Skocz do zawartości

Testy


MetalMagnes

Rekomendowane odpowiedzi

Środki do testów dotarły. Pogoda wydaje się być sprzyjająca w najbliższych dniach więc będzie można coś wypróbować. Nie widzę ustalonych kryteriów oceny produktów. Pisać i zamieszczać na forum, czy może wysyłać wszystko do jednej osoby, która stworzy całość czy wszyscy testujący piszą swoje spostrzeżenia w jednym konkretnym temacie?

 

mg7507.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady prowadzenia testów sponsorowanych - propozycje;-)

1. Zakładamy nowy temat w dziale Testy (z zewnątrz lub wewnątrz, zależnie od produktu lub w działach poszczególnych producentów/firm/sklepów - po ich utworzeniu), w którym piszemy pełną nazwę testowanego produktu, firmę np.:

Temat: Migliore Wheel Seal wosk do felg.

(czyli firma, nazwa produktu i do czego przeznaczony jest produkt).

Opis tematu (nieobowiązkowy):

Test na felgach aluminiowych

(czyli krótki opis na czym testowany był produkt).

Będzie czytelnie i z czasem jak przetestowanych produktów będzie przybywać, łatwo będzie można znaleźć dany produkt.

2. Wstawiamy rzeczywiste zdjęcie produktu otrzymanego do testów i link do strony Sklepu (Sponsora testu;-) i wklejamy opis/instrukcję ze strony sklepu i link do strony producenta - jeśli to możliwe;-).

3. Opis przebiegu testu, opinia, własne spostrzeżenia, zdjęcia przed i po lub 50/50. Proponuję ocenę w skali od 1-5 we wszystkich możliwych kategoriach dla danego produktu (np. zapach, wydajność, aplikacja, polerowanie, itp.) lub jedną zbiorczą/podsumowującą ocenę?!

Dopuszcza się też oceny 0 i 6 (w szczególnych przypadkach;-) - odpowiednio dla wyjątkowych gniotów i wspaniałych produktów!;-)

Podsumowując piszemy w miarę możliwości jak najwięcej o produkcie (zastosowanie, zapach, konsystencja, aplikacja, polerowanie itp.), opisujemy nasze działania - krok po kroku, nasze opinie, porady, wskazówki, uwagi i ocenę i oczywiście zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia - jak wiadomo jedno zdjęcie to 1000 słów;-) Niemniej słowo pisane (własne spostrzeżenia) są równie ważne! I czasem jedno słowo zastąpi 1000 zdjęć;-)

I proponuję do każdego testu dołączyć ankietę z oceną w skali od 0 do 6. Będzie to miarodajne - średnia ocen. Jest to o tyle dobre, że głosowanie w ankiecie będzie możliwe po zakończeniu testu, w miarę jak posiadaczy/stosowaczy produktu będzie przybywać. Dzięki temu będzie się można zorientować czy produkt jest godny uwagi, czy to bubel.

 

Zasady naboru do testu - propozycje;-)

1. Sklep i Forumowicze proponują produkty do testów.

2. Po osiągnięciu konsensusu;-) Sklep wybiera od 1-3 Testujących i wysyła darmową próbkę/tester na 1-3 pełnych aplikacji (wedle potrzeb testowanego produktu). Koszty ekonomicznej;-) przesyłki pokrywa Testujący, chyba że Sklep zdecyduje inaczej.

3. Proponuję, aby Sklep w swoim temacie podawał nazwy produktów, które przekazał do testów i kto testuje dany produkt - Nicki Testujących.

4. W zamian za otrzymanie darmowej próbki do testu, Testujący zobowiązany jest umieścić pełną relację z testu według reguł zawartych w Zasadach prowadzenia testów.

5. Testujący rozpoczyna test zaraz po otrzymaniu testera. Sygnalizując tym samym Sponsorowi i Forumowiczom oraz innym Sklepom rozpoczęcie testu tego konkretnego produktu. Oczywiste jest, że niektóre testy będą trwały dłużej (oczywiście bez przesady;-), ale samo założenie tematu powoduję większą mobilizację i jest informacją dla Forumowiczów.

6. Jeśli dany produkt testuje więcej niż jeden Testujący, test przebiega w jednym temacie.

7. Podczas prowadzenia testu cały czas trawa konstruktywna dyskusja w temacie;-)

8. Po zakończonym teście Sklep/Sponsor ma wyłączność na posługiwanie/umieszczenie recenzji/zdjęć, linka do testu na swojej stronie. Dzięki temu skorzysta również Forum!;-)

 

 

Takie uwagi;-)

Kierujmy się zasadą: lepiej zrobić jeden porządny test do końca, niż zacząć i nie skończyć 5!;-) Po prostu weźmy to pod rozwagę;-)

Proszę też o wyrozumiałość i nie pytanie Testującego, co 2 dni - co i jak z testem?!;-)

I jeszcze jedna, wystarczy, że 20 Testujących przetestuje 20 produktów!...a już za parę miesięcy będziemy bogatsi o wiedzę o 20 środkach. Od ziarnka do ziarnka a zbierze się miarka i skali roku da nam to pokaźną liczbę testów i wiedzę o wielu produktach!:-)

 

Myślę, że korzyść z Testów będzie czterostronna. Po pierwsze skorzysta Testujący, po drugie Sklep, po trzecie Forumowicze, po czwarte całe Forum!:-)

 

Bardzo proszę o zapoznanie się z moimi propozycjami Administrację, Forumowiczów, Sklepy i odniesienie/propozycje/konstruktywną krytykę;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej, żeby to były opinie pisane po swojemu? Mi np. lepiej się czyta różnie sformułowane wypowiedzi o danym produkcie, niz według jakiegoś schematu. Nie które punkty są całkowicie bez sensu. Niech może sklep decyduje ile próbek wysyła ,a nie Ty ograniczasz, chyba lepiej jak więcej osób wyrazi swoje zdanie na temat produktu. A to całkowicie bez sensu "5. Testujący rozpoczyna test zaraz po otrzymaniu testera." przychodzi listonosz i Ty odrazu lecisz nakładać wosk w ulewe... Sam test płynu do szyb robisz od lutego :P Ustalić, że test przeprowadzić, gdy są sprzyjające warunki i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej, żeby to były opinie pisane po swojemu?

Wydaje mi się, że każdy test powinien być pisany własnymi słowami ale "w ramach", które zasygnalizował MetalMagnes

(zastosowanie, zapach, konsystencja, aplikacja, polerowanie itp.), opisujemy nasze działania - krok po kroku, nasze opinie, porady, wskazówki, uwagi i ocenę
. Nie każdy potrafi w bardzo rzeczowy i kwiecisty sposób opisać z czym ma doczynienia a tak przynajmniej nie wiedząc co ma napisać zerknie sobie do ww. "ram" i będzie przynajmniej miał świadomość jakie rzeczy wypadałoby opisać.

 

Nie które punkty są całkowicie bez sensu

Wskaż które i dlaczego są bezsensowne i zaproponuj alternatywę. :);) (Nie czepiam się tym stwierdzeniem-tylko czym więcej uwag i propozycji tym bardziej sensownie będzie to funkcjonowało.

 

Niech może sklep decyduje ile próbek wysyła

Tutaj się zgodzę, że test przez jedną osobę mozę być dosyć tendencyjny ale z drugiej strony przy teście jakiegoś droższego produktu nie można żadąć od sklepu, żeby rozdawał niewiadomo ile próbek-to wszystko kosztuje.

 

Testujący rozpoczyna test zaraz po otrzymaniu testera.

 

Myślę, że MetalMagnes nie do końca o to chodziło, żeby "rzucać wszystko" i testować produkty jak tylko przywitamy listonosza u progu. Kwestia semantyki i doboru odpowiednich słów. Od testującego - jego, nazwijmy to "roztropności" zależy czy wpadnie na pomysł, np. nieposiadając garażu zimą przy minusowych temperaturach testować np. woski, etc :evil: Wydaje mi się, że takie osoby znając życie się pojawią ale "świadcząc wysoki poziom usługi" szybko zostaną wyeliminowane z tego działu.

 

Piszmy może wszyscy jakieś propozycjie odnosząc się do tego Draftu ktory zaproponował MetalMagnes (słowo uznania za chęci stworzenia takiego Regulaminu), pisząc co się podoba a co nie, co byśmy dopisali etc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się punkty mieszają ;)

 

Ad 1) i 5) Rozsądnym jest, że test przeprowadzi się wtedy, gdy będą na to odpowiednie warunki (temperatura za oknem, dostęp do bieżącej wody itp, itd), ale z szacunku do właściciela sklepu, który zafundował nam środek i do innych forumowiczów należy rozpocząć test najszybciej jak to możliwe. Tym bardziej, że przynajmniej opis niektórych cech (kolor, zapach, konsystencja, wielkość opakowania, zdjęcia rzeczywiste produktu i inne) można sprawdzić nawet zaraz po wyjściu listonosza. A resztę opisu i dokumentacji fotograficznej sukcesywnie uzupełniać.

 

Ad 3) Opis w możliwie jak najwięcej kategoriach jest jak najbardziej mile widziany, a dzięki wspólnemu szablonowi będzie możliwe porównanie różnych produktów, testowanych przez różne osoby. I tak, np. opis wosków może obejmować konsystencję, kolor, zapach, łatwość aplikacji, łatwość spolerowania, pylenie, brudzenie plastików, kropelkowanie, odprowadzanie wody, wygląd efektu, trwałość i inne, również jak najbardziej subiektywne wrażenia. W przypadku szamponu opis może zawierać kolor, zapach, stopień pienienia, skuteczność mycia, poślizg, łatwość spłukiwania, efekt po zastosowaniu i inne. Ewentualna ocena w poszczególnych kategoriach też jest cenna, ale moim zdaniem ważniejszy jest opis. I oczywiście, że opis powinien zawierać jak największą ilość własnych spostrzeżeń i "swoich" słów - niemniej powinien być pisany wg spójnego, uzgodnionego schematu (nawet szkolne wypracowania i rozprawki pisze się wg określonych schematów ;))

 

Ad 8) Dobre, cenne i uczciwe, popieram :good:. Sklep funduje nam środek, my dajemy sklepowi wyłączne prawa do wykorzystania naszych zdjęć i testów.

 

EDIT:

Łukasz wyjął mi to z ust ;)

 

Nie każdy potrafi w bardzo rzeczowy i kwiecisty sposób opisać z czym ma doczynienia a tak przynajmniej nie wiedząc co ma napisać zerknie sobie do ww. "ram" i będzie przynajmniej miał świadomość jakie rzeczy wypadałoby opisać.

 

I myślę, że najważniejsze dla jakości testu będzie stworzenie porządnych "ram" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie ogólne zasady zrobić, że trzeba zdjęcie, opis produktu i link do sklepu, po co podawać link do producenta? Jeżeli ktos będzie chciał dany produkt zakupić to zakupi z linku sklepu, który nam udostępnił tester, a jak woli zakupic ze strony producenta to niech sam poszuka strony. I później opisujemy produkt, swoje odczucia i tu właśnie będą pomocne ramy, które zaproponował MetalMagnes ;) Co do oceny to również dobrym pomysłem jest ta akieta. Odrazu będzie widać jak produkt został oceniony przez wszystkich testujacych. Co do oceny przez każdego testera w swoim poście to chyba lepiej dać na końcu postu swoją ocenę 1-5, a zrezygnować z oceniania każdego elementu ( czyli np. nakładanie, wydajność, zapach itp.) tylko zamiast tego opisać nasze odczucia dotyczące tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że oststeczny termin przeprowadzenia testu i zamieszczenia relacji z niego powinni ustalać przekazujący produkty do testowania i podawać go wraz z propozycją przekazania produktów do testów. Wtedy ewentualni chętni testerzy mogliby rozważyć, czy posiadają odpowiednie warunki do przeprowadzenia testu, dysponują czasem w podanym przedziale, etc.

 

Co do ustalonych ram i kryteriów w odniesieniu do których należałoby oceniać testowane produkty to uważam, że powinny być ustalone. Wtedy można będzie wykorzystać relacje z testów aby miarodajnie porównywać produkty z tej samej grupy (woski, szampony, itp).

 

Jeśli chodzi o oceny cząstkowe poszczególnych cech to według mnie ich zastosowanie podniesie obiektywność przyznanej oceny końcowej. Wiadomo, że testujący będą opisywać i oceniać produkty na podstawie własnych subiektywnych odczuć i preferencji - a te każdy ma inne. Dla jednego np. brak piany z szamponu będzie dyskwalifikował produkt, dla innego będzie to bez znaczenia, a z kolei dla jeszcze kogoś innego będzie to zaleta. W takim przypadku ocena tylko tej cechy wpłynie w znacznie mniejszym stopniu na końcową ocenę produktu niż gdyby ta nie była wypadkową wszystkich ocen cząstkowych.

Poza tym opis uzasadniający każdą z ocenianych cech będzie bardzo pomocny przy ocenianiu produktu przez czytających taką relację i zastosowaniu własnych kryteriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że MetalMagnes dobrze prawi :good:, ale powinniśmy zaczekać na opinie najbardziej zainteresowanych czyli samych sponsorów testowych próbek. Myślę, że z racji tego, iż udostępniają nam swoje produkty powinni mieć decydujące zdanie o przebiegu relacji z testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem srednio nastawiony do narzucania sztywnych zasad co do testow. Jednak ten pomysl

1-5 we wszystkich możliwych kategoriach dla danego produktu (np. zapach, wydajność, aplikacja, polerowanie, itp.)
uwazam za bardzo chybiony. Po pierwsze taka ocena bedzie zawsze subiektywna, nie mozna tez wykluczyc pomylek w zastosowaniu danego srodka. To jednak nie jest najwiekszy problem, o wiele gorsze jest to, ze po kilkunastu takich testach uzytkownicy moga zaczac sugerowac sie ocenami i np polecac produkt A bo ten w tescie zdobyl ocene o jeden wyzsza od produktu B.

 

[ Dodano: 11 Marzec 2011, 22:51 ]

Jestem zdania, ze nie ma sensu budowanie strasznie dokladnych zasad, ktore potem bedzie ciezko przestrzegac i tak na prawde niby jak je egzekwowac? Przed ukladaniem jakiegokolwiek regulaminu warto sie najpierw zastanowic co che sie przez niego osiagnac, np:

- zapewnienie, ze srodki do testow nie rozejda sie bez sladu

- zapewnienie autonomicznosci i bezstronnoci testow

- zapewnienie minimalnego poziomu relacji

 

Tak na prawde, przynajmniej pierwszy i ostatni punkt da sie osiagnac przez stwierdzenie, ze testujacy zobowiazuje sie do przeprowadzenie testu oraz nalezyte udokumentowanie jego przebiegu oraz obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, to wal śmiało! ;) W dziale "testy", zgodnie z podziałem na "Z zewnątrz" i "wewnątrz". Zgodnie z tym, co tutaj do tej pory uradziliśmy, fajnie też jest zerknąć na testy na DW. Ja też mam już materiał z mycia szamponen Duragloss No Rinse, może uda mi się go dziś wieczorem opracować i umieścić na forum. Będziemy pionierami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo podoba się formuła z DW
Fajne recenzje! :)

 

Damian, to wal śmiało! W dziale "testy", zgodnie z podziałem na "Z zewnątrz" i "wewnątrz". Zgodnie z tym, co tutaj do tej pory uradziliśmy, fajnie też jest zerknąć na testy na DW.
Dokładnie! :)

 

bo ja już mam materiał na relacje z testu
Ja też mam już materiał z mycia szamponen Duragloss No Rinse, może uda mi się go dziś wieczorem opracować i umieścić na forum.
Myślę, że ustalenie finalnych/końcowych zasad jeszcze trochę potrwa. Dobrze jakby głos zabrały Sklepy;-) Ale myślę, że wiele do tej pory zostało zaproponowane/uradzone/ustalone;-)

Szkoda czekać z recenzją, jak macie gotowe testy! :)

:good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że nic z tych testów nie będzie, zostaną tylko wykorzystane sklepy już widzę z tego co niektórzy piszą . Jeden chce coś do opon , drugi wosk, trzeci coś do kokpitu . Moim zdaniem testujący powinien wszystko testować a nie to co chce ,bo komuś akurat skończył się środek np do opon ,to wtedy jestem chętny do testu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.