Skocz do zawartości

Własny wosk ;)


venomGD

Rekomendowane odpowiedzi

Wspominałem jakiś czas temu , że jak będę miał chwilkę czasu to coś umieszam. Co prawda wcześniej miałem przygotowaną recepturę , ale było trzeba dopracować to i owo. Niestety dalej raczej nie będę kontynuował , ze względu na to że potrzeba duuużo czasu żeby testować krok po kroku oraz wiadomo kasy na surowce ;) Oczywiśce składu nie będę zdradzał co moje to moje , sam wypracowałem. Mogę za to powiedzieć że już w trakcie mieszania zmieniłbym parę rzeczy na inne. I na pewno bym rozpisał na mniejszą ilość wody , ale się pozbyłem naddatku ładnie z układu. Tak samo zrobiłbym bardziej gęstą konsystencje , może nie tak żeby zrobić krążek hokejowy tylko lekko twardsze. Parę pamiątkowych zdjęć ;)

W trakcie mieszania :

20130911249_zpse853fba0.jpg

 

Po lewej część substratów z których zrobiłem to coś , użyłem 3 rodzajów wosków naturalnych widocznych na zdjęciach , jakie to były nie bardzo pamiętam , ale są ze sobą kompatybilne :D oczywiście można by zrobić 3 różne woski z nich , ale ja połączyłem to i zrobiłem jeden :D

20130911275_zps91041c2e.jpg

 

Po zrobieniu odczekałem na ostygnięcie i wyglądało to tak jak poniżej. Oczywiście od razu musiałem wysmarować coś tym w celu weryfikacji przyczepności do podłoża. Wyszło nawet ok :D

 

20130911276_zpsf7d74f53.jpg

 

Od razu parę zdjęć po smarowaniu :

 

20130911255_zpsa8605c01.jpg

 

Po delikatnym spolerowaniu kawałka :

 

20130911256_zps4b6c9be4.jpg

 

Po całkowitym spolerowaniu :

20130911266_zpsb7368185.jpg

 

Aplikacja wosku nie jest jakaś problematyczna , nie wiem do jakiego porównać jeśli chodzi o konsystencje , w każdym bądź razie jest dosyć luźna. Polerowanie również nie sprawia problemów :D Najbardziej to się bałem czy to będzie ścieralne no ale udało się - da radę spolerować bez problemów :D

 

Zrobiłem tylko 1 próbką ale coś wyszło. Jednak tak jak wspomniałem trzeba w to włożyć dużo czasu i pracy. Np na 3 zdjęciu widać jak wybiło konserwant E2XX i wiem , że wystarczyłoby go dać mniej niż we wstępnym przepisie. Fajna i ciekawa robota , ale dla kogoś kto ma czas ;) Na swoje auto też nie będę tego nakładał bo najpierw to przydałoby się je polakierować a i tak nie mam czasu nawet i na to :D Chociaż progi ostatnio lakierowałem bo miałem chwilę :D Także szacun dla Kecava bo sromotna robota ;) Jak w najbliższym czasie nie będę miał możliwości aplikacji na jakieś auto to po prostu dam komuś do sprawdzenia żywotności tego czegoś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Miałem chwilę czasu i żeby oderwać się od asfaltowej rzeczywistości ulepiłem takie smarowidełko. Ogólnie to się zbroję na urlop i brakowało już mi do szczęścia tylko wosku. Twardego wosku carnauba wyszło mi 39,6% , gdybym nie dodał zapachu pomarańczy i "wzmacniacza" wyszłoby 43,2%.

 

20160725_072433_zpsoym9iwnw.jpg

 

20160725_073745_zpsg6x41ikg.jpg

 

20160725_083905_zpsz0mnll2a.jpg

 

w1_zpsrm7n3tiw.jpg

 

Dobrze się nakłada i poleruje , zapach mógłby być intensywniejszy , ale nie ma co narzekać , niebawem trafi na lexa ;)

A i jeszcze szybki test na kropelkowanie

 

w2_zpshs45m7uc.jpg

 

20160725_111620_zpsprb0fg1c.jpg

 

20160725_111604_zps9n7whinz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coś tam wysmarowałem na urlopie

 

20160803_163335_zpsl3a96twc.jpg

 

20160805_171034_zpsunb4xtlp.jpg

 

20160808_185107_zpszqypltfr.jpg

 

20160808_154431_zpsvjub0rxt.jpg

 

20160808_152519_zps5gwh8j06.jpg

 

I po którejś już z kolei mazurskiej burzy

 

20160810_165656_zpsxparlllm.jpg

 

20160810_165753_zpsiqlxava6.jpg

 

Na astrze kładałem mniej i szybciej polerowałem bo w 2 osoby robota. Lexa smarowałem na bogato i dłuuugo wosk leżał i potem ciężko było to wypolerować porządnie , szmaty musiałem zmieniać bo się dosyć szybko zapychały. Ogólnie jak na resztki to tragedii nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dla ciekawskich tak się sprawuje moja receptura wosku, od tego czasu raz byłem na bezdotykowej , a dzisiaj tylko szamponem i gąbką przeleciałem nawet bez wycierania bo już nie miałem siły na więcej :D

 

Tak wiem że pod słońce nagrywane itd ale nie chciało mi się przeparkować auta :P Jak co to oglądać w 1080p.

 

20160906_154850_zps8froavce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master

[ref]venomGD[/ref], wosk generalnie daje radę. Myślę tu o tych kropelkach na początku po nałożeniu :) . Po miesiącu nie jest już tak różowo i wygląda na to, że kropelki już umarły, a pozostało jeszcze odprowadzanie wody. Patrząc na samo mazidło w słoiczku, to wyszło trochę mało jednorodnie :o , ale to pewnie szczegół, który można poprawić.

Trudno mi powiedzieć o konsystencji tego wosku, ale taki % wagowo (?) to zdecydowanie mistrzowski wynik. Kiedyś Dodo na DW wyraził opinię, że praktycznie powyżej 30%, to już się prawie nie da zrobić, a Ty zadałeś temu kłam (zresztą ja również osiągam wyższe wyniki i nie zgadzam się z Dodo w tym względzie).

Tak na marginesie, czy tą mieszankę również robiłeś na wodzie, jak poprzednią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kecav rewolucji kropelkowej nie ma, fakt , ale wode bardzo ładnie to odpycha ;) Jeśli chodzi o jednorodność to wiem na 99% co nie zagrało, miałem "wzmacniacz" po terminie i podejrzewam że w tym tkwi problem :D I było to jednie na powierzchni, reszta produktu taka sama. Niestety więcej prób już nie zrobię, bo nie mam już z czego. Próbkę przekazałem dla kumpla to też oceni co i jak.

Jeśli chodzi o zawartość tego twardego wosku to (pewnie się narażę co poniektórym) myślę że można dobić nawet i do 70%. Są pewne środki chemiczne, które na to bez problemu pozwolą. Nie wiem czasem czy przy ich pomocy nie dałoby się nawet i więcej wosku zapakować. Raz użyłem tego przy projekcie na bazie żywicy epoksydowej i każdy myślał że działałem na jakiś mega plastycznych poliuretanach.

Emulsje czyli produkty na bazie wody kiedyś robiłem, ale to to jest wyższa szkoła jazdy. Raz że dobór emulgatora , dwa stabilizator, a po trzecie wytworzona powłoka może mieć tendencję do reemulgacji, czyli zawarte w powłoce emulgatory np podczas deszczu się ponownie łączą z wodą i wszystko pięknie spływa (chodzi mi o całą powłokę).

Śmiechem żartem to mając taki twardy wosk jesteśmy w połowie drogi emulsji, potem wystarczy doprowadzić do stanu ciekłego następnie przy użyciu emulgatorów przełamać emulsję i po sprawie :D Niby schemat prosty, ale pracując na co dzień w temacie emulsji nie jest to takie łatwe. (Schemat produkcji emulsji czy to takich wosków do aut , czy kosmetycznych dla kobiet czy takich jakie ja robie czyli asfaltowych jest taki sam)

Tak sobie myślę i wg mnie można nawet zrobić emulsję woda:wosk - 50:50 czy więcej pewnie tak, ale musi być ona całkowicie przełamana, żeby się nie rozpadła, oczywiście bez mieszadła wysokoobrotowego ani rusz, a najlepiej to młynek koloidalny.

Ogólnie bardzo fajny temat, ale trzeba mieć czas kasę sprzęt. Także podziwiam że wytrwałeś w temacie :good:

 

Takie mam jeszcze foto po porannej rosie

 

rosa_zpspnxt35gk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajna robota! szkoda, że kończysz bo temat rozwojowy :) ale też rozumiem bo sam zacząłem zabawę z własnym woskiem i wiem ile to czasu no i pieniędzy :kox: ja na chwilę obecną mam recepturę, z której jestem zadowolony pod względem działania lecz nie mogę jeszcze rozwikłać zagatki konsystencji, tj. sprawić aby bardziej wosk był mokry, kremowy i łatwiejszy w nakładaniu. Może jakaś porada koledzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez analizy receptury ciężko coś doradzić (oczywiście nie chcę jej poznać, bo to Twoja ciężko wypracowana robota), ja dodam od siebie że teraz pracowałem na bardzo fajnej i drogiej nafcie, która to dała mi właśnie ciekawe parametry aplikacyjne. Wcześnie parę lat temu zrobiłem tak jak np w kosmetyce - używałem bentonitu z kaolinem do poprawy reologii i właściwości aplikacyjnych. Zacznij może od zmniejszenia zawartości twardego wosku

Chyba że chcesz robić krem typu emulsja, ale to tak jak wspominałem dosyć trudne zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam

Od paru dni chodzi mi po głowie stworzenie własnego wosku i tak trafiłem tutaj

Czy jest szansa by dowiedzieć się z czego taki wosk się robi? nie chodzi o dokładne receptury czy co niektórych ,,tajne,, składniki a o to jak stworzyć taki prosty wosk, żeby od czegoś zacząć 🙂

czy wystarczy bentonit, kaolin i carnauba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jumper777 sory za szczerość, ale chcąc zrobić własny wosk, raczej powinieneś się wgłębić w temat, i pooglądać, poczytać internet, bo jest tego od groma... a Twój post to taki „pukpuk” dajcie mi gotowca. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo gorąco wspieram każdą inicjatywę stworzenia kolejnego rodzimego wosku.

 

Boję się tylko, że i tak duże fabryki i producenci będą o krok do przodu.

Większa kasa na badania, szeroki wachlarz dostępnych materiałów i dość zaawansowane laboratoria typu Bilt Hamber, Palm Beach Motoring Group, Zymol czy Swissvax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JPZ @ghost ja sadze, ze aktualnie mamy spory wysyp... i wyczuwam modę na nowe woski 😕 a sadze, ze większość zostaje rzucone na rynek, w trakcie „testów” znam temat od podstaw, i sam coś tam mieszam, ale nie uważam, żeby po 20-30 próbce, wypuścić produkt na rynek... 529F4F8A-6C62-4825-B088-4466E2DECD70.jpeg.7e6fa1155dd5ac554611960f5e4b9341.jpeg84040C24-CE8B-4985-AFB3-29D3C30BCAC6.jpeg.96ebda5b0238de9abc4fe25952680e2a.jpegC37F96C4-A504-455F-8CB3-9A2362A1AE4B.jpeg.6a885e24d7d5eaa1ae5f58d8d1d45d9a.jpeg6B6C57D7-FEEF-42C8-9BDE-46BD927D5FBA.jpeg.3d6c2138f71f9967191dc2313ec27df5.jpegA8A6DBCF-9F23-4DC5-9D6D-F2ACAA7F7EBD.jpeg.733b5b48e282c744eb81657b57c7e1a9.jpeg

  • Lubię to 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.