Skocz do zawartości

Lustrzanka


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło"

Świetny cytat :-D

 

A w kwestii doradzania to można na bank stwierdzić, że szkło kitowe. Więc jedna zmienna już jest wiadoma. Jak halogeny to ustaw 3200, nie ustawiaj czułości wyżej niż 800, chyba że to wypasiony Canon. 125 będzie w sam raz. Ostrość ustawiaj raczej ręcznie, ewentualnie rób ze statywu kładąc szachownicę na masce, ewentualnie sama gazeta wystarczy. Oczywiście jeśli to nie jest Twój aparat to nie wiesz jak wygląda kwestia ff i bf, ale może akurat będziesz mieć szczęście i będzie w zakresie.

Czemu inny aparat nie wchodzi w grę?

W tylu domach ludzie mają aparaty, z całą pewnością ktoś Ci pożyczy coś choćby do testu. Cała rzesza kompaktów robi ostrzejsze zdjęcia niż lustrzanki z kitami. W tym stwierdzeniu nie ma nawet cienia sarkazmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barista, mylisz pojęcia. Światło może być rozproszone lub skupione. Światło rozproszone przy pomocy modyfikatorów światła (softboxy, octy, beauty dish’e itp.) zrobi zdjęcie bardziej miękkie i stosuje się go np. do portretu co nie znaczy że to zdjęcie będzie mniej ostre od tego które będzie wykonane przy pomocy światła skupionego np. strumienicy. Światło skupione ma to do siebie że środek obiektu jest zawsze mocniej oświetlony przez co krawędzie wydają się bardziej ostre. Ostre zdjęcie to ostre zdjęcie i tyle. Co innego zdjęcie poruszone - jeżeli będziesz świecił ostro lampami a poruszysz fotkę to ona i tak będzie poruszona - czyli jak AF się nie dostroi to dupa zbita.

 

Ta fota poniżej została zrobiona przy pomocy maksymalnie rozproszonego światła tj. 2 parasolki rozpraszające oraz okta i nie wydaje mi się aby nie była ostra

Stuff_01m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło"

Świetny cytat :-D

 

A w kwestii doradzania to można na bank stwierdzić, że szkło kitowe. Więc jedna zmienna już jest wiadoma. Jak halogeny to ustaw 3200, nie ustawiaj czułości wyżej niż 800, chyba że to wypasiony Canon. 125 będzie w sam raz. Ostrość ustawiaj raczej ręcznie, ewentualnie rób ze statywu kładąc szachownicę na masce, ewentualnie sama gazeta wystarczy. Oczywiście jeśli to nie jest Twój aparat to nie wiesz jak wygląda kwestia ff i bf, ale może akurat będziesz mieć szczęście i będzie w zakresie.

Czemu inny aparat nie wchodzi w grę?

W tylu domach ludzie mają aparaty, z całą pewnością ktoś Ci pożyczy coś choćby do testu. Cała rzesza kompaktów robi ostrzejsze zdjęcia niż lustrzanki z kitami. W tym stwierdzeniu nie ma nawet cienia sarkazmu.

 

Bo nie będe pytać ludzi jaki mają aparat i czy mi pozyczą, jeszcze na ponad tydzień czasu.

Sam posiadam jakiś aparat cyfrowy, ale raczej kiepskiej jakości są zdjęcia po nim.

Nie wiedziałem, ze to tyle zabawy aby zrobić fajne fotki do relacji :thumbdown:

 

Jeszcze co do tego jaki tam jest obiektyw-skąd mam wiedzieć skoro to nie mój aparat i nie ja go kupowałem.Pierwszy raz takie coś uzywam, na zewnątrz zdjęcia fajnie wyglądaja, ale jak juz jest sztuczne swiatlo to wtedy jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

impex, Fotki nie są aż takie złe. Na pierwszej ostrość poszła w lewy dolny róg na reflektor więc tam się ona zaczyna i im bardzie w prawo i w górę ona ucieka. Na drugie focie ostrość jest na twoim odbiciu w masce. 50/50 jest widoczne więc nie jest tak źle. W kompaktach tryb auto sam dobiera wielkość przysłony, dodatkowo ma jakiś tam algorytm który ma zdjęcie podkręcić aby wyglądało lepiej. Tak czy siak nie ma biedy - trochę praktyki i będzie bdb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło skupione nie oznacza, że środek obiektu jest mocniej oświetlony. Mówię tutaj o lampie błyskowej założonej na aparat skierowanej w kierunku planu, gdzie światło jest skupione jak i rozproszone, gdzie odbijamy światło od sufitu, ściany czy np. kibelka. Wszystko zależy oczywiście od warunków, odległości, stopnia skupienia. Nie mówię tu o warunkach studyjnych, gdzie celowo skupiamy lub rozpraszamy światło dla określonego efektu.

Zdjęcie zrobione na wprost, pomimo tego że jest tak samo ostre jak ze światłem odbitym to jednak wydaje się ostrzejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barista, dla mnie zdjęcie ostre będzie ostre a jak będzie oświetlone to nie ma znaczenia dla ostrości. Inaczej się fotografuje w słabych warunkach oświetleniowych inaczej w dobrych. Efekt końcowy albo jest dobry albo zwalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Ok, dzieki za pomoc.

Tak czy siak nie rozumiem tego co piszecie :D

Lepszego zdjęcia nie potrafie zrobić tym aparatem.

a35b70014f30c776gen.jpg

efekt widać więc jest OK :good:

 

..ale ciągle ostrości brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trzeba określić co się chce ukazać. Trzeba również przyznać że sporo zdjęć na forum jest podkręcana. Nie sposób też sobie wyobrazić dobre zdjęcie bez RAW więc ...

 

Ale nie oszukujmy się Arekkaz, nie jest to forum foto więc jak dla mnie zdjęcie ukazuje co trzeba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić zdjęcie pod troszkę innym kątem, powinno być lepiej. Powiedzmy minimalnie w prawo/lewo lub "od dołu" powinno ci to pomóc złapać ostrość. Inna sprawa, spróbuj zrobić 2-3 zdjęcia tego samego elementu z różnych odległości i kątów i sam zobacz kiedy łapie ostrość. Nie masz tam autofocusa/wstępnej ostrości która działa po wciśnięciu do połowy spustu? Wtedy kilka razy można spróbować złapać ostrość i dopiero wtedy zrobić zdjęcie :) Bo jak mocniej wciśniesz przycisk to ostrości nie złapie, a jak delikatnie, do połowy powinien złapać ostrość :)

Nie wiem w czym problem, ciężko tak na odległość ale takie mi do głowy przyszły pomysły, może coś ci to pomoże :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszych zdjęć nie jestem w stanie zrobić.Wg mnie dużo ładniej by to wyglądało gdyby halogen był mocniejszy- w tej chwili używam Ledowego 20W :acute: i światło jest lekko mówiąc słabe.

Pobawiłem się troche w ręczne ustawianie ostrości i myśle, ze jest jakiś postęp.

IMG_6101.jpg

IMG_6097.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Ale nie oszukujmy się Arekkaz, nie jest to forum foto więc jak dla mnie zdjęcie ukazuje co trzeba!

 

Wiadoma sprawa, sam mam z tym problem i ciężko to wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trzeba określić co się chce ukazać. Trzeba również przyznać że sporo zdjęć na forum jest podkręcana. Nie sposób też sobie wyobrazić dobre zdjęcie bez RAW więc ...

 

Ale nie oszukujmy się Arekkaz, nie jest to forum foto więc jak dla mnie zdjęcie ukazuje co trzeba!

 

bez przesady z tym RAWem... bo zaraz dojdziemy do tego, że zdjęcie 50/50 trzeba obrobić w profi programie ze ileśtam set zeta !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że ludziska kręcą suwaczkami w programach jest tak normalne jak poniedziałek po niedzieli...

ale to nie znaczy, by zdjęcia wstawiane na forum trzaskać w RAWach i obrabiać w programach graficznych za ciężką kasę. bo po co ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś znający się na temacie mógł by rzucić okiem na parametry dwóch aparatów i podpowiedzieć, czy warto dopłacać do drugiego względem pierwszego ?

 

Panasonic Lumix G3 :arrow:http://www.fotopolis.pl/n/13174/panason ... st/?page=2

vs

Panasonic Lumix G5 :arrow:http://www.fotopolis.pl/n/15250/panasonic-lumix-g5/

 

 

Różnica w cenie 850,00 zł vs 1250,00 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, jeśli nie znalazłeś, to tu jest przegląd możliwości G5 wraz z porównaniem do G3.

W sumie to tylko od Twoich potrzeb zależy czy warto dopłacić +50%. Moim zdaniem nie, zwłaszcza jeśli aparat jest przede wszystkim do zdjęć gdyż dość duża część ulepszeń dotyczy właśnie video.

 

EDIT: sorry, nie wiem czy nie wkleiłem linka czy zieloni zmoderowali....

W każdym razie daję jeszcze raz, a jeśli to jednak moderacja, to przepraszam...

http://www.dpreview.com/previews/panaso ... ix-dmc-g5/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.