Skocz do zawartości

Dyskusja o olejach


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Artih, czyli jak w samochodzie mam przeloty roczne na poziomie 4-5 000 km mogę sobie pozwolić na HC, czy zawsze lepiej wlać pełny syntetyk? Pytam z ciekawości, i tak do obu bolidów pojdzie teraz ravenol 5w30.

 

Przy okazji - specyfikacja producenta sugeruje 5w30 (lub 10w40 - to dość stare samochody). Czy w naszym klimacie można zostać na 5w30, czy lepiej 5w40 ze względu na lato?

 

Dzięki za masę wiedzy w olejarskim temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artih, czyli jak w samochodzie mam przeloty roczne na poziomie 4-5 000 km mogę sobie pozwolić na HC, czy zawsze lepiej wlać pełny syntetyk? Pytam z ciekawości, i tak do obu bolidów pojdzie teraz ravenol 5w30.

 

Przy okazji - specyfikacja producenta sugeruje 5w30 (lub 10w40 - to dość stare samochody). Czy w naszym klimacie można zostać na 5w30, czy lepiej 5w40 ze względu na lato?

 

Dzięki za masę wiedzy w olejarskim temacie :)

 

Moja żona robi autem 5-6 000 km rocznie - leję HC od Fuchs'a (5W40) ;)

Jestem zwolennikiem stosowania olejów 5W40 w naszym klimacie.

 

Artih oj tam przesadzasz troche co 30tys wymieniaj w serwisach i zyja pozniej 3/4 tego forum kupie takie auta i jezdzi i zyje :D

Ktos przeczyta ze jak wleje lepszy olej bedzie lepiej ale chyba w jego glowie :lol:

 

Każdy ma prawo do własnego zdania - lepiej jak jest poparte faktami, ale każdy ma prawo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ostatnio rozwazalismy w pracy dlaczego do kosiarek spalinowych kazdy producent zaleca SAE 30 SG

Nikt nie jest w stanie fachowo odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma jednoznaczej odpowiedzi dlaczego w dzisiejszych czasach jest to minerał o takiej kiepskiej klasie jakosci. Skoro jest to silnik chłodzony powietrzem który masakrycznie się nagrzewa to dlaczego SAE 30

Skoro SAE 30 to chyba 5w30 a tymbardziej 5w40 czy 0w40 jeszcze lepiej by zdało egzamin.

 

niektórzy piszą że 5w30 w żadnym wypadku ale skoro producent zaleca SAE 30 to 5w30 to chyba to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwagier kupił nowego briggsa i nalał 0w40 new life ja kupiłem w sobotę briggsa 675 i zamierzam dotrzeć na oleju briggs SAE 30 wymienić go po 1 godzinie potem po 3 i 5 a docelowo valvoline 0w40 mam nadzieję że będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coobah, u mnie również kosi na byle czym. Tacie zostaje trochę orlenowskiego mineralnego od Sejaka to dolewa i żyje. Jak jakimś cudem olej wyparował i mi się prawie motor zatarł to wlałem od Clio Motula 10W40 i działa do dzisiaj :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie czy przy malutkich przebiegach rocznych rzędu 4-5k. km też zmieniamy olej co rok?

Nie wiem czy nie przeciągnąć jednak na dwa lata w takiej sytuacji...

Robię podobne przebiegi i ostatnio olej zmieniałem dokładnie po dwóch latach / 10 tys. km, choć Motul zaleca co 15 tys. km lub 12 m-cy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie czy przy malutkich przebiegach rocznych rzędu 4-5k. km też zmieniamy olej co rok?

Nie wiem czy nie przeciągnąć jednak na dwa lata w takiej sytuacji...

Raczej bym nie przeciągał.

Wyobraź sobie, że olej może się równie szybko deprecjonować jak "stoi", najgorsze dla oliwy są krótkie przebiegi, gdzie nie ma możliwości rozciągnięcia molekuł i wiązań. Nie dotyczy do oliwy nowej, nieużywanej, ale jeśli już zacznie się ją używać to pod wpływem pracy zmienia ona swe parametry i jakby to określić ... poszło, zainicjowany został proces.

Np. w niektórych obszarach standard to zmiana oliwy co 6m-cy.

Wolałbym ustawić interwał wymiany, jeśli silnik jest dostosowany na 30kkm i 2 lata. Niż tam gdzie producent zaleca wymianę co 12m-cy przeciągnąć do 24m-cy.

Jeśli jeszcze ma gaz to tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym ustawić interwał wymiany, jeśli silnik jest dostosowany na 30kkm i 2 lata. Niż tam gdzie producent zaleca wymianę co 12m-cy przeciągnąć do 24m-cy.

Jeśli jeszcze ma gaz to tym bardziej.

 

Oba przypadki są tak samo karygodne - w końcu lejemy ten sam olej więc skąd różne standardy ?

 

Dodatkowo te wielkie przebiegi przeważnie są zalecane na olejach ekologicznych (C3), ktore na starcie mają gorsze parametry, skład i wytrzymałość czasową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gazu nie ma, ok to zmienię jednak w tym roku, co prawda w tym miesiącu i lipcu budżet nie pozwoli na to ale zamiast w przyszłym roku zmienię olej w sierpniu.

Jeżeli tak malo jeździsz, to ja bym jeszcze te 3 miesiące przetrzymał i przed zimą zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artih, czy jest dla silnika nie mającego DPFa i pompek, jakaś różnica pomiędzy 8100 X-cess'em a 8100 X-clean'em? :idea:

 

Oczywiście, bardzo duża.

 

X-Cess to 2x lepszy lej niż X-Clean (C3).

Świadomi użytkownicy wywalając DPF z auta natychmiast leją oleje Full-SAPS, które lepiej chronią silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymieniasz co ~10 000 km to można.

Raczej trzeba unikać takich sytuacji ale nic złego stać się też nie może.

A ja napiszę, że nie powinno się mieszać oliwy. Sam mam problem tego typu, że zawsze po wymianie zostaje mi 2-3 litry, dopiero po kolejnej wymianie zużyję całość.

Jak byłem w bliskim kontakcie z technologami dwóch znanych i dużych marek olejowych to niezależnie twierdzili, że nie należy mieszać oliwy między sobą, nawet tego samego brandu.

 

[ Dodano: 18 Czerwiec 2014, 07:57 ]

X-Cess to 2x lepszy lej niż X-Clean (C3).
Dlaczego lepszy, posiadasz jakieś konkretne argumenty w temacie.

Ja jakiś rok wstecz kupowałem X-cess 5L w IC za 110zł. Także jak ktoś chce to tanio też można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.