Skocz do zawartości

Nietypowy problem - skórzane siodło do zabytkowego roweru.


Gówniash

Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem się za odnowę/restaurację/remont roweru mojego dziadka. Rower kupiony w 1945 jako używany, tak więc ma już swoje lata. Na razie jestem na etapie kupowania części, choć w zasadzie wszystko już mam, pozostały jedynie rzeczy dostępne bez problemu w sklepie.

Tyle tytułem wstępu.

 

A teraz do rzeczy. Zakupiłem oryginalne siodło, jakie występowało w tym modelu (zdjęcia). Siodło oczywiście skórzane. Pytanie co można zrobić ze skórą, żeby wyglądała lepiej - co proponujecie ?

Moim zdaniem trzeba czegoś więcej niż czyszczenie i zabezpieczenie. Raczej powinienem rozszlifować pęknięcia i zabarwić całą na nowo. Czy dobrze kombinuję ?

59442a76538ce_siodo2.jpg.bd154f975c9912eb9d751b20a50d9cdf.jpg

59442a765fa34_siodo1.jpg.e8c2c5a87eeada398767ac9d5dc2d26b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor

Witam!

 

Bardzo przyjemnie się pracuje z siodłami rowerowymi. :)

 

Przede wszystkim musisz tą skórę natłuścić ponownie i zmiękczyć, aby odzyskała swoją elastyczność. Masz ułatwione zadanie, bo skóra od spodu jest otwarta i będzie dosłownie "piła" środek.

 

Ciężko Ci będzie poznać to siodło po natłuszczeniu. Odzyska elastyczność i co najważniejsze kolor. Jednak z ilością środka nie wolno przesadzić, bo w założeniu skóra na siodle nie może być zbyt miękka.

 

Po pierwszym etapie najtrudniejsza decyzja. Farbować czy nie?

Patyny na tej skórze nie będziesz w stanie odtworzyć. Mamy specjalne farby Antyk Finish, które dają ten charakterystyczny zabytkowy brąz jednak jednym z elementów piękna wyrobów skórzanych jest sposób w jaki się starzeją.

 

Przy użyciu farby zniszczysz patynę, a siodło nie będzie wyglądało jak nowe z uwagi na inne metody garbowania i farbowania.

Repatynowanie natomiast do najprostszych nie należy.

 

Ja bym zaczął od natłuszczenia i dopiero wtedy zdecydował co dalej.

 

Może warto zachować te siodło w oryginalnym stanie jeśli chodzi o farbę, a na co dzień używać jakiegoś brooksa:

 

BROOKS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę od siebie dodać, że ostatnio wyczyściłem i odżywiłem stare skórzane buty zestawem gliptone i efekt był bardzo ładny: skóra się oczyściła ze starego brudu, a odżywka odświeżyła kolor i nadała świeżości, jednocześnie nie nabłyszczając-widać że są stare, ale w super stanie, tak stylowo, bez tandety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gówniash, Stare siodło stara metoda....Potrzebny spory garnek taki aby siodło się zmieściło kuchenka i łój...

łój ogrzany do postaci płynnej doprowadzamy do temperatury na pograniczu zamglenia i zestawiamy z kuchenki...następnie zanurzamy w nim siodło i pilnujemy by nie zastygł. następnie podgrzewamy znów ale nie dopuszczamy do wrzenia.Utrzymuj temp na poziomie ok 60 stopni i duś tak siodło ok godziny.

Nie śmiaćsię :) wierzcie gościowi którego rowery to całe życie i zabytki też ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.