Jump to content

czarne punkty na jasnej tapicerce skórzanej

Recommended Posts

Witam,

Wymieniłem ostatnio tapicerkę foteli przednich w Volvo s80 na nową, została zabezpieczona ceramiczną powłoką. Po niedługim czasie zauważyłem pojawiające się czarne punkty (kropki) wielkości średnicy szpilki. Nie są to wypalenia, nie pali się w aucie, nie jest to brud bo nie da się zmyć, nie czuć pod palcem aby to były dziury. Obszyte mam również słupki i na nich też się pojawiły te czarne punkty. Wygląda to jak odprysk farby, ale nic nie było malowane przecież bo skóra nowa, no i punkty okrągłe a nie w różnych kształtach. Nie wymieniałem skóry w zagłówkach bo nie było potrzeby i tam nic takiego się nie dzieje. Byłem w warsztacie gdzie wymieniono mi skórę i powiedzieli, że pierwszy raz coś takiego widzą i nie ma problemu jeśli będę chciał wymienić. Postanowiłem jeszcze poobserwować czy pojawi się tych punktów więcej.
Czy ktoś się z tym spotkał i może podpowiedzieć co to jest i dlaczego tak się robi i co można z tym fantem zrobić?

Więcej zdjęć tutaj:

https://drive.google.com/drive/folders/1l4rBeKIV3YT3-aThkG_HabUErvBs6jvl?usp=sharing

Ta plama w postaci banana na zdjęciu to wada zdjęcia, nie skóry, coś musiało mi zabrudzić aparat.

@destructor daj lepsze zbliżenie na te kropki. Może skóra była źle magazynowana/przechowywana i wilgoć która w niej siedzi jest pożywką dla grzyba (pleśni), który tworzy trudno usuwalne wypukłe, czarne owocniki na powierzchni? :oDodatkowo została ona zamknięta powłoką. Nie śmierdzi przypadkiem siedzenie stęchlizną/wilgocią? 

• Master
18 minut temu, paperson napisał:

daj lepsze zbliżenie na te kropki

+1

Aby dokładniej określić co to takiego, to właściwie powinno się to oglądnąć pod jakąś lupą. Problemem może być również:

27 minut temu, destructor napisał:

została zabezpieczona ceramiczną powłoką

co wg. mnie jak i np @muzycom może być nie lada problemem dla skóry.

Teraz pozostaje pytanie, czy jest to pod powłoką, czy na niej.

Trochę aparat mam słaby w telefonie. Tu zdjęcia z bliższej odległości (zdjęcia można powiększać ale szału nie ma, bo się obraz rozmazuje w pewnym momencie):

https://drive.google.com/drive/folders/1r5Adhvlsx0Z9syyPeSkhQu7G0Mmla40t

Na chwilę obecną nie czuję zapachu stęchlizny i wilgoci. Czyli na przyszłość nie zabezpieczać powłoką ceramiczną? Jakąś inną?

Czy jeśli nie wysuszyli gąbki w siedziskach (zakładam, że nie była jednak wilgotna) to mogło to od spodu podziałać tak na skórę, że aż doszło do pleśni na zewnątrz skóry w postaci takich czarnych punktów?

Rzeczywiście najlepiej jakby była lupa, może by było coś lepiej widać.

• Master

Dla mnie, na podstawie tych zdjęć, za trudno jest stwierdzić co to jest. Być może @muzycom na podstawie swojego bogatego doświadczenia mógłby to do czegoś zaklasyfikować.

1 godzinę temu, destructor napisał:

Czyli na przyszłość nie zabezpieczać powłoką ceramiczną? Jakąś inną?

Środków do konserwacji skóry jest na rynku masa. Poczytaj troszkę forum, a znajdziesz coś dla siebie. A propo powłoki na skórę, jest nawet wątek w tym samym dziale.

Rzuciło mi się w oczy jak wsiadałem do auta i zobaczyłem na swoim fotelu kropkę (myślałem że jakaś dziura się zrobiła choć nic w tylnych kieszeniach nie noszę) a na bank jej nie było bo takie detale zaraz mi się w oczy rzucają, tym bardziej że kropka ta jest bardzo dobrze widoczna (jedna z większych). Później zacząłem się przyglądać i stwierdziłem inne kropki, mniejsze. Wcześniej ich nie widziałem co nie znaczy, że nie było ich w miejscach nie rzucających mi się we wzrok. Generalnie jest ich teraz więcej niż było.

Są one w każdym miejscu, na oparciu i na siedzisku (były pokrywane ceramiką) i na słupkach (nie były pokrywane ceramiką), nie ma ich natomiast na starej skórze (wszystkiego nie zmieniałem), zaznaczam że stara skóra też została pokryta ceramiką w ten sam dzień podczas jednego i tego samego zabiegu.

W załączeniu daję zdjęcie z wzornika tej skóry, widać jak wygląda na drugiej stronie. Link do większego zdjęcia:

https://drive.google.com/open?id=1TnDAN_9vIQgj_M-wIZj2tsRJE0wmvLdq

skorawzor.jpg