Jump to content

Lepszy na firme leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?


Recommended Posts

Jak w temacie. Zbieram informację na temat tych dwóch metod finansowania auta na firme. Czy ktoś moze miał leasing? A możę ktoś wynajmował? Generalnie jest wiele tematów w sieci, ale wiele z nich jest nieaktualnych bo sprzed kilku dobrych lat. 

Na pewno na korzyść leasingu przemawia to, ze auto można wykupić i potem sprzedać osobie prywatnej.

Z drugiej strony z tego co czytałem w wynajmie długoterminowym wszystko jest w jednej racie tak wieć nie trzeba przejmować się kosztami serwisów napraw, opon itp. 

Link to comment
Share on other sites

Na plus najmu:

- rata jest mniejsza

- rzeczy typu serwis i opony rozłożone na raty, bez najmu jest z tym gorzej. 

Ogólnie ubezpieczenie z reguły możesz rozłożyć na raty, o ile robisz sobie sam, chociaż pierwszy rok najbardziej opłacalnie będzie zrobić u dealera, powinien zaoferować coś pomiędzy 2 a 3% wartości pojazdu za dobry pakiet OC+AC. W niektórych leasingach pierwszy rok ubezpieczenia od dealera jest wymagany, wtedy nie rozłożą Ci go na raty.

Opon raczej nie weźmiesz na raty, ale to nie jest duży wydatek, tak samo jak serwis, ale w większości marek serwis obowiązkowy przez cały okres oferuje jako pakiet do samochodu, więc wtedy też Ci wejdzie w ratę. 

Są też takie wybryki jak leasingi, które z punktu prawnego są leasingiem, ale kwotowo jest jak najem, to znaczy wykup nie jest obowiązkowy, a wartość wykupu/ostatnia rata odpowiadają symulowanej wartości rezydualnej. 

Największy minus najmu to jest całkowity koszt. W przypadku najmu na 3-4 lata gdybyś finalnie wykupił samochód, to zapłacisz 130-140% ceny początkowej auta. 

Obecnie leasing w przypadku 4 lat i minimalnego wkładu na spokojnie znajdzie 110%, ale i 105% nie są wyjątkami. 

Z leasingiem jest o tyle gorzej, że po spłacie musisz czekać 6 lat przed sprzedażą, albo oddajesz część odliczonych podatków. Jest jeszcze wyjście z darowizną w 1 linię i sprzedaży po 6 miesiącach. 

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jakiś czas temu napisałbym, ze leasing lepszy jednak po wejściu nowego ładu nioe jest to takie oczywiste. Problem jest w tym, ze wykup samochodu do mająku prywatnego powoduje powstanie przychodu z prowadzenia działalnśóći gospodarczej i trzeba odprowadzić podatek. O ile w przypadku tańszego samochodu nie ma dramatu, to w przypadku tych droższych aut robi się spora suma bo chodzi tutaj zarówno o vat i dochodowy. 

Pytanie ile chcesz jeździć samochodem.

Jeśli chcesz auto droższe na 2-3 lata to zdecydowanie bardziej pchałbym się w najem.

Jeśli chcesz coś na dłużej i nie chcesz sprzedawać to mozesz rozważyć ten leasing. 

Link to comment
Share on other sites

Dochodzi jeszcze kwestia opodatkowania. Poprawnie mnie. Jesteś na ryczałcie więc nie wrzucisz w koszty. Potem sprzedasz i masz przychód 🙂

Wciąż, leasing + darowizna na małżonkę działa zdaje się od lat. Wiązanie się z autem na 3 lata leasingu i 6 po wykupie = 9 lat to niezły hardcore. Przebieg, awaryjność, rozbicie auta. Podatek się należy albo jeździć bogolu 😉 

Link to comment
Share on other sites

Szwagier w firmie od lat zawsze miał leasing. Nie duża flota, 8 aut.

Ale od 2 lat już przechodzi na wynajem bo go wkurzały serwisy, opony, awarie po gwarancji, ubezpieczenia i mnóstwo innych tematów z leasingiem.

A teraz mówi że ma święty spokój i tylko przebiegów w ramach najmu nie może przekroczyć, ale mówi że się w miarę załoga mieści.

I jak mija termin najmu to oddaje furę do dealera i bierze następną i znów na 2 lata spokój.

Link to comment
Share on other sites

Z leasingiem będzie ciężko. Sam brałem w przeszłóści leasing na samochód i musiałem prowadzić firmę przez rok, przez to nie byłem w stanie kupić samochodu przez pierwszy rok funkcjonowania firmy. Ponoć wielesię w tym względzie nie zmieniło, musiałbyś się dopytać.

Link to comment
Share on other sites

A ja proponuję po prostu przejsć się po firmach, które oferują zarówno leasing samochodu jak również i najem długoterminowy, będziesz mógł sobie porównać. Obecnioe bardzo szeroką ofertę samochodów w najmie długoterminoiwym oferuje Master1, zerklnij sobie rownież na ich stronę. Możesz zobaczyć sobie ile wynosi miesięczna rata dla poszczególnych samochodów. 
Jeśli chodzi o decyzję o wykupie to możesz ją podjąć w ostatniej chwili. Jako wynajmujący samochód masz przy tym pierwszeństwo wykupu. 

Link to comment
Share on other sites

Master1 ma swoje place we wszystkich dużych miastach, możesz sobie zobaczyć auta na nich. Czasami zresztą na placu mają o wiele więcej samochód, te które jeszcze nie są wystawione na stronie tak wieć warto jest podjechać i porozmawiać. 

Link to comment
Share on other sites

Sam orientowałem się jeszcze w przypadku leasingu i w tym roku darowizny nie przechodzą ;/ Tak więc faktycznie często pod kątem firmy lepszy będzie najem długoterminowy.

Link to comment
Share on other sites

@ninto to znajdź sobie lepszą księgową, bo darowizna nadal przechodzi. Jest to związane bezpośrednio z prawem darowizn, które są zwolnione z podatku (oczywiście darowizny w pierwszej linii). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.