Skocz do zawartości

Nadgodziny w nocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Wiem że forum nie jest odpowiednie, ale praktycznie tylko tego używam wiec może akurat ktoś sie orientuje co w tej sprawie zrobić i kto ma racje.

 

Pracuje na 3 zmiany i ostatnio pracodawca chciał zebym przychodzil do pracy na 18 do 6. (normalnie miałbym w tym tygodniu nocki od 22 do 6)

Oki zgodziłem się myśląc, że za te 4godziny bede miał płacone 100%.

Odcinek jednak pokazuje że zostały zapłacone 50% :/

Wiec idę do Pani która nalicza wypłatę i pytam dlaczego tak.

Odpowiedz była taka że gdybym miał druga zmiane czyli 14-22 i został 4godziny dłużej czyli do 2:00 zapłaciła by 100% bo to by były nadgodziny w nocy.

A jeśli np zostane po pierwszej zmianie(6-14) do 18:00 to sa ta nadgodziny w dzien i wtedy płaca 50%

A w tym wypadku miałem nocki czyli normalna praca od 22 do 6 a nadgodziny były od 18 do 22 czyli w dzien i zapłciła 50%. Ale jak moga byc nadgodziny przed praca pytam... Ona na to ze to sa nadgodziny tak jakby z dnia poprazedniego :/

 

Wydało mi sie to dziwne ale ok.

 

Po jakis czasie zastanowiło mi to jak to wyglada z poniedziałkiem... przeciez dzien poprzedni to niedziela.

Wtedy znowu miałem nocki wiec wysłałem kolege, ktoremu odpowiedziała ze to sa nadgodziny z poprzedniego tygodnia i tez sa płatne 50%.

Czym sie bardzo zdenerwowałem bo niby jak !! Nadgodziny w poniedziałek z poprzedniego piatku ??? czy z niedzieli ?

 

W poniedziałek idę do niej i bede z nia gadał o tym.

Proszę powiedzcie mi czy jest sens iść?

Poniewaz jak ona powie ze tak jest i koniec to nie wiem do kogo sie udać o werfikacje.

Nie mam czym sie podeprzeć itp.

 

Od razu mówie, że nie pójdę do inspekcji pracy bo miałbym juz w tej firmie przechlapane :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_ko7,

 

Ja pracuję zawodowo na stanowisku kierowniczym i również miałem podobne pytania od pracowników. Z tego co opisujesz wszystko jest zapłacone zgodnie z prawem . Nie masz po co iść.

Dodam tylko, że pracuję w korporacji gdzie prawo pracy to rzecz święta

 

P.S

W pracy mam program który oblicza w jakiej wysokości są nadgodz. Wpisałem Twój przykład no i nie chce wyjść inaczej jak 50% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_ko7, nie napisałeś jak jesteś rozliczany, czy pracujesz w systemie równoważnym, czy w 4 brygadówce?

 

Napiszę na przykładzie mojej korporacji, gdzie prawo, kodeksy itp. są rzeczą świętą.

 

1. Zakładam, że wcześniej miałeś przerwę wg. KP i zaczynasz tydzień swojej pracy od nocek na 22 z grafiku ale przychodzisz na 18. To są to tzw. przeze mnie "przedgodziny" i należy Ci się dodatek 50% za każdą godzinę Twojej stawki godzinowej. Ogólnie nie można zaczynać pracy nad/przedgodzinami poza wyjątkową sytuacją/potrzebą pracodawcy, na którą tak naprawdę można zwalić zawsze.

 

2. Jeśli w grafiku masz na 18 i pracujesz do 6 rano to należą Ci się "setki" od 2 do 6 rano. WG. KP praca w nadgodzinach w nocy jest wynagradzana 100% stawką za Twoją normalną godzinę. A pracą w nocy jest praca 8h zawierająca się w przedziale 21-7. Stąd, jeśli w grafiku masz 18 - 6 powinieneś mieć 100% nadgodziny 2-6.

 

Swoim pracownikom planuję pracę jak w 2 pkt. a te przedgodziny zdarzają się baaardzo rzadko. I jak dla mnie Twój przypadek jest zgodny z KP ale można było pójść pracownikowi "na rękę" - jeśli masz w grafiku 22.

 

Jak masz zaplanowaną pracę w grafiku? Możesz podrzucić wycinek tutaj, możesz pójść do PIPu na konsultację. Są za free a nazwy firmy nie musisz podawać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza i wątpię, żeby Twój pracodawca robił Cię w konia, jeżeli jest to szanująca się firma to nie może sobie na to pozwolić.

 

spons, 50% mówi się w skrócie, normalne 8 godzin, np. od 6 do 14 plus 4 nadgodziny od 14 do 18, płatne jak za 4 godziny, plus dodatek za 4 godziny w wysokości 50% 4 godzin. Masło maślane, to wszystko do zrozumienia.

 

Wyciągają wnioski, najbardziej opłaca się zostać po drugiej zmianie czyli 4 godziny od 22 do 2 w nocy, i przyjechać przed pierwszą zmianą, czyli na 2 w nocy do 6 rano, plus przepracować swoje 8 godziny od 6 do 14. W obu przypadkach zostanie wypłacony dodatek w wysokości 100 %, czyli 4 godziny nadliczbowe, plus dodatek 100% za 4 godziny. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek WRO,

Kolega pisał, że pracuje na 3 zmiany i z tego co wynika cały tydzień chodził na III zm więc system ciągły(4 brygadowy) w tym wypadku odpada :idea:

 

[ Dodano: 2 Maj 2014, 10:41 ]

 

Wyciągają wnioski, najbardziej opłaca się zostać po drugiej zmianie czyli 4 godziny od 22 do 2 w nocy, i przyjechać przed pierwszą zmianą, czyli na 2 w nocy do 6 rano, plus przepracować swoje 8 godziny od 6 do 14. W obu przypadkach zostanie wypłacony dodatek w wysokości 100 %, czyli 4 godziny nadliczbowe, plus dodatek 100% za 4 godziny. :good:

 

Dokładnie jest tak jak piszesz :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek WRO, 5 nocek sobota niedziela wolne

5 drugich zmian sobota niedziela wolne

5 rannych sobota niedziela wolne.

 

Chyba ze jest zmiana w grafiku i sobote mam pracująca a za nia mam wolne w ostatnich dniach kwartału czyli w czerwcu.

 

Wszystko zapłacone zgodnie z literą prawa :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_ko7, ok. Jeśli pracujesz w któryś dzień weekendu a potem masz gdzieś wolne to jest tak jam ma być. Grafik równoważny. Do tej pory Twój pracodawca jak opisujesz - jest w porządku.

 

Jaką godzinę rozpoczęcia pracy masz wpisaną w grafik w te nocki na 12h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz wpisane w grafik 22 ale przychodzisz na 18 na nad/przedgodziny to należy Ci się 50% dodatek. Więc Twój pracodawca postępuje wg. KP i nie można nic zarzucić.

 

IMO kwestia dogadania się lub dobrej woli przełożonego. Nie wiem w jakim charakterze pracujesz i jak wiele osób jest w Twoim dziale. Opiszę na przykładzie mojej pracy. Pracuje w Utrzymaniu Ruchu, gdzie jest to specyficzna praca, nie mamy 4 brygad ale moi technicy pracują 24h, w sensie że przez całą dobę zapewniamy serwis dla produkcji. Weekendy są 12sto godzinne i w grafik planuję na 18-6 więc te godziny 2-6 są setkami. Czasem jest potrzeba, żeby ktoś przychodził szybciej na nocki w tygodniu więc również planuję grafik na 18. Ale jeśli jest to dzień kiedy zaczyna tydzień pracy. Jeśli jest to środek lub koniec tygodnia to ma sytuację jak u Ciebie. Nie można dzisiaj przyjść na 22 a jutro na 18 z grafiku bo nie zostanie zachowana 24h przerwa dobowa. Ale na 18 na przedgodziny można przyjść 8-) za 50% ofcors

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.