Skocz do zawartości

K2 Masner - źle wyskalowana regulacja obrotów


Arturrro

Rekomendowane odpowiedzi

Od samego początku nurtowało mnie pytanie, czy obroty na których pracuję pokrywają się z danymi na tabliczce znamionowej. Szukałem sposobu na pomiar i znalazłem na Elektrodzie - prosty i moim zdaniem skuteczny. Wystarczy na osi polerki osadzić pręt (gwóźdź, patyczek itp.) i na jego torze pracy umieścić elastyczną przeszkodę - karton, płytę CD itp. Teraz wystarczy nagrać dźwięk terkotania przy kolejnych pozycjach pokrętła i tak zarejestrowany plik dźwiękowy wrzucić do jakiegoś edytora dźwięku wyświetlającego obwiednię, np. CoolEdit. Zaznaczając precyzyjnie jedno-, dwu- lub trzy-sekundową próbkę zliczamy "piknięcia" z obwiedni dźwięku. Ilość "piknięć" przeliczona na minutę da nam prędkość obrotową polerki.

W moim przypadku wygląda to tak (pozycja/obr. deklarowane/obr. rzeczywiste):

1/600/400

2/900/1100

3/1500/1980

W pozycjach pośrednich rzeczywiste obroty wynoszą:

2,5/1570

3,5/2450

Powyżej tej prędkości pomiar staje się zbyt trudny, by uznać za precyzyjny - po prostu dźwięk zlewa się w jednostajny hałas. Jak widać, różnica jest spora - zwłaszcza w najbardziej interesującym nas zakresie obrotów 900-1500. Sprawdźcie, czy też tak macie u siebie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.