Skocz do zawartości

Przetapianie/upłynnianie wosku


Quest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was,

 

czy ktoś z was próbował "upłynnić" wosk ? Kupiliśmy z kolegą wspólnie Colli 476 i naturalnie trzeba było podzielić go na pół. Dlatego też, moja połowa jest w plastikowym szczelnie zakręcanym pudełku. Jednak wosk jest w dwóch kawałkach. Czy istnieje sposób aby upłynnić go na moment, tak aby nie stracił swoich właściwości ? Czy mogę to pudełko z woskiem, które jest absolutnie szczelne, włożyć do gorącej wody, tak aby wosk roztopił się i rozpłynął po dnie pudełka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem na pewno był poruszany. Nie powiem Ci teraz na 100% w którym temacie ale chyba w tym o własnej produkcji wosków. Z tego co pamiętam to ktoś chciał sobie przetopić końcówkę wosku bo mu została na ściankach a miał już puste dno. W każdym razie eksperyment się nie udał i Colli poszło do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie ma reguły w skrócie. Może się udać i nie będzie różnicy pomiędzy woskiem oryginalnym a przetopionym, a może być tak że straci swoje właściwości. Poczytaj temat kecava o produkcji własnego wosku, tam jest sporo informacji na temat przetapiania.

 

I jeżeli się do tego zabierzesz, to pod żadnym pozorem nie przetapiaj w zamkniętym opakowaniu, wieczko musi być zdjęte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kiedyś przetapiałem i nie było różnicy między oryginalnym

 

Bieżesz sobie jakiś pojemnik , przekładasz do niego dowolną ilość ,

 

wkładasz go do garnka z gorącą wodą,cały czas mieszasz i czekasz, aż się cały rozpuści i wtedy od razu wyciągasz , czekasz aż ostygnie i gotowe

aha nie możesz dopuścić żeby wosk się zagotował ma się powoli topić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
a ja kiedyś przetapiałem i nie było różnicy między oryginalnym

Najczęściej nie ma z tym problemów, ale o różnicy nie będę się wypowiadał. Wiele osób przetapiało różne woski i raczej z powodzeniem. Ale zawsze najlepiej zrobić małą próbkę i zobaczyć efekty, niż potem żałować. O różnicy nie chcę pisać, bo pewnie czasem jej nie ma za wielkiej, ale czasem może być problem. Zresztą to tak jak z wyglądem, jedni widzą różnicę tych przysłowiowych 2%, a inni nie.

Pisał kiedyś Evo, że:

Zrobiłem na szybko testa - przetopienie małego ,gratisowego samplera którego kiedyś dostałem. Masa przed przetopką - 24,2g, masa po 24,1. Temp wody max. 60 stopni :dontknow:

 

Dlaczego w ogóle pytałem ? Pamiętam jak na DW użytkownicy zgłaszali problemy z konsystencją konkretnego wosku. PRODUCENT, nie importer, sprzedawca czy dystrybutor zalecił wstawić wosk do mikrofali, ustawić ją na 5-10 sekund i włączyć. Wosk sie roztapiał, zastygał i rzekomo to miało pomóc,wosk zachowywał właściwą postać.

 

To proste doświadczenie pokazało utratę masy (a dokładniej tych składników, które są lotne) w ilości około 0,41% całej masy. Czy to dużo? To zależy od wosku. Czasem może być bez większego znaczenia i co najwyżej zwiększy się jego twardość w pudełku, a czasem może okazać się, że smarowanie jest bardzo utrudnione, bo za szybko przesycha. O możliwościach przetapiania najlepiej wie jednak sam producent, który zna skład swojego wosku, co potwierdza druga część wypowiedzi Evo. Ale w tym konkretnym przypadku, producent nie mówił o rozpuszczaniu w wodzie, co trwa zdecydowanie dłużej i naraża na utratę masy, tylko zaproponował mikrofale przez zaledwie 5-10 sek.

 

Tak czy siak, problem jest pewnie ciekawy, ale nie każdy producent dopuszcza taką możliwość (przynajmniej nic o tym nie pisze). Dlatego, jedynie doświadczenie w tej sprawie można nabyć od osób, które już wykonały takie przetopienie dla konkretnego wosku.

Jedyną ważną uwagą, jest pamiętanie zawsze o pewnych prostych zasadach bezpieczeństwa podczas takich operacji, a w szczególności o tym, aby naczynie nie było zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.