Skocz do zawartości

Czy aktywną pianę można używać do mycia dotykowego? Rysy na lakierze


Wolowin

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post tutaj i pierwsze kroki w dbaniu o auto (wcześniej miałem auta o które nie było sensu dbać). Właśnie umyłem auto na myjni bezdotykowej i wydaje mi się, że pojawiły się rysy. Proces przebiegł tak:

1. Nałożyłem na auto aktywną pianę, odczekałem 1-2 min.
2. Opłukałem auto. Chyba były 2 tryby - płukanie i płukanie końcowe. Użyłem tego pierwszego.
3. Zobaczyłem, że piana nie zmyła brudu. Nałożyłem pianę jeszcze raz.
4. Tym razem uznałem, że umyję auto dotykowo. Użyłem czystej, specjalnej, extra miękkiej mikrofibry do lakieru - jeszcze bardziej miękkiej, niż normalna mikrofibra do auta. Nie naciskałem mocno. Myłem od góry - najpierw górne, czystsze miejsca dookoła, a dół na samym końcu. Nie naciskałem mocno. 
5. Spłukałem pierwszym płukaniem, a następnie końcowym. Mycia proszkiem nie używałem w ogóle
6. Całość osuszyłem specjalnym, świeżo odpakowanym ręcznikiem do aut. Nie wycierałem - tylko przykładałem 
Na aucie był nałożony 1-2 miesiące temu wosk collinite 476. Jest ciemno, ale wydaje mi się, że stan lakieru pogorszył się.

Czy popełniłem gafę myjąc dotykowo aktywną pianą? Czułbym się z tym fatalnie, bo wydawało mi się, że dobrze zadbałem o wiele rzeczy. A może po prostu to przez chłód? Czy zmiany są w strukturze wosku, czy raczej są na lakierze i zostaną na dłużej?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolowin Myślę że błąd jaki popełniłeś to mimo mycia ręcznego super delikatna mikrofibra , nie płukałeś jej co element. Stąd też dostały się jakieś drobinki piaski itp.Ktore spowodowały defekty na lakierze o którym mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qlimaxss
To prawda - nie płukałem tej mikrofibry. Uznałem, że auto jest już raz przepłukane solidnie i brud jest zmiękczony. Co innego, że zmieniałem strony tej szmatki. Myślisz, że jest szansa, żeby te rysy były tylko w warstwie wosku? Czy jednak to już jest niestety na lakierze?

EDIT. No i wydaje mi się, że te ryski są nawet na górnych krawędziach drzwi, a te (jako jedne z najwyższych, więc najmniej brudnych miejsc) myłem na samym początku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 października było woskowane i przed tym oddałem do umycia specjalistom (zwykłe chłopaczki, ale recencje na googlach mają bardzo dobre). Od tego czasu nie robiłem długich tras. Raczej tylko jazda po mieście po sporadyczne sprawunki. Może z 500km zrobiłem? Nie ma mowy o jakimś bogatym w piasek błocie z wiejskiej drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak napewno porysowałeś lakier taką metodą

2. Lakier przed tym myciem napewno nie był w stanie idealnym, więc za bardzo bym się tym nie przejął

3. To, że masz super hiper specjalne fibry nie oznacza, że nie rysują stosując złe techniki korzystania z nich.

4. Wosk nie tworzy nie wiadomo jak grubej warstwy na lakierze. Nie łudź się, że rysy tworzą się na wosku.

Temat uważam za wyczerpany. Poczytaj na tym forum jak powinno się dbać o lakier. Jest tu wystarczająco dużo informacji na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak już jadę na bezdotyk to lecę tylko programy (bez piany na szczocie jak to jest na niektórych myjniach), ewentualnie biorę w pianownicę ręczną swoją pianę i nakładam, a dalej albo proszek albo samo płukanie. Po takim zabiegu auto z daleka wygląda na czyste, ale tak do końca lakier czysty nie jest, zostaje taki film brudu... Już widziałem klika osób które po wyjeździe z myjni samoobsługowej wycierają lakier fibrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem dzisiaj w świetle dziennym i... no chyba tragedii nie ma. Po prostu stojąc koło auta i zerkając na nie w świetle jest dalej fajny połysk. Ślady są wtedy, jak typowo stoi się pod lampą albo świeci komórką i przygląda tak, żeby znaleźć. Może też zawdzięczam to temu, że auto jest białe i mniej na nim widać. @KUBA46 Właśnie lakier był w naprawdę dość nieskazitelnym stanie. 3 letnie auto, które ja kupiłem pół roku temu. Ewidentnie pogorszyłem stan. Trochę mi wstyd, że w ramach dbania strzeliłem gafę i mam niesmak, ale chyba nie ma co dramatyzować. Najwyżej za 2 lata jak dojdzie więcej to sobie strzelę lekką polerkę.

Dzięki za pomoc i lecę poczytać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolowin poczytaj o myciu detailingowym tak jak pisali koledzy i szczególną uwagę zwrócić na staranne mycie wstępne. Jak mówisz że nie ma tragedii to lekcje odebrałeś tanio i dalej może być tylko lepiej 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 4.12.2021 o 19:56, millary1984 napisał:

Ja jak już jadę na bezdotyk to lecę tylko programy (bez piany na szczocie jak to jest na niektórych myjniach), ewentualnie biorę w pianownicę ręczną swoją pianę i nakładam, a dalej albo proszek albo samo płukanie. Po takim zabiegu auto z daleka wygląda na czyste, ale tak do końca lakier czysty nie jest, zostaje taki film brudu... Już widziałem klika osób które po wyjeździe z myjni samoobsługowej wycierają lakier fibrami emoji33.png

Ja nie widzę sensu używać fibry tylko wolę się rozpędzić do 140 i praktycznie nie mam śladów, rys.

1. Piana

2. Odczekać 2min spłukać

3. Piana + rękawica+ spłukać z nablyszczaniem

4. Prędkość....

Efekt końcowy super bez pier...nią się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dario napisał:

Ja nie widzę sensu używać fibry tylko wolę się rozpędzić do 140 i praktycznie nie mam śladów, rys.

To fora pomyliłeś. Tutaj wszyscy widzą w tym sens. O to chodzi w auto kosmetyce.

50 minut temu, ral6014 napisał:

Po takim "suszeniu" auto jest czyste? Mam na myśli tylny zderzak, doły drzwi. 

Nie, nie jest.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.