Jump to content

Jak zrobić pastę z kwasu fosforowego?

witol

Recommended Posts

Witajcie,

Jako, że jest na naszym forum kilku chemików, proszę o pomoc. ;) Zabrałem się za doczyszczenie kabiny wanny i kabiny prysznicowej z kamienia. W Lublinie woda jest bardzo twarda, i niestety, w łazience szybko staje się to dużym problemem.

Testując różne środki, trafiłem na Fosol - popularny odrdzewiacz, do nabycia w sklepach z artykułami metalowymi za kilka zł. Jest to 30% kwas fosforowy. Czyści idealnie - Domestos i Cilit Bang przy nim to niewinne zabaweczki. Kamień boi się go jak diabeł święconej wody. ;) Jest jednak pewien problem - Fosol ma konsystencję wody i natychmiast ścieka z pionowych powierzchni. Pewnym rozwiązaniem jest zwilżenie nim gąbki i pocieranie, ale gdyby udało się go w miarę łatwym sposobem zamienić na postać pasty/mleczka/pianki, tak żeby utrzymywał dłużej kontakt z powierzchniami pionowymi, byłoby super... Ma ktoś jakiś pomysł? :idea:

zlazła emalia z blachy

Moja się trzyma :) Ale faktycznie, jakby były gdzieś odpryski, to może być potem problem. Kurde, przez tę twardą wodę nowa wanna po niecałym roku wygląda tak samo, jak stara. :(

Hmmm a może dodać jakiegoś szamponu albo piany aktywnej i przelać do takiego atomizera jak ma Clin do mycia szyb, taki co ma spieniającą końcówkę (z sitkiem), wtedy by się wytwarzała aktywna piana ;) Tylko czy by się to pieniło... Trzeba sprawdzić :mrgreen:

1. Możesz domieszać do komercyjnego środka w żelu na bazie kwasu (typu "kamień i rdza)

2. Dodać podarte chusteczki higieniczne, nasączyć ręcznik itp

3. Olać fosol i kupić sobie dedykowany preparat np werner&mertz do usuwania kamienia z kibli ;)

BTW nawet jeżeli fosol Ci spłynie z powierzchni to i tak swoje zrobi.

piana aktywna - zależy jaka, jak zwykła to zawiera NaOH, który jest zasadą i do tego dolejesz kwas....

[ Dodano: 13 Grudzień 2010, 20:20 ]

nNaOH + H3PO4 = NanH3-nPO4 + nH2O

Nie wiem o czym piszesz :-] ale wnioskuję, że pewnie się nie będzie pieniło :D

Z aktywną pianą faktycznie boję się mieszać, na tyle pamiętam chemię ze szkoły, że wszelkie alkaliczne środki trzymam od tego z daleka. Dlatego pomysł wymieszania tego z mydłem lub kruszoną kredą odrzuciłem na samym początku. :) Poza tym trochę strach pryskać tym z atomizera - za szeroki rozrzut i można niechcący narobić sobie biedy.

Pomysł z wymieszaniem żelem na bazie kwasu brzmi rozsądnie. :)

Chusteczki i ręczniki papierowe - próbowałem z papierem toaletowym i jakoś nie bardzo to działało... :/

Werner&Mertz - nie miałem pojęcia, że jest do tego profesjonalna chemia! To chyba rzeczywiście najlepszy pomysł. :) Myślałem, że Domestos ze skromnym 5% kwasem chlorowym to najwyższa liga. :D

To, że fosol spływając działa, to fakt - ale nie działa równomiernie na całej powierzchni, robią się zacieki, i i tak trzeba szorować nasączoną gąbką.

Nie wiem o czym piszesz ale wnioskuję, że pewnie się nie będzie pieniło :D

Mieszając może się tak zapienić, że może się skończyć remontem łazienki :D

Mutra, lektura Internetowego Forum Czystości była bardzo pouczająca. :good: Jeszcze raz dziękuję za namiar :) Teraz zostaje poszukać jakiegoś sklepu z rozsądnymi sprzedawcami w mojej okolicy. Przy okazji wpadły mi jeszcze inne rzeczy, nie tylko do łazienki. Z chemią profesjonalną jest tylko jeden problem - wielkości opakowań. Sporo produktów jest sprzedawanych w dużych opakowaniach, a raczej nie kupię do domu środka, którym można wyczyścić kilka tys. metrów kwadratowych... :D

JacekM, nie stosowałem. To też jest jakieś rozwiązanie. Ale profesjonalne żele o pH=1,0 wyglądają na tyle obiecująco, że chyba przestanę korzystać z domowych sposobów. ;)

Camel, no ba. Dzięki temu forum i chemii samochodowej polubiłem czyszczenie baterii, luster i szyb. :D