Jump to content

Nadgodziny w nocy

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Wiem że forum nie jest odpowiednie, ale praktycznie tylko tego używam wiec może akurat ktoś sie orientuje co w tej sprawie zrobić i kto ma racje.

Pracuje na 3 zmiany i ostatnio pracodawca chciał zebym przychodzil do pracy na 18 do 6. (normalnie miałbym w tym tygodniu nocki od 22 do 6)

Oki zgodziłem się myśląc, że za te 4godziny bede miał płacone 100%.

Odcinek jednak pokazuje że zostały zapłacone 50% :/

Wiec idę do Pani która nalicza wypłatę i pytam dlaczego tak.

Odpowiedz była taka że gdybym miał druga zmiane czyli 14-22 i został 4godziny dłużej czyli do 2:00 zapłaciła by 100% bo to by były nadgodziny w nocy.

A jeśli np zostane po pierwszej zmianie(6-14) do 18:00 to sa ta nadgodziny w dzien i wtedy płaca 50%

A w tym wypadku miałem nocki czyli normalna praca od 22 do 6 a nadgodziny były od 18 do 22 czyli w dzien i zapłciła 50%. Ale jak moga byc nadgodziny przed praca pytam... Ona na to ze to sa nadgodziny tak jakby z dnia poprazedniego :/

Wydało mi sie to dziwne ale ok.

Po jakis czasie zastanowiło mi to jak to wyglada z poniedziałkiem... przeciez dzien poprzedni to niedziela.

Wtedy znowu miałem nocki wiec wysłałem kolege, ktoremu odpowiedziała ze to sa nadgodziny z poprzedniego tygodnia i tez sa płatne 50%.

Czym sie bardzo zdenerwowałem bo niby jak !! Nadgodziny w poniedziałek z poprzedniego piatku ??? czy z niedzieli ?

W poniedziałek idę do niej i bede z nia gadał o tym.

Proszę powiedzcie mi czy jest sens iść?

Poniewaz jak ona powie ze tak jest i koniec to nie wiem do kogo sie udać o werfikacje.

Nie mam czym sie podeprzeć itp.

Od razu mówie, że nie pójdę do inspekcji pracy bo miałbym juz w tej firmie przechlapane :/

Marcin_ko7,

Ja pracuję zawodowo na stanowisku kierowniczym i również miałem podobne pytania od pracowników. Z tego co opisujesz wszystko jest zapłacone zgodnie z prawem . Nie masz po co iść.

Dodam tylko, że pracuję w korporacji gdzie prawo pracy to rzecz święta

P.S

W pracy mam program który oblicza w jakiej wysokości są nadgodz. Wpisałem Twój przykład no i nie chce wyjść inaczej jak 50% :)

Panowie, jak 50%? Chyba 150%? Z jakiej okazji ktoś ma robić nadgodziny za połowę normalnej stawki?

Tak się mówi, "pięćdziesiątki i setki". Czyli płatne 50% więcej i 100% więcej ;)

Marcin_ko7, nie napisałeś jak jesteś rozliczany, czy pracujesz w systemie równoważnym, czy w 4 brygadówce?

Napiszę na przykładzie mojej korporacji, gdzie prawo, kodeksy itp. są rzeczą świętą.

1. Zakładam, że wcześniej miałeś przerwę wg. KP i zaczynasz tydzień swojej pracy od nocek na 22 z grafiku ale przychodzisz na 18. To są to tzw. przeze mnie "przedgodziny" i należy Ci się dodatek 50% za każdą godzinę Twojej stawki godzinowej. Ogólnie nie można zaczynać pracy nad/przedgodzinami poza wyjątkową sytuacją/potrzebą pracodawcy, na którą tak naprawdę można zwalić zawsze.

2. Jeśli w grafiku masz na 18 i pracujesz do 6 rano to należą Ci się "setki" od 2 do 6 rano. WG. KP praca w nadgodzinach w nocy jest wynagradzana 100% stawką za Twoją normalną godzinę. A pracą w nocy jest praca 8h zawierająca się w przedziale 21-7. Stąd, jeśli w grafiku masz 18 - 6 powinieneś mieć 100% nadgodziny 2-6.

Swoim pracownikom planuję pracę jak w 2 pkt. a te przedgodziny zdarzają się baaardzo rzadko. I jak dla mnie Twój przypadek jest zgodny z KP ale można było pójść pracownikowi "na rękę" - jeśli masz w grafiku 22.

Jak masz zaplanowaną pracę w grafiku? Możesz podrzucić wycinek tutaj, możesz pójść do PIPu na konsultację. Są za free a nazwy firmy nie musisz podawać

Wszystko się zgadza i wątpię, żeby Twój pracodawca robił Cię w konia, jeżeli jest to szanująca się firma to nie może sobie na to pozwolić.

spons, 50% mówi się w skrócie, normalne 8 godzin, np. od 6 do 14 plus 4 nadgodziny od 14 do 18, płatne jak za 4 godziny, plus dodatek za 4 godziny w wysokości 50% 4 godzin. Masło maślane, to wszystko do zrozumienia.

Wyciągają wnioski, najbardziej opłaca się zostać po drugiej zmianie czyli 4 godziny od 22 do 2 w nocy, i przyjechać przed pierwszą zmianą, czyli na 2 w nocy do 6 rano, plus przepracować swoje 8 godziny od 6 do 14. W obu przypadkach zostanie wypłacony dodatek w wysokości 100 %, czyli 4 godziny nadliczbowe, plus dodatek 100% za 4 godziny. :good:

Tomek WRO,

Kolega pisał, że pracuje na 3 zmiany i z tego co wynika cały tydzień chodził na III zm więc system ciągły(4 brygadowy) w tym wypadku odpada :idea:

[ Dodano: 2 Maj 2014, 10:41 ]

Wyciągają wnioski, najbardziej opłaca się zostać po drugiej zmianie czyli 4 godziny od 22 do 2 w nocy, i przyjechać przed pierwszą zmianą, czyli na 2 w nocy do 6 rano, plus przepracować swoje 8 godziny od 6 do 14. W obu przypadkach zostanie wypłacony dodatek w wysokości 100 %, czyli 4 godziny nadliczbowe, plus dodatek 100% za 4 godziny. :good:

Dokładnie jest tak jak piszesz :good:

Tomek WRO, 5 nocek sobota niedziela wolne

5 drugich zmian sobota niedziela wolne

5 rannych sobota niedziela wolne.

Chyba ze jest zmiana w grafiku i sobote mam pracująca a za nia mam wolne w ostatnich dniach kwartału czyli w czerwcu.

Tomek WRO, 5 nocek sobota niedziela wolne

5 drugich zmian sobota niedziela wolne

5 rannych sobota niedziela wolne.

Chyba ze jest zmiana w grafiku i sobote mam pracująca a za nia mam wolne w ostatnich dniach kwartału czyli w czerwcu.

Wszystko zapłacone zgodnie z literą prawa :good:

Marcin_ko7, ok. Jeśli pracujesz w któryś dzień weekendu a potem masz gdzieś wolne to jest tak jam ma być. Grafik równoważny. Do tej pory Twój pracodawca jak opisujesz - jest w porządku.

Jaką godzinę rozpoczęcia pracy masz wpisaną w grafik w te nocki na 12h?

To jak masz wpisane w grafik 22 ale przychodzisz na 18 na nad/przedgodziny to należy Ci się 50% dodatek. Więc Twój pracodawca postępuje wg. KP i nie można nic zarzucić.

IMO kwestia dogadania się lub dobrej woli przełożonego. Nie wiem w jakim charakterze pracujesz i jak wiele osób jest w Twoim dziale. Opiszę na przykładzie mojej pracy. Pracuje w Utrzymaniu Ruchu, gdzie jest to specyficzna praca, nie mamy 4 brygad ale moi technicy pracują 24h, w sensie że przez całą dobę zapewniamy serwis dla produkcji. Weekendy są 12sto godzinne i w grafik planuję na 18-6 więc te godziny 2-6 są setkami. Czasem jest potrzeba, żeby ktoś przychodził szybciej na nocki w tygodniu więc również planuję grafik na 18. Ale jeśli jest to dzień kiedy zaczyna tydzień pracy. Jeśli jest to środek lub koniec tygodnia to ma sytuację jak u Ciebie. Nie można dzisiaj przyjść na 22 a jutro na 18 z grafiku bo nie zostanie zachowana 24h przerwa dobowa. Ale na 18 na przedgodziny można przyjść 8-) za 50% ofcors