Jump to content

VW pracuje nad szybami ktore nie zamarazaja


Lukas G

Recommended Posts

VW pracuje nad szybami, które nie zamarzają

Data publikacji: 2010-12-07 12:15:00

Koncern Volkswagen pracuje nad niezamarzającymi szybami samochodowymi.

Mimo temperatur poniżej zera wielu kierowców niedługo nie będzie musiało już skrobać szyb. Naukowcy z Volkswagena i Audi zaprezentowali po raz pierwszy nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową, opracowaną wspólnie z Instytutem Fraunhofera IST z Braunschweigu. Inaczej niż przy szybach ogrzewanych, dzięki prawom fizyki nie tworzy się na niej warstwa lodu, nawet przy temperaturze minus 18C. Tajemnica tkwi w bardzo cienkiej, przeźroczystej warstwie tlenku cynkowo indowego, nakładanej na szkło.

 

„Nazywamy tę warstwę Low E (niska emisyjność termiczna). Powłoka nałożona na zewnętrzną stronę szyby zapobiega emisji ciepła. Jesteśmy dumni z tej innowacji i wprowadzimy ją do samochodów całego koncernu, bowiem niezamarzająca szyba to duży komfort dla klientów - oświadczył Thomas Drescher z działu rozwoju Volkswagena.

 

Przewodząca warstwa Low E chroni szybę przed wychłodzeniem w taki sposób, że woda na zewnętrznej stronie nie może się kondensować, ani zamarzać. Nie powstaje warstwa lodu, ponieważ wymiana promieniowania z zimnym powietrzem zewnętrznym jest minimalizowana, co zapobiega schłodzeniu powierzchni do poziomu poniżej punktu rosy. Mimo to warunki atmosferyczne, takie jak na przykład chmury, wilgotność powietrza czy wiatr, odgrywają ważną rolę i wpływają na roszenie szyb. „Dlatego warstwa Low E nie zawsze zapobiega całkowicie powstawaniu warstwy lodu lub rosy, tylko znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia - dodał Drescher.

 

W obecnym stadium prac rozwojowych pewnym problemem jest fakt, że nowa powłoka zakłóca w samochodzie fale radiowe i telefonii komórkowej. Jak wyjaśnił Drescher: „Do czasu, gdy niezamarzająca szyba samochodowa będzie gotowa do wprowadzenia na rynek, upłynie jeszcze trochę czasu, ale cały czas intensywnie pracujemy. Niezamarzająca szyba opracowana przez koncern Volkswagen jest jedyną tego rodzaju innowacją na świecie.”

 

Klientom, którzy nie chcą czekać na wprowadzenie tej technologii, Volkswagen już dzisiaj oferuje ogrzewanie postojowe i ogrzewane przedniej szyby w samochodach.

 

Źródło : SAMAR

Link to comment
Share on other sites

wszystko fajnie ale jak bedzie z trwaloscia takiej powloki? bo zakladam ze bedzie ona na zew. stronie szyby. Jaki wplyw beda na nia mialy wycieraczki, czas, syf drogowy, chemia stosowana na myjniach itp?

Byloby pieknie ale cos czuje ze swoje wlasciwosci taka szyba utrzyma tylko przez pewien czas, wiec jezeli auto bedzie z drugiej reki, powiedzmy 7-8letnie to juz owej cudownej warstwy nie bedzie tam wogole badz bedzie znikoma.

 

Pomysl fajny ale chyba wole normalnie grzana przednia szybe + webasto, mam wrazenie ze taki duet wytrzyma dluzej niz szyba powleczona warstwa "Low E". Chociaz "Low E" napewno bardziej ekonomiczne w uzytkowaniu - przynajmniej na poczatku...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.