Skocz do zawartości

Mycie auta po korekcie a kropelkowanie


krd

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

W sumie to nie wiem czy dobrze trafilem z miejscem na taki temat, ale mam nadzieje, ze w najgorszym razie moderatorzy przeniosa.

 

Otoz zawsze myslalem, ze tafla na lakierze = brak kropelek = brak czegokolwiek na lakierze. Jednak ostatnio mialem 2 przypadki po korekcie lakieru. W pierwszym wylacznie delikatny finisz, w drugim mocniejsze darcie i parostopniowa zabawa. W obydwu przypadkach po kazdym przejezdzie element przecierany duza iloscia czystej ipy, zmywacza silikonowego i benzyny ekstrakcyjnej. Potem porzadne mycie auta mocna piana. Dwa wiadra z ogromna iloscia plynu do naczyn- 200ml na wiadro i maly wezyk z plynu na rekawice co 2-3 elementy. Ponowne mycie na dwa wiadra z mocnym roztworem APC - wlalem do wiadra ze 400ml APC.

Niby jak leje wode lanca to tafla powstaje, jednak bardzo szybko splywa, przy symulacji deszczu (male cisnienie z gory) powstaja widoczne kropelki na lakierze. Po osuszeniu i ponownym przetarciu zmywaczami i dedykowanymi odtluszczaczami przedpowlokowymi- CarPro Eraser i Gyeon Prep sytuacja sie nie zmienia. Po psikaniu na lakier z atomizera nadal widzimy calkiem ladne krople. Nie sa one idealne, ale wyraznie ukladaja sie w kroplo-podobne ksztalty.

 

I zaczalem sie zastanawiac:

- czy mozliwe jest by idealnie czysty, odtluszczony lakier kropelkowal sam z siebie? :o

- czy tafla na lakierze jest wynikiem brudnego, z zapchanymi porami lakieru? :o

- czy ja cos robie nie tak? :o

 

W sumie to nie mam pojecia co o tym myslec. Liczylbym, ze wypowiedza sie osoby, ktore zrobily juz pare aut i cos wniosa do dyskusji.

Uprzedzajac, probowalem rozne pasty finiszowe i efekt byl ten sam. Nawet w drodze perwersji psikalem cale auto po korekcie tar removerem zeby mocniej odtluscic, oczywiscie przed myciem wlasciwym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro swiezy lakier kropelkuje, to czy mozna wysnuc teze, ze przestaje kropelkowac jak sie pobrudzi/zapcha?

 

Oczywiście, ale zależy czym się pobrudzi.

Jeśli lakier jest już czymś pokryty, to woda nie styka się bezpośrednio z lakierem tylko siły przylegania oddziałowywują między wodą a brudem(lub woskiem), stąd zmiana kropelkowania.

 

Jak położysz Sonaxa BSD, to woda już nie styka się bezpośrednio z lakierem tylko z warstwą polimerów, a wtedy siła przylegania wody do BSD jest dużo niższa niż siła spójności wody, co owocuje kropelkami o bardzo dużym kącie.

 

Jak dodasz do wody, którą pryskałeś, trochę płynu do prania, który zmniejszy napięcie powierzchniowe, to pogorszysz kropelkowanie, a może nawet zrobi się tafla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak ja myję samochód po korekcie to mam taflę wody ...

Biorę płyn do mycia, APC, tenzi track, i myję, jeżeli po umyciu dalej kropelkuje to myje jeszcze raz, po drugim razem już zawszę mam taflę wody.

Jakieś konkretne proporcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak aplikowałem Gyeon Mohs to wcześniej zrobiłem dwu stopniową korektę. Umyłem i przygotowałem go w następujący sposób :

 

Marolex przerobiony na pianownicę, a w nim 50 ml Megsowego APC oraz 50 ml Magi, następnie mycie na dwa wiadra; wlałem około 100ml APC i dosyć sporo ludwika na około 9-11l wody. Potem każdy element dwukrotnie przemyłem zmywaczem silikonowym od 1z, następnie potraktowałem całe auto Gyeon Prep i była idealna tafla wody... :song: Tak więc może robicie coś nie tak? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zawsze po korekcie dobrze jest umyć auto taką silną miksturą ?? nie wystarczy sam płyn do mycia ?? i dlaczego ?

 

Po pierwsze po to żeby zobaczyć prawdziwy efekt korekty bez wypełniaczy po paście finiszowej po drugie żeby lsp trzymało się lakieru a nie pasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób pisze tutaj o tafli wody, a temat dotyczy chyba kropelkowania lakieru po korekcie. Odpowiednie umycie z past silną chemią oczywiście powoduje tafle i tak ma być, ale mimo pojawienia się tej tafli, po psiknięciu wody z atomizera nadal pojawiają się kropelki !

 

Próbowałem jeszcze ostatnio umyć auto bez płukania wodą. Spsikałem element mieszanką APC, IPY i płynu do naczyń, roztarłem wilgotną mikrofibrą i po 15 minutach wytarłem ręcznikiem. Kropelek totalnie brak, tafla wody itp. ALE potem spłukałem auto samą wodą pod ciśnieniem znowu wytarłem ręcznikiem i wtedy kropelki po psiknięciu już były. WTF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jeszcze ostatnio umyć auto bez płukania wodą. Spsikałem element mieszanką APC, IPY i płynu do naczyń, roztarłem wilgotną mikrofibrą i po 15 minutach wytarłem ręcznikiem.

Zostawiłeś na lakierze warstwę substancji powierzchniowo czynnych, co zmniejszyło napięcie powierzchniowe i zrobiła się tafla

 

ALE potem spłukałem auto samą wodą pod ciśnieniem znowu wytarłem ręcznikiem i wtedy kropelki po psiknięciu już były. WTF ?

 

Jak spłukałeś, to zwiększyłeś napięcie powierzchniowe i kropelki wróciły.

Żadnej magii tu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po korekcie myłem samochód i najpierw do pianownicy: 150ml SG Red Devila, 150ml K2 Diper, 100ml ~ piany do tirów chyba wurtha i do tego wody do pełna.

 

Następnie ręcznie, do wiadra też około 200ml ludwika + na rękawicę ludwik i jazda element po elemencie.

Po spłukaniu robiła się "tafla" ale po chwili woda pomału spływała i pojawiały się gdzie nie gdzie niekształtne krople.

Jeszcze po myciu potraktowałem element ponownie benzyną ekstrakcyjną i IPĄ > następnie umyłem i dalej taka sama sytuacja, więc zakładam że to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.