Jump to content

Naprawa pęknięć deski rozdzielczej - czy ktoś robi?


kris_lodz200E

Recommended Posts

Witam!

 

Problem jest taki, jak w każdym Volvo z lat 80, zresztą jak w większość aut z tamtych czasów. Mam na desce rozdzielczej jakieś 3-4 rysy (pęknięcia) i chciałbym je naprawić.

 

Gdzieś ostatnio słyszałem czy czytałem (zabijcie mnie ale nie pamiętam gdzie), że można to naprawić bez demontażu deski to raz, dwa, że wpuszcza się jakąś masę która wypełnia szczelinę i w firmach zajmujących się różnymi naprawami typu smart można to zrobić koszt około 100zł za pierwsze pęknięcie ale albo nie powiedzieli gdzie albo ja nie usłyszałem. Jednak szukam i szukam i znaleźć nie mogę.... a nie chcę zmieniać deski......

 

Czy miał ktoś z Was doświadczenie z takim zabiegiem? Czy ktoś w Łodzi się tym zajmuje?

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest z tym smart repair o którym mówisz?

Zalewają to masą i co? Bo wydaje mi się że deska solidnie sie wypacza w miejscach tych pęknięć i naprawa tego wcale nie jest taka prosta. Nie tylko volvo ma takie deski ;)

Naprawiałem kiedyś taką deskę do golfa MK1, tylko na to poszedł flok.

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałem kiedyś o tym z jednym z technologów Ottimo(robią naprawy i retusze różnych materiałów). Jest to sprawa o tyle trudna, że nie wiadomo z czego deski są robione, każda deska ma inny skład i trudno zbudować uniwersalny zestaw/system naprawczy. Można stosować różne wypełniacze ale nikt nam nie zagwarantuje ze ta naprawa będzie skuteczna w dłuższym czasie i w każdych warunkach.

 

Niektóre deski "tylko" pękają, a niektóre dodatkowo się wybrzuszają, podwijają itp.

Też chętnie się dowiem czy, jak i z jakim skutkiem ktoś to robi.

Link to comment
Share on other sites

Też zasięgam tu języka bo nie mam o tym pojęcia.........:), akurat u mnie to jest pęknięcie i już, bez wybrzuszenia. Na jakiej zasadzie robią tego nie wiem, dla mnie oczywiste jest, że masa nie może być uniwersalna ze względu na różne rodzaje tworzyw...

 

Opcja zaciągnąć flokiem czy skórą odpada, to mogę wykonać sam ale to już nie oryginał... a na tej oryginalności zależy mi najbardziej.

 

Nie wiem czy koledzy z firm detalingowych tu zaglądają ale może do nich napisać jakiś post zbiorczy? Tylko nie bardzo wiem jak to zrobić :)

Link to comment
Share on other sites

Może muzycom by coś pomógł. Może Colourlock ma coś takiego w swojej ofercie. Myślałem kiedyś nad tym, żeby kupić płynną skórę w tubce pod kolor deski i wypełnić tym pęknięcie (Mercedes 190, wnętrze niebieskie, 84r). Dziadek ma taki samochód i jakiś rok temu pękła mu deska od słońca. Tyle, że kilka ml płynnej skóry kosztuję chyba 70zł z tego co kiedyś patrzyłem, a nie wiem czy by to starczyło nawet na to pęknięcie. A wgl to się chyba do tego nie nadaję. Ale mogło by to być lepsze niż nic. Ja też będę czekał na rozwój sytuacji, bo takiego tematu nie ma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Podepnę się pod temat.

 

Już jakiś czas temu, przez głupotę zniszczyłem sobie kawałeczek deski rozdzielczej:

http://i.imgur.com/3DItgaM.jpg

 

Na żywo to dużo mniej się rzuca w oczy i przez rok nie zabrałem się do naprawy tego. Kontaktowałem się z firmami oferującymi usługi Smart Repair, niestety część z nich się nie podejmuje takiej naprawy, a pozostałe wymagają demontażu deski.

 

Zastanawiam się jak to naprawić, słupek zamierzam wymienić na nowy, a na starym chciałbym potestować metodę naprawy.

 

Planuję to wypełnić czymś (szpachlówka do tworzyw), odtworzyć strukturę poprzez odbicie jej na wypełniaczu i pomalować punktowo. Macie jakieś sugestie co zastosować i jak sobie z tym poradzić?

 

Może ktoś z was zajmuje się takimi naprawami i podjął by się tego komercyjnie?

Link to comment
Share on other sites

Niestety wymiana deski nie wchodzi w grę, koszt deski to kilka tysięcy w przypadku deski z poduszką, 700zł deska po wystrzale (naprawiona).

W ogóle nie biorę pod uwagę demontażu deski, wiem jak to jest później ze składaniem, spasowaniem, zaczepami. Najczęściej nie jest już tak dobrze jak w fabryce.

 

Dlatego szukam opcji naprawy punktowej bez demontażu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.