Skocz do zawartości

Jak zrobić pastę z kwasu fosforowego?


witol

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Jako, że jest na naszym forum kilku chemików, proszę o pomoc. ;) Zabrałem się za doczyszczenie kabiny wanny i kabiny prysznicowej z kamienia. W Lublinie woda jest bardzo twarda, i niestety, w łazience szybko staje się to dużym problemem.

 

Testując różne środki, trafiłem na Fosol - popularny odrdzewiacz, do nabycia w sklepach z artykułami metalowymi za kilka zł. Jest to 30% kwas fosforowy. Czyści idealnie - Domestos i Cilit Bang przy nim to niewinne zabaweczki. Kamień boi się go jak diabeł święconej wody. ;) Jest jednak pewien problem - Fosol ma konsystencję wody i natychmiast ścieka z pionowych powierzchni. Pewnym rozwiązaniem jest zwilżenie nim gąbki i pocieranie, ale gdyby udało się go w miarę łatwym sposobem zamienić na postać pasty/mleczka/pianki, tak żeby utrzymywał dłużej kontakt z powierzchniami pionowymi, byłoby super... Ma ktoś jakiś pomysł? :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zlazła emalia z blachy

Moja się trzyma :) Ale faktycznie, jakby były gdzieś odpryski, to może być potem problem. Kurde, przez tę twardą wodę nowa wanna po niecałym roku wygląda tak samo, jak stara. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a może dodać jakiegoś szamponu albo piany aktywnej i przelać do takiego atomizera jak ma Clin do mycia szyb, taki co ma spieniającą końcówkę (z sitkiem), wtedy by się wytwarzała aktywna piana ;) Tylko czy by się to pieniło... Trzeba sprawdzić :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz domieszać do komercyjnego środka w żelu na bazie kwasu (typu "kamień i rdza)

2. Dodać podarte chusteczki higieniczne, nasączyć ręcznik itp

3. Olać fosol i kupić sobie dedykowany preparat np werner&mertz do usuwania kamienia z kibli ;)

 

BTW nawet jeżeli fosol Ci spłynie z powierzchni to i tak swoje zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piana aktywna - zależy jaka, jak zwykła to zawiera NaOH, który jest zasadą i do tego dolejesz kwas....

 

[ Dodano: 13 Grudzień 2010, 20:20 ]

nNaOH + H3PO4 = NanH3-nPO4 + nH2O

Nie wiem o czym piszesz :-] ale wnioskuję, że pewnie się nie będzie pieniło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aktywną pianą faktycznie boję się mieszać, na tyle pamiętam chemię ze szkoły, że wszelkie alkaliczne środki trzymam od tego z daleka. Dlatego pomysł wymieszania tego z mydłem lub kruszoną kredą odrzuciłem na samym początku. :) Poza tym trochę strach pryskać tym z atomizera - za szeroki rozrzut i można niechcący narobić sobie biedy.

 

Pomysł z wymieszaniem żelem na bazie kwasu brzmi rozsądnie. :)

 

Chusteczki i ręczniki papierowe - próbowałem z papierem toaletowym i jakoś nie bardzo to działało... :/

 

Werner&Mertz - nie miałem pojęcia, że jest do tego profesjonalna chemia! To chyba rzeczywiście najlepszy pomysł. :) Myślałem, że Domestos ze skromnym 5% kwasem chlorowym to najwyższa liga. :D

 

To, że fosol spływając działa, to fakt - ale nie działa równomiernie na całej powierzchni, robią się zacieki, i i tak trzeba szorować nasączoną gąbką.

 

Nie wiem o czym piszesz ale wnioskuję, że pewnie się nie będzie pieniło :D

Mieszając może się tak zapienić, że może się skończyć remontem łazienki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mutra, lektura Internetowego Forum Czystości była bardzo pouczająca. :good: Jeszcze raz dziękuję za namiar :) Teraz zostaje poszukać jakiegoś sklepu z rozsądnymi sprzedawcami w mojej okolicy. Przy okazji wpadły mi jeszcze inne rzeczy, nie tylko do łazienki. Z chemią profesjonalną jest tylko jeden problem - wielkości opakowań. Sporo produktów jest sprzedawanych w dużych opakowaniach, a raczej nie kupię do domu środka, którym można wyczyścić kilka tys. metrów kwadratowych... :D

 

JacekM, nie stosowałem. To też jest jakieś rozwiązanie. Ale profesjonalne żele o pH=1,0 wyglądają na tyle obiecująco, że chyba przestanę korzystać z domowych sposobów. ;)

 

Camel, no ba. Dzięki temu forum i chemii samochodowej polubiłem czyszczenie baterii, luster i szyb. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.