Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia


Wostok

Rekomendowane odpowiedzi

Ja staram się skórzane buty traktować letnią wodą z szarym mydłem + miękka szczotka do skór. Po myciu, przetarcie MF. 1-2h daję na doschnięcie (nie na kaloryferze), stoją sobie w suchym miejscu. Po tym czasie wosk Timberlanda do butów. Efekt takiego działania jest taki, że moje zimowe buty po 1 sezonie wyglądają jak nowe i spokojnie czekają na kolejne mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Kupiłem białe buty, a jako, że zaczyna się sezon nienajlepszej pogody to problem dotyczy ich konserwacji, planuję część materiałową zabezpieczyć I1 od GT, a skórę jakimś woskiem. problem tyczy się jednak białej podeszwy, która jak wiemy ma tendencję do syfienia. Czy uratuje mnie tylko codziennie jej czyszczenie czy wchodzi opcja jakiegoś zabezpieczenia? Pneu white coś tu da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

pracowałem kilka lat w branży, z niejednym środkiem się się spotkałem i moim zdaniem najważniejsze w pielęgnacji tego rodzaju obuwia to stosować impregnaty regularnie.

Jeśli dopuścicie do zabrudzenia i wtarcia brudu, można próbować odratować obuwie szamponami plus szczoteczka do zamszu/specjalna gumka. Najczęściej rezultaty nie są idealne niestety.

Wracając do impregnatów - wszystko działa fajnie świeżo po zaaplikowaniu. Niestety buty narażone są na ciągły kontakt z innymi przedmiotami (schody, krawężniki, dywaniki w aucie, ocieranie buta o buta, itd) a tego rodzaju powłoki nie są szczególnie wytrzymałe na ścieranie.

Lepiej co kilka dni zaimpregnować buta cienką warstwą niż raz na tydzień/dwa polecieć "na bogato". Przy deszczowej/śniegowej pogodzie można to robić nawet codziennie - nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleci mi ktoś jakiś środek do odświeżenia koloru obuwia z nubuku?

 

krok 1 - szczotkowanie - szczotka z naturalnym włosiem, usuwamy nią lekki brud, pył itp.

krok 2 - mycie - mydło np. Avel, myjemy delikatnie buty gąbeczką. Przed kolejnym krokiem buty muszą całkowicie wyschnąć (nie na kaloryferze).

krok 3 - renowacja koloru - renowator Tarrago w sprayu - wybierz pod kolor buta. Oklej dokładnie podeszwę i elementy, których NIE chcesz zafarbować.

krok 4 - impregnacja - Tarrago Nano Protector - daje radę.

 

To tak w skrócie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubz, mydła glicerynowego (np.Avel) nie należy stosować do zamszu i nubuku! Takie jest przynajmniej zalecenie producenta. Dlatego do głębszego oczyszczenia nubuku poleciłbym Tarrago Universlal Cleaner lub dedykowany do nubuku Tarrago Nubuck Cleaner.

 

IMO warty zaiteresowania jest zestaw Tarrago do nubuku dostepny tu:

http://multirenowacja.pl/zestaw-do-zams ... ago-2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Zestaw który podał Xeper, jest super :good:

Ze swojej strony polecam jeszcze dokupienie szczotki:

http://multirenowacja.pl/szczotka-do-za ... -d-or.html

 

Renowatora używam bezbarwnego - też ładnie przywraca kolor skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubz, dobrze wiedzieć! Struktura nubuku po wysuszeniu też OK? Jeśli tak, to wniosek jest IMO taki, że zalecenia producenta to jedno, a praktyka - drugie. Az normalnie spróbuje na jakiejś starszej parze :) Do tej pory używalem (zarówno do licówek jak i zamszu) uniwersalnego cleanera Tarrago i jestem z niego b. zadowolony. Dwa razy w roku na licówkach robie dokładne oczyszczenie mydłem Avel + Saphire Renomat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeper, wszystko z butami było ok. Najważniejsze to nie przemoczyć ich podczas czyszczenia (dobrze wycisnąć gąbeczkę). Odplamiacze moim zdaniem są agresywniejsze dla nubuku, a taki delikatny roztwór woda+avel, sprawdza się świetnie. Oczywiście do mocniejszych zabrudzeń trzeba podejść z odplamiaczem.

Po odczyszczeniu odstawić buty na kilka godzin do wyschnięcia i dopiero brać się za przywracanie im koloru.

Widzę, że do butów z licówką podchodzimy podobnym zestawem ;):good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia nubuku polecam letnią wodę i szare mydło i odpowiednią szczoteczkę, do trudnych plam odplamiacz, do konserwacji impregnat(jak wcześniej wspomniano używać częściej w trudnych warunkach pogodowych). Przy takim zestawie buty wytrzymały prawie 5 lat, wyglądały jak nowe, niestety podeszwy się przetarły :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pomoże?

Mam nowe buty ze skóry licowej z membraną paroprzepuszczalną (firmy Demar, model 933/MON) i chce je zabezpieczyć.

Dobrze będzie jeśli zastosuję Crazy Oil (olej do skór) i po wchłonięciu dam Nikwax impregnat lub Tarrago Nano Protector?

Czy coś odpuścić/dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.