Jump to content

Pomocy, od czego zacząć? Auto 2015r


Recommended Posts

Witam. Szukam pomocy przy samochodzie rocznik 2015 citroen c4 grand picasso kolor czarny.  Lokalizacja Szkocja. Brak lata i ostrej zimy często pada, dużo wilgoci. A więc nie wiem od czego się zabrać żeby mój samochód zawsze wyglądał dobrze.  Forum to ogromna kopalnia wiedzy ale dla początkującego wszystkie tematy nie zrozumiałe ? od czego tu zacząć żeby nie zniszczyć nowego auta.? Czy jakieś propozycje jak myć jakie użyć produkty no i co dla mnie jest trudne kolejność wszystkich produktów. Proszę o pomoc. Po zastosowaniu wszystkiego będę starał zamieszacząć foto i opis wszystkiego. Dziękuję.  

Link to comment
Share on other sites

@budzik1981 - przede wszystkim musisz zacząć od dokładnego czytania forum. Na wszystkie Twoje pytania jest mnóstwo gotowych odpowiedzi. A taka najprostsza, sensowna odpowiedź na Twoje pytania brzmi: mycie/odkurzanie wnętrza, dekontaminacja, ewentualna korekta lakieru (zależna od stanu lakieru), zabezpieczenie lakieru i elementów wnętrza. Czym to zrobić - poczytaj, bo wszystko jest jasno i zrozumiale opisane ;)

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Niezależnie od wieku auta, można przy nim robić wszystko - począwszy od wstępnego mycia, przez korektę lakieru, aż po zabezpieczenie (byle "z głową"). Ocena tego, co można pominąć, zależna jest od posiadacza auta/osoby, która widzi auto (dodatkowo przy planowanej korekcie lakieru ważna jest - poza stanem lakieru - również wiedza o jego grubości na poszczególnych elementach). Kolejność czynności jest zależna od tego, co zamierzasz przy aucie zrobić. Generalnie wygląda to z grubsza następująco (przynajmniej w moim przypadku): 

- mycie wstępne

- po wyschnięciu dekontaminacja chemią

- mycie właściwe I

- dekontaminacja ręczna - glinkowanie

- mycie właściwe II, lub samo spłukanie (zależnie od środka, który był lubrykantem)

- po osuszeniu czynności związane z korektą lakieru (o ile korekta jest przewidziana)

- cleaner (gdy zabezpieczeniem lakieru ma być powłoka, lub sealant wymagający jałowej powierzchni - odtłuszczenie/wyjałowienie lakieru)

- zabezpieczenie lakieru woskiem/sealantem (lub aplikacja powłoki).

To tyle w skrócie. 

Na początek - gdyż prawdopodobnie nie posiadasz jeszcze wiedzy i doświadczenia, umożliwiających wykonanie korekty lakieru - lepiej pomiń ten etap detailingu. Jeżeli chcesz prosto i bezpiecznie uzyskać zadowalający efekt (co prawda czasowy, ale jednak), po zakończeniu procesu oczyszczania lakieru (mycie, dekontaminacja), użyj: jako cleanera Prima Amigo, potem wosk Prima Banana Gloss, a jako QD (jeżeli nie wiesz, co to jest - poczytaj) użyj Prima Slick Quit Detailer. Aplikacja tych produktów jest łatwa, efekt dają świetny i trudno jest coś zepsuć przy ich użyciu. Wszystko kupisz tutaj: http://showcarshine.pl/119_prima . Ceny mogą wydawać się wysokie, ale to duże opakowania i starczą na długo - nie pożałujesz wydanych pieniędzy :) Oczywiście musisz zaopatrzyć się jeszcze w ściereczki MF, aplikatory, szampon - w 250-300 pln powinieneś się zmieścić, ale nikt nie mówi, że detailing to tanie hobby (zwłaszcza przy czarnym lakierze) :D

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Glinkowanie w zależności od potrzeb, może być tak, że lakier masz czysty, wyglinkowany itd, zaparkujesz pod lasem, naklei się żywicy, później złapiesz smoły i siłą rzeczy musisz tą czynność powtórzyć. Ile razy w roku? To zależy od tego gdzie jeździsz i parkujesz.  -----> poczytaj o glinkach na początek ;)

Woskowanie 4 razy do roku? Jedni woskują raz, inni po i przed zimą a ja lubię co tydzień lub dwa, nie ma reguły :) Wosk woskowi nie równy, są sprinterzy i długodystansowcy w tej kategorii, musisz czytać i jeszcze raz czytać.

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

@budzik1981 - wosk jest dostępny. Lepiej się pośpiesz, bo ostatnio to "biały kruk" w PL :D Akurat ten wosk trzyma ok. 4-6 tygodni (bez wspomagania QD). To idealny wosk na sezon letni. Na sezon jesień-zima kupisz wosk syntetyczny, lub hybrydę ;) i (położony na dobrze przygotowany lakier) poleży do wiosny.

Link to comment
Share on other sites

Colli 476 to dobry i trwały wosk, ale nie jest to produkt, który polecałbym obecnie. Już chyba Fusso byłby lepszy - z tym, że są to woski trwałe, ale nie powalające efektem optycznym (uważam, że nadają się na zimę, gdzie priorytetem jest trwałość, z pominięciem innych aspektów). Jeżeli Prima Banana Gloss jest niedostępny, możesz kupić Prima Epic (to sealant), lub Chemical Guy's Pete's 53 (bardzo fajny wosk, który w połączeniu z Amigo da czad na lakierze). Z tym, że nie będzie to trwałe zabezpieczenie - po 4-6 tygodniach będziesz musiał ponownie powtórzyć proces. Ale jest lato, więc trzeba się bawić detailingiem, a trwałość pozostawić na okres jesienno-zimowy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.