Skocz do zawartości

Zmiękczanie twardej wody - jak i czym?


BiLu

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę odszukać testery akwarystyczne sprawdzić, może być, że padła membrana, wtedy kupię większą o lepszej wydatności.

Kiedyś mierzyłem twardość wody osmotycznej, i nie udało mi się zmierzyć, gdyż tak była miękka.

To że wolno leci to nie problem, przez dobę nakapało mi ok 40 litrów.

Kiedyś w akwarystyce używałem woreczków z jonitami, nic nie pomagało.

Są jeszcze na allegro destylatory malutkie, robią 1l/h. Oprócz tego można robić tym wysokoprocentowe napitki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jonity też powinny dobrze działać - a dokładnie to kationit - sodowy lub wodorowy. Do zastosowań takich bardziej domowych (tzn. przy małej ilości posiadanej żywicy) to też trzeba mieć cierpliwość... buduje się wtedy zwykle takie fajne filtry kolumnowe :). Raz na jakiś czas trzeba ją też regenerować. Po jakimś okresie użytkowania może zajść potrzeba jej wymiany (żywice też są wrażliwe np. na chlor, ale o tym już napisałem).

 

Oprócz tego można robić tym wysokoprocentowe napitki ;)

:roll:

 

 

Jeszcze odnośnie membran - dobrze jest też dołożyć i kupić taką o większej jakości. A wydajność - oj, już w zależności od tego ile mamy czasu i jakie potrzeby. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wode z hydroforu, i po splukaniu na brazowym lakierze zostaja biale plamy,trudne do usuniecia nawet QD i auto wyglada gorzej niz przed myciem.

Filtr taki jak do pralki stosowalem i zero efektu, zastanawiam sie nad osmoza, ale wydac min.2tys. tylko po to zeby plukac samochod nie bardzo sie oplaca, bo wode uzywam tylko do mycia auta i podlewania ogrodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam posiadam ten sam problem,czyli biały osad po spłukaniu.Wodę na cały dom mam zmiękczaną za pomocą żywicy jonowymiennej Purolite (Usuwa jony powodujące twardość, np.: wapń i magnez, zastępując je jonami sodu)Nie mieszam wody na baypasie i stosuję zasadę całkowite zmiękczanie,czyli twardość wychodząca na dom 0-1 stopień niemiecki.Ostatnio zamówiłem sobie filtr z obudową i szybkozłaczkami,zapinam go na szlauch przed karcherem i powiem wam,że sporo pomogło(niewielki osadzik jednak jest jak samo wysycha ,ale jak po spłukaniu przelatuje mikrofibrą to teraz zero plamek,w końcu jestem zadowolony.)

Jaki to filtr?Wpiszcie sobie w google filtr ceramiczny.Krótkie parametry:

Wkład ceramiczny (wypełniony glinką ceramiczną) charakteryzuje się wielokrotną regeneracją. Wkład jest wielokrotnego użytku, wystarczy spłukać jego zewnętrzna powierzchnię pod bieżącą wodą. Efektywnie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne takie jak piasek, muł, rdza oraz inne osady. Filtrowane są zanieczyszczenia do 0.3 mikrona co pozwala na zaczną redukcję bakterii:

Salmonella

Cholery

E. Coli

Giardia

Gwinea worm

Wkład ma standardowe wymiary 10 cali. Pasuje do większości systemów filtracyjnych dostępnych na rynku posiadających obudowy w standardzie 10 cali.

TEGO MI BYŁO POTRZEBA

Myślę ,że polecany przeze mnie filtr rozwiąże wiele problemów z powyższych postów i nie tylko.Jedyna wada to mała przepustowość do 3l na minutę,Mi wystarcza bo karcher tak nie łotosi ,ale jak puszczę ze szlaucha to widać różnice w wydatku.Ale zawsze można założyć dwa lub więcej równolegle.

Nie jestem zwolennikiem wody dejonizowanej/demineralizowanej gdyż wg mnie nie posiada stabilności elektrochemicznej i następuje korozja elektrolityczna.Woda dejonizowana,destylowana – ma bardzo niski odczyn pH. Woda tylko zmiękczona, mając kontakt z powietrzem pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, aż do uzyskania stanu równowagi i jest mniej korozyjna.Krótko mówiąc super czysta woda dobiera sobie jony dla równowagi z naszej karoserii.Ale to tylko moje przypuszczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wydaje mi się, że najlepiej dać wodę do badania i sprawdzić jej parametry potem dobierać odpowiednie filtry. Tak jak w zmiękczaczach się ustawia odpowiednie parametry w sterowniku. U znajomego tak było, że nie sprawdził zawartości pierwiastków, Zenek ustawił zmiękczacz na pałe i mydło się nie chciało pienić i inne cyrki :dontknow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jest w obiegu coś takiego jak Calmat do zmiękczania wody metodą fizyczną. Dobra alternatywa jeśli nie chce się korzystać z soli, czy innego typu chemii. Calmat działa na zasadzie impulsów elektrycznych, które zmieniają strukturę wody. To co też fajne, to fakt, że nie tylko zwalcza pojawianie się nowego kamienia, ale też rozpuszcza ten, który już zalega na rurach. Co do instalacji i samego działania to na portalu www.calmat.pl jest wszytko w prostej formie omówione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Nie no to do końca nie jest tak, że kamień z wody jest zły ;)) no oczywiście nie może przekraczać aż tak normy, ale nie ten kamień to wszsytkie mineralne składniki z wody ;)) dlatego jak się używa stacji uzdatniającej, czy filtra do zmiękczania wody to może się okazać, że jest ona już bezwartościowa, no i jak najbardziej do mycia się nada, do picia? niekoniecznie, ale przecież można założyć filtr wzbogacający, jest ich duuuużo (i dużo za dużo ;pp) ale ja wybrałam w końcu no i jestem zadowolona, poczytajcie http://waterservice.pl/offer/new/techno ... urzadzenia i dajcie znać ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich. Odnośnie białych plam na samochodzie to u mnie z kranu leci naprawdę twarda woda i po zwykłym myciu i pozostawieniu auta po spłukaniu zostawały tragiczne białe plamy ( kolor auta to perłowa czerwień " mazda soul red" ), juz ręce opadały, bo ile można wycierać irchą lub mikrofibrą i rysy przez to tarcie tez się nie uniknie. Gościu w sklepie z olejami i chemią samochodową polecił mi szampon Sonax Xtreme 2 w 1 koncentrat. Po myciu, niekoniecznie tym szamponem, do 10 litrowego wiadra wlewam pół nakrętki tego szamponu bez mieszania, tak aby sie nie spienił, po minimum dwóch minutach polewam cały samochód tym roztworem i zostawiam do wyschnięcia. Powiem Wam ze rewelacja, zadnej białej plamy, auto lśni jak trzeba. Pewnie to nie ma nic wspólnego ze zmiekczaniem wody tylko może kropelkowaniem lub czymkolwiek innym, ale efekt super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ostatnio na próbę po płukaniu myjką plus bardzo twarda woda nalałem do wiadra 10l wody i około 300ml octu, takim roztworem spłukałem auto i w bardzo dużym stopniu zredukowało zacieki aczkolwiek do ideału brakowało. Nie wiem jak to ma się do trwałości wosku bo byłem przed woskowaniem .Drugą opcją jest używanie wody z pobliskiego źródełka. Na bardzo zaschnięte watersopty, które nie schodziły pod mokrą fibrą również ocet bez problemu sobie poradził. Może i hardkorowa porada ale kto nie ryzykuje ten nie ma. Do dziś uważam że tlenek ceru plus filc jest mocniejszy niż futro i m101 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czyli na chwile obecną niema jakiegoś taniego (np 300zl) filtra  czy srodka ktory wepne miedzy kran a myjke, ktory na tyle oczysci wode, ze po wyschnieciu auta nie zostana waterspoty? Zostaja osmoza za 2-3k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.