Skocz do zawartości

Początki detailingu


arlid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie znam się w ogóle na temacie detailingu, lecz chciałbym pojąć przynajmniej co nieco z tego tematu. Przygotowałem sobie listę produktów , które wydaje mi się, że powinienem posiadać wraz z jakąś małą listą pytań. Starałem się znaleźć na nie odpowiedzi nie tylko na forum i w niektórych przypadkach do pytań dołączam jakieś swoje sugestie. Jeżeli ktoś pomógłby rozwiać ewentualne wątpliwości, coś doradzić itd. to będę wdzięczny za pomoc.

W przypadku niektórych produktów załączam linki, starałem się używać odnośników do strony głównej, lub pierwszych "poważniejszych" z Google 🙂

Lista produktów:

ADBL SOFT INTERIOR PAD

Nie wiem czy dobrze myślę, ale może się przydać do nakładania jakieś pasty, kremu czy czegoś podobnego 🙂

ADBL TOCKLER APLIKATOR MIKROFIBROWY MIKROFIBRA

Pomyślałem, że nada się do "smarowania" wnętrza, bo to chyba ma taką jakby kieszonkę n włożenie fragmentu palców.

ADBL SHAKER HDPE 500ML / WORK STUFF BOTTLE 750ML

Przydałaby się jakaś butelka do rozrabiania tych specyfików (o ile są koncentratami). Pytanie, która jest "lepsza". ? Zauważyłem, że Work Stuff posiada miarkę , a ADBL chyba nie. Ewentualnie myślałem o kpieniu kubeczka z podziałką, bo to też raczej jakiś marginalny koszt. Pozostaje też pytanie o jak dobrze nazwę atomizer - ten "psikacz" - czasem jak coś kupię to niby ustawiam na mgiełkę, a to się leje jak strumień, albo w ogóle kapie i cieknie. Jak się domyślam jest to wina tego spryskiwacza, bo raczej nie produktu.

ADBL ROUND DETAILING BRUSH (17MM / 25MM /31MM)

Po opiniach wydaje mi się, że jest to dobry stosunek cena/jakość. Nie wiem, który będzie odpowiedni to pomyślałem o zakupie całego zestawu 3 szt. Teraz pytania, czy mogę tym myć felgi? Nie chodzi mi o sam materiał, lecz bardziej o chemię, aby nie "zjadło" to pędzla, bo jak się domyślam jest on z jakiegoś tworzywa sztucznego, które może wejść w reakcję z bardziej żrącymi środkami?

Teraz druga ciekawostka - konia z rzędem tej osobie, która powie mi, gdzie ja kupię cały zestaw w 1 sklepie : Może wyda się to dziwne, ale sprawdziłem już większość sklepów znalezionych w wyszukiwarce, większość ofert na allegro (szukałem jednego sklepu z całym zestawem), ba nawet zamówiłem po znalezieniu takiego zestawu te pędzle i parę innych rzeczy, ale przyszła 1/4 paczki, bo reszty nie było na stanie (pominę fakt wystawiania tego na aukcji i braku kontaktu). ADBL to chyba polska firma jak czytałem, więc to jest u na produkowane, czy to import na zasadzie: chemię produkujemy u nas, ale akcesoria jak pędzle, szmatki, butelki itp. importujemy z chin, czy innego kraju i stąd takie ceregiel z dostępnością?

ADBL INTERIOR DETAILING BRUSH

To bardziej na zasadzie działania jak pędzel, ale mam kilka "wąskich" szczelin, gdzie szczotka wydaje mi się, że lepiej się sprawdzi.

Czym czyścicie kratki nawiewu, znalazłem to: https://allegro.pl/oferta/pedzel-z-mikrofibra-do-czyszczenia-kratek-w-aucie-8122099649 Bardziej mam na myśli to, co można wsadzić tam cienkiego 🙂

ADBL BONNET 500ML

Mam trochę "śladów" od rąk na jasnej podsufitce, słupkach więc pomyślałem o tym. Słyszałem opinię, że to rozcieńczone APC, ale podobno fajnie czyści, a nie chce lać na masę wody i trzeć, aby raz nie zepsuć materiału, a dwa nie odkleić tego od dachu 🙂

ADBL SYNTHETIC SPRAY WAX

Poszukiwałem czegoś, co mogę, przynajmniej na początku przygody w miarę "szybko nałożyć na lakier i pozwoli mi to chociaż trochę wydobyć głębię koloru oraz zapewni jakąś warstwę hydrofobową. Polecono mi ten produkt, że podobno spryskuję, wycieram, poleruje i to działa. Efekt nie jest długi i jestem świadomy, że nie ma środków, którymi pracujemy 10 min, a mamy efekt na 10 miesięcy, ale od czegoś przygodę zacząć trzeba."

ADBL MATT MAX DRESSING

Poszukuję czegoś do nie wiem właściwie jak to nazwać - odświeżenia / przetarcia deski, plastików wewnątrz co zapewni im jakąś ochronę od promieni, nagrzania, trochę może nawilży te plastiki. Zależy mi, żeby to się nie błyszczało bardzo, nie przepadam za takim błyszczeniem. Polecono mi właśnie ten produkt.

Teraz generalnie czas na kilka pytań. Jak zapewne zauważyliście dużo rzeczy oparłem o produkty ADBL. Wynika to z faktu, że przeczytałem pochlebne opinie na ich temat, a dwa, e to polska firma (mam nadzieję, ze w pełni, a nie importer) i takowa chciałbym wesprzeć.

Czym jest quick detlaier? Tak łopatologicznie jak można, bo ja zrozumiałem tyle, że to taki jakby "szybki" środek na odświeżenie lakieru?

Jak jest z wydajnością tych produktów, czasem różnica cenowa między powiedzmy 0.5L, a 1L jest niewielka, więc może warto dopłacić?

TUGA ALU TEUFEL

Szukam czegoś do felg, ale kilka wymagań powstało z uwagi na to czego do tej pory używałem (proszę się nie śmiać 😉 Fajnie jakby to nie spływało jak woda, więc tu niby jest to żel - więc powinien się bardziej trzymać felgi. Druga rzecz to jego kwasowość - przeczytałem, ze jest to neutralne pH, czyli powinno być bezpiecznie (pytam, bo wiem, ze można chyba tez kupić kwas do felg, ale to można narobić biedy jak się nie umie używać). Teraz powstaje pytanie, skoro jest to neutralne pH i jest to bezpieczne dla felgi, to jak to działa na lakier, tarcze, klocki? Wydaje mi się, że także powinno być bezpieczne i mi go nie "pożreć". Dobrze myślę?

Po trzecie kolorować nie musi, ale ma czyścić w miarę sensownie, pachnieć tez nie musi kwiatkami.

Skoro już przy samym myciu i czyszczeniu felg jesteśmy to trzeba je czymś potrzeć czasem i znalazłem to: http://www.waxpro.pl/szczotki-i-pedzelki/112-smokey-wheel-brush.html

Z racji, ze felgi mam skręcane i pomiędzy obiema częściami są "szpary" i generalnie felgi maja zakamarki to czasem są po prostu tam niedoczyszczone i zbiera się ten cały brud. Pytanie jest takie, czy taką szczotkę można jakoś wyginać? Bo fajnie, że "pozwala dotrzeć 25cm w głąb felgi", ale co mi z tego jak ja nie potrzebuję w głąb w kierunku tarczy, ale właśnie coś "wepchać" pomiędzy te zakamarki, szpary i jakby to "plastyczne" to byłoby ekstra. Chyba, ze jakiś inny produkt, nie ukrywam, ze patrzyłem tutaj również na cenę, bo znalazłem nawet szczotkę za ponad 170 zł, ale to chyba jeszcze nie ten czas.

To teraz zajmijmy się szmatkami. Wyczytałem, żeby zwracać uwagę w mikrosferach na:

a) gęstość - im większa, tym bardziej chłonna ścierka (wnioskuję, ze wtedy jest "więcej" materiału zużyte na produkcję)

b) obszycie - najlepiej brak (cięte laserowo) lub satynowe

c) struktura - waflowe ssą do szyb?

Oto co znalazłem myśląc o osuszeniu auta po umyciu:

http://www.waxpro.pl/mikrofibry/93-perfect-fluffy-dryer-black-series-600gsm-100x60cm.html

Duży i wg gramatury chłonny ręcznik, ale teraz pytanie, bo znalazłem to: http://www.waxpro.pl/mikrofibry/109-barney-900gsm-40x40cm.html - ma gramaturę 900gsm, więc w teorii powinno być bardziej chłonne, więc dlaczego jako ręcznik do osuszani nie ma on takiej gramatury? Chyba, że 900 nada się do wycierania jakiegoś wosku/pasty.

Odszukałem jeszcze ADBL PUFFY TOWEL, który ma 840GSM. raczej nie patrzę tutaj na wielkość, bo mogę przelecieć i wytrzeć przecierając do sucha całe aut i mniejszym ręcznikiem - przynajmniej tak mi się wydaje.

Apropo osuszania auta. Mam czarny lakier i często po umyciu i spłukaniu mam jakby straszne zacieki na lakierze, jakby ta woda spływała i ktoś ja taką "suchą" przykleił do lakieru. Nie zawsze tak jest ale wtedy auto co prawda jest umyte, ale całe w plamach jakby kurz się do niego poprzyklejał. Jak wnioskuje auto należy wytrzeć dobrze do sucha, bo stąd wynika problem (obstawiałem twardość wody, ale podobno jest demineralizowana)?

ADBL GOOFER TOWEL

Coś do szyb. Ten wafel na prawdę się sprawdza, czy to taki marketing,że to lepiej czyści? Znalazłem jeszcze tutaj waxPRO: http://www.waxpro.pl/mikrofibry/67-diamond-glass-black-series-40x40cm.html

Co do samego czyszczenia szyb to przydałby się jakiś płyn w sensownej cenie, co dalby radę z palcowaniem i nie wiem jak to nazwać, taki "śladem" po wycieraczce na środku szyby. Co najciekawsze zrobiło się to tylko u gór, jakby od zbierania wody, a zwykły płyn do szyb nie chciał tego zmyć. Znalazłem ADBL GLASS PRO i ADBL GLASS CLEANER, niestety nie mam pojęcia czym to się rożni. A co myślicie o produktach TENZI jak np. TENZI TOP GLASS. W firmie Panie u nas używają ogólnie jako środki czystości jak pytałem to bardzo sobie chwalą.

Dodatkowo z 2-3 takie ściereczki: http://www.waxpro.pl/szukaj?s=premium

Pasta do chromu / aluminium

Chciałbym jakąś pastę do chromu, aluminium. Do tej pory używałem: https://www.sonax.pl/Wyszukiwarka-produktow/(node)/12893/SONAX-Pasta-do-chromu-i-aluminium Polecono mi Autosol Metal Polish.

Czy macie jakiś pomysł, sposób na usunięcie zarysowań z pomalowanego na niby chrom plastiku?

To chyba koniec wywodu na temat listy zakupowej, ale dostałem tez od znajomego (sprzedał autko, a to mu zostało, więc żeby nie wyrzucać oddał to dla mnie):

K2 QUANTUM

Chwalił, ze po wypolerowaniu lamp sobie na nie położył i rzekomo wyszło ok)

K2 ARTUS

Podobno można tym myć plastiki i w jakiś rozcieńczeniu powierzchnie materiałowe. Pomyślałem, ze może do wnętrza lub tapicerki w bagażniku, czy czegoś takiego? Ewentualnie zostanie do odkurzacza piorącego (jeśli się nada)

K2-AURON

Tu widziałem efekt po czyszczeniu i nie wiem, czy to kwestia środka, czy tego, że ktoś to w ogóle czyścił, ale wyglądało fajnie (zwłaszcza efekt 50/50). Powiem szczerze, że zaskoczyło mnie to trochę.

Co w ogóle sądzicie o produktach K2? Wiem, ze to typowo marketowe pozycje, ale dosyć popularne, więc może warto to jakoś wykorzystać.

Mam nadzieję, e nie było zbyt długo i nikt nie zasnął 😉 Dziki za dotrwanie do końca i wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Moderator
W dniu 7.08.2019 o 09:14, arlid napisał:

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie znam się w ogóle na temacie detailingu, lecz chciałbym pojąć przynajmniej co nieco z tego tematu.

Na start polecam te 3 działy:

https://kosmetykaaut.pl/forum/6-poka%C5%BC-sw%C3%B3j-blask/

https://kosmetykaaut.pl/forum/246-poka%C5%BC-sw%C3%B3j-blask-najlepsze-projekty/

https://kosmetykaaut.pl/forum/240-wash-wax/

Zobaczysz krok po korku z opisami i zdjęciami jak dbamy i pielegnujemy auta. Jakich kosmtyków i w jakich kolejnościach uzywamy.

Cała esencja detailingu jest w tych tematach :)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.