Skocz do zawartości

Kwas na szyby - alternatywa past czyszczących a ryzyko


zulek85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Lubię mieć czyste szyby, a zwłaszcza przed nią, w ten sposób żeby wycieraczki nie zostawiały żadnych smug, żeby nie było żadnych hydrofobów, żadnego kamienia itd.

Używam do tego pas czyszczących do szyb jak np. ADBL Glass Polish McGuiare, Soft99 Compound Z, Prostaff Kiiro-Bin.

Czyszczę ręcznie, co zajmuje czas, a w dodatku muszę to dobrze spłukiwać, mieć płynem do szyby itp żeby wszystko dobrze zeszło.

Widziałem dzisiaj na filmie, że wystarczy rozprowadzić kwas na szybie, po co najwyżej minucie spłukać zasadą, a następnie spłukać wodą i gotowe. Dla mnie byłoby to wybawienie.

Słyszałem jednak, że kwas jest dosyć niebezpieczny, w sensie że naprawdę trzeba umieć się nim posługiwać, bo można zostawić jakieś białe ślady na szybie, działa też chyba źle na uszczelki i plastiki.

CCzy czy jest tak, że nawet jeżeli dotknie uszczelek i plastików, ale zostanie szybko nałożony szybko przepłukanie zasadą i szybko spłukanie wodą to nie ma żadnego ryzyka? Oczywiście w odpowiedniej temperaturze, czyli nie wtedy kiedy jest gorąco.

Na filmie facet używał jakiegoś Tenzi do felg.

Powiedzcie jak to jest z tym kwasem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eryczek przeciez wspomniał o tym, że chodzi o tenzi alux a nie o czysty kwas. Aqua jest chemicznie pewnie bardzo zbliżona do aluxa. Nie ważne co wybierze, należy tylko dobrać odpowiednie stężenie. 

 

@zulek85 no i zapomnij że to będzie idealnie działać bezdotykowo - praca mechaniczna rękawica dopiero przyniesie rezultat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca rękawicą i spłukanie to i tak luksus, przy procedurze jak u mnie: kostka do szyb z filcem, albo pad zielony Honey 75mm, szorowanie, ścieranie pasty na sucho, pyn do szyb, IPA i polerka.
A tutaj pryśnięcie, rękawica spłukanie i jest ok.
Czy tensi Alux też musałbym rozcieńczać?

 To na tym filmie jest mowa o tym Tenzi.
Czy muszę nawet przy tym Tenzi uważać na gumy i plastiki, czy nałożenie, rękawica spłukanie i nic nie będize?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zulek85 hmm zaskoczę Ciebie i wiele innych osób. W sumie kwas bezpieczniejszy niż mocna zasada 😁 dowiedziałem się niestety jak poleciała mi ciecz do oka mocnej zasady z pH 13. Sam Lekarz powiedział że po kwasie oko do wypłukania krople i do pracy po zasadzie niestety 10 dni zwolnienia. 

kwas działa tu i teraz a zasada jest penetrująca. 
 

jeśli masz spoty na szybie czy lakierze możesz śmiało kwasem ściągać. Oczywiście są niektóre elementy które są podatne jak np listwy chromowane w mercedesach ale i na środki zasadowe również reagują źle. 
mną elementy lakierowane bym się nie obawiał oczywiście należy dobrze wypłukać a jeśli dodatkowo to neutralizujesz to spokojnie. Najważniejsze by za długo nie leżało czyli tak by nie przyschło. 
 

sam Korzystam z kwasu od clinexa. Tam

producent dalsza 1;2-4 lub w mocnych zabrudzenia 1:1 lub koncentrat. Przy 1:3 nie gryzie po nosie więc fajnie się pracuje. Czystym tym kwasem zdejmuje NW takie jak od powłoka od aqua na szybę. 
oczywiście bezdotykowo średnio idzie. Warto pomizic fibra 

 

i pamietaj ze jak masz NW typu soft itp to możesz szybko zdjąć ja kwasikiem 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nałożonej NW.

Po prostu: jeździsz, najdzie brud, kamień, myjesz no rinse to coś nakręci na szybę, używasz ADBL Hybrid Glass na boki to też coś pryśnie no i smugi przy deszczu na szybie po wycieraczkach, takie co znikają po chwili.

Taki temat. Szukam właśnie szybszej i efektywnej metody. Pomizianie fibrą to żadna robota przy pastach i chyba większą pewność 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zulek85 napisał(a):

Nie mam nałożonej NW.

Po prostu: jeździsz, najdzie brud, kamień, myjesz no rinse to coś nakręci na szybę, używasz ADBL Hybrid Glass na boki to też coś pryśnie no i smugi przy deszczu na szybie po wycieraczkach, takie co znikają po chwili.

Taki temat. Szukam właśnie szybszej i efektywnej metody. Pomizianie fibrą to żadna robota przy pastach i chyba większą pewność 🙂

Zmień płyn. Te z dodatkiem NW jak adbl hybrid glass trzeba dobrze dotrzeć. Jak masz szybko powracający problem to źle wypracowany płyn i nie dotarty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, natomiast ja najbardziej lubię czystą przednią szybę, kiedy wycieraczka nie zostawia żadnych śladów.

NW z natury zostawia lekkie smugi, bo ma się nie wycierać szyb wycieraczkami bez konieczności.

Tutaj propozycja 1:30, czy taki patent ogólnie na całą przednią szybę zadziała? Na ogólnie wszelakie zabrudzenia?

 

Tak mnie teraz naszło.

Water spot remover.

Kwasowy ale bezpieczny dla lakieru, chromów platików itp.

Co wy na to, do konkretnego czyszczenia szyby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.