Jump to content

Przejściówka LPG na Europę


dw4463757

Recommended Posts

Siemka. Dwa dni temu wróciłem po wycieczce do Paryża i tak:

- w Niemczech niektóre stacje mają dystrybutory z końcówką taką jak w PL, a niektóre są na 'wkręcaną' końcówkę. Ale na większości stacji za 20€ kaucji można w kasie wypożyczyć adapter do tankowania. Stacje są dosyć często, chociaż czasem korzystniej jest zjechać z autostrady do miasta. Na autostradzie stacje z LPG są oznaczone wcześniej znakiem, że możesz LPG tankować

- we Francji stacji z LPG jest mało, dodatkowo nazywa się to GPL. końcówki takie jak u nas są.

- w Chorwacji nie ma problemu z LPG i końcówkami- jest to co u nas

- w Czechach nazywa się to Autoplin i nie ma za dużo stacji

 

Ja po Europie zrobiłem w ostatnich dwóch latach ponad 10k km autem na LPG i nie miałem adaptera. Zdarzyło mi się kilka razy przejechać max 100km na benzynie, bo po prostu się zagapiłem.

Nie wiem dokładnie dokąd jedziesz ale mam nadzieję, że pomogłem. Ogólnie można sprawdzić w necie mapki gdzie są stacje LPG akurat na naszej trasie i jakoś sensownie rozplanować postoje :)

 

pamiętaj też o wyposażeniu obowiązkowym auta! w różnych krajach jest czasami inne! No i w całej Europie gazik tankujesz sam ;)

 

to co jest na aukcji nada się na stacjach w Niemczech np. Wtedy końcówkę od dystrybutora się wkręca w ten adapter. ale czy jest sens kupować jak można wypożyczyć :o

Link to comment
Share on other sites

Raku, dzięki za opis od Ciebie, zawsze to lepiej coś przeczytać od kogoś kto był ;)

 

Jadę do Norwegii, (nie nie, nie do Makkiego do pracy, chociaż nie pogardziłbym :D) i tam niestety LPG stacje nie mają często takich dzyngli do wypożyczenia, a że są rzadko rozstawione, to nie chciałbym nadrabiać na benzynie np. 200-300km bo nie mam adaptera.

Link to comment
Share on other sites

pamiętaj też o wyposażeniu obowiązkowym auta! w różnych krajach jest czasami inne!

W całej Uni chyba kamizelka, trójkąt, gaśnica. Dobrze mówie?

 

No i w całej Europie gazik tankujesz sam

To warto dorzucić sobie jeszcze grube rękawiczki jak się nie ma wprawy we wkładaniu pistoletu ;)

Link to comment
Share on other sites

Mój tata jak miał jeszcze auto z LPG to podjechał na shell i poprosił o końcówkę na norwegie, zamówili i zapłacił coś koło 40kilku złotych :)

Link to comment
Share on other sites

Przeważnie na stacjach mają komplet przejściówek. Jak widzą auto na polskich blachach, często trzeba 20 Eur zastawu zostawić.

 

Przejściówki kupisz w internetowych hurtowniach LPG za parę zł. Rękawiczki faktycznie warto mieć, choć np. przy niemieckim pistolecie praktycznie nie ma szans się nic stać. Przy naszym, czyli typie włoskim faktycznie należy uważać.

 

A co do tego co trzeba mieć w aucie - temat rzeka. Była jakaś konwencja, że za granicą musisz mieć to, czego kraj ojczysty wymaga. Gorzej to wytłumaczyć policjantowi za granicą ;) Poszukam tej konwencji to wrzucę.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.