Skocz do zawartości

Praca inżynierska - energetyka


quadrifoglio

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo będę musiał wybierać temat pracy inżynierskiej. Wpadłem na pomysł że może ciekawym tematem byłoby opisanie technologi którą GM zastosował w Oplu Amperze i Volcie czyli mamy akumulator i silnik elektryczny a do tego silnik spalinowy i generator. Pozwala to na większy zasięg niż zwykłych samochodów elektrycznych i mniejsze spalanie niż hybryd. Jest to w miarę nowość i związane z moim kierunkiem tylko martwię się o dostępność materiałów/źródeł do pisania takiej pracy. Jak bym brał temat od promotora to wiadomo zawszę jakąś literaturę dostane a tu może być problem :o Spróbuję napisać do GM myślę że coś powinienem na ten temat dostać ale też rewelacji się nie spodziewam. Jak myślicie czy jest sens w ogóle porywać się na takie coś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc pracę inżynierską polegasz tylko na literaturze i zdobytych materiałach (nie musisz robić ankiet czy badań) i możesz podejść do tego na dwa sposoby:

 

-możesz napisać coś o czym pisali już wszyscy, jakaś kalka wielu prac - bierzesz prosty i przyjemny temat, piszesz, bronisz... ALE spodziewaj się wieeeelu pytań i dociekań recenzenta i samej komisji...nie żeby na złość -ale znają temat od podszewki z poprzednich prac.

 

- możesz napisać na temat który jest nowy "na rynku", mało źródeł, fachowej literatury,... namęczysz się ALE Ty masz gwarancje, że komisja nie zna za dobrze tematu więc nie będą szaleć na obronie a Oni mają gwarancje, że pisałeś sam i włożyłeś w to przynajmniej minimalny wysiłek - a na to patrzy się inaczej :)

 

ja bym pogadał z promotorem (albo wybrał takiego z tej działki) i się nie zastanawiał...

 

że nie wspomnę o satysfakcji WŁASNEJ z takiej pracy - bo że pójdzie na półkę zbierać kurz masz pewne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie boisz roboty i nakładu pracy, żeby zdobyć dane to warto. Oczywiście zacznij od napisania do GM, jak nie odpiszą to parę razy - to może być podstawa pracy.

 

Jak pisałem swoją to niby miałem oklepany temat (czyli projekt ronda w kilku wariantach na istniejącym skrzyżowaniu), ale też zrobiłem trochę inne podejście i zaproponowałem rondo turbinowe. Wytycznych do obliczania prawie nie ma, do projektowania też nie (jedynie ogólne zasady i to czasem z Anglii). Dało to sporą satysfakcję, w porównaniu z banalnymi rondami jedno- i dwupasowymi.

 

To się może potem zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quadrifoglio, jak coś to mam książkę "Handbook of Automotive Power Electronics and Motor Drives". Prawie 700 stron o hybrydach, samochodach elektrycznych, transformatorach, silnikach i motorach stosowanych w hybrydach itp itd. Jak coś to pisz na pw, może w czymś pomogę, przynajmniej będzie podkładka na wstęp teoretyczny ;)

 

Jaki kierunek studiów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nivea, Zalezy czy praca bedzie opisowa czy badawcza. Ja pisalem prace magisterska na bardzo czasowy temat a konkretnych materialow strasznie malo. Efekt? do konca prezentacji pracy nie wiedzialem czy komisja wie o czym mowie, pytan brak a no i piec wpadlo :D

 

A no i podstawa... promotor ktory wie cokolwiek na dany temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nivea, Zalezy czy praca bedzie opisowa czy badawcza. Ja pisalem prace magisterska na bardzo czasowy temat a konkretnych materialow strasznie malo. Efekt? do konca prezentacji pracy nie wiedzialem czy komisja wie o czym mowie, pytan brak a no i piec wpadlo :D

 

A no i podstawa... promotor ktory wie cokolwiek na dany temat

 

o tym właśnie mówię :good:

 

z tym, że praca inżynierska jest opisowa - w następnym kroku (czyli magisterska) tak jak piszesz opisowa lub badawcza z tendencją na to drugie :)

przynajmniej w Gliwicach tak praktykują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nivea, Co uczelnia to inne warunki obrony, cale szczescie nie pisalem pracy inzynierskiej tylko mielismy egzamin, magister typowo z egzaminem plus praca mgr i obrona, tak btw obronilem sie cztery dni temu :mrgreen: Praca mgr opisowa, udalo mi sie chociaz przyklad obliczeniowy musial byc :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jak na razie napiszę do GM o jakieś materiały zobaczymy co opowiedzą :o No i muszę pogadać z wykładowcami czy ktoś by się podjął promowania takiej pracy. Bo jak mi powie że on mnie może prowadzić ale nic mi nie pomoże bo nie zna tego tematu to też nie bardzo :(

A kierunek to Energetyka na Politechnice Rzeszowskiej, wydział Elektrotechniki i Informatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc pracę inżynierską polegasz tylko na literaturze i zdobytych materiałach (nie musisz robić ankiet czy badań) i możesz podejść do tego na dwa sposoby:

 

Raczej nie bardzo, moja praca inżynierska była 100% twórcza, w bibliografii miałem jedną pozycję.

 

Wszystko zależy od uczelni, wydziału, katedry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja uczelnia ma dobrą bibliotekę to powinni mieć dostęp do np. SAE czyli Stowarzyszenia Amerykańskich Inzynierów. Tam dostępne są artykuły za darmo (normalnie są płątne, ale uczelnia powinna mieć je za darmo), oczywiście po angielsku, gdzie na pewno znajdziesz coś w temacie GM Ampera. Artykułów jest mnóstwo, nie pamiętam czy 2 tys czy 200 tys czy 2 miliony, ale w każdym razie dwójka z przodu. Chyba ta ostatnia liczba. Artykuły są producenckie więc wszystko jest fachowo opisane, bez zbędnego redaktorskiego biadolenia. Technicznie rozpatrywane problemy, opisy, działania, budowa etc. Także polecam się zainteresować. Mamy także Boscha u siebie, także rozumiesz, co to znaczy dostęp do Boschowskich artykułów. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.