAGA !!!

 

Niektóre kolory na zdjęciu, jeżeli je porównacie bezpośrednio do skali, mogą nieznacznie odbiegać od wyniku. Jest to spowodowane tym, że pomiar robiliśmy krótką chwilę po wymieszaniu szamponu z wodą i wynik zapisywaliśmy na kartce, a zdjęcia zrobiliśmy jakiś dłuższy czas po odczytach więc kolory lekko się pozmieniały. Dodatkowo dochodzi korekta kolorów poprzez samo zdjęcie.

 

 

Wyniki testu są następujące:

 

ph2bk.jpg

 

ph3.jpg

 

ph4y.jpg

 

ph5x.jpg

 

 

Myślę, że każdy wnioski może wyciągnąć we własnym zakresie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Trzeba bedzie nastepnym razem uzupelnic. Mam juz nowe paski w wyzszej skali, mozna powtorzyc test tam gdzie skali zabraklo.

 

Można test przeprowadzić jeszcze raz - weźmiemy więcej szamponów może. Każdy by przyniósł inne szampony niż te co były (trzeba wziąć nawet szampon do kąpieli i mycia włosów) ;)

 

fajny test,aczkolwiek te czerwone napisy są kiepskim pomysłem, mało czytelne ;)

 

Czepiasz się :P

 

Hmm Ph gold classa wyższe od piany aktywnej valet pro?? :o

 

Valet PRO dedykuje u siebie, że ma neutralne pH i jak widać jest w tym dużo prawdy. Jak widać GC nie jest aż tak mocno neutralny, ale jak Krzysiek załatwi inne paski to wtedy zrobimy test jeszcze raz, z większą dokładnością i ilością szamponów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa. Wielkie dzięki za test :good: .

 

Ja przeprowadzę sam taki test jak będę miał więcej czasu w pracy - mam już papierki do 10.

 

[ Dodano: 17 Styczeń 2010, 12:16 ]

MERCK.

 

Bardzo dobra firma farmaceutyczna - obecnie dość intensywnie szuka leku na raka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy test :good:

 

IMO dwie rzeczy sa szczegolnie ciekawe:

1. Woda (zarowno kranowa jak i butelkowana) maja odczyn zasadowy, a nie powinny miec :)

2. Z szamponow tylko Swiss (+ Zaino blisko)jest neutralny. Reszta albo kwasna albo zasadowa.

 

Czy mierzyliscie pH wody z Brity?

W jaki sposob oceniacie ze pH>7 gdy skrajny wynik to pH=7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydalby sie test SONAX

Szampon Nabłyszczający http://www.all4auto.pl/so...ntrat-p-18.html

a także Nigrin też z podobnej półki i ciekaw jestem szamponu Organika :) a także Smartcarwash ... :) jakoś tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem szamponu Organika

 

Ja sprawdzę w tym tygodniu bo mam ale nie pamiętam który bo etykieta dawno zeszła ale jestem prawie pewien ,że będzie dobrze bo on organoleptycznie jest bardzo delikatny w przeciwieństwie np. do GC

 

Jak koncert życzeń to ja proszę o coś od Chemical Guys

 

Ja też, zwłaszcza Maxi Suds II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy test :good:

 

IMO dwie rzeczy sa szczegolnie ciekawe:

1. Woda (zarowno kranowa jak i butelkowana) maja odczyn zasadowy, a nie powinny miec :)

2. Z szamponow tylko Swiss (+ Zaino blisko)jest neutralny. Reszta albo kwasna albo zasadowa.

 

Czy mierzyliscie pH wody z Brity?

W jaki sposob oceniacie ze pH>7 gdy skrajny wynik to pH=7?

 

ad 1. Nie koniecznie zasadowy, poniewaz paski sa tylko do 7 byc moze mieszcza sie jeszcze w granicach neutralnosci. Beda nowe paski z wiekszym zakresem to mysle, ze nie omieszkamy powtorzyc tych testow.

 

ad 2. A nie dziwi cie fakt, ze wiekszosc dobrych i bardzo dobrych szamponow to delikatny roztwor olejkow cytrynowych?

 

Mysle, ze na razie mozna wysuwac tylko wstepne wnioski, badania by sie przydalo powtorzyc zeby bylo 100% pewnosci, ale przynzam racje Arkowi ubaw byl niezly, zwlaszcza jak zaczelismy mierzyc ph kawy i mleka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przynzam racje Arkowi ubaw byl niezly, zwlaszcza jak zaczelismy mierzyc ph kawy i mleka ;)

 

A potem kawy z mlekiem :P

 

Testy na pewno przeprowadzimy raz jeszcze i spróbujemy z większą ilością szamponów, które zdobędziemy. Zobaczymy wtedy jak to się będzie miało do tych już zrobionych pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Nie koniecznie zasadowy, poniewaz paski sa tylko do 7 byc moze mieszcza sie jeszcze w granicach neutralnosci. Beda nowe paski z wiekszym zakresem to mysle, ze nie omieszkamy powtorzyc tych testow.

 

ad 2. A nie dziwi cie fakt, ze wiekszosc dobrych i bardzo dobrych szamponow to delikatny roztwor olejkow cytrynowych?

 

Mysle, ze na razie mozna wysuwac tylko wstepne wnioski (...)

 

Ad1. No wlasnie o tym napisalem w ostatnim zdaniu poprzedniego posta. To co w tescie okreslone jest jako ph>7 moze wcale nie jest >7 - dotyczy to zarowno wody jak i testowanych detergentow.

 

Ad2. Pytanie zasadnicze - co w rozumieniu testu jest "dobry i bardzo dobry szampon" - bo test odnosi sie wylacznie do odczynu. Zadajac to pytanie inaczej - czy dobrzy szampon musi miec neutralne pH? Czy neutralne pH jest idealne? Czy odchylenia o 1 stopien pH od 7 sa akceptowalne czy dyskwalifikujace dla szamponu? Czy lepiej miec szampon z pH 5.5 czy 8.5? Nie zadaje tych pytan z przekory, tylko z ciekawosci. Duzo mowi sie o neutralnym pH w przypadku szamponow (np. DDJ BTBM, Megs GC, NXT) a po zapoznaniu sie z ich MSDSami wiemy ze jest to ok pH8. Takze moze po prostu nie ma powodu az tak sie tym specjalnie przejmowac, ze odczyn jest o 1 dzialke w prawo lub w lewo...

 

Mysle, ze na razie mozna wysuwac tylko wstepne wnioski (...)
A jakie mamy wstepne wnioski?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wlasnie jak mowisz nie ma pewnosci raczej powinien byc znak wiekszy/rowny 7.

 

Odnośnie szamponow mialem na mysli szampony produkowane przez firmy posiadające pewne "uznanie" wsród detailerów, moje stwierdzenie calkowicie nie ma nic wspolnego z wynikami testow. Wiekszosc szamponow uznanych firm ma w sobie olejki z cytryn, czyli maja odczyn lekko kwaśny. Co to oznacza i jaki to ma wplyw na wosk tego nie wiem, nie znam sie na tym na tyle dobrze, zeby wyrazac opinie. Co by nie mowic tez bym chcial poznac odpowiedz na pytanie ktore zadales:

 

Czy odchylenia o 1 stopien pH od 7 sa akceptowalne czy dyskwalifikujace dla szamponu? Czy lepiej miec szampon z pH 5.5 czy 8.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem właśnie roztwór Gold Classa w stężeniu podanym przez producenta i papierek wskazał 8

 

Czyli gdyby nie brak skali to u nas wyszłoby pewnie to samo, bo niebieski kolor świadczyłby mniej więcej o pH w granicach około 8 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejżewam ,że podobnie z tym ,że ja mam papierki ze skalą co 1.

Czy tylko ja mam takie wrażenie ze Gold Class w dłuższym kontakcie ze skórą(w czasie mycia) jest dość ostry?

 

 

EDIT:

 

ciekaw jestem szamponu Organika

 

Zmierzyłem właśnie szampon organiki i wyszło ok 7.5.

 

 

Moim zdaniem wniosek nasuwa się jeden. Nie ma co się rajcować pH szamponu bo są inne składniki odpowiadające za to czy zmywa on wosk czy nie albo czy wydłuża on jego żywotność i nie testując ich w boju przez dłuższy okres niczego nie będziemy wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas napisał/a:

ciekaw jestem szamponu Organika

 

 

Zmierzyłem właśnie szampon organiki i wyszło ok 7.5.

 

to nieźle :) jak na szampon tej klasy :)

 

Tylko tak jak pisałem wcześniej nie jestem pewien który to jest szampon bo naklejka odeszła a miałem dwa(drugi zaginął w akcji) ale raczej był to ten z woskiem. Bardzo fajny - delikatny dla skóry, wystarczą dwie zakrętki(są małe) na 10L wiadro. Nie pieni się ale dają moim zdaniem niezłą śliskość, dobrze czyści. Testowałem tylko na sealantach.

 

Sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.