Jump to content

Dyskusja nt Konkursu PSB.


uri90

Recommended Posts

Mazder, nawiązując do twoich uwag na temat regulaminu konkursu PSB, chciałem powiedzieć, ze ja chciałem w luźny sposób przedstawić, że ów regulamin ma braki, jednak administracja chyba inaczej zinterpretowała cel mojego tematu i został on usunięty po czym zostałem ukarany ostrzeżeniem...

ale nie w tym rzecz, mam taki pomysł i jednocześnie pytanie do administracji:

czy przy następnym konkursie (o ile będzie) można wcześniej stworzyć klarowny ramowy regulamin, aby nie było wątpliwości która praca może startować a która nie??

ja bym proponował aby przed konkursem użytkownicy podrzucali punkty które powinny się znaleźć w regulaminie (np. 1. relacja może wziąć udział w konkursie jedynie wtedy gdy auto jest własnością użytkownika, 2. jeden użytkownik może startować do konkursu jedynie z 1 relacją..... itd)

potem administracja wybrałaby najciekawsze i najistotniejsze punkty, troche je uregulowala i stworzyla z tego klarowny, dokładny, zrozumiały regulamin

i nie byłoby wątpliwości (nie trzeba byłoby głosować czy jakaś relacja moze brać udział czy nie)

jeśli ktoś by miał wąty, że jego relacja nie została zakwalifikowane to sie mu podaje ze złamał np. 1, 3, 6 i 10 pkt regulaminu i dlatego...

wszystko czysto i przejrzyście....

dobry mam pomysł??

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie da się stworzyć idealnego regulaminu. Mamy dwa wyjścia przy pisaniu regulaminu: albo piszemy go kazuistycznie, bardzo szczegółowo albo ogólnie, z bardzo szerokimi definicjami.

 

Żadne z rozwiązań nie jest idealne. Kazuistyczne nie jest perfect ponieważ szczegołowość regulacji ma na celu zaprowadzić nas do wyczerpania wszelkich możliwych dróg obejścia regulaminu a to prowadzi do pisania regulaminu, ktory miałby kilkaset stron a i tak nie uregulowałby wszystkiego. Jest to niemożliwe. Podsumowując: prawne sito, które kto cwańszy i zaradniejszy obejdzie a egzekwujący regulamin ma związane ręce bo może poruszać się tylko w ramach regulaminu. Stosujący ma prawo do robienia wszystkiego co regulaminem nie jest zabronione.

 

Druga opcja, która istnieje na tym forum, jest ogólna co powoduje dużą swobodę w interpretacji przez zarówno egzekutorów regulaminu jak i osoby mu podlegające. Piszemy ogólne reguły, szerokie, nieostre, generalne definicje.

 

Nie ma złotego środka, dlatego zawsze na końcu regulaminu powinien być zapis, że w kwestiach spornych głos decydujący mają XYZ. Częściej praktykowany jest model regulaminu ogólnego z głosem decydującym XYZ.

Link to comment
Share on other sites

Druga opcja, która istnieje na tym forum, jest ogólna co powoduje dużą swobodę w interpretacji przez zarówno egzekutorów regulaminu jak i osoby mu podlegające. Piszemy ogólne reguły, szerokie, nieostre, generalne definicje.

 

wiem że znasz się na prawie (tak przynajmniej wnioskuje po twoich wypowiedziach :)

ale powiedz czy obecna sytuacja jest dobra??

 

nie mówię o regulaminie na kilkaset stron ale na jakieś chociaż 10, 20 czy 30 punktów w których zawarte byłoby to co najistotniejsze, bo obecnie regulamin to kilka zdań i tyle...

mi to w sumie bez różnicy, ale może warto zrobić coś takiego by nie było taich akcji jak podczas obecnego konkursu??

kilka punktów by wystarczyło by wyjaśnić sporne kwestie które były na forum niedawno...

Link to comment
Share on other sites

Zawsze warto rozmawiać jak to mawia Jan Pospieszalski :) Oczywiście, że warto napisać regulamin, tylko musi być wola dwóch ston, tj. forumowiczów i moderatorów, tzn. to raczej na forumowiczach IMO powinien bardziej spoczywać ciężar sygnalizowania co chcieliby zmienić, co się nie podobało a co nie sprawdziło/sprawdziło.

 

Najłatwiej byłoby ściągnąć jakiś szkielet z innego forum i na nim pracować. Na DW nie ma jakiegoś regulaminu? Mielibyśmy już jakiś szkielet, który możnaby ubrać w "mięso" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator
Na DW nie ma jakiegoś regulaminu?

 

 

Regulamin na DW to było jedno zdanie jeśli chodzi o najlepszą relacje. Odpowiedź na pytanie czemu u nich starczyło jedno zdanie, a u nas kilkadziesiat punktów zostawiam do dowolnej interpretacji.

 

 

Jeżeli macie konkretne propozycje zmian , śmiało.

Link to comment
Share on other sites

Może kiedyś mieli jedno zdanie, ale teraz regulamin konkursowy na DW ma ich kilka(naście). W tym następujący:

 

One entry per contestant per month only (multiple entries will be deleted)

 

I taki, ucinający wszelkie dyskusje:

 

The judges decision is final and no correspondence can be entered into.
Link to comment
Share on other sites

Regulamin z DW z maja 2009-też nie jest jakiś wyszukany ale po co pisać poemat skoro punkt 10 zamiata wszystko :)

1. Sorry but no pro detailers, moderators or forum sponsors can enter

2. Before & after shots must be from same angle and in the same light

3. Full product/process description required

4. Whilst this is not a photographic competition, it will help if all pictures are sharp, focused and well exposed.

5. One entry per contestant per month only (multiple entries will be deleted).

6. Previous winners must wait 2 months before re entering.

7. All pictures should be added at the same time.

8. Take pictures of all detailed areas (tire/wheels, glass, trim, interior, etc.)

9. Disqualification will result by canvassing for extra votes or voting for yourself twice through double usernames

10. The judges decision is final and no correspondence can be entered into.

 

All entries to be received by the end of each month so that judging can commence the first week of the next month.

Link to comment
Share on other sites

Evo, czyli jednak nie jest to takie trudne ;)

tu jest polska i trzeba dodać jeszcze pare istotnych kwestii, żeby nie było wątpliwości ,

co wazne jeszcze moderatorzy niech się stosują do wszelkich punktów tak jak i użytkownicy ;)

na koncu napisać kto ma ostateczne zdanie w przypadku sporów tak jak na dw i już.

 

i nie potrzeba robić głosowań, po których jakiś użytkownik mógłby czuć się oszukany mimo ze działal w zgodzie z regulaminem (przynajmniej nie było to w regulaminie uregulowane)

czy wycofywać kogoś dopiero jak się mu zwruci uwagę, że działa wbrew regulaminowi...

Link to comment
Share on other sites

dodać jeszcze pare istotnych kwestii

 

Zabawa polega na tym, żeby wiedzieć jakie to kwestie. Moderator napisze regulamin pod siebie jeżeli nie będzie miał żadnych sygnałów, dlatego liczą się konkretne propozycje bo jeżeli jakaś kwestia będzie sporna a żaden z forumowiczów o tym nie wspomniał to: The judges decision is final and no correspondence can be entered into. :evil:

Link to comment
Share on other sites

lukwawa, włąsnie na początku napisałem żeby użytkownicy zaproponowali co by sie mogło znajdować w regulaminie a moderacja na koncu by wybrała to co najwazniejsze i wg nich co powinno sie znajdowac w regulaminie.

np. Pawlik rzucił przed momentem propozycję, można rozważyć cos takiego i umieścić w regulaminie, że głosować mozna mając od 5 postów np.

to tylko sucha teoria...

 

wiadomo, że wymyslimy regulamin, to sie potem znajdzie ktos kto cos zrobi omijając go, ale jesli będzie kilkanaście konkretnych punktów to trudniej bedzie go "ominąć"

Link to comment
Share on other sites

Z własnego dośw. wiem, że najważniejsze są definicje a w przypadku forum określenie, kto może, a kto nie może brać udziału w konkursie. Trzeba napisać definicję osoby, podmiotu, który nie spełnia wymagań konkursowych. Na DW jest zapis:

 

1. Sorry but no pro detailers, moderators or forum sponsors can enter

 

Definicja moderatora jest jasna, sponsora także, problemem jest pro-detailer. Nie możemy ograniczyć definicji profesjonalnego detailera do stwierdzenia, że to ktoś kto prowadzi działalność, bo, jak wiemy, nie musi jej wcale mieć (o co kruszyliśmy na forum kopie), żeby zajmować się czymś profesjonalnie (czyt. zgodnie z prawem).

 

Nikt nie będzie prosił o zaświadczenia, że ktoś ma dzialalność a ktoś nie ma bo to infantylne a każdy kto chociaż raz robił jakiś samochód dla znajomego/kolegi, etc. Wie jak to wygląda ;) tzw. Gentleman agreement

 

Wydaje mi się, że w przypadku forum, profesjonalista to ktoś kto w jakimś okresie czasu (trzeba ustalić) zamieszcza na forum określoną ilość prac (niezależnie od tego czy są one profesjonalne, w sensie wykonania zgodnie ze sztuką, czy też fatalne merytorycznie czy jakościowo). Powyżej danej ilości prac użytkownik kwalifikuje się jako PRO. Wtedy, ograniczenie do wrzucania określonej ilości prac miałoby też wymierny skutek w sensie jakościowym. Zawężenie możliwości wrzucania prac spowodowałoby, ze zamieszczane by były prace na wysokim poziomie, które naprawdę robiłyby wrażenie a nie hurtem wszystko nad czym autor pracował do tej pory.

 

Co zrobić w takim razie z osobami, które pracują w takich firmach (mają wiedzę, sprzęt, umiejętności, know-how), jak ich traktować?. Jak potraktować osoby, które wiedząc, że przekroczyły daną liczbę prac, w jakikolwiek sposób nie spełniają wymagań obchodzą regulamin poprzez wrzucenie relacji z konta kolegi, znajomego, słupa?

 

Tak jak napisałem najważniejsza jest definicja amator-profesjonalista. Jak coś takiego stworzymy to w zasadzie mamy cały regulamin bo reszta zapisów to kosmetyka (niekoniecznie aut). Proszę o propozycje merytoryczne i możliwe do spełnienia na miarę możliwości forum.

 

Ostatnia zawierucha z pracą minetoo i miba wynikła właśnie z tego, że nie dało się ustalić granicy profesjonalista, amator....

Link to comment
Share on other sites

Oooo, dobra propozycja i wtedy możnaby zrobić gradację:

-Open(osoba, która wrzuciła na forum x prac)

-Junior(osoba, która wrzuciła na forum x prac)

-Master(osoba, która wrzuciła na forum x prac)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator
osoba, która wrzuciła na forum x prac

 

Tylko jak to liczyć ? Od początku istnienia forum ? W ten sposób mało kto będzie miał dobić do wyższej grupy, bo limit prac jest jaki jest, i trzeba sie liczyć z tym że osoby aktywne bez problemu wykorzystaja ten limit. A jesli dla danego roku, to limit jest i tak na tyle mały że osoby aktywne bez problemu go wykorzystaja.

Link to comment
Share on other sites

Evo, Znieść limit i liczyć prace w interwałach występowania konkursu...

hmm?

I absolutnie nic nie chcę mącić tak się zastanawiam wspólnie z Wami nad usprawnieniami.

Link to comment
Share on other sites

ja proponuję nie znosić limitu, ale go powiększyć... powiedzmy do 10 - 15 prac. jeśli ktoś jest w stanie zrobić 15 relacji rocznie to wg mnie jest profesjonalistą (bo to oznacza, że zrobił więcej aut- przecież nie z każdego działania przy aucie swoim czy czyimś robimy relację)

czyli mielibyśmy np.

Open do 5 relacji rocznie

Junior 5-10

Master do 10-15 relacji

 

następnym krokiem mogłoby być wybranie przez każdego użytkownika swoich powiedzmy 3 relacji, które jego zdaniem są najlepsze i które będą go reprezentować

i z tej grupy (trójek) odbywałoby się głosowanie, każdy użytkownik miałby 3 głosy ale nie mógłby głosować tymi 3 głosami na jednego usera (mógłby głosować po jednej relacji kazdego z 3 userów)

ten sposób byłby lepszy bo 1, 2, i 3 miejsce nie mogłoby być zajęte przez jedną osobę (tak jak może się to wydarzyć teraz bo minetoo lub CMQ mogą zająć dwa z trzech miejsc na podium )

 

takie same zasady byłyby w każdej z grup OPEN, JUNIOR i MASTER

i tym sposobem mielibyśmy 9 wygranych, wśród których rozdane zostałyby nagrody (jest ich tyle, że bez problemu każdy mógłby coś dostać nawet jeśli byłoby 9- ciu wygranych)

 

oczywiście jeśli konkurs będzie w 2012 roku to liczyłyby się relacje tylko z roku 2012

ja tak to widzę jeśli napisałem niezrozumiale to wszystko wyjaśnię :)

Link to comment
Share on other sites

mało tego w regulaminie widziałbym takie punkty:

 

# praca przedstawiona w relacji musi być wykonana GŁÓWNIE przez użytkownika zamieszczającego relację (oczywiście nie można tego sprawdzic- ale jeśli ktoś to zatai to już trudno, jeśli nie zatai to wylatuje :D )

 

# relacja musi zawierać zdjęcia samochodu przed, w trakcie oraz po pracy, a także zdjęcia użytych produktów. zdjęcia użytych produktów mogą być wykonywane w trakcie pracy bądź może to być jedno zdjęcie obejmujące wszystkie użyte środki (żeby uniknąć jakichś okrutnych kłamstw :mrgreen: ktoś napisze że uzywał zestawu SV a tak naprawde natrze auto olejem a opony pastą do cichobiegów :lol: )

 

# praca zamieszczona w relacji nie może być wykonana w studio autodetailingu, ani w firmie zajmującej się tematem profesjonalnie

Link to comment
Share on other sites

ja proponuję nie znosić limitu, ale go powiększyć... powiedzmy do 10 - 15 prac. jeśli ktoś jest w stanie zrobić 15 relacji rocznie to wg mnie jest profesjonalistą (bo to oznacza, że zrobił więcej aut- przecież nie z każdego działania przy aucie swoim czy czyimś robimy relację)

czyli mielibyśmy np.

Open do 5 relacji rocznie

Junior 5-10

Master do 10-15 relacji

 

następnym krokiem mogłoby być wybranie przez każdego użytkownika swoich powiedzmy 3 relacji, które jego zdaniem są najlepsze i które będą go reprezentować

i z tej grupy (trójek) odbywałoby się głosowanie, każdy użytkownik miałby 3 głosy ale nie mógłby głosować tymi 3 głosami na jednego usera (mógłby głosować po jednej relacji kazdego z 3 userów)

ten sposób byłby lepszy bo 1, 2, i 3 miejsce nie mogłoby być zajęte przez jedną osobę (tak jak może się to wydarzyć teraz bo minetoo lub CMQ mogą zająć dwa z trzech miejsc na podium )

 

takie same zasady byłyby w każdej z grup OPEN, JUNIOR i MASTER

i tym sposobem mielibyśmy 9 wygranych, wśród których rozdane zostałyby nagrody (jest ich tyle, że bez problemu każdy mógłby coś dostać nawet jeśli byłoby 9- ciu wygranych)

 

oczywiście jeśli konkurs będzie w 2012 roku to liczyłyby się relacje tylko z roku 2012

ja tak to widzę jeśli napisałem niezrozumiale to wszystko wyjaśnię :)

 

 

A co z "profesjonalistami" którzy wystawiają 1-4 relację rocznie a poza trzepią na potęgę furki :o:kox:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.