Skocz do zawartości

Skrzypiąca tapicerka materiałowa po praniu


lopeeez

Rekomendowane odpowiedzi

Miło mi zawitać na forum. Posiadam pewien problem, którego nie mogę rozwiązać, liczę, że tutaj znajdę odpowiedź.

W swoim samochodzie Kia proceed (2014 r.) mam materiałową tapicerkę. Pół roku temu, miałem robione gruntowne czyszczenie samochodu, w tym pranie tapicerki. Nie wiem jakim środkiem. Wnętrze było jak nowe, jednak tapicerka skrzypiała jak się na niej siedziało. Skrzypi najbardziej miejsce , gdzie bok fotela obciera pod wpływem ciężaru (głównie na zakrętach) o plastikową osłonę boku fotela. Zdjęcie załączam. Skrzypi również obcieranie fotela o tunel środkowy jednak nie jest to aż tak dotkliwe. Skrzypienie jest intensywne, każdy zakręt, każdy dół. To samo dzieje się po stronie pasażera. Co ciekawe na tylnej kanapie też słyszę skrzypienie bo boki kanapy mają kontakt z takimi wystającymi kawałkami plastiku. Zupełnie jakby materiał kanapy stał się podatny na skrzypienie albo sam plastik.

Wydaje mi się także, że cała tapicerka stała się jakby sztywniejsza i bardziej podatna na skrzypienie, tj. nawet jak się opieram to słychać dźwięk jakby siadał na skórzanym fotelu. Jednak tutaj to może już zacząłem na to zwracać uwagę.

Posmarowanie wodą plastikowego kantu, o który obciera tapicerka, niweluje problem na chwilę (kilka minut). Potem jak wyschnie jest to samo. Na dłużej pomaga przetarcie plastikowego boku ściereczką z jakimś środkiem do czyszczenia wnętrza a'la plak. Oczywiście mowa o przesmarowaniu tego kanta, który styka się z materiałem. Jednak po jakimś czasie (1-2h) problem zaczyna powoli znowu wracać i skrzypieć coraz głośniej. Próbowałem też czyścić ten plastik oraz tapicerkę Sonax do czyszczenia wnętrza, ale póki jest mokre to nie skrzypi, potem jak wyschnie, to jest to samo. Więc wydaje się jakby brakowało "smaru". Jednak nie chcę niczego potłuścić.  

Jaka może być tego przyczyna? Co można z tym zrobić?

 

fotel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master

Niestety nie mam dużego rozeznania w tym temacie, ale logika podpowiada, że problemem jest środek, którym przeprowadzono czyszczenie tapicerki. Wg. mnie, środek ten nie został dobrze wypłukany i wciąż siedzi na włóknach tapicerki. Osobiście proponował bym przeprowadzenie ponownego delikatnego czyszczenia z dobrym wypłukaniem materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki. W takim razie czekam na cieplejszy dzień żeby wypłukać. Czy to wystarczy mokra ścierką z mikrofibry czy trzeb dotrzeć głębiej odkurzaczem piorącym?

Edit: jak teraz się przyjrzałem to mam wrażenie, że  ogólnie skrzypi gąbka o stelaż, wyraźnie czuć to na tych bokach fotela, które trzymają w zakrętach. Jak się siedzi to tam skrzypi, i jak ręką ruszam to też. To możliwe, że środek do czyszczenia przesiąknął do gąbki i skrzypi ona obcierając o stelaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.