Skocz do zawartości

czarne punkty na jasnej tapicerce skórzanej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wymieniłem ostatnio tapicerkę foteli przednich w Volvo s80 na nową, została zabezpieczona ceramiczną powłoką. Po niedługim czasie zauważyłem pojawiające się czarne punkty (kropki) wielkości średnicy szpilki. Nie są to wypalenia, nie pali się w aucie, nie jest to brud bo nie da się zmyć, nie czuć pod palcem aby to były dziury. Obszyte mam również słupki i na nich też się pojawiły te czarne punkty. Wygląda to jak odprysk farby, ale nic nie było malowane przecież bo skóra nowa, no i punkty okrągłe a nie w różnych kształtach. Nie wymieniałem skóry w zagłówkach bo nie było potrzeby i tam nic takiego się nie dzieje. Byłem w warsztacie gdzie wymieniono mi skórę i powiedzieli, że pierwszy raz coś takiego widzą i nie ma problemu jeśli będę chciał wymienić. Postanowiłem jeszcze poobserwować czy pojawi się tych punktów więcej.
Czy ktoś się z tym spotkał i może podpowiedzieć co to jest i dlaczego tak się robi i co można z tym fantem zrobić?

Więcej zdjęć tutaj:

https://drive.google.com/drive/folders/1l4rBeKIV3YT3-aThkG_HabUErvBs6jvl?usp=sharing

Ta plama w postaci banana na zdjęciu to wada zdjęcia, nie skóry, coś musiało mi zabrudzić aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@destructor daj lepsze zbliżenie na te kropki. Może skóra była źle magazynowana/przechowywana i wilgoć która w niej siedzi jest pożywką dla grzyba (pleśni), który tworzy trudno usuwalne wypukłe, czarne owocniki na powierzchni? :oDodatkowo została ona zamknięta powłoką. Nie śmierdzi przypadkiem siedzenie stęchlizną/wilgocią? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
18 minut temu, paperson napisał:

daj lepsze zbliżenie na te kropki

+1

Aby dokładniej określić co to takiego, to właściwie powinno się to oglądnąć pod jakąś lupą. Problemem może być również:

27 minut temu, destructor napisał:

została zabezpieczona ceramiczną powłoką

co wg. mnie jak i np @muzycom może być nie lada problemem dla skóry.

Teraz pozostaje pytanie, czy jest to pod powłoką, czy na niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę aparat mam słaby w telefonie. Tu zdjęcia z bliższej odległości (zdjęcia można powiększać ale szału nie ma, bo się obraz rozmazuje w pewnym momencie):

https://drive.google.com/drive/folders/1r5Adhvlsx0Z9syyPeSkhQu7G0Mmla40t

Na chwilę obecną nie czuję zapachu stęchlizny i wilgoci. Czyli na przyszłość nie zabezpieczać powłoką ceramiczną? Jakąś inną?

Czy jeśli nie wysuszyli gąbki w siedziskach (zakładam, że nie była jednak wilgotna) to mogło to od spodu podziałać tak na skórę, że aż doszło do pleśni na zewnątrz skóry w postaci takich czarnych punktów?

 

Rzeczywiście najlepiej jakby była lupa, może by było coś lepiej widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master

Dla mnie, na podstawie tych zdjęć, za trudno jest stwierdzić co to jest. Być może @muzycom na podstawie swojego bogatego doświadczenia mógłby to do czegoś zaklasyfikować.

1 godzinę temu, destructor napisał:

Czyli na przyszłość nie zabezpieczać powłoką ceramiczną? Jakąś inną?

Środków do konserwacji skóry jest na rynku masa. Poczytaj troszkę forum, a znajdziesz coś dla siebie. A propo powłoki na skórę, jest nawet wątek w tym samym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciło mi się w oczy jak wsiadałem do auta i zobaczyłem na swoim fotelu kropkę (myślałem że jakaś dziura się zrobiła choć nic w tylnych kieszeniach nie noszę) a na bank jej nie było bo takie detale zaraz mi się w oczy rzucają, tym bardziej że kropka ta jest bardzo dobrze widoczna (jedna z większych). Później zacząłem się przyglądać i stwierdziłem inne kropki, mniejsze. Wcześniej ich nie widziałem co nie znaczy, że nie było ich w miejscach nie rzucających mi się we wzrok. Generalnie jest ich teraz więcej niż było.

Są one w każdym miejscu, na oparciu i na siedzisku (były pokrywane ceramiką) i na słupkach (nie były pokrywane ceramiką), nie ma ich natomiast na starej skórze (wszystkiego nie zmieniałem), zaznaczam że stara skóra też została pokryta ceramiką w ten sam dzień podczas jednego i tego samego zabiegu.

 

W załączeniu daję zdjęcie z wzornika tej skóry, widać jak wygląda na drugiej stronie. Link do większego zdjęcia:

https://drive.google.com/open?id=1TnDAN_9vIQgj_M-wIZj2tsRJE0wmvLdq

skorawzor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.