Skocz do zawartości

Piec gazowy kondensacyjny - jak ustawić ogrzewanie


krzygaj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych  odnośnie pracy w/w pieca - czy lepiej jest jak pracuje dłużej i ogrzewa pomieszczenie czy częściej, ale krócej?

Pytam w kontekście jak ustawić ogrzewanie w pokojach - zrobiłem sobie automatyzację w Home Assistant i przyjmijmy, że mam:

- temp w ciągu dnia 21c

- temp w nocy 20c

- temp wody do ogrzewania to 42c - piec podgrzewa do 47, leci na grzejniki i jak na powrocie spadnie do 37, to znowu podgrzewa do 42

I tu mam zrobione, że spadek o 1c załącza piec - mogę to zmniejszyć do np 0,5c, ale wtedy piec będzie chodził częściej, ale krócej.

Oczywiście mam bardziej konfigurowalne tryby ogrzewania: zrobiłem, że dla każdego pokoju mogę ustawić inną temp, inne godziny rozpoczęcia dnia czy nocy(per dzień roboczy/wolny), czy piec zaczyna grzać jeżeli tylko jeden pokój potrzebuje ogrzewania - czy czeka na więcej pokoi do ogrzania, łazienka ma swój harmonogram(cieplej rano i wieczorem, a w ciągu dnia chłodniej).

Jaka jest Wasza opinia?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym ekspertem w tej dziedzinie 😉 ale mam kocioł gazowy kondensacyjny od 4 sezonów w domu. Moje wrażenie jest takie że im prostsza instalacja tym lepiej. A cudowanie z czujnikami w każdym pomieszczeniu, z pogodówką itp tylko zwiększa zamiast zmniejszać spalanie. Tak jak napisał @rychu im mniejsza temperatura tym lepiej. Z drugiej strony 40* na grzejnikach zimą to mało. Kocioł najlepiej sprawdza się przy podłogówkach bo nie trzeba tak mocno temperatury w obiegu podnosić. Ja mam jednak wszędzie grzejniki + 2 łazienki w podłogówkach i też daje rade. Ogólnie najbardziej byłem przekonany do ustawienia bez jakiegokolwiek termostatu/czujnika. Ustawiasz na kotle np 50*. Resztę regulujesz termostatem na grzejniku w danym pokoju. Jeśli w pokojach masz już zadaną temp. to ci termostat grzejnik zamknie. Jak grzejnik jest zamknięty to wraca ciepła woda do kotła i kocioł się wyłącza. Po spadku temp. znów się włączy itp. Uważam że to najprostsze i dość ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli kocioł ma czujnik temperatury w każdym pokoju to będzie się co chwilę uruchamiał bo w jednym pokoju ma za niską temperaturę za pół godziny w drugim itp. Nie miałem takiego rozwiązania więc tylko mogę przypuszczać. Teraz mam zwykły sterownik w pokoju dziennym i ustawione 21 dzień 20 noc. Niestety to tylko sprawdza się w tym pokoju. Inne pomieszczenia ciężko dokładnie ustawić termostatami na grzejniku bo nie zawsze jest ciepła woda w obiegu. Pewnie, jest zbliżona temperatura ale oscyluje w granicach +/- 1-1,5* od tego co jest w pokoju ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam przykład od siebie ustawiłem na piecu te same wartości co sąsiad 

ale u mnie termostaty cały miesiąc otwarte na poziom 5 czyli max 

u sąsiada głowice smart z nadanymi wartościami jakimi nie powiem ale odwiedzając go było u niego chłodniej 

 

reasumując różnica w ciągu miesiąca wyszła 20 albo 30 zł na korzyść sąsiada tyle ze musiał kupić na każdy grzejnik głowice za około 100 zł 

 

budynki identyczne 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.