Jump to content

IPA


Subaru

Recommended Posts

Wyczytałem, że wiele osób stosuje IPA czyli alkohol izopropylowy, szczególnie po polerce

 

1) Czy po umyciu auta można wyczyścić całe auto za pomocą IPA?

 

2) Czy ten alkohol nie spowoduje zmatowienia lakieru? Czy nie ma jakiś żrących właściwości? Lakier nie będzie wyblakły? (na niektórych filmikach z youtube widać jak czymś przecierają karoserię i z ciemnego lakieru robi się biały nalot)

 

3) Czym różni się od CZYSTEGO cleanera? (zakładamy że zależy mi tylko na wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni aby nałożyć wosk).

 

Jestem na forum od niedawna i chciałem zebrać te pytania wszystkie razem, ponieważ takich jak ja będzie jeszcze pewnie wielu, a nie widziałem żeby to wszystko było w jednym poście

Link to comment
Share on other sites

Ale nie rozumiem po co chcesz przemywać nadwozie alkoholem po myciu? Mniemam ze każdym... Jeśli auto było przygotowane tzn,umyte ,wyglinkowane,użyto cleanera i następnie nawoskowane to nie widzę sensu takiego zabiegu. Chyba ze w przypadku kiedy wosk już słabnie.Ale i tak wolałbym wtedy użyć cleanera.

Link to comment
Share on other sites

Ale myślę że czysty alkohol lepiej sobie by z tym poradził, dlatego chciałem poznaćzdanie innych. Poza tym i tak będę musiał użyć IPA bo chcę zastosować UC megsa bo mam 2 małe wżery po ptasich kupach... Czy jeśli przetrę lakier IPA to nie będzie bledszy/nie "zbieleje" / nie zmatowieje itp - zaznaczam że mam czarną perłę i tego się boję

Link to comment
Share on other sites

1) Czy po umyciu auta można wyczyścić całe auto za pomocą IPA?

Tak jak napisał Marco, nie ma to większego sensu.

2) Czy ten alkohol nie spowoduje zmatowienia lakieru? Czy nie ma jakiś żrących właściwości? Lakier nie będzie wyblakły?

Nie. Nie. I nie. Chyba, że masz auto lakierowane nie wiadomo czym. :)

3) Czym różni się od CZYSTEGO cleanera?

IPA po prostu odtłuszcza.

Link to comment
Share on other sites

chcę zastosować UC megsa bo mam 2 małe wżery po ptasich kupach...
I nie wiem czemu tak uparcie chcesz te ślady usuwać miejscowo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ,dokładnie umyć,wyglinkowac ,a następnie skorygować dokładnie całą ,tak myślę ze pewnie ,maskę. Będzie wtedy to miało ręce i nogi. Dopiero po tym użyć cleanera bądź IPA.
Link to comment
Share on other sites

To w takim razie jaki jest sens stosowania cleanera skoro czysty alkohol oczyści lepiej niz cleaner? (tak mi się wydaje dlatego pytam :) )

 

Czy stosując IPA mogę nim psiukać z plastikowej butelki?

 

Rozcieńczać z wodą destylowaną 1:1 (tak gdzieś wyczytałem) czy mogę śmiało jechaćpo całości roztworem 100% bez obaw że lakier się uszkodzi?

 

[ Dodano: 10 Styczeń 2011, 20:10 ]

Marco, musiałbym całe auto robić bo mam jedno miejsce na masce, jedno na dachu, a nie ukrywam że nie chcę polerować całego auta, tym bardziej że jestem początkujący, będę robić to ręcznie itd

 

Czy są jakieś mniejsze opakowania (próbki) UC Megsa? Jeśli nie to jaka jest data ważności takiej pasty?

Link to comment
Share on other sites

IPA ma zastosowanie podczas korekcji ,najczęściej maszynowej. Dokładnie usuwa ślady po pastach uwidaczniając faktyczny stan lakieru. Resztki pasty mogą tuszować co nie co. Cleanery tez są oleiste(niektóre oczywiście),zawierają fillery ,glaze'y i po ich zaaplikowaniu tez dokładnie nie można ocenić faktycznego poziomu korekcji. Do domowych działań i przygotowania auto pod wosk są idealne. IPA to środek taki bardziej bym powiedział profesjonalny. Znacznie ułatwia pracę detailerom.

Link to comment
Share on other sites

To w takim razie jaki jest sens stosowania cleanera skoro czysty alkohol oczyści lepiej niz cleaner?

Taki, że cleaner przygotowuje lakier pod wosk - chemicznie usuwa resztki past polerskich i innych "cudów" będących na lakierze. IPA tylko lakier odtłuszcza i pozostawia "suchym".

Właśnie widze, że Marco to powyżej pięknie opisał. :)

Czy stosując IPA mogę nim psiukać z plastikowej butelki?

Możesz.

Rozcieńczać z wodą destylowaną 1:1

Zdecydowanie tak. Po pierwsze będziesz miał więcej czasu na przetarcie lakieru bo alkohol będzie wolniej odparowywał, a po drugie dodatek wody da lepszy "poślizg".

Link to comment
Share on other sites

Najbardziej łopatologicznie- IPA usuwa z lakieru wszystko (cleaner też zostanie usunięty), odtłuszcza aby wszelkie najdrobniejsze defekty były widoczne (IPA stosuje się zazwyczaj w stężeniu 50:50 z wodą destylowaną), a cleaner przygotowuje lakier pod wosk (zazwyczaj aby wosk dłużej się utrzymywał, choć są wyjątki bo popularny Collinite 476s trzyma najlepiej bez cleanera, na czystym lakierze). Poprawcie mnie koledzy jeśli się mylę ;)

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Dlatego poruszyłem ten temat. Wszyscy mówią że cleaner przygotowuje powierzchnię, ale tak naprawdę sam się na niej "osadza", podczas gdy po IPA mamy "czysty" lakier. Wg mnie wosk osadza się na lakierze bez żadnych "pośredników" i dzięki temu lepiej i dłużej się trzyma. Może się mylę bo nie bardzo znam się na chemii i wiązaniach jakie się tam wytwarzają a to co piszę jest na "chłopski rozum" niepoparte żadnymi doświadczeniami ani stażem w tym temacie

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze warto dodać sprostowanie- IPA usuwa wszystko, ale modne ostatnio zabezpieczenia kwarcowe typu CQuartz chwalą się odpornością również na alkohole, więc wychodziłoby z tego, że na IPA również.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.