Skocz do zawartości

Wymiana seryjnego głośnika w subwooferze


Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie ma ktoś z was pojęcie o car audio? Chcialem wymienić sobie głośnik w seryjnym subwooferze, w bartex'ie ( sklep z car audio ) powiedzieli mi,ze raczej rożnicy nie będzie. Prawda to to? :-)

 

Barwa, jakość oraz dynamika seryjnego głośnika nie rzuca na kolana. Wiem , że sama zmiana głośnika nie obróci tego o 180 stopni. Jednak chyba nie jest aż tak czarno czarno jak dowiedziałem się w sklepie z car audio.

 

Możecie mi coś polecić?

 

Pudło wygląda tak : 3073272094.jpg

 

Sam głośnik posiada takową ramkę

 

dsc0055ph.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest umieszczone to pudło? Moim zdaniem mogli mieć rację, że z tego plastiku nic ciekawego się nie wyciągnie, przynajmniej ja jak miałbym kupić nowy głośnik to nie wsadziłbym go do fabrycznej obudowy. Jak dla mnie jeśli wymieniać subwoofer to trzeba zainstalować mu jakiś konkretniejszy niż fabryczni wzmacniacz, do tego nowa zabudowa np w fabrycznym miejscu lub jakiejś wnęce bagażnika. To moim zdaniem miałoby ręce i nogi, najlepiej jak już ingerujesz w audio to wymień też głośniki z drzwi i też podepnij pod konkretniejszy wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miodek, prawy boczek w bagażniku. Jak zacznę się bawić w wymianę całego car audio to na pewno nie będzie to tanie rozwiązanie :) . Oczywiście efekt byłby najlepszy, ale czy wymiana samego głośnika naprawdę niewiele zmienia? Proponował też suby aktywne mniej więcej w wielkości tego pudła , które można by wpasować w seryjne miejsce gdzie teraz się znajduję . Jednak to również koszt 800-1000 zł.

 

Jeśli nic się nie da zrobić to będę musiał się pożegnać z zamiarem drobnej modyfikacji audio w aucie, przynajmniej na razie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw trzeba znać gabaryty oryginalnego głośnika i musisz mi powiedzieć czy jest dwucewkowy czy jednocewkowy.

Potem dowiedz się jaką objętość ma plastikowa obudowa. Faktem jest, że może nie należy materiał do najsztywniejszych i najlepiej pochłaniających drgania, ale tak skomplikowana obudowa nie jest tylko po to, żeby upchnąć suba gdzie się da, ale żeby usztywnić konstrukcję od drgań. Pewnie obudowa jest bas-refleks, więc zmierz długośc i średnicę kanału. Sprawdź jaką ma objętość obudowa.

Potem wiedz, że wbudowany wzmacniacz najczęściej jest podobny do tego w radiu, czyli zrobiony na stereofonicznym scalaku. Najczęściej. Scalak to jakiś TDA o mocy do 20-30W/kanał.

Znając już wszystkie dane, znajdź kilka głośników, o których mówią, że są "dobre" - już od 13cm można znaleźć fajne wooferki - a potem spróbuj dopasować je do obudowy. Znasz objętość, więc do zamkniętej wsadzić je na penwo możesz, ale zamknięta obudowa nie jest najefektywniejsza jeśli chodzi o głośność (nie jakość). BR z kolei - znasz wymiary tunelu więc znasz jego częstotliwość rezonansową. Zrób odpowiednie obliczenia i sprawdź czy będziesz mógł tam wsadzić jakiś głośnik.

Roboty na godizne czasu z zamówieniem głośnika w Necie, a efekty mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Jedyny problem jaki widzę, to dwucewkowy oryginalny głośnik, który ciężko będzie zastąpić jakimś innym.

Możesz poszukać wooferów BOSE, one grają znośnym basem, ale są małe i mają podobne mocowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wydaje mi się, żeby z głośnika tych rozmiarów (wygląda mi to na jakieś 16,5 cm) dało się w jakikolwiek sposób wydobyć bas... Nawet, jeśli obudowa jest maksymalnie przemyślana (w co też do końca nie wierzę).

 

Ale myślę, że spróbować można - jak z woskiem, póki nie posmarujesz to się nie dowiesz, czy Ci się podoba czy nie ;)

Choć efektów niesamowotych to bym się nie spodziewał po tej zmianie. No ale może Tobie właśnie się ten efekt spodoba - tego nie wiemy.

 

Dorobisz dystans i wsadzisz tam cokolwiek firmowego (nie boschmana ;), może być GMS), to będzie lepiej niż fabryka - ten głośnik musi być leciutki, skoro gość na zdjęciu go tak trzyma w dwóch palcach, czyli mały magnez, czyli mała moc. A jak wsadzisz coś innego, to się dowiesz czy Twój wzmacniacz to pociągnie. Jak nie, to inwestycja we wzmacniacz, tak jak napisali powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camel-, Wymiary głośnika to trochę ponad 16 cm i 9 cm głębokości, w pudło wejdzie jakiś do głębokości 10-11 cm. Nie mam pojęcia ilu cewkowy jest oryginalny głośnik nie mam do niego żadnych danych. Najprawdopodobniej wzmacniacz ma te 30W.

 

Biszkopt, fakt głośnik jest leciutki , na zdjęciu widać moje paluchy. Myślałem już o GMS 1865.

 

Jednak powiedzcie mi jak wpasować go w taką ramkę? Widziałem takowe plastikowe w intrenecie ale czy są one zunifikowane? Raczej pod DS3 nie ma nic dedykowanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal88, kolego, a ile kabli do głośnika dochodzi? ;)

jak 4 to dwucewkowy, jak 2 to jednocewkowy.

A jak jest dwucewkowy a idą dwa to i tak to nie ma żadnego znaczenia :)

 

Widocznie suma sygnałów jest robiona we wzmacniaczu więc zastosowali jednocewkowy głośnik.

 

A wsadzić to można obojętnie co, gabarytowo. Warto policzyć najpierw chociaż orientacyjnie jaka jest objętośc obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary głośnika to trochę ponad 16 cm i 9 cm głębokości, w pudło wejdzie jakiś do głębokości 10-11 cm.

Za głośnikiem musi zostać trochę przestrzeni, więc z głębokością głośnika nie ma co przesadzać.

 

Pomyśl o Hertz HS 165 - głębokość była by ok, tylko on potrzebuje ponad 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram, wygłusz drzwi najpierw. potem wymień przód na jakiś odseparowany system ze zwrotnicą. to da moim zdaniem jakiś efekt. tzn. nie słuchałem fabrycznego audio Twojej cytryny, ale tak podejrzewam.

 

a potem to jakiś wzmacniacz do tego i wymiana jednostki głównej oraz odłączenie tego głośnika z bagażnika.

btw. moim zdaniem jak głośnik ma 16,5 cm, to jest to woofer a nie subwoofer - citroen trochę zaszalał z tą nazwą :-)

No i na końcu bym się zajął robieniem jakiegoś subwoofera w miejsce tej puszki co ją masz ;-) i kolejny wzmacniacz bądź wymiana wcześniejszego.

o, taki plan :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.