Skocz do zawartości

zarowki led zamiast klasycznych


sq8shq

Rekomendowane odpowiedzi

kuflik, mam wrazenie ze nie ja tu sie pogrążam. Polemika nie dot. tylko CREE. Ew. błędy beda poprawione po weryfikacji danych. Sek w tym ze kolega Poirot bazuje na danych dot. samej diody a nie zna budowy całej żarówki. Sek w tym że kolega Pairot opowiada dyrdymaly na temat handlu, kosztow przesylek, jakosci zakupow na DX, jako zamiennik wspomnianej zarowki Cree daje linki do zupelnie innych zarowek na HP i wiele innych mniejszych lub wiekszych bzdurek.

 

Dobry sprzedawca sformułuje tak opis że zagłębiając się nawet w techniczne szczegóły przedstawi to w taki sposób że zrozumie to całkowity laik, dzięki czemu uniknie dalszych tłumaczeń i ewentualnych pretensji po dostarczeniu produktu do kupującego. Niestety wymaga to wkładu czasu i wiedzy.

 

zgadza sie , w i praktyce nie wykonalne na dłuższa mete. Chyba ze sie robi malo dochodoy biznes dla entuzjastow.

 

Gdybym miał kupić to przykładowe radio to na pewno wybrałbym sprzedającego, który w opisie zawarł by szczegółowe informacje o końcówce mocy i wykazał się wiedzą na jej temat.

 

...i koniecznie u tego, ktory napisze ze przykladowe zdjecie pokazujace koncowke mocy, pojedyncza, jest tylko przykladowe bo radio zawiera XX tych końcówek, tak aby ta osoba o "wyższym wykształceniu i technicznej wiedzy" była pewna że radio ma wiecej niz jedną końcówke. Dobre.

 

lec napisał/a:

Naiwność i krótkowzroczność ogólnie dot. realiów.

 

 

Właśnie przez takie podejście jest tyle dziadostwa na rynku. Taka kolej rzeczy, że istnieją osoby o wyższym wykształceniu i technicznej wiedzy, których wymagania nie są na poziomie przeciętnego człowieka i cieszę się jak ktoś nieobeznany w temacie zainteresuje się i stanie się przez to mądrzejszy.

 

przez jakie podejscie ? cytujesz moj fragment w ktorym wypowiadalem sie na temat Twojej naiwnosci dot, reklamowanego towaru u chinczyka, wysylce za 0,1$ itd itp.

 

Fantastycznie ze edukujesz, dobrze by bylo jakbys tylko nie zapędzał sie do oceniania i wyciagania wniosków o sprzedawcy jaki o produkcie , podczas gdy ani z jednym ani z drugim nic do czynienia zapewne nie miales. Moj dyplom technika elektronika gdzies zakurzony w szufladzie wciaż leży...

 

Jesli gdzies sa dalsze uwagi co do opisow, chetnie je poprawie. Ale bajek o dobrym wujku z DX prosze juz nie opowiadac. Do Cree zapewne wrocimy, musze odrobic w tym temacie zadanie domowe :P

 

ps

teraz wogole spojrzalem na linki ktore podales na DX - przeciez to zupelnie innne produkty - zdaje sie ze zbudowane na HP, w kazdym razie nie CREE. Bez inwertera, ze sztywnym napieciem zasilania 12V.... Ciezko powiedziec co to dokladnie bo z opisu nie wynika, ale to jakos CI nie przeszkadza. Ktos kto juz wytyka bledy i probuje dyskredytowac ceny u mnie moglby zadac sobie wiecej trudu...

 

tutaj jest niemal taka sama żarówka:

http://cgi.ebay.com/1156-Ba15s-CREE-Q5- ... 3365bcc7f6

 

ma tylko inny układ zasilania, nasza ma zakres od 9V do 32V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ale niech mi ktos pokaże przypadek gdzie komus zabrali dowód za ledową zarowke oświetlenia tablicy

 

Oj teraz misiaczki biorą sie i to ostro. U mnie ost w miescie jest jedna miła Pani Misiakowa co czepia sie o wszystko...ost kumplowi zabrała dowód zaaaaa nakładaki na pedała :lol: Wiem oczywiście, że one musza miec homo itd żeby były bezpieczne i nie spadły podczas gwałtownego hamowania, ale jakos my do tej nie jestesmy przyzwyczajeni na taka szczegółowość władzy. Więc prędzej czy póżniej zaczną sie rowniez czepiac w/w led'ów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ariello01, przeciez seryjne auta, quasi sportowe maja takie nakładki :shock:

 

dla mnie to jest juz nadgorliwosc, to tak jakby mi zabrali dowod za trampki z reklejającą sie podeszwą - chyba nie moga, ale moga kazac zmienic obuwie :D

 

[ Dodano: 1 Lipiec 2011, 11:44 ]

Nie wiesz wielu rzeczy. Wystarczy spojrzeć do oficjalnego datashita gdzie zawarte są wszystkie informacje na podstawie których stworzyłem swoja wypowiedz wcześniejszą.

Żeby nie szukać to 1A jest maxymalnym prądem jaki można puścić w diode XR-E wg producenta.

 

Po angielskiemu: "Maximum drive current: up to 1000 mA"

 

po upewnieniu sie dorzuce finalnie... sam nie wiesz również wielu rzeczy jak widac.

 

Dane podane w datasheet sa danymi bezpiecznymi, zaniżonymi. Wystarczy 5 minut w google aby to potwierdzic (ja poczytalem pare zagranicznych for).

 

Chocby tutaj mamy testy Cree puszczonych na 1500mA:

 

Lumileds_Rebel_White_100_lumens.gif

 

 

http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... ost2170040

 

u dostawcy, bedacego jednoczesnie producentem, potwierdzilem ze cree puszczone sa na wyższych parametrach. Zarowka przewidziana jest glownie jako "backup light" wiec problem z przegrzewaniem sie jest marginalizowany. Aczkolwiek u nas w firmie robilem testy i 4 godzinne swiecenie ciagle, nie robilo na zarowce wrazenia. Byla tak gorąca ze nie mozna jej bylo chwycic w palce, ale swiecila i swieci do dzis.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lec, już nie pogrążaj się bardziej. Wyszukujesz informację nieoficjalne żeby nie wyjść na tym głupio. Oficjalnie jest 1A a nieoficjalnie każdy może sobie testować z jakim prądem zechce, jak zepsuje to może mieć pretensje tylko do siebie bo przekracza parametry podawane przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poirot, to nie ja tu sie pogrążam... Twoj posty sa coraz krótsze, zaczyna brakowac argumentow ? Ja nie sprzedaje diody, wiec nie wiem cos tego tak uczepil. Jesli mi przyjdzie ochota to moge ja puscic nawet na 2A i tak długo jak bede dawal i wywiązywal sie z gwarancji - nic Ci do tego. Bierz żarówke do laboratorium, zrób pomiary, rozbierz, udowodnij ze jest inaczej - inaczej zamilcz. Dalem CI wyrazne dowody ze wieksza ilosc lumenow z CREE Q5 jest mozliwa. Jak bede sprzedawal same diody i podawal parametry inne niz producent - bedziesz mial pelne prawo je podważać.

 

reszte rewelacji rozumiem juz przemilczymy ?

nie dasz namiarow na chinczyka wysylajacego za darmo ?

zarowka na PowerLed to to samo co na Cree ?

moge wyslac przesylke do Azji za 0.1$ ?

handel z DX jest dokladnie taki sam jak w PL i nie ma sensu przeplacac ?

 

Nastepnym razem nie wypowiadaj sie tak autorytatywnie i nie spiesz z ocenianiem, bo sie możesz na tym przejechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reszte rewelacji rozumiem juz przemilczymy ?

nie dasz namiarow na chinczyka wysylajacego za darmo ?

zarowka na PowerLed to to samo co na Cree ?

moge wyslac przesylke do Azji za 0.1$ ?

handel z DX jest dokladnie taki sam jak w PL i nie ma sensu przeplacac ?

DX wysyła za darmo. Każde zamówienie.

Powerled może ale nie musi oznaczać to samo co cree.

Nie wyślesz paczki do azji za 0,1$, ale po co masz tam coś wysyłać? Popsuła mi się latarka, napisałem maila tydzień później miałem nową u siebie. 0 problemu.

 

Handel z DX jest spoko, nie widzę sensu przepłacać, mają częst tych samych dostawców co sklepy w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powerled może ale nie musi oznaczać to samo co cree

 

tak, czesto te nazwy używane sa łacznie lub zamiennie, jednake w tej konretnej dyskusji zostaly przedstawione linki do konkretnych produktow, ktore akurat znam.

Inne parametry, inne podzespoly, inna cena...

 

Nie wyślesz paczki do azji za 0,1$, ale po co masz tam coś wysyłać? Popsuła mi się latarka, napisałem maila tydzień później miałem nową u siebie. 0 problemu.

 

napisz teraz ze CI sie znowu zepsula :D albo napisz ze chcesz oddac i odzyskac pieniadze, bo produkt okazal sie gorszej jakosci niz zakladales. Proste prawo konsumenta ktorego ja musze przestrzegać.

 

Handel z DX jest spoko, nie widzę sensu przepłacać, mają częst tych samych dostawców co sklepy w PL.

ja nie twierdze ze nie, ale nie wybielajmy pewnych kwestii. Faktury vat nie dostaniesz, towaru w 24-48h miec nie bedziesz, z gwarancja z reguly sa problemy (nie zweryfikuje Waszych przypadkow, ja mam inne doswiadczenia jak i znam ludzi ktorzy kupuja i maja rozne problemy). Paczka moze trafic na clo, choc przy malych jest to rzadkością. Kupujac musisz wierzyc opisom (a na DX to Andersen czesto moglby sie uczyc), liczyc sie z faktem ze towar moze nie byc dokladnie takim jakim go widzisz na zdjeciu, nie sprawdzisz jego dzialania w praktyce. Co w przypadku zarowek akurat ma duze znaczenie ( bledy bordnetz'a, wyglad zarowki w lampie, jej skutecznosc w praktyce, sprawnosc lustra przy ogniskowej żarówki itp itd)....

 

z reszta.... koń jaki jest każdy widzi :D

 

nie dalej jak wczoraj kolega mi mowil ze zamowil cos droższego na DX i czeka juz 3 tydzien a chinczyk nawet nie odpisuje... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj posty sa coraz krótsze, zaczyna brakowac argumentow ?

 

Coraz krótsze bo szkoda gadać widząc to co piszesz, dalszych informacji popartych specyfikacją techniczną nie będę przytaczać bo zrobię jeszcze cały opis produktu zamiast ciebie. Ja wiem na pewno że nie kupiłbym nic u ciebie, osoby znające się w tej materii także nic by nie kupiły a użytkownicy forum mogą zacząć od czytania na temat opisów produktów. Mam nadzieje, że wyciągną takie same wnioski jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poirot, wiesz co , zabawny jestes.... pewnie - nie kupuj ale swoje oceny zachowaj dla siebie albo ponoś ich konsekwencje. Kupuj na DX zarówki do migacza ktore za szybko migaja. To jest ta Twoja fachowosc ? umiejetnosc docenienia (w przeciwienstwie) profesjonalnych opisow DX ? brak wiedzy na temat posiadanego bimetalu w przerywaczu.... ? czy to wogole cos poza tą specyfikacja CREE wiesz ???

Nie jestes w stanie zrobic opisu produktu. Bo skad moglbys wiedziec jaki driver zastosowano, jak rozwiazany jest uklad stabilizacji napiecia, jaki uklad soczewek (jakie straty) , jaka jest grubosc radiatora/obudowy żarówki itp itd. Nic nie wiesz, a zachowujesz sie jakbys to produkowal.... dzizas, cytujac Twoja piosenke - przestan sie "pogrążać"

 

 

ps

tak tak, ja wiem.... CREE to maks 1A i tego sie kurczowo trzymaj... - napisalem sobie juz to złotymi zgloskami na scianie. I pamietaj -w miescie maks 50 na godzine - wiecej ni hu hu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEROWNIK zasilanie 8-40V

 

Proszę bardzo dla zainteresowanych, jak wygląda sterownik z takiej żarówki. Uniwersalne źródło zasilania stosowane w większości chińskich żarówek diodowych, rozmieszczenie elementów oczywiście może być różne ale zasada działania ciągle ta sama. Prosta budowa, sterowanie PWM. Do żarówki samochodowej wystarczy w zastosowaniu domowym często częstotliwość PWMa jest za niska i denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a jest inny :) wiem, bo poswięcilem żarówke i ja otworzylem.... wlasny wyrob producenta.

 

zgadujemy dalej ? nie widze sensu...

 

nie jestes w stanie, byc moze nawet bys stworzyl PODOBNĄ konfigurację ,ale nigdy niue jestes w stanie z calą pewnoscia stwierdzic co tam jest i na jakich parametrach puszczone. Dlatego tez wczesniej nie powinienes tak autorytatywnie i pewnie wypowiadac sie na temat produktu ktorego w reku nie miales. Aby jeszcze dodatkowo skompliwowac sytuacje, to podkresle ze zarowka kupiona na DX *wygladajaca* tak samo moze w byc w srodku zupelnie inna. Od wspolnego dostawcy bedzie pochodzic tylko obudowa (shell) i soczewka (lens), caly srodek jest zalezny od producenta i jakosci produktu jaki chce ktos u niego zamowic.

 

ps

żółta faktycznie nie jest na Q5, ale tez musialem otworzyc aby sie o tym przekonac.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy niue jestes w stanie z calą pewnoscia stwierdzic co tam jest i na jakich parametrach puszczone

 

Jeśli w opisie produktu jest mowa o zastosowaniu diod CREE XR-E Q5 to dużo do stwierdzenia nie jest.

 

Skoro otworzyłeś to pokaż jaki tam jest sterownik, zobaczymy czy to coś własnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yukon, błędne co , bo chyba połknęło wyraz.

 

Jesli chodzi o mnie (jako Sprzedawce), to pierwszy podkule ogon i nie rozdmuchiwalbym epizodu z Cree tylko siedzial cicho. Wszystko co idzie z Chin trzeba mocno weryfikowac.

A najwieksza szkode dla handlu sieciowego tworzą opisy na alledrogo :)

 

Poirot nie mam teraz dostepu do aparatu, ale w sumie znalazlem dokladna specyfikacje wiec nie jest potrzebna, schemat, elementy tez sie zgadzaja - wyglada tylko na to ze sobie sami robią:

 

http://crpowtech.com/UploadFiles/PT4115-2066.pdf

 

taka przynajmiej jest w tych pomarańczowych - bo tą rozbebeszylem

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaję, że autor tematu pytał o możliwość użycia led-ów zamiast zwykłych żarówek, a nie o to czy ktoś ma dobre opisy, czy nie.

 

Nie znam się na tych wszystkich parametrach, ale ze swojego doświadczenia powiem, że najpewniejsze są ledy z can bus, przynajmniej w nowszych samochodach tylko takie mają rację bytu.

Swoje ledy zamawiałem w sklepie www.natea.pl i jak już pisałem wcześniej nie znam się na tych wszystkich parametrach, ale działają i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jodan, jesli juz poruszyles ten temat to....

 

led canbus to tak naprawde chwyt marketingowy - to nie canbus sprawdza żarówke a Bordnetz (VAG itp). I wcale nie sa najpewniejsze, bo lepiej zastosowac porzadna żarówke led , zwykla czyli nie canbus, a do tego dolozyc tzw filterek can - czyli modul oszukujacy ecu samochodu jest odseparowany od zarowki - rezystory na zarowce generujace dodatkowe obciazenie strasznie sie grzeja - w zarowce pozbawionej odpowiedniego chlodzenia (pasywne - radiator, lub aktywne - wentylator) predzie czy pozniej ulegna uszkodzeniu - sam led nie padnie - ale przegrzaniu ulegaja najczesciej sciezki ktore potrafia sie nawet odkleic od PCB. Lepiej wiec odseparowac element "grzewczy" od samej zarowki - w ten sposob mamy:

 

a) dostep do masy tanich żarówek ktore mozemy zmieniac i bawic sie nimi za duzo mniejsze pieniadze i ktore nam dłużej posłuzą

b) jednorazowo wydane pieniadze na filterek, ktory ma budowe modułową i w autach takicj jak np Audi mozna generowac sobie dowolne obciazenie dla ecu, aby ten w koncu dal sie oszukac.

 

 

Chyba ze nie ma jak zamontowac filtra , nie chcemy ingerowac itp itd - wtedy bawimy sie w tzw ledy canbus.

 

 

pozdr

 

 

ps

sorry za literowki, spieszylem sie a klawiatura mi cos szwankuje w lapku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem na szybko pdfa układu PT4115. Jest to sterownik step down czyli obniżający napięcie. Schemat podłączenia układu PT4115 ze strony 2 pokrywa się idealnie ze sterownikiem oferowanym na DXie czyli nie jest to autorskie rozwiązanie producenta, tylko zaprojektowanie układu zgodnie z tym co przewidział producent układu PT4115. Nie moje zdjęcie, ale ktoś uwiecznił na jakim układzie jest zbudowany sterownik z DXa i jest to właśnie taki sam PT4115 jaki jest zastosowany w sterowniku żarówki diodowej do samochodu, elementy ze schematu pokrywają się z elementami sterownika z DXa.

 

 

KLIK ZDJĘCIE STEROWNIKA Z DX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie dajcie już spokój... tego się nawet nie chce już czytać (pomijam jaki OT jest zrobiony w temacie)...

 

ja mam w tablicy włożone BIAŁE ledy (z motohid.pl - z radiatorem). Świeci ładnie po całej tablicy, jestem zadowolony i mogę polecić. Oby tylko za szybko się nie przepaliły ;)

 

fotka poglądowa:

20101211153645568.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ilość diod zabezpieczających się zgadza. 4 na wejściu zasilania tworzące mostek Graetza i piąta dioda Schottkiego jako zabezpieczenie przed złym podłączeniem diody LED, na schemacie sterownika PT4115 też jest 5 diod. Pojemność kondensatora ma wyeliminować jedynie tętnienia prądu zasilania więc równie dobrze mógłby tam być kondensator o pojemności 1F tylko po co komu żarówka świecąca przez dłuższy czas po wyłączeniu zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadza, mowie ze podobny u mnie jest mostek MB6S.... czasami "prawie" robi wielką różnice.

 

moderator proszony o pozamiatanie w watku :D faktycznie zrobilismy solidny OT....

 

jagmar: miło słyszec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadza, mowie ze podobny u mnie jest mostek MB6S.... czasami "prawie" robi wielką różnice.

 

Dla niektórych wielka różnica ale dla innych działanie mostka prostowniczego jest jednoznaczne. Efekt jest taki sam jak 4 diody Schottkyego w sterowniku z DXa, różnica w typie obudowy a jak wiadomo większość układów elektronicznych jest dostępna w kilku rodzajach obudowy a co za tym idzie również rozmiaru.

 

Diody SS14 w sterowniku DXowym to układy na napięcie do 40V i max prąd ciągły 1A.

MB6S max napięcie 200V i prąd ciągły tylko 0,5A albo 0,8A w zależności od podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.