Skocz do zawartości

Promienik podczerwieni.


falon

Rekomendowane odpowiedzi

No ostatnio sprawdzałem rynek promienników i proszę kolegi nie chińczyka z trzema panelami 3x1000W z lampami Philipsa krótkofalowymi można już dostać za niecałe 4k zł

a są i za 20k zł :)

 

A jakaż to firma jest? Czy któraś z tych? trzy firmy IRT , TRISK czy Filon Pichon

Ja piszę o promienniku, a nie o czymś co ktoś tak nazwał. I nie żarnik jest najdroższy w tym urządzeniu a odbłyśnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja piszę o promienniku, a nie o czymś co ktoś tak nazwał. I nie żarnik jest najdroższy w tym urządzeniu a odbłyśnik.

 

Jak kolega ma taką wiedzę to opisz co i jak i do czego i co dobre i za ile .............

 

Z miłą chęcią poczytam bo same zdanie to nie, to tak, to be itp to mało mnie interesują :acute:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem użytkownikiem, a nie ekspertem w tej dziedzinie. Mam 2 firmowe promienniki i jednego chińczyka( dwie kasety za 2500zł) i ten ostatni umie tylko prąd zużywać :D. To co trisk suszy na kamień w 10min chińczykowi zajmuje 20min i nadal lakier nie jest utwardzony. "Promiennik IR to przede wszystkim odpowiednia długości fali=1,2um (1800 – 24000C), a żarniki nagrzewają się w ciągu 1-2 sec do temp 2100 C. Wykonanie odbłysku który odbije światło z martwej części lampy na element to też jakieś wyzwanie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesli dobrze rozumiem wypowiedz Evo to wygrzewanie wosku IR robi sie po to, zeby wypociło sie w studio a nie pozniej. I zeby klient, ktory wybulił XXXX PLN na korektę nie zobaczył po kilku godzinach po odbiorze auta pięknej wypoconej mory na lakierze. A czy oprocz tego sa inne benefity (np: przedłużona trwałość ochrony, polepszone właściwości hydrofobowe, wizualne) w porównaniu do wypocenia wosku bez IR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typuje że zostanę zlinczowany...

 

na rynku sa dostępne żarówki na zwykły gwint e27, które maja odpowiednia długość fali i nazywa się je właśnie promiennikiem podczerwieni. Tak sie składa że swego czasu sam takiego używałem a to z racji tego że stosuje sie je w terrarystce. Jestem terrarystą i z powodzeniem spełniały u mnie swoją rolę a mianowicie... pająki nie widza zakresu fali które emituje właśnie lampa podczerwona a w terrarystyce jest to efekt pożądany (dla zapewnienia dogodnych warunków dla podopiecznych). Natomiast niektóre gatunki gekonów sa na tyle wymagające że hodowla bez żarówki promiennikowej była by bardzoo trudna.

 

To było tak gwoli uzasadnienia że lampy (żarówki) działają i swoje zadanie spełniają. Teraz pytanie czy nie mozna by promienników zastąpić zestawem kilku takich żarówek. Oczywiście nie ma o liczyć na taką efektywność jak przy promienniku fachowym, ale co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

111mishi111, jeśli nawet żarówki spełnią swoje zadanie w co nie wątpię to ile trzeba by było ich użyć żeby dorównać wydajnością promiennikowi?

 

250watowych trzeba by 4 min (ale by wystarczyło). żarówki sa po mniej niz 30 zł, ale 4x30 + stojak jakieś 90zł, bo można by statyw fotograficzny np. 160cm ale i tak chyba do wyższych aut będzie za niski (on kosztuje 60zł). Poprzeczke(rurkę,bądź kątownik dł około 1,20m-lampy muszą być co najmniej 30cm od siebie ) aby umieścić na nim 4 żarówki, kostke elektryczną, kabel,przełącznik i wtyczkę to powiedzmy ze wszystko zamyka sie w 300zł. Mozna też pomyśleć o zrobieniu odbłyśnika.

 

mimo wszystko dość duzy wydatek jak na niepewne efekty. wiem o tym. ale jest jeszcze jedna alternatyw, kupic jedna żarówke , zainstalować, sprawdzić czy działa,gdzieś z boku na małej powierzchni i ew. później spróbować coś zmontować.

 

wczoraj będąc na zakupach kupiłem sobie halogen 150w. za 19,99zł. Trzeba go uzbroić i dokupić statyw. Ale statyw prawdopodobnie wezmę fotograficzny bo się nada. Więc jak go zamówię to obadam czy by się nadał do takiego, no nazwijmy to "prawie promiennika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku może nie ode mnie oczekiwałeś odpowiedzi ale z całą odpowiedzialnością stwierdzam że wygrzany i ponownie spolerowany wosk odwdzięcza się większą trwałością oraz często zauważyłem mniejszym łapaniem kurzu.

Co do zwiększenia walorów wizualnych....to ciężki temat choć WYDAJE mi się że jest ciut ciut lepiej ale powtarzam wydaje mi się.

 

Może ktoś z profesjonalistów to potwierdzi bądź zaprzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
WYDAJE mi się że jest ciut ciut lepie

Chciałbym dojść do takiego momentu kiedy te ciut,ciut lepiej będę zauważał.

 

często zauważyłem mniejszym łapaniem kurzu

Oczywista sprawa. Ścierasz tłusty "pot".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minetoo, dzieki za info! A jak myslicie, jest różnica pomiedzy wypoceniem na słoncu i dotarciem (np. z QD) vs wypoceniem pod IR vs zmyciem wodą z szamponem?

Bo ja jak dotąd wypoconą morkę nie poleruję tylko np. następnego dnia normalnie zmywam wodą z malym stezeniem szamponu. Potem osuszenie, czasem przepolerowanie QD i koniec pieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeper, Uważam że wypacanie w warunkach hali bez pyłków itp jest daleko lepsze niż późniejsze wspomaganie się QD i inne wygibasy.

Niestety mały procent z Nas ma ku temu warunki a i ja dzięki gościnności kolegi mogłem ledwie kilka razy zrobić to jak trzeba.

 

 

Bo ja jak dotąd wypoconą morkę nie poleruję tylko np. następnego dnia normalnie zmywam wodą z malym stezeniem szamponu

 

Staram się max długo nie moczyć świeżego wosku.

Mimo że nie pracuję z SV zauważam że to tylko dobrze dla LSP jakie by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że lepsze są typowe IR gdyż one niby wygrzewają od spodu nie hamując parowania chemii lotnej jeśli taka jest

 

maki do lakieru to chyba warto kupić takie drogie bo duży przerób w lakierni a w studiu czy prywatnie to znów się tyle nie robi. 3-6 kilowatów chodzących po 10 minut dookoła auta da pewnie około 3-6 kilowatogodzin, czy to taki duży koszt jeśli studio kasuje sumę z dwoma czy trzema zerami? Nie sądzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

trochę odkopię.

 

miał ktoś styczność z promiennikami elektrycznymi?

Mam takie na hali (zamocowane pod sufitem) i zastanawiam się czy wspomagać się jeszcze halogenem na dachu/masce/pokrywie bagażnika?

czy wystarczy halogen na boki i dół + te promienniki na dach itp ?

 

Ile czasu wygrzewać wosk halogenem? Jak to dokładnie robić?

Grzeje jeden element, potem przestawiam na drugi, czekam aż na tym poprzednim ostygnie lakier i poleruje wypocenia i tak z każdym elementem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bizislawek, Kamil chce wygrzać wosk a nie doświetlać samochód :wallbash:

Kamil, na pewno nie zaszkodzi, aczkolwiek uważaj z odległością bo promienniki te dają dużo ciepła. Mam i ja takie u siebie i je wykorzystuje do wygrzewania, ale do tej pory był to CQ a nie wosk, ten next time..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, na pewno nie zaszkodzi, aczkolwiek uważaj z odległością bo promienniki te dają dużo ciepła. Mam i ja takie u siebie i je wykorzystuje do wygrzewania, ale do tej pory był to CQ a nie wosk, ten next time..

 

one są na wysokości około 3,5m nad ziemią, z tego co tam przyuważyłem to mają jakąś regulację grzania :o

ogarnę coś do mierzenia temperatury lakieru i będziemy kontrolować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • Moderator

Od założenia tematu o promiennikach podczerwieni i z czym to się je, minął już prawie rok. W temacie zostało wyjaśnione co i jak oraz czy jest sens coś takiego kupować do prywatnego użytku.

 

Chciałbym podpytać czy w tym czasie, któryś z forumowiczów wzbogacił swój arsenał o tego typu urządzenie? Jeśli tak to byłbym wdzięczny o parę słów opisu – co zostało zakupione i jak się spisuje.

Jeśli nikt nic nie kupił a chociaż zgłębił temat to też byłbym wdzięczny za podzielenie się przemyśleniami.

 

Ja znalazłem jednego NN – aukcja 2850448832 oraz jedną firmówkę – aukcja 2856711120.

Jest i jedno tego typu urządzenie, które od biedy można by nazwać „mobilnym” aukcja 2865945619.

 

:?::?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam taki jak w ten z trzeciej aukcji do sprzedania za powiedzmy 60% ceny z allegro. Promiennik jest właściwie nowy nie używany, miał być wykorzystany do suszenia po lakierowaniu jednak projekt nie doczekał się finalizacji. Jeśli byłby ktoś zainteresowany mogę podesłać zdjęcia na email.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

Chciałbym trochę odświeżyć temat.

Mógłby ktoś polecić Promiennik Podczerwieni nadający się do celów wygrzewania wosków/powłok ?

Zależy mi aby był mobilny - tzn, aby dało się go w miare wygodnie przewozić samochodem.

Przedział cenowy jaki planowałem na ten cel to 1000-2000 zł, ale oczywiście im mniej tym lepiej jeśli nie ma sensu dokładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.