Skocz do zawartości

Lustrzanka


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

35 mm na DX to ok. 50 mm na FX.

 

Miałem 50 mm na DX - bez sensu ogniskowa jak dla mnie. Lepiej 35 mm a jeśli w kierunku portretu to 85 mm.

 

bez sensu jest to co napisałeś, bo typowa portretówka to 85 na pełnej klatce, więc odpowiednikiem po cropie była by 50mm

 

Tu można dyskutować: http://stepheneastwood.com/tutorials/le ... ippage.htm

 

Ale ja uważam tak samo jak Ty - brać standard, czyli 35 mm na DX i 50 mm na FX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz czegoś do portretów to 50mm jak najbardziej, jaram się tym szkłem od dnia zakupu :) Niestety jest za wąski gdy np chcesz uchwycić całą postać w małym/średnim pomieszczeniu. Moim zdaniem najlepiej ustawić kita na 50mm i zapomnieć na chwilę o pokrętle zooma, strzelić kilka zdjęć i dopiero wtedy zdecydować czy tego właśnie szukamy.

 

lubię go za bokeh :song:

DSC_0662.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje indywidualne potrzeby/upodobania jeżeli chodzi o zakres ogniskowych ale osobiście stałki przestały mnie kręcić. Myśle, że każdy posiadacz N bedzie usatysfakcjonowany z podpiecia do swojej puszki S18-35 1.8 co naprawdę da sporo frajdy i pokryje moim zdaniem najczesciej używany przedział ogniskowych w dobrych $$$.

 

 

 

 

 

 

Planuje drobne zmiany sprzętu i nadal ubolewam, że do N niema niczego jasnego i szerokiego (np. 12-40) w normalnych $$$. A nie ukrywam, D7100 (z wszystkimi za i przeciw) naprawdę mnie kręci :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a ja zapytam tak, jakie materiały, blogi, poradniki polecacie na początek do przyswojenia wiedzy o fotografii, oprócz oczywiście praktyki :)

 

Już trochę pstrykam, ale chciałbym zgłębić co nie co wiedzę. Na razie zaznajamiam się z Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone - A. Mroczek - podobno polecana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie na myśl przychodzi coś innego tzn. czy na pewno chcecie obiektyw „portretowy”? Pytam dlatego gdyż portret to dosyć szerokie pojęcie - może jednak chodzi o obiektyw do fotografowania po prostu ludzi podczas różnego rodzaju zajęć, czynności itp. a przy okazji zrobienie stricte portretu? Może lepiej zakupić jakiś lepszy zoom który będzie bardziej funkcjonalny niż obiektyw stałoogniskowy gdzie jesteśmy zdani tylko na jeden zakres a w przypadku zoom’a możemy przybliżyć obiekt lub go oddalić nie ruszając się z miejsca przez co możemy uzyskać większą/mniejszą głębie ostrości. Rozumiem iż obiektywy stałoogniskowe mają jaśniejsze światło co w cięższych warunkach oświetleniowych bardzo się przydaje ale nie możemy zapomnieć iż w takich warunkach AF może być wolniejszy - po prostu może być problem ze złapaniem ostrości. Jeżeli ktoś nie ma na tyle pieniędzy albo nie chce ładować kasy w sprzęt to wydaje mi się że lepiej zainwestować w dobry zoom i się na nim szkolić co pozwoli dodatkowo nam wyrobić sobie zdanie na temat własnych preferencji sprawdzając fotki na jakiej najczęściej ogniskowje lubimy pracować. Fakt tez jest taki że obiektywy stałoognisowe mają bardzo dobrą ostrość począwszy już od tych tanich, ale po co mamy do dyspozycji soft? - dzięki któremu możemy tę ostrość podciągnąć. Ilu użytkowników sprzętu foto to tyle preferencji, każdy może lubić inny zakres ogniskowych, przysłon itp. Mało kto wypróbował wszystkie obiektywy a zakup opieramy w dużej mierze na czyichś zachwytach albo rozczarowaniach - moja konkluzja jest taka aby podciągnąć swój warsztat i przemyśleć jaka nas interesuje działka fotografii. Czy to jest np. robienie makro, krajobrazów, reportażu, portretu itd. - czy po prostu wszystkiego po trochu co się nam pod rękę nawinie.

 

Żebym nie był gołosłowny to jakiś przykład zrobiony obiektywem 24-70 mm.

 

03_01_2011_02PSmr.jpg

 

JS_01PS_strach_mr.jpg

 

297mrp.jpg

 

281mrp.jpg

 

Już więcej nie przynudzam i nie zaśmiecam tematu - sorka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tylko chyba cena zabija :(

 

Yasiek - ja pokazałem przykładowo że zumem też można zrobić portret (1 fota) czy coś innego - bardziej mi chodziło o wszechstronność zuma. To czy ktoś kupi ten model czy inny to już kwestia potrzeb lub możliwości finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasiek - nie odbieram tego że się czepiasz broń Boże. Chodzi o to właśnie że nie ma co się przypalać na obiektywy z najwyższej półki jak sami jeszcze nie wiemy czego chcemy. Dodatkowo nie mamy się co łudzić że nasze foty będą bardziej atrakcyjne przy użyciu droższego szkła jak nie będziemy mieli jakiś umiejętności. Jak ktoś będzie bardzo chciał i do tego ma kilka złotych na zbyciu to nikt bogatemu nie zabroni - ja tylko chciałem napisać że szkoda kasy na coś czego nie wykorzystamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam pytanie, :o jakie materiały, blogi, poradniki polecacie na początek do przyswojenia wiedzy o fotografii, oprócz oczywiście nieustannej praktyki

 

Już trochę pstrykam, ale chciałbym zgłębić co nie co wiedzę. Na razie zaznajamiam się z Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone - A. Mroczek - podobno polecana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A co polecicie do 3000 zł ? Czy lepiej wziąć lepsze body i z czasem dokupić szkło?

Zdjęcia typowo amatorsko - do wszystkiego. Do codziennego użytku myślałem stałke 50mm 1.8 oraz coś z zoom'em 18-200 ?

 

Coś ciekawego można dorwać w jakiejś promocji?

Jeśli ktoś kupował ostatnio jakiś ciekawy zestaw proszę o podzielenie się info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.