Skocz do zawartości

European Coatings Show Nurnberg minirelacja


venomGD

Rekomendowane odpowiedzi

Traf chciał ;) że znalazłem się w Nurnberg na kongresie naukowym dotyczącym powłok wszelkiego rodzaju, jako że trochę zmieniłem zainteresowania za dużo materiału nie mam dla Was , ale zawsze to coś. W każdym bądź razie pewnie dojdzie do polski za jakieś 40 lat ta technologia o ile nie zamkną granic i nie zrobią tutaj drugiej Korei :D O ceny wejściówek nie pytajcie bo zabijają... Wrzucę kilka fotek takich pokazowych , ale również kilka skomentuje. Miłej lektury ;)

 

Mimo że kupiłem wejściówki na dwa dni to nie byłem w stanie spamiętać co jest gdzie , czułem się jak w labiryncie ;) ale miałem mapkę i się według niej poruszałem.

Kilka zdjęć poglądowych :

Zdj1190cie013_zps032a1c0c.jpg

Zdj1190cie015_zpse8330ea2.jpg

Zdj1190cie054_zpsf154295a.jpg

Stanowisko henkela wraz ze specjalnymi maszynami do robienia lakierów ale nie jestem pewnien do końca :

Zdj1190cie049_zps1d71e6f5.jpg

 

Co mnie bardzo zaskoczyło - a raczej firma Samsung , która ostro wzięła się za produkcję chemii.

Zdj1190cie072_zps93b1435f.jpg

 

Stanowisko 3M

Zdj1190cie052_zpsf19ecb56.jpg

Ogólnie zdradzę Wam coś ciekawego , 3M opracował powłokę na felgi której nie da się zakatować czy to syfem z dróg czy opiłkami od zacisków hamulcowych , widziałem krótką prezentacje i bardzo ciekawe się zapowiada, będzie przeznaczone dla profesjonalistów z tego co zrozumiałem .

 

Na rynku pojawiło się mnóstwo ciekawych lakierów samochodowych , kilka przykładów :

Zdj1190cie017_zps4df7e46d.jpg

Zdj1190cie018_zps5bf3a2f9.jpg

 

Tutaj już grubsza firma która to współpracuje z łałdi :

Zdj1190cie019_zps9f2a9274.jpg

 

Mają w swojej palecie nowe xiraliki , które to na prawdę robią wrażenie , niestety zdjęcia słabo ukazują to , ale coś widać ;) na żywo jest po prostu przepięknie ! :D

Zdj1190cie020_zps079b0365.jpg

Zdj1190cie021_zps70d6d08a.jpg

Zdj1190cie022_zps838b1316.jpg

Zdj1190cie023_zps7812c0bb.jpg

Zdj1190cie024_zpsd21de634.jpg

Zdj1190cie025_zps707219ae.jpg

Zdj1190cie026_zpsead74ca9.jpg

Zdj1190cie028_zps085ec9ef.jpg

 

I teraz chyba najciekawszy wynalazek tej firmy , lakier 3D :D

Zdj1190cie033_zpsf97e988d.jpg

Zdj1190cie034_zps8b99fb79.jpg

To jest całkowicie płaski lakier !! Macałem dotykałem i wszystko co możliwe , powierzchnia jest idealnie płaska .

Zdj1190cie035_zps9e754f0f.jpg

Zdj1190cie036_zps498aee36.jpg

 

 

Tu jeszcze inna firma , ma lakier który to zmienia kolor w zależności od światła w którym go obserwujemy , również bardzo ciekawe :D

Zdj1190cie029_zpscf3f3ec0.jpg

Zdj1190cie030_zpsc0b37c3e.jpg

Zdj1190cie031_zps0783f106.jpg

 

No i teraz coś ciekawego z produktów soc :D Czyli czyste woski naturalne :D

Zdj1190cie039_zpsd223115b.jpg

Zdj1190cie040_zps3c0e01b0.jpg

Zdj1190cie042_zpsd08c1077.jpg

Zdj1190cie043_zps6b854b06.jpg

 

Nie byłbym sobą jakbym nie wziął próbek dużych próbek :D potem wrzucę fotki :D Ceny tych wosków również kosmiczne :P ale udało się zdobyć całkiem pokaźne próbki. Mam kilka rodzajów, wosk z Afryki , z Chin (ale nie jakiś tam robiony z zabawek) i Carnaube z Brazylii ;)

 

A to niby jest lakier którego nie da rady zarysować :D

Zdj1190cie044_zps0b6ac4ce.jpg

 

Zdziwieniem dla mnie była również firma Basf , która to za czasów podstawówki robiła płyty CD DVD :D a teraz prosze jak się rozwinęli :

Zdj1190cie066_zps9287b636.jpg

Zdj1190cie067_zps1da8bcdb.jpg

Zdj1190cie068_zpsbf795e37.jpg

Zdj1190cie069_zps138b18bd.jpg

Zdj1190cie070_zps1aacb088.jpg

 

Kolejne lakiery 3D

Zdj1190cie074_zpsa75bfe52.jpg

Ten to wygląda jak oko saurona z władcy pierścieni :D

Zdj1190cie075_zpsf535d365.jpg

Zdj1190cie076_zps31d895ef.jpg

 

A tutaj autor przy starej cytrynie chyba , polakierowanej przez jakąś tam firmę, lakier dosłownie bez żadnej skazy , nawet w salonach takich nie ma , więc albo był ostry detailing , albo jakaś genialna technologia !

Zdj1190cie078_zpse6ab20d6.jpg

A tu jeszcze na pocieszenie przed wejściem słit focia na fejsbuczka ! :D

Zdj1190cie088_zps6784298a.jpg

 

Dużo genialnych ludzi , wystawców , masa ciekawych powłok , na prawdę rewelacyjna sprawa, a przyszłym roku jest American Coating Show :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwieniem dla mnie była również firma Basf , która to za czasów podstawówki robiła płyty CD DVD a teraz prosze jak się rozwinęl
;)

"BASF SE – Największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie [1] z siedzibą w Niemczech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS zapomniałem dodać najciekawszego zdjęcia z wycieczki :D tylko robione przy ok 200km/h :P

Zdj1190cie090_zps0df74411.jpg

 

Żeby nie było tak kolorowo padł mi telefon i padł aparat - sprawiedliwość musi być :P Także zdjęcia próbek moich zrobione dyktafonem ;)

IMG_20130321_180039_zps27049323.jpg

IMG_20130321_180106_zpsce98aba6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master

Ach, te próbki :-]:good: . Tego zazdroszczę najbardziej. Czy mógłbyś napisać coś o nich, tzn. jakieś nazwy, właściwości, postać, no i gdzie to wszystko można dostać? Ktoś przecież to oferował. Posiadasz jakieś materiały w tym temacie? 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
one nie będą tylko leżały nie martw się
Czyli mamy na forum drugiego alchemika?

venomGD mam taką nadzieję, że wreszcie nie będę sam :):good: . Oby.

Pozostaje tylko trzymać kciuki, że wreszcie ktoś mądrzejszy ode mnie zabierze sie za to, bo u mnie ciągnie się to jak flaki z olejem :D .

Na PW podpowiadają mi inni , ale może nie chodzić o kahlwax z którym mam już kontakt od jakiegoś czasu. Chociaż nigdy nie wiadomo, bo może chodzi o Miryca czy też wosk z otrębów ryżowych. W każdym razie, zawsze wszelkie informacje i nowości są mile widziane, a zwałaszcza możliwość ich przetestowania.

Woski woskami, ale z punktu widzenia wykonania, ważniejszym wydaje się być dobór odpowiednich rozpuszczalników i innych dodatków, bez których ani rusz. I tu mogło być ciekawie na takich targach.

 

Generalnie bardzo fajny wątek, bo dzięki venomGD, można bez problemu dotrzeć do innych wystawców o których nawet nigdy nie słyszałem, a zajmują się (produkują) rzeczy z 'naszj' dziedziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kecav, ostrożnie z opisywaniem tego co robisz... a co do samego tworzenia to pamiętaj o mieszadle wysokoobrotowym(blender jakiś taki starczy bo musi ładnie rozbić) i sposobu łączenia/dolewania substratów. Więcej Ci nie doradzę, najwyżej jak coś sam ulepie to się pochwalę finalnym wynikiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
kecav, ostrożnie z opisywaniem tego co robisz...

Jakby to powiedzieć?, myślę, że nie napisałem nic, co by nie było ogólnodostępne. Wiedza 'tajemna' zaczyna się mniej więcej tu:

sposobu łączenia/dolewania substratów

i oczywiście właściwe proporcje.

 

Zawodowo się tym zupełnie nie trudnię, tym większa uciecha jak coś wychodzi :) .

Wiem również, że zawodowi chemicy, nie są skłonni do zbytniej pomocy i chyba po części ich rozumiem, bo wiedza kosztuje, a jak już jest upubliczniona, to już nie jest 'tajemna' i nie da się na niej zarobić. Tym niemniej zawsze będę kibicował wszystkim, którzy próbują takiej zabawy, bo to uczy pokory i doceniania pracy innych. Jeśli tylko ktoś będzie miał trochę samozaparcia i wytrwałości, to na podstawie tylko wątków choćby z DW jest w stanie rozpocząć swoją przygodę. Reszta przyjdzie z czasem.

 

p.s.

Z niecirpliwością czekam na Twoje lepidło. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób łączenia to już jest niezła filozofia , wszystko ma tutaj ogromne znaczenie , od temperatury po pH substratów. Nie znajdziesz nigdzie gotowca, bo ktoś musi się namęczyć i to zrobić a to już jest wyzwanie- własność intelektualna. Fajnie że coś tam grzebiesz :good: Ja jak coś ulepie to zrobie jakieś testy w komorze i na ścieralność i wrzuce do działu giełda niech dalej ludzie się bawią :D Tak myślę że zrobię 30 , 40 , 50 i 60 procent zawartości naturalnego wosku, ale to jeszcze się okaże bo muszę dobrać inne substraty. Jak będzie czas to jeszcze może modyfikatorów dodam coby poprawić co nie co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
Tak myślę że zrobię 30 , 40 , 50 i 60 procent zawartości naturalnego wosku

Rozumiem, że tak jak napisałeś - 'naturalnego wosku' - niekoniecznie carnauby?

Te procenty to masz na myśli wagowo czy objętościowo? Wiesz o co pytam :D .

No i oczywiście czy 'naturalne' czy silokony itp. ?

 

Wiem, wiem, dużo pytań, ale to jest bardzo ciekawe (przynajmniej dla mnie) :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.