Skocz do zawartości

Miernik grubości lakieru


nOx

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety taka dokładność pomiaru przy profesjonalnym autodetailingu to za mało ;)

Takie mierniki nadają się dla kogoś, kto się dopiero uczy albo do potrzeb pomiaru warstwy lakieru aby sprawdzić czy auto było lakierowane czy też nie.

 

Zauważyłem natomiast, że czasami mają te mierniki dziwne odchyłki (błąd pomiaru). Jest to trochę denerwujące. Poza tym porównywaliśmy mierniki z Julianem, bo ma praktycznie to samo i były zupełnie inne wskazania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a Ty jaki masz miernik ?? Może coś polecisz ??

 

Co do dokładności - ile lakieru się ściera w mikrometrach przy całym procesie odświeżania lakieru ??

 

Kuba, ja mam coś takiego właśnie - kupiłem go 2 lata temu jak jechałem po auto i do tej pory służył mi tylko po to. Powiem tak - mierzyłem już dokładnie punkt na lakierze przed i po polerowaniu - miernik pokazał dokładnie to samo, a to miejsce było lekko zmatowione papierem ściernym. Po prostu pomiar co 10nm nie zda rezultatu.

Np. jak zmatowiłem miejsce na dachu u siebie w aucie, a miałem pod ręką miernik z dokładnością do 1nm to wskazał różnicę chyba 5um czego ten zwykły miernik nie wychwyci, a jak już to ze skokiem o nim 10um.

 

Jest tu sporo mierników wypisanych. Istotne jest to, żeby miał dokładność pomiaru na poziomie 1 um - tak byłoby najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak - ale jest jeszcze kwestia czy te mierniki za ok. 200 PLN pokażą prawdziwą wartość. Czyli czy jest np. tak, że miernik za 200 PLN pokaże 150 um, a taki za 3000 PLN pokaże np. 80 um .... Co do dokładności, to jeżeli podczas pielęgnacji nie ścieramy więcej jak 10 um to sądze, że taki wystarczy - chodzi przecież o to, żeby sprawdzić czy nie zetrzemy całego lakieru lub czy pod spodem nie ma szpachli (to wtedy nasze prace mogą zaszkodzić lakierowi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli czy jest np. tak, że miernik za 200 PLN pokaże 150 um, a taki za 3000 PLN pokaże np. 80 um ....

 

Tanich mierników nigdy nie byłbym pewien. Przykład mój i Juliana - jego wskazywał naprawdę dużo więcej niż mój (lub odwrotnie - nie pamiętam). Była możliwość że był rozkalibrowany, ale tak czy siak, nie po to się kupuje miernik żeby go przed każdym użyciem kalibrować.

Twój przykład jest raczej mało prawdopodobny chyba, że będzie to problem jak opisałem powyżej albo jakieś wady czy uszkodzenia, ale wtedy jest ryzyko, że możesz tego nie zauważyć.

 

Co do dokładności, to jeżeli podczas pielęgnacji nie ścieramy więcej jak 10 um to sądze, że taki wystarczy - chodzi przecież o to, żeby sprawdzić czy nie zetrzemy całego lakieru lub czy pod spodem nie ma szpachli (to wtedy nasze prace mogą zaszkodzić lakierowi).

 

Jeżeli robisz korektę wieloetapowo to mimo wszystko warto mieć dokładny miernik, a w szczególności jak posługujesz się papierem ściernym.

Poza tym Kuba prawda jest taka, że naprawdę dobry i porządny miernik to podstawa każdego zakładu, który zajmuje się autodetailingiem.

Dla warunków amatorskich, tak jak ja to robię, mój mniej więcej wystarczy, ale jakbym to miał robić na co dzień to wtedy na pewno zainwestowałbym w coś porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, ale ważne żeby od czegoś zacząć ;) Przy setkach innych wydatków trochę boli wyrzucanie 3000 PLN na miernik, z którego radochy nie będzie. Więc na początek wydaję mi się, że taki GL-6 będzie lepszy jak żaden.

 

Dzwoniłem do tej Firmy. Są rzeczowi, powoływali się na normy etc. Stwierdzili tak jak Ty - w przypadku profesjonalnych zastosowań gdzie chcesz zmierzyć np. ile um usunąłeś się nie nada. Jednak do określenia, czy można polerować czy nie to już tak. Pan zwrócił uwagę, że np. starczy inaczej go przyłożyć i już jest różnica jednego czy dwóch um. Porównywali je z drogimi czujnikami i różnice były właśnie w zakresie rozdzielczości +/- 10 um. Podoba mi się, że rozmowa była szczera a nie ściemnianie, że do wszystkiego się nada i jest najlepszy. Kupię od tej Firmy GL-6 (myślę jeszcze tylko czy z sondą, czy bez) a kiedyś pomyśli się o profesjonalnym sprzęcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, ale ważne żeby od czegoś zacząć ;) Przy setkach innych wydatków trochę boli wyrzucanie 3000 PLN na miernik, z którego radochy nie będzie. Więc na początek wydaję mi się, że taki GL-6 będzie lepszy jak żaden.

 

Kuba, ale kto mówi żeby wydawać od razu tyle na miernik. Są tańsze w granicach do 1000 zł, które mają rozdzielczość pomiaru bardzo małą. Zobacz te linki:

 

1. SD1

 

2. CM801FN

 

3. NF SD4

 

Jednak do określenia, czy można polerować czy nie to już tak.

 

Do takiego określenia stanu rzeczy na pewno taki będzie idealny :good:

 

Kupię od tej Firmy GL-6 (myślę jeszcze tylko czy z sondą, czy bez) a kiedyś pomyśli się o profesjonalnym sprzęcie ;)

 

Na początek do nauki na pewno będzie dobry. Przecież sam jeszcze nie wiesz co będziesz w tym kierunku robił więc z drugiej strony pchanie się na siłę w koszta rzeczywiście mija się z celem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanko odnośnie miernika , jaka jest dokładność pomiaru modelu CHY-113 ?

Ponieważ nie bardzo umiem rozszyfrować zapis odnośnie dokładności :(

DANE TECHNICZNE:

 

Zakres pomiarowy: 0÷1000 µm (0÷40,0 mil)

Dokładność: 0÷199 µm: ±7c, 0÷7,8 mil: ±4c , 200÷1000 µm (7,9÷40,0 mil): ±(3%+4c

Rozdzielczość: 1µm (0,1 mil)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaCK,

No właśnie nie wiem jak to interpretować , choć wydaje mi się że dokładność a rozdzielczość to nie całkiem to samo , Wg mojej interpretacji to w rozdzielczości chodzi o to co ile miernik pokazuje grubość lakieru więc jeżeli ma 1um to co 1 um a jak 10um to co 10um , co nie znaczy wcale że wynik pomiaru tego z rozdzielczością 1 um będzie tak dokładny ponieważ zawsze występuje jakiś margines błędu który w przypadku miernika CHY-13 wyrażony jest tutaj Dokładność: 0÷199 µm: ±7c, 0÷7,8 mil: ±4c , 200÷1000 µm (7,9÷40,0 mil): ±(3%+4c . Tak to ja interpretuje jeżeli źle to proszę mnie poprawić :)

 

Jeżeli weźmiemy np taki miernik SD1 z linka wyżej to jego parametry są następujące

Messfehler/Measuring error:

±1-3% / 2.5µm

Messgenauigkeit/Resolution:

0.1µm bis 99.9µm

czyli rozdzielczość ma nawet od 0.1 um ale jego dokładność do 2.5 um .

Dlatego też choć te tanie mierniki typu np GL-5 mają rozdzielczość 1um nie znaczy że będą pokazywały dokładną grubość lakieru ponieważ każdy pomiar obarczony jest błędem którego wielkość zależy od jakości przyrządów pomiarowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że to są dwie różne rzeczy.

 

Rozdzielczość to jakby jego dokładność pomiaru - wiem, że to śmiesznie brzmi, ale chodzi o to, że rozdzielczość mówi nam o najmniejszej jednostce pomiaru czyli załóżmy, że mamy lakier o grubości 77µm. Jeżeli rozdzielczość miernika będzie 10µm (jak to jest w tych tanich modelach) to wtedy mierząc naszą założoną grubość lakieru miernik pokaże nam 80µm, natomiast miernik z rozdzielczością 1µm pokaże nam (powinien pokazać, ale to zależy od dokładności) w tym momencie dokładnie 77µm, bo ma skok pomiaru co 1µm, a nie co 10µm. Dlatego tak ważne jest żeby kupić miernik z rozdzielczością 1µm.

 

Dokładność to parametr, który mówi nam jak dany miernik potrafi być dokładny w danym przedziale. Czyli jeżeli jeden miernik w przedziale 1-100µm będzie miał dokładność bardzo wysoką, to przy naszej założonej wcześniej grubości lakieru pokaże nam wspomnianą wcześniej wartość 77µm, a miernik z mniejszą dokładnością w tym przedziale może pokazać nam np. 73µm albo 80µm (wszystko zależy od określonej dokładności w danym przedziale).

 

Niektóre mierniki mają to podane w jednostkach mil. Przelicznik jest taki:

1 mil = 25.4µm

 

Czyli w przypadku parametrów miernika, który podał Marchol będzie to wyglądało tak:

 

1. Zakres pomiarowy: 0÷1000 µm (0÷40,0 mil)

czyli zakres w jakim mierzy miernik

 

2. Dokładność: 0÷199 µm: ±7c, 0÷7,8 mil: ±4c , 200÷1000 µm (7,9÷40,0 mil): ±(3%+4c)

czyli jaki może zrobić błąd pomiaru w danym zakresie

 

3. Rozdzielczość: 1µm (0,1 mil)

czyli jak jest dokładny podczas pomiaru - w tym przypadku mierzy co 2,54µm, a nie tak jak napisali co 1µm. Nie wiem kto to pisał, ale przecież 1µm nie jest równy 0,1 mil.

 

I jeszcze jedno - niektórzy w ogóle mylą te pojęcia i w niektórych opisach mierników rozdzielczość jest podawana jako dokładność i odwrotnie. Nie wiem kto to wymyśla, ale tak niestety jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,

Mógł byś to

2. Dokładność: 0÷199 µm: ±7c, 0÷7,8 mil: ±4c , 200÷1000 µm (7,9÷40,0 mil): ±(3%+4c)

czyli jaki może zrobić błąd pomiaru w danym zakresie

wytłumaczyć łopatologicznie :) ponieważ dalej nie wiem jaki jest błąd pomiaru w danym zakresie wiem tylko ze między 0 - 199 µm (0-7.8 mil) może zrobić błąd pomiaru rzędu +- 7 c patrząc na skale µm natomiast mil błąd rzędu +-4c .

Tylko nie wiem co znaczy te c :)

Czyli jeżeli miernik wzorcowy zmierzy grubość lakieru 100µm to ten CHY-13 zmierzy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marchol przyznam szczerze, że nie wiem o co im tu chodzi.

Oznaczenie "c" być może ma coś wspólnego z opisem tego przy tym mierniku:

 

Skala grubości: μm / milsy (1/1000 cala)

 

Może to oznaczenie to CAL, ale nie jestem pewien jak to się ma do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c - centy - 10-2=0,01

 

taki jest standard ale wątpię żeby im o to chodziło

 

EDIT: już wiem o co chodzi(chyba) jeżeli dla 0÷199 µm: ±7c, to wtedy mając 100µm to błąd będzie wynosić ±7µm czyli 7 setnych tego co akurat mierzymy w danym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem do gościa z allegro który sprzedaje ten model ciekawe co odpisze , jeżeli tak by było to miernik CHY-15 ma gorsze parametry od swojej tańszej wersji

 

±10c dla 0 ~ 199 [μm] // ±4c dla 0 ~ 7,8 [mils]

±(3%+10c) dla 200 ~1000 [μm] // ±(3%+4c) dla 7,9 ~ 40 [mils]

 

a Ty Łukasz z jakimi danymi zetknąłeś się ? Bo własnie z Twojej wypowiedzi wziąłem ten model bo podałeś że ma dość dobrą dokładność patrząc na cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty Łukasz z jakimi danymi zetknąłeś się ? Bo własnie z Twojej wypowiedzi wziąłem ten model bo podałeś że ma dość dobrą dokładność patrząc na cenę.

 

Właśnie nie mogę sobie przypomnieć jaka była jego dokładność. Było to dość dawno, a poza tym wtedy jeszcze nie zwracałem tak uwagi na parametry, bo miernika potrzebowałem do innych celów.

 

Napisz, niech poda Tobie rozdzielczość w jednostkach µm lub mil ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie otrzymałem odpowiedz

 

Dokładność tego testera zgodnie z opisem aukcji ±7c (mikrometrów)

A więc przy tej grubości lakieru może pokazać od 93c do 107c

Nie zdażyło się aby ktoś złaszał by ta różnica była większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.