Skocz do zawartości

Projekt studia detailingowego - koncept


zonqu1681

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :),

jestem właśnie na etapie remontu mojego budynku gospodarczego pod studio detailingowe. Wymiary budynku to 8,80 m (dł) x 5,70 m (szer.) x 3,35 m (wys.).

Prosiłbym Was o poradę w jakich miejscach zamontować jakie gniazdka, czy doprowadzić od razu sprężone powietrze w różne miejsce, co jakie odstępy i gdzie umieścić lampy ledowe oraz o poradę w innych innowacjach bo jak wiadomo "wszystko wychodzi w praniu", a ja nie chcę już potem kuć posadzki :/. Chciałem też się zapytać o kratkę ściekową... zrobić ją pod całym stanowiskiem na auto, czy tylko wąską kratkę (25 cm szer.) wzdłuż auta?

Czy orientuje się ktoś jak wygląda sytuacja z separatorem do kanalizy? Czy jeśli jest to działalność związana z auto kosmetyką, a nie typowo jako myjnia, to czy jest też wymagany separator? Bo z tego co wiem to myjnie mają taki wymóg, ale czy studia detailingowe również?

 

W załączniku dodaje amatorski projekt garażu z PAINT'a :tongue:.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi!!! ;)

 

plan garażu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypinam się do tematu, ponieważ mam w planie zaadoptować teścia Ranczo, gdzie są budynki murowane, eternit na dachu, stan surowy. Pomieszczenie wielkości dwóch aut (kształt litery L), plus budynek gospodarczy. i wiele innych mniejszych pomieszczeń. 

@zonqu1681 mogę już podpowiedzieć co do oświetlenia. Moje doświadczenie z garażu pod domem oraz lakiernia kolegi. Moim zdaniem najlepsze do pracy (na tą chwilę nie biorę pod uwagę lamp high profesional) to lampa na świetlówki 4000K, 2x18W. Na ścianach bocznych raczej bym montował pionowo, przód i tył również pion, sufit w poprzek auta. Sztuk po dwie na przód i tył, boki min 3szt. Doświetlenie lampami przenośnymi lub na stojaku. kwestią newralgiczną jest wysokość montażu od podłogi na ścianach (BHP, ergonomia etc.)

bang! czekamy na konstruktywną dyskusję :) chętnie wybiorę się w Polskę na rekonesans po forumowych studiach , jak czas i zdrowie pozwoli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt wam panowie nie zdradzi gotowej recepty na sukces...

W detailingu buduje się wszystko na własnym doświadczeniu :)

Zajmijcie się kilkoma autami w trakcie czego myślcie co wam jest potrzebne i gdzie...

 

Co do separatora.

Czym się różni myjnia od "kosmetyki samochodowej" ? ( Oczywiście pytam ogólnikowo )

Jest potrzebny i w żaden sposób tego nie ominiesz bo inaczej nie dostaniesz pozwolenia. Mimo to życzę powodzenia mam nadzieję że przemysliliscie czym chcecie się zająć ! ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, alexander.p napisał:

przypinam się do tematu, ponieważ mam w planie zaadoptować teścia Ranczo, gdzie są budynki murowane, eternit na dachu, stan surowy. Pomieszczenie wielkości dwóch aut (kształt litery L), plus budynek gospodarczy. i wiele innych mniejszych pomieszczeń. 

@zonqu1681 mogę już podpowiedzieć co do oświetlenia. Moje doświadczenie z garażu pod domem oraz lakiernia kolegi. Moim zdaniem najlepsze do pracy (na tą chwilę nie biorę pod uwagę lamp high profesional) to lampa na świetlówki 4000K, 2x18W. Na ścianach bocznych raczej bym montował pionowo, przód i tył również pion, sufit w poprzek auta. Sztuk po dwie na przód i tył, boki min 3szt. Doświetlenie lampami przenośnymi lub na stojaku. kwestią newralgiczną jest wysokość montażu od podłogi na ścianach (BHP, ergonomia etc.)

bang! czekamy na konstruktywną dyskusję :) chętnie wybiorę się w Polskę na rekonesans po forumowych studiach , jak czas i zdrowie pozwoli.

 

na pewno te lampy muszą być jeszcze hermetyczne, żeby nie dostawała się woda :> 

42 minuty temu, Tomas22 napisał:

Nikt wam panowie nie zdradzi gotowej recepty na sukces...

W detailingu buduje się wszystko na własnym doświadczeniu :)

Zajmijcie się kilkoma autami w trakcie czego myślcie co wam jest potrzebne i gdzie...

 

Co do separatora.

Czym się różni myjnia od "kosmetyki samochodowej" ? ( Oczywiście pytam ogólnikowo )

Jest potrzebny i w żaden sposób tego nie ominiesz bo inaczej nie dostaniesz pozwolenia. Mimo to życzę powodzenia mam nadzieję że przemysliliscie czym chcecie się zająć ! ;) 

@Tomas22 nie mam raczej możliwości zrobienia kilku aut w kupie gruzu ;p dlatego potrzebuje wiedzieć teraz, żeby pokuć odpowiednie dziury w odpowiednich miejscach.

Myślałem, że to forum jest właśnie po to żeby wymienić się doświadczeniami, a poza tym zaplanowanie garażu nie jest to recepta na sukces. Receptą na sukces jest to w jaki sposób wykonuje się usługi. Jak sam folder mówi "Szukam pomocy", dlatego miałem nadzieję na choć trochę podpowiedzi. ;)

Kosmetyka od myjni różni się tym, że w działalności jest wbite inne PKD niż na myjnie, przez co podobno na kosmetykę póki co nie jest wymagany separator (z tego co się zdążyłem zorientować). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Myślałem, że to forum jest właśnie po to żeby wymienić się doświadczeniami" -  i słusznie, tylko ile tematów jest o budowie studia? a ile np. o szamponach albo woskach? Spytasz o wosk, szampon, itd odpowiedzi będziesz miał pewnie dużo, dużo, dużo..... Spytasz o budowę - sam widzisz :).

Z innej beczki: 

 "Kosmetyka od myjni różni się tym, że w działalności jest wbite inne PKD niż na myjnie" -  przy myciu samochodu na myjni oleje chemia i inne badziewie jest (przynajmniej teoretycznie) nie spuszczane do rzeki, przy myciu samochodu w kosmetyce tych wszystkich "śmieci" nie ma leci czyściutka woda.... Masz dzieci? Planujesz? Słyszałeś coś o ochronie środowiska?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Redarrow napisał:

"Myślałem, że to forum jest właśnie po to żeby wymienić się doświadczeniami" -  i słusznie, tylko ile tematów jest o budowie studia? a ile np. o szamponach albo woskach? Spytasz o wosk, szampon, itd odpowiedzi będziesz miał pewnie dużo, dużo, dużo..... Spytasz o budowę - sam widzisz :).

Z innej beczki: 

 "Kosmetyka od myjni różni się tym, że w działalności jest wbite inne PKD niż na myjnie" -  przy myciu samochodu na myjni oleje chemia i inne badziewie jest (przynajmniej teoretycznie) nie spuszczane do rzeki, przy myciu samochodu w kosmetyce tych wszystkich "śmieci" nie ma leci czyściutka woda.... Masz dzieci? Planujesz? Słyszałeś coś o ochronie środowiska?

 

no w sumie racja z tym separatorem ;)... a możesz coś doradzić, co robić, czego nie robić w tym garażu? :P chodzi mi o doprowadzenie wody w odpowiednie miejsca, sprężonego powietrza itd.

ten separator montuje się w garażu pod posadzką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zonqu1681  czyli mówisz mi że chcesz otworzyć studio bez żadnego doświadczenia ?

Odpowiedz sobie na pytanie czy to ma być garaż by od czasu do czasu zrobić jakieś autko czy studio by zajmować się tym zawodowo jako główne źródło dochodu. 

Jeśli :

•Garaż -to ten temat jak najbarsIeja sens

• Studio - to wybacz ale jakoś nie wróżę Ci sukcesów w tym kierunki. (Chociaż życzę Ci dobrze) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alexander.p 

Tak bo by robić to legalnie musisz spełniać warunki w których jest min. Separator substancji ropopochodnych, do tego dochodzą podatki i różne koszty. 

W garazu robisz to po cichu nie potrzebujesz żadnych odpływów ani separatorów w tym masy pozwoleń. A w tym nie będziesz współpracować ze sklepami które mają przygotowane oferty pod profesjonalne studia, nie będziesz mógł siebie jakoś specjalnie zareklamować. W tym przypadku z tego raczej nie wyzyjesz. 

Do tego dodam że jakbys się nazywał studiem robiąc to w garażu to byłoby to bardzo nieprofesjonalne zagranie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O separatorze kolega juz wie ze trzeba posiadac ale najpierw pozwolenia od Wody Polskie a dopiero pozniej  musi go zaprojektowac  projektant .miedzy czasie plan zagospodarowania przesttzennego czy wogole jest przewidziana w nim taka dzialalnosc ktora planujesz wykonywac , Druga sprawa projekt na istniejacy budynek adaptacyjny , NIE GARAŻ ,tylko trzeba przekształcić na Lokal Uslugowy ! W garazu to sobie możesz na czarnucha po cichaczu robic niestety .  Dzialalnosc mozemy wykonywac w lokalu uslugowym , w garazu prawnie nie mozna !!!! Jesli chodzi o lokal to zeby go przeksztalcic trzeba bedzie wylaczyc lub od Rolnic kawalek działki zalezy od klasy ziemi ,  czyli jakis parking dojazd razem kolo 200 m2 z lokalam to bedzie koszt od kilku do kilkunastu tys jednorazowej wplaty , trzeba zdobyc zaswiadczenia od wojta i innych instytucji  , to tylko tak z grubsza bo jest jeszcze tego latania czekania  na dokumentację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomas22 napisał:

@alexander.p 

Tak bo by robić to legalnie musisz spełniać warunki w których jest min. Separator substancji ropopochodnych, do tego dochodzą podatki i różne koszty. 

W garazu robisz to po cichu nie potrzebujesz żadnych odpływów ani separatorów w tym masy pozwoleń. A w tym nie będziesz współpracować ze sklepami które mają przygotowane oferty pod profesjonalne studia, nie będziesz mógł siebie jakoś specjalnie zareklamować. W tym przypadku z tego raczej nie wyzyjesz. 

Do tego dodam że jakbys się nazywał studiem robiąc to w garażu to byłoby to bardzo nieprofesjonalne zagranie :D

kwestie formalno-prawne,lokalowe mam opanowane. Bardziej irytuje mnie szufladkowanie i słowo "studio" przy czym znam kilka działalności gospodarczych osoby fizycznej ( w PL i GB) gdzie wykonywana jest właśnie ta usługa a jest w przydomowym garażu :) i wszystko legal. Niestety jeden znajomy zakończył działalność ale z racji tego, że dostało ofertę fajne pracy,  ale miał "myjnię samochodową", a dzisiaj musi otwierać "studio" ?!

taka moja dygresja na ten temat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myjnia samochodowa bezdotykowa jest 45.20.Z

Podklasa ta obejmuje:
- naprawy, konserwację i przebudowę pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), takie jak:
- naprawy mechaniczne,
- naprawy elektryczne,
- naprawy elektronicznych systemów wtryskowych,
- przeglądy,
- naprawy nadwozia,
- naprawy części,


- mycie, polerowanie itp.,


- lakierowanie i malowanie,
- naprawy szyb i okien,
- naprawy siedzeń samochodowych,
- naprawy opon i dętek, zakładanie lub wymiana,
- wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
- instalowanie części i akcesoriów w pojazdach samochodowych (niebędące częścią procesu produkcji), z wyłączeniem motocykli.

 

Jezeli garaż ma forme prawna jako lokal uslugowy to jest ok 

Znajomi twoi robili ale chyba nie znali prawa , tu nie ma sensu ci tlumaczyc lepiej udaj sie do starostwa czy zadzwon i niech cie uswiadomia jakie sa formy prawne dka dzialalnoaci ktoro chcesz wykonywac ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęć swoje pieniądze na zakup auta, poświęć czas na jego przygotowanie (korekta lakieru, wosk/powloka, wyczyść w środku razem z praniem ) i zastanów się gdzie potem autko dasz do umycia. 

Myjnia czy studio ?

To że dla Ciebie myjnia i studio to to samo to nie ma o czym dyskutować. Sam jak się odnosisz do swojego "miejsca pracy" świadczy o twoim podejściu. I sory ale gdybym wiedział że oddaje swoje auto do umycia do Ciebie to chyba bym zrezygnował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestie formalno-prawne,lokalowe mam opanowane. Bardziej irytuje mnie szufladkowanie i słowo "studio" przy czym znam kilka działalności gospodarczych osoby fizycznej ( w PL i GB) gdzie wykonywana jest właśnie ta usługa a jest w przydomowym garażu  i wszystko legal. Niestety jeden znajomy zakończył działalność ale z racji tego, że dostało ofertę fajne pracy,  ale miał "myjnię samochodową", a dzisiaj musi otwierać "studio" ?!
taka moja dygresja na ten temat 
Takie czasy, że wszystko musi być szumnie nazwane. Studio, salon, autospa - wszystko to jest bardziej "premium" niż zwykła myjnia. No, a wiadomo jaka jest dziś nagonka na premium. Z drugiej jednak strony to chęć oddzielenia się od tych wszystkich masowych myjni ręcznych z komplecikiem za 100pln gdzie auto od góry do dołu leci się jedną i tą samą gąbką, a aut leci się naście czy dzieści dziennie....

Chociaż u mnie w mieście są conajmniej 2 takie masówki, a jedna zwie się "salonem detailingu", a druga właśnie "studiem"... Nie wiem więc czy próba izolacji przy pomocy nazwy ma jakikolwiek sens. Myślę, że nazwa ma trzeciorzędne znaczenie, a najważniejsza jest rzetelnie wykonana usługa wysokiej jakości.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@.r. ważne jest to jak Ty o tym sam mowisz. U mnie studio brzmi lepiej niż u mnie na myjni :)

To taka moja opinia nie każdy musi się zgadzać. Trzeba zacząć od siebie a nie od garazu. Jakie będziesz miał podejście tak będziesz działać i nie ważne czy będzie to garaż czy hala wielkości Tesco. I nie chodzi mi o nazwę tylko o nazewnictwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boT napisał:

myjnia samochodowa bezdotykowa jest 45.20.Z

Podklasa ta obejmuje:
- naprawy, konserwację i przebudowę pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), takie jak:
- naprawy mechaniczne,
- naprawy elektryczne,
- naprawy elektronicznych systemów wtryskowych,
- przeglądy,
- naprawy nadwozia,
- naprawy części,


- mycie, polerowanie itp.,


- lakierowanie i malowanie,
- naprawy szyb i okien,
- naprawy siedzeń samochodowych,
- naprawy opon i dętek, zakładanie lub wymiana,
- wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
- instalowanie części i akcesoriów w pojazdach samochodowych (niebędące częścią procesu produkcji), z wyłączeniem motocykli.

 

Jezeli garaż ma forme prawna jako lokal uslugowy to jest ok 

Znajomi twoi robili ale chyba nie znali prawa , tu nie ma sensu ci tlumaczyc lepiej udaj sie do starostwa czy zadzwon i niech cie uswiadomia jakie sa formy prawne dka dzialalnoaci ktoro chcesz wykonywac ....

wszystko legal jak napisałem wcześniej, więc legal. Nie napisałem że po cichu w lesie między innymi wg twoich wspomnianych wytycznych +np ubezpieczenie mienia i terenu etc.

50 minut temu, Tomas22 napisał:

@.r. ważne jest to jak Ty o tym sam mowisz. U mnie studio brzmi lepiej niż u mnie na myjni :)

To taka moja opinia nie każdy musi się zgadzać. Trzeba zacząć od siebie a nie od garazu. Jakie będziesz miał podejście tak będziesz działać i nie ważne czy będzie to garaż czy hala wielkości Tesco. I nie chodzi mi o nazwę tylko o nazewnictwo :)

 

1 godzinę temu, Tomas22 napisał:

Poświęć swoje pieniądze na zakup auta, poświęć czas na jego przygotowanie (korekta lakieru, wosk/powloka, wyczyść w środku razem z praniem ) i zastanów się gdzie potem autko dasz do umycia. 

Myjnia czy studio ?

To że dla Ciebie myjnia i studio to to samo to nie ma o czym dyskutować. Sam jak się odnosisz do swojego "miejsca pracy" świadczy o twoim podejściu. I sory ale gdybym wiedział że oddaje swoje auto do umycia do Ciebie to chyba bym zrezygnował :)

 

a my wszyscy jesteśmy celebrytami :) i tak popularne słowo "studio" w PL. studio urody, studio odnowy, studio od wszystkiego

trochę się zagalopowałeś kolego oceniając mnie ta płytko i szybko. Z całym szacunkiem.

1 godzinę temu, .r. napisał:

Takie czasy, że wszystko musi być szumnie nazwane. Studio, salon, autospa - wszystko to jest bardziej "premium" niż zwykła myjnia. No, a wiadomo jaka jest dziś nagonka na premium. Z drugiej jednak strony to chęć oddzielenia się od tych wszystkich masowych myjni ręcznych z komplecikiem za 100pln gdzie auto od góry do dołu leci się jedną i tą samą gąbką, a aut leci się naście czy dzieści dziennie....

Chociaż u mnie w mieście są conajmniej 2 takie masówki, a jedna zwie się "salonem detailingu", a druga właśnie "studiem"... Nie wiem więc czy próba izolacji przy pomocy nazwy ma jakikolwiek sens. Myślę, że nazwa ma trzeciorzędne znaczenie, a najważniejsza jest rzetelnie wykonana usługa wysokiej jakości.

dokładnie o tym myślę, niestety takie czasy.

18 godzin temu, Tomas22 napisał:

Nikt wam panowie nie zdradzi gotowej recepty na sukces...

W detailingu buduje się wszystko na własnym doświadczeniu :)

Zajmijcie się kilkoma autami w trakcie czego myślcie co wam jest potrzebne i gdzie...

 

Co do separatora.

Czym się różni myjnia od "kosmetyki samochodowej" ? ( Oczywiście pytam ogólnikowo )

Jest potrzebny i w żaden sposób tego nie ominiesz bo inaczej nie dostaniesz pozwolenia. Mimo to życzę powodzenia mam nadzieję że przemysliliscie czym chcecie się zająć ! ;) 

osobiście nie oczekuję recepty na sukces, ale lubię wiedzieć jak to jest zrobione niż jak to zrobić. 

"ważne jest to jak Ty o tym sam mowisz. U mnie studio brzmi lepiej niż u mnie na myjni " posłuchaj samego siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomas22 napisał:

@zonqu1681  czyli mówisz mi że chcesz otworzyć studio bez żadnego doświadczenia ?

Odpowiedz sobie na pytanie czy to ma być garaż by od czasu do czasu zrobić jakieś autko czy studio by zajmować się tym zawodowo jako główne źródło dochodu. 

Jeśli :

•Garaż -to ten temat jak najbarsIeja sens

• Studio - to wybacz ale jakoś nie wróżę Ci sukcesów w tym kierunki. (Chociaż życzę Ci dobrze) 

 

Ma to być studio. Doświadczenie mam na własnych autach. Robiłem to zawsze "hobbystycznie", dlatego niedawno dodałem post w doradzeniu o porządnym kursie detailingowym, aby doszlifować swoje umiejętności. 

Moim zdaniem jak coś robić to porządnie, a nie zwykły garaż, który za rok bym od nowa przerabiał i znowu w niego pakował... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojęcie garaż.... również może być ładny, profesjonalny. 

garaż to nie koniecznie bez tynków, z jednym oknem.  

wykonuje auta głównie dla siebie i wspólnika, nie dla ludzi z ulicy, jako usługa zarobkowa, bo się nie wyrabiam

 

wracają do meritum tematu proszę w miarę możliwości o podpowiedzi techniczne ultimate home car detailing - garaż:biggrin:

np. jakiej średnicy rury do odpływu, czy kratka przy drzwiach nie będzie zamarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii podłączania pneumatyki. Czy przewidujesz jednoczesną pracę więcej niż jednego narzędzia? Jeśli nie to wystarczy zwijadło na ścianę na bębnie z 10m i styka. Do tornado gun czy przedmuchu 8mm średnicy wewnętrznej i looz. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, alexander.p napisał:

dzięki,

widziałem wiszący bęben pod sufitem, ale czy zdałby egzamin nie wiem.

Pod sufitem czy na scianie zda egzamin doskonale. W dobrych pieniadzach kupisz przyzwoitego Adlera. Ja osobiscie dostaje kur.icy jak mi się wąz spiralny placze albo gdzies blokuje pod kołem. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

I jak tam zakończyła się sprawa otwarcia studia ? Ja sam obecnie znalazłem lokum w którym mógłbym swiadczyć tego typu usługi po pracy, bo to lubię. Oczywiście pełen legal, ale pytam bardziej o kwestie srodowiskowe czy jakieś inne wytyczne? pochodzę z małej miejscowości pod Wrocławiem a kanalizy nie ma tu. Fajnie będzie jak ktoś coś powie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.