Skocz do zawartości

Dyskusja o olejach


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale np Millers 5w40 XFD pewnie już tak ;)

 

PS. Jakby ktoś z okolic chciał to mam jakieś 400-500ml Millersa XFE 10w40 Diesel do wydania za frajer (i tak go już nie użyję). Od tamtego roku jeżdżę na 5w40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pełnym syntetyku można przejechać 30 tys km bez większych zmian. Oczywiście ja domyslam się, że samochody z linku łatwo nie miały. Co innego testy, a co innego rosyjskie testy :evil:

Dobra, każdy Castrol oprócz Edge.

Synthetic Technology to technologia syntetyczna - czytaj hydrokrakowanie.

Full Synthetic (Oil) to zupełnie co innego.

 

Zalewam to co syntetyczne i na moją kieszeń w danej chwili.

CLK Mobil 1 0W40

Ojciec Agip Eurosports 5W50/ Mobil 1 5W50

Mama Edge 5W40

 

Co do Agipa - nie wiem jak jego czystość w silniku, ale konsumpcja oleju - na olbrzymi plus :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale pozostaje kwestia przebiegów od wymiany do wymiany na danym oleju.

Tanie syntetyki śmiało można lać z tym że, trzeba skracać interwał wymiany.

Ja jeżdżę na Elfie, wymieniam średnio raz na 8 tys. km/ niecały rok i silnik jest czyściutki, a hydraulika nie klepie, co w Galantach nie jest takie oczywiste.

Robię tak za śladem mechanicznego guru z forum mitsumaniaki.pl

On sam jeździ na Elfie, wymienia co ok. 8 tys. km i jak zdjął miskę i pokazał czystość dołu silnika to :shock:

Ale jak się zaleje Elfa, Castrola itp. i zrobi na tym 20-25 tys. km to nie ma co się dziwić, że syf z gilem w serduszku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalewam to co syntetyczne i na moją kieszeń w danej chwili.

CLK Mobil 1 0W40

 

Mobil 1 0w40 to SHC. Kazdy z tej linii czyli New Life, ESP i TD to oleje na bazie "Mobil SHC Synthese Technology".

 

Na chwile obecna Mobil nie robi chyba ani jednego oleju na bazach PAO zreszta tak samo jak Castrol (ten to juz od kilku ladnych lat robi tylko na bazach HC, dobrych bazach HC ale jednak PAO to nie jest)

 

Jak dla mnie dobre SHC jest w 100% wystarczajace. Bazy PAO sa lepsze na papierku, w praktyce roznicesa juz bardzo ale to bardzo minimalne.

Moim prywatnym zdaniem (nie moge tego poprzez badaniami itp) lepiej dobry olej na dobrych bazach HC niz dziwny olej na bazie PAO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tylko na terenie DE mobil ma "prawdziwe" oznaczenia czyli SHC, natomiast w innych krajach wciskaja ciemnote klientom

 

Przy okazji, mobile przegral sprawe w DE wlasnie dotyczaca wprowadzania konumentow w blad oznaczeniami na olejach, od tamtego momentu na terenie DE nie ma oleju mobil z oznczeniem Full Synthetic.

 

Jednym slowem olej kupiony w PL bedzie mial oznaczenie Fully Synthetic natomiast ten sam olej w DE bedzie mial oznaczenie SHC

 

Jak dobrze pamietam ostatnie oleje Mobila na bazach PAO wyszly jakos koniec 2009 roku, pozniej Mobil zaczal ciac koszty i wszystkie oleje, ktore maja oznaczenia Fully Synthetic sa to oleje HC.

 

Jak ktos chce zlokalizowac naprawde dobry olej to trzeba szukac kart charakterystyki a nie sugerowac sie marketingiem. Pytanie tylko czy to ma jakis sens? czy roznica 1-2 "oczek" w indeksie lepkosci badz 1c lepkosci kinetycznej ma dla nas az takie znaczenie? 98% olejow i tak spelnia a wrecz przewyzsza wymagania producentow i spokojnie ma jeszcze zapas "mocy" w stosunku do warunkow w jakich pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to już nawet nie chodzi o te wskaźniki lepkości, bo wiadomo, że 15W40 sobie da rade. Mnie bardziej chodzi o czystość jaką olej zachowa w silniku bo jednak trochę tych mechanizmów bardziej precyzyjnych jest no i żeby trwałość miał wystarczającą, żebym mógł bez problemów słuchać się licznika, a nie wymieniać olej wcześniej. Generalnie nie chodzi mi to co jest na początku czy w kartach ch-yk, bo to jest dla oleju świeżego, ale to co się dzieje po 10 tys km. :)

 

No cóż, trzeba przeżyć ten SHC Mobil, a zmienie go za pare tys km...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te interwały wymiany oleju, którymi się chwalą producenci chcąc ukazać ekonomikę jazdy to nie jest tak kolorowo do końca, bo np. Mazda na Europę zaleca 20k km lub 1 rok tymczasem w swoich japońskich instrukcjach rekomenduje już tylko 15k km lub 1 rok a do tego wyróżnia ciężkie warunki, które skracają interwał o połowę, czyli wymiana po 7,5k lub 6 miesiącach. Pełne syntetyki faktycznie świetnie chronią silnik i są w tym pewniejszym produktem niż hydrokraki, ale ich również nie przeceniałbym ponad rozsądną częstotliwość zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK spoko ciekawe to swoją drogą bo ja miałem renault laguna i nigdy do takiej temp nie doprowadziłem

A co do oleju ja leję od 6 lat Valvoline do wszystkich aut i wymieniam co 10 tyś

Gdzieś kiedyś słyszałem takie powiedzenie - nie ważne jaki ważne że często i świeży i tego się trzymam z małym ale często świeży i dobry ( choć różne rzeczy słyszy się o olejach ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie daty ważności oleju a więc do paska leję Motul 6100 SYNERGIE+ 10w40. Z 5 litrowych butelek zawsze zostawało jakieś ~1 litr. Wymieniam olej co 10 miesięcy a przebiegi w tym okresie są bardzo małe 5-7tys km.

 

Czy mogę zlać olej który pozostał z ostatnich 2 wymian i dolać nowego na ~4 litry bo tyle wchodzi do silnika?

Czy po 1,5 roku olej stracił swoje właściwości przez otwarcie butelki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę zlać olej który pozostał z ostatnich 2 wymian i dolać nowego na ~4 litry bo tyle wchodzi do silnika?

Czy po 1,5 roku olej stracił swoje właściwości przez otwarcie butelki?

 

z tego co słyszałem nie traci właściwości po otwarciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.