Jump to content

Pielęgnacja Tarcz Hamulcowych

Domel

Recommended Posts

• Moderator

Hello

Mam nowe tarcze hamulcowe od 2 miesięcy, a już zauważyłem ze po kilku myciach został na nim rdzawy na lot. Nie mowie o samej tarczy, która jest regularnie docierana przez klocki ale np. o trzpieniu, górnym obrysie

v7n2.jpg

Tak wyglądały moje stare tarcze... masakra jednym słowem.

81fx.jpg

di0d.jpg

Jakimi środkami pryskać regularnie tarcze aby ta rdza tam nie wchodziła jak na tych starych ?

fy18.jpg

To co mam teraz to raczej nie osad z klocków ale typowy nalot rdzy...

Prawie identycznie jak na pożyczonej fotce poniżej.

na2z.jpg

Najlepsze będą środki "IronX podobne" ? Macie jakieś propozycje na pielęgnacje ?

Dzięki za wszelkie info...

• Moderator

GracjanS4, tak ale ledwo ;) teraz na nowych hamuje jak marzenie

wojciechch, tak tylko ze to fabryczne malowanie to lipa

Kabar, czym to pomalowac ?

zrobie fotke obecnego stanu... ;)

czyli mowicie ze cynk w sprayu wurth'a bedzie ok? tez niedawno wymienialem tarcze i chcialbym je zabezpieczyc. jak przy pryskaniu troche mi wjedzie na powierzchnie cierną to powinno sie zetrzec przy peirwszym hamowaniu i tyla prawda?

• Moderator

Nie wiem czy widac cos przez te stalówki, ale ten "trzpień" juz pokryty jest osadem rdzawym kiedy sama tarcza jest ladnie srebrna ;)

13cx.jpg

pvab.jpg

fugh.jpg

Tarcze maja moze ze dwa miesiace. Samym zaciskiem tez chce sie zajac...

czyli mowicie ze cynk w sprayu wurth'a bedzie ok?

To moze zrobimy "wspolne zakupy" i wymienimy sie na jakims czwartkowym spociku :)

Tarcze i zaciski po obróbce u galwanizera wyglądają tak:

Tarcze_1.jpg

Tarcze_2.jpg

Tarcze_3.jpg

Tak tydzień temu robiłem kumplowi zaciski i tarcze (i duużo innych rzeczy) w jego Audi S2. Zaciski szkiełkowane i malowane lakierem Lambo Verde Ithaca, tarcze czarna satyna:

Tarcze_4.jpg

Tarcze_5.jpg

Tarcze_6.jpg

Tarcze_7.jpg

Tarcze_8.jpg

po obróbce u galwanizera

:shock::good:

Doczytałem co nieco o tym procesie, ale jak wygląda w praktyce trwałość takiego zabiegu? Rozumiem że nie wymagają dodatkowego lakierowania tylko można zakładać takie jak na 1 foto? :o

Trwałość taka jak fabrycznie - nowe elementy są ocynkowane z pasywacją żółtą lub srebrną. Jak najbardziej można to pomalować - ocynk jest świetnym podkładem.

Można też np. prysnąć samym klarem.

Ocynk jest tani - przykładowo za to co widać na zdjęciach (graty do ww S2 łącznie z tymi ekranami termicznymi z podwozia) dałem 150 zł:

Można dawać elementy z gumą, plastikiem itp. Nie niszczy. Jak najbardziej można dawać elementy skorodowane chociaż ja zaciski wolę przeszlifować wstępnie z luźnej rdzy. Jest lepszy efekt po.

Tarcze_9.jpg

Tarcze_10.jpg

Tarcze_11.jpg

Tarcze_12.jpg

Tarcze_13.jpg

Tarcze_14.jpg

Evo, Kabar, hmmm, po ok. roku i 15 tys. km ta sama tarcza wyglądała tak (zdjęcie po zimie, widać ślady brudu, soli, smaru na elemencie stykającym się z felgą itd.):

tprb.jpg

Po odczyszczeniu lakier był czarny, jak nowy.

Może dlatego, że to nie jest Mikoda :D. Po dwóch latach też za wiele się nie zmieniło ;).

Nie twierdzę, że to jest najlepsze rozwiązanie, ale jednak- przyzwoite lakierowanie mamy w cenie, nie tracimy gwarancji, "tarcza nie sypie się" itd. ;).

Psikałem kiedyś cynk sprayem Beko odrdzewione śruby, później malowałem matem na czarno.

Farba delikatnie "puściła" tylko w miejscu styku klucza ze śrubą.

Drugi rok i na razie rudej nie ma.

Co do galwanizowania wygląda to przekozacko.