Jump to content

System polerski 3M


Recommended Posts

System Polerski 3M

 

Tak jak obiecywałem - zamieszczam temat dotyczący produktów polerskich 3M

Temat dotyczy tylko produktów które dostępne są dla oferty Polskiej

 

Postaram się w miarę przystępnym językiem wprowadzić was w świat 3M :evil:

 

Zanim przejdę do prezentacji konkretnych produktów 3M kilka zdań wprowadzenia:

 

 • - materiały polerskie 3M są produktami, które stosujemy na sucho w praktyce oznacza to że stosując je nie potrzebujemy używać wody - gąbki mają być stale nawilżone od środka, ale nie trzeba ich moczyć ( nie obawiaj się nie spowoduje to rysowania).

 • - produkty które służą ściśle do polerowania podzielone są ze względu na moc oddziaływania na lakier

 • - materiały 3M rozróżniamy dzięki numerom przypisanym poszczególnym produktom (indeksom mającym zawsze po 5 cyfr - czasem spotykamy się z indeksem 4 cyfrowym - dzieje się tak tylko wtedy gdy pierwszą cyfrą jest zero - wtedy 3M nie włącza go do zapisu) oraz ze względu na kolor zakrętki środka polerskiego, gąbki polerskiej, mikrofibry

 • - połączenie odpowiedniego rodzaju środków polerskich 3M z materiałami służącymi do ich aplikacji tworzy kompletną linię technologiczną

 • - rozróżniamy dwie linie technologiczne - starszą i nowszą - nie oznacza to jednak że jedna zastąpiła drugą - są po prostu odmiennymi metodami uzyskania połysku

 

 

Wizualnie podział środków polerskich 3M wygląda tak:

 

Stary system

-

System-polerski-3M.jpg

Nowy system

-

0_0_productGfx_d1721aa592bf4f4bbdbd2340f81e42db.jpg

 

Pierwszym produktem wstępnym polerskim 3M z jakim można było

mieć do czynienia będzie :

128_128_assets_093741kg.jpg

Jest to środek gruboziarnisty. Jego oznaczenie to 09374 - nazywamy go "białym korkiem". Ze względu na swoje właściwości przypadnie on bardziej do gustu tym którzy oczekują szybkich efektów i są przyzwyczajeni do "mocniejszych" past.

Środek ten powstał zanim jeszcze 3M stworzył koncepcję kodowania kolorami dlatego stosujemy go z gąbką koloru pomarańczowego płaską i twardą - jak reszta gąbek a w zasadzie stosując profesjonalną terminologię padów 3M - mocowana jest ona rzepem.

128_128_assets_09550-3M.jpg

Gąbka pomarańczowa OZNACZENIE 3M: 09550

Pad ten potrzebny do usuwania głębokich zarysowań oraz ciężkich reakcji utleniania

 

Docierając do tematu padów - powinniśmy poruszyć temat ich mocowania - do tego celu - używać będziemy talerza oporowego

128_128_assets_09552-3M.jpg

OZNACZENIE 3M: 09552

 

Jest to podstawowy element każdej maszyny polerskiej. Wytrzymała podkładka przeznaczona do mocowania na niej gąbki polerskiej. Dzięki jej zastosowaniu gąbka będzie się doskonale układać na różnych powierzchniach, a ryzyko przepolerowania lub uszkodzenia lakieru jest znacznie mniejsze.

Podkładka została specjalnie wyposażona w grubszą gąbkę, która umożliwia równomierny docisk z każdej strony w czasie pracy. Pomimo wysokiej ceny trzeba że jest to produkt bezkonkurencyjny bardzo profesjonalnie wykonany i przede wszystkim przyśpieszający pracę polerującego.

 

Możemy jednak zacząć od pasty polerskiej z zielonym korkiem o oznaczeniu 50417

128_128_assets_50417-3M.jpg

Nowy Fast Cut Plus skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zarysowania zarówno z lakierów fabrycznych, jak i renowacyjnych (MS, HS, SRC).

Czym różnią się zatem oba środki ?? :P Na pewno nazwą i ceną. Do nazwy białego korka dopisujemy przecież PLUS - Powstaje Fast Cut PLUS. Ale nie dajmy się zwieść pozorom sztab ludzi z 3M nie pracował nad zmianą koloru korka czy nazwy 8-)

Celem powstania zielonego korka było zwiększenie uzyskiwanego stopnia połysku. Jest to produkt o niższym poziomie ścieralności dlatego również stanie się produktem dopasowanym bardziej do różnorodnych typu powierzchni polerowanych.

Do pasty zalecana jest gąbka o tym samym kolorze

128_128_assets_50487-3M.jpg

OZNACZENIE 3M: 50487 Jest to gąbka twarda - odrobinę miększa od gąbki pomarańczowej.

W niektórych przypadkach (przy większym poziomie zarysowań np. ) zalecane jest również używanie gąbki pomarańczowej z pastą z zielonym korkiem. Dla większości ludzi efekt będzie zadowalający - proces zakończony. 8-) Nie, nie ale nie dla was - jesteście profesjonalistami - agresja wobec śladów waszej pracy nie dała by wam spać - i dobrze jak robić to porządnie :good: . No to co dalej??

 

Jak zaznaczyłem wcześniej na wstępie technologia wskazuje na używanie 3 środków polerskich po sobie. Nie zawsze jednak jest potrzeba używania wszystkich środków. Najczęściej wystarcza jeden lub dwa kroki . To wobec tego jak zadecydować który środek jest dla nas przydatny :?: . Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć jakie są ich zastosowania, ale skąd :wallbash::?:

Głupie pytanie - przecież właśnie po to korzystacie z tego wspaniałego forum :!::!:

 

Kolejnym środkiem który chciałbym wam zaprezentować jest drugie w kolejności (w nowym systemie) mleczko - żółty korek.

128_128_assets_80349-3M.jpg

o oznaczeniu 80349. Produkt ten jest mleczkiem lekkościernym. Aby rozszyfrować jego zastosowanie musi rozszyfrować skrót SRC. Pojawia się on dzisiaj praktycznie na większości nowych bezbarwnych lakierów przynajmniej tych które chcą uchodzić za konkurencyjne. Oznacza on odporność na zarysowania. Jest to o tyle ważne, że takimi lakierami są dziś praktycznie wszystkie lakiery wychodzące z fabryki. Powierzchnia SRC jest niewiarygodnie odporna na zarysowania, ale kiedy trzeba dokonać niezbędnych napraw wymagania rosną. I tu z pomocą przychodzi nam..... tak macie rację 3M 80349 Extra Fine - nasz żółty korek. Jest to produkt który możemy zastosować jako kolejny etap - po zielonym korku 50417 Fast Cut Plus, ale co ciekawe może on być używany całkowicie samodzielnie.

Jak wyglądał by taki samodzielny tryb -

Krok 1 szlifowanie. Myślę że ponieważ ominąłem tą kwestię - którą powiniem poruszyć na starcie. Również wrzucę kilka informacji o produktach które nam pomogą. Oczywiście będziemy korzystać z innych środków dla większej powierzchni a innych dla napraw punktowych oraz małych powierzchni.

Małe powierzchnie: Usuwanie wtrąceń i zacieków - można ręcznie wtedy przyda nam się 00127 W języku branżowym często nazywane są gwiazdkami. Profesjonalną nazwą będzie jednak raczej 9 mikronowy krążek szlifierski. Idealne do usuwania małych niedoskonałości takie jak kurz i brud w bardzo małych i trudno dostępnych miejscach . Do stosowania z koreczkami szlifierskimi 3M Finesse - it - 13441.

Przy nieco większych powierzchniach maszynowo na mini dyskach 75mm 00907 260L P1500 -

Następnie przechodzimy do 2 Kroku tzw redukcji zarysowań - czyli rozszlifowania. Dla mniejszych powierzchni Do tego celu użyjemy albo ręcznie mini płatków TRIZACT P3000 A5 50079 na koreczku. Jeśli będziemy pracować maszynowo zakupujemy krążki TRIZACT 3M 50075 P3000 75mm Dla większych powierzchni. Rozszlifowanie przeprowadzamy maszynowo przy pomocy krążków TRIZACT 50076 150mm P3000.

Krok 3 Polerowanie Będzie nam oczywiście potrzebne mleczko 80349. Do polerowania tym mleczkiem zaleca się używania futra polerskiego 01927

do umocowania go użyjemy talerza oporowego M14 na rzep 09552.

 

Krok 3 Nabłyszczanie. Aby wykończyć przechodzimy do nabłyszczania. Proces nabłyszczania przeprowadzamy oczywiście również za pomocą żółtego korka 80349 za pomocą twardej gąbki poleskiej 09550.

Krok 4 Zabezpieczenie lakieru Zabezpieczenie powierzchni uzyskamy poprzez nałożenie Środka do zabezpieczającego wysoki połysk 09377

128_128_assets_09377-3M.jpg

Środek nałożyć możemy na dwa sposoby. Jeśli powierzchnia jest niewielka można zrobić to za pomocą Ściereczki poleskiej 50489

128_128_assets_50489-3M.jpg

ale środek ten przystosowany jest do nakładania maszynowego za pomocą gąbki czarnej 09378

128_128_assets_09378-3M.jpg

Powyższe 5 kroków pokazywało jak można użyć mleczka 80349 samodzielnie. Ale powiedzieliśmy sobie również, że jest ono częścią nowej technologii i stosuje się je zaraz po paście zielonym korku 50417 FAST CUT PLUS - będzie ono wtedy pełnić rolę nabłyszczającą . Używać jej będziemy zatem tak jak w trybie samodzielnym dla lakierów SRC lub jakichkolwiek innych twardych lakierów przy pomocy gąbki twardej 09550.

W większości jednak klasycznych lakierów zalecane będzie użycie gąbki żółtej czyli 50488

128_128_assets_50488-3M.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 2 months later...
 • 9 months later...
 • 4 months later...

odświeże temat-

czy generalnie korektę mogę zamknąć na zielonym i żółtym korku?

z tego co wiem niebieski korek ma dużo filerów maskujących w sumie zarysowania.

 

Pytam bo mam zielony i zółty a nie koniecznie chce mi się kupować kolejną butlę żeby stała :/

Link to comment
Share on other sites

sirtrojan, Oczywiście że wystarczy zielony i żółty, niebieski to typowy wypełniacz.

Zamiast jechać niebieskim to już lepiej z jakimś clinerem żeby dobrze przygotować powierzchnie pod wosk.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że wystarczy zielony i żółty, niebieski to typowy wypełniacz.
Nic bardziej mylnego :?

sirtrojan, 3M Ultrafina (niebieski korek) to b. dobra pasta wykańczająca, rzecz w tym, że trzeba umieć jej użyć żeby zadziałała, a nie wypełniała.

Jeśli obawiasz się, że litr Ultrafiny będzie Ci stał, jakąś alternatywą może być Menzerna Super Finish 250ml

Link to comment
Share on other sites

odświeże temat-

czy generalnie korektę mogę zamknąć na zielonym i żółtym korku?

z tego co wiem niebieski korek ma dużo filerów maskujących w sumie zarysowania.

 

Pytam bo mam zielony i zółty a nie koniecznie chce mi się kupować kolejną butlę żeby stała :/

 

Jeśli nie chcesz ryzykować i kupować dużej butli, polecam kupić 250ml Menzerny SF4000. Nie gryzie się z systemem 3M (sprawdzone) i jest najprzyjemniejszą w pracy pastą wykończeniową na jakiej pracujemy. No i nie musisz od razu kupować litrowego opakowania :good:

Link to comment
Share on other sites

a jak np. wszystko ładnie się wykończy żółtym korkiem to trzeba niebieski ??
Jeśli jesteś zadowolony z efektu to nie trzeba.

Ale błędne jest uznanie, że UF jest tylko wypełniaczem.Ta pasta odpowiednio użyta usuwa hologramy, a nie tylko wypełnia.

 

Dokłanie :good:

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

lukas93cs, poprosiłem dwóch pijanych gimnazjalistów, by przetłumaczyli mi Twoje zapytanie. Powiedzieli "my ciebie tego niepszetumaczymy boto chyba ktoź z poctawuwki pisal jes to niedo roskodowania no bynajmiej nie po literach to weś sprawć ten numer bo to zdaje sie bydź kluczem do tej zagatki"

 

Poszedłem za ich poradą i w googlach wpisałem "3M 05955". Oto, co znalazłem: "Suggested for heavy, aggressive compounding of oxidized gelcoat and marine paint"

 

Jako ciekawy świata chłopak sprawdziłem również, cóż znaczyć mogą te zagraniczne słowa. Wiem, wiem co sobie pomyślisz. "Niemorzliwe ze to tez gdzieź sie da wtych internetach znajś!!!11". A jednak. I tym razem szczęście mi dopisało. Łódkę oblecisz tym ponoć bezbłędnie - tylko tyle powiem.

 

Bez obrazy oczywiście. Rozumiem, że można mieć problemy z pisaniem bez błędów, ale do cholery szanuj użytkowników tego forum i zainstaluj sobie prosty programik, który będzie sprawdzał byki za Ciebie. Albo zerknij przed wciśnięciem "wyślij", czy Twój tekst nie spływa czerwienią. Albo przynajmniej nie zadawaj niepotrzebnych pytań. ;)

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że można mieć problemy z pisaniem bez błędów, ale do cholery szanuj użytkowników tego forum i zainstaluj sobie prosty programik, który będzie sprawdzał byki za Ciebie. Albo zerknij przed wciśnięciem "wyślij", czy Twój tekst nie spływa czerwienią.

 

:o tym bardziej nie rozumiem takiego pie.....

 

Powiedzieli "my ciebie tego niepszetumaczymy boto chyba ktoź z poctawuwki pisal jes to niedo roskodowania no bynajmiej nie po literach to weś sprawć ten numer bo to zdaje sie bydź kluczem do tej zagatki"

Link to comment
Share on other sites

lukas93cs, poprosiłem dwóch pijanych gimnazjalistów, by przetłumaczyli mi Twoje zapytanie. Powiedzieli "my ciebie tego niepszetumaczymy boto chyba ktoź z poctawuwki pisal jes to niedo roskodowania no bynajmiej nie po literach to weś sprawć ten numer bo to zdaje sie bydź kluczem do tej zagatki"

 

Poszedłem za ich poradą i w googlach wpisałem "3M 05955". Oto, co znalazłem: "Suggested for heavy, aggressive compounding of oxidized gelcoat and marine paint"

 

Jako ciekawy świata chłopak sprawdziłem również, cóż znaczyć mogą te zagraniczne słowa. Wiem, wiem co sobie pomyślisz. "Niemorzliwe ze to tez gdzieź sie da wtych internetach znajś!!!11". A jednak. I tym razem szczęście mi dopisało. Łódkę oblecisz tym ponoć bezbłędnie - tylko tyle powiem.

 

Bez obrazy oczywiście. Rozumiem, że można mieć problemy z pisaniem bez błędów, ale do cholery szanuj użytkowników tego forum i zainstaluj sobie prosty programik, który będzie sprawdzał byki za Ciebie. Albo zerknij przed wciśnięciem "wyślij", czy Twój tekst nie spływa czerwienią. Albo przynajmniej nie zadawaj niepotrzebnych pytań. ;)

 

Nie będę się wypowiadał bo kultura mi zabrania.

A jak nie znasz pasty to poco piszesz?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.