Skocz do zawartości

fotografowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Dzis była ładna pogoda więc zrobiłem kilka piewszych zdjęć aparatem na ustawieniach manualnych (półautomatycznych) zmieniając wartość przesłony. Wszystkie zdjęcia wyszły takie w kropki (najgorzej widać to na niebie) i takie nie ostre. Co mogłem źle ustawić??

DSC_0211.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystkie zdjęcia wyszły takie w kropki (najgorzej widać to na niebie)

 

zmniejsz wartość ISO w aparacie. Przy słonecznej pogodzie jak najmniejsze np. 100 i im ciemniej tym można podnosić, ale wszystko zależy od obietywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
zrobiłem kilka pierwszych zdjęć aparatem na ustawieniach manualnych (półautomatycznych) zmieniając wartość przesłony.

To zdanie wyjaśnia wszystko :D

Tryb półautomatyczny - czyli pozwala na zmianę wartości przesłony i może czasu naświetlania ale dobiera wartość ISO automatycznie.

 

Zmieniłeś wartość przysłony - czyli ja przymknąłeś, co przy dość ciemnym obiektywie zaskutkowało podniesieniem wartości ISO przez aparat. I kółko się zamyka ;)

 

Przejdź na pełen manual i nie przekraczaj ISO 400, to też zależy jaki masz aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem kilka pierwszych zdjęć aparatem na ustawieniach manualnych (półautomatycznych) zmieniając wartość przesłony.

To zdanie wyjaśnia wszystko :D

Tryb półautomatyczny - czyli pozwala na zmianę wartości przesłony i może czasu naświetlania ale dobiera wartość ISO automatycznie.

 

Zmieniłeś wartość przysłony - czyli ja przymknąłeś, co przy dość ciemnym obiektywie zaskutkowało podniesieniem wartości ISO przez aparat. I kółko się zamyka ;)

 

Przejdź na pełen manual i nie przekraczaj ISO 400, to też zależy jaki masz aparat.

Jeżeli aparat ma ustawienie ręczne wartości ISO to na ustawieniach półautomatycznych aparat dobiera przesłonę do czasu lub odwrotnie. Na pełnym automacie przesłonę i czas dobiera aparat

czułość też jeżeli niema ustawienia ręcznego to też.

Im wyższa czułość tym efekt plamek większy.

Plamki to jednak efekt zabrudzonej matrycy lub obiektywu!!!! :D

 

Czeka Cię czyszczenie matrycy - jeżeli masz doświadczenie to samemu, ale raczej do serwisu.

Albo usuwanie plamek np. w Photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Samochód w srebrnym kolorze to jest problem ;)

Bo jak ustawisz pomiar światła na auto to tło wychodzi prześwietlone. Na srebrnym też czasem ostrość ciężej złapać. Sam to przerabiałem usiłując zrobić sesję mojego auta.

 

A pies wyszedł super :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Trokach

 

[ Dodano: 22 Sierpień 2012, 21:41 ]

DSC_0629.JPG

 

Jeszcze jedno znalazłem takie "do pokazania" ;)

 

DSC_0735.JPG

 

I na kitowym 18-55 ze światłem 3.5-5.6 też można uzyskać "jakąśtam" głębię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adii, zdjęcie fajne, ale wygląda jak klejone, bo rowerzysta wydaje się jakby było oderwany od rzeczywistości. Dodatkowo mogę dodać, że pierwsze co się rzuca w oczy na zdjęciu to stacja benzynowa a nie rowerzysta...

 

ale zdjęcie ciekawe, nie powiem :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze mnie całkowity amator hobbysta, poza tym czas nie pozwala na nic, ale pozwolę sobie coś skrobnąć bo temat przeze mnie lubiany:

SzaKal, jak by to napisali na jakimś foto forum "aparat działa" ;)

adii, fotka rzeczywiście ciekawa, ale zgadzam się ze Swoop, lampa zdaje się błysnęła i doświetliła rowerzystę dlatego wygląda nienaturalnie jak by był wklejony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje pięć groszy, fakt rider ginie w tej kompozycji, co do oświetlenie rowerzysty jest ok, choć użył bym drugiej lampy jako kontra, swoją drogą każdy kto fotografował ten sport ekstremalny wie, że trzeba tam lamp o trochę innych parametrach itp a zrobienie dobrego kadru trwa trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.